Odpowiednie nawodnienie podczas biegu albo intensywnego wypadu w góry to bardzo istotna kwestia. Nie tylko latem, choć to głównie o tej porze roku musimy najczęściej uzupełniać płyny. Sam jestem osobą, która w terenie pije bardzo dużo. Jednocześnie staram się rezygnować z butelek plastikowych i zawsze gdy to możliwe, korzystam z pojemników wielorazowego użytku. W swoim górskim ekwipunku mam już całkiem sporą „kolekcję” pojemników do transportu wody, których używam w zależności od potrzeb. W tej „kolekcji” znajduje się m.in. softflask HydraPak, czyli miękki bidon do biegania, z którego korzystam nie tylko w trakcie biegu.

Miękki bidon na wodę HydraPak

W tym tekście chciałbym Ci szerzej przedstawić dwa miękkie bidony na wodę wyprodukowane przez renomowaną amerykańską firmę HydraPak, która oferuje także butelki składane, bukłaki na wodę i inne pojemniki. Oba bidony można określić mianem softflask, choć w przypadku jednego z modeli producent używa innej nomenklatury.

HydraPak Softflask

HydraPak Softflask to butelka dedykowana przede wszystkim takim aktywnościom jak biegi terenowe, piesze wędrówki oraz inne działania w stylu light & fast. Wykonano ją z materiału TPU, który nie zawiera szkodliwych BPA i PVC. Materiał jest elastyczny, tak samo jak cała butelka. Po wypiciu zawartości można ją zgnieść do bardzo małych rozmiarów. To duża zaleta, zwłaszcza w sytuacji, gdy w teren wybieramy się z niewielkim plecakiem, kamizelką biegową, samym pasem biegowym czy nawet bez niczego. Gdy wypijemy zawartość, butelkę możemy szybko zwinąć i włożyć do kieszeni.

Miękkie-bidony-na-wodę-HydraPak-są-elastyczne
Po wypiciu zawartości bidon można złożyć do niewielkich rozmiarów
fot. hydrapak.com

Wytrzymałe tworzywo TPU

Trzeba podkreślić, że tworzywo TPU jest bardzo wytrzymałe, co jest szczególnie istotną cechą w przypadku sprzętu używanego w outdoorze. Na jeden z wypadów butelkę zabrała moja partnerka. Okazało się, że do środka wlała gazowaną colę. I to do pełna. Wiadomo co się dzieje z napojem gazowanym, gdy zaczniemy nim trząść. Po chwili zauważyłem, że butelka zwiększyła swoją obojętność niemal dwukrotnie. Wyglądała po prostu jakby ją napompowano kompresorem. Byłem pewny, że za chwilę eksploduje, ale tak się nie stało. Materiał znacznie się rozciągnął, ale nie uległ uszkodzeniu. Po delikatnym odkręceniu nakrętki i spuszczeniu gazu butelka wróciła do swoich standardowych rozmiarów.

Zobacz także:

Testowany model to HydraPak Softflask 500 ml. To według mnie najbardziej uniwersalna pojemność, ale można także nabyć butelki mniejsze lub większe. HydraPak produkuje softflaski o pojemnościach 150 ml, 250 ml, 500 ml i 750 ml. Do środka wlejemy zarówno napój zimny, jak i ciepły. Temperatura płynu nie powinna być natomiast wyższa niż 60º C. W softflasku można także przenosić żele energetyczne. W odróżnieniu od butelki HydraPak Ultraflask o której będę pisał za chwilę, dolna część modelu HydraPak Softflask 500 ml została usztywniona. Ma to swoje plusy i minusy. Dzięki usztywnieniu butelkę można łatwiej wyczyścić z pozostałości żelu. Z drugiej jednak strony ciężej ją włożyć do niektórych kieszeni na softflaski.

Softflask Hydrapak ma utwardzony spód
Softflask Hydrapak ma utwardzony spód i ciężko go włożyć do mniejszych kieszeni na softflaski
fot. gorsko.eu

Pasek na rękę i zawór zamykający

Butelkę przenosiłem w plecakach biegowych Dynafit i Kalenji. Pierwszy ma szerokie kieszenie na softflaski i w tym wypadku butelka mieściła się bez problemu. Z kolei w plecaku Kalenji, kieszenie na softflaski są znacznie bardziej ciasne i żeby włożyć do nich HydraPak Softflask 500 ml trzeba się mocno napracować. Testowaną butelkę można przenosić także w pasie biodrowym, a nawet po prostu w ręce. Wyposażono ją bowiem w elastyczny pasek zlokalizowany na boku butelki.

Pasek na rękę w Hydrapak Softflask
Pasek na rękę w modelu Hydrapak Softflask
fot. gorsko.eu

Aby się napić płynu wystarczy delikatnie ścisnąć ustnik ustami. Korek stosowany w modelu HydraPak Softflask 500 ml ma zawór zamykający, który działa w wygodny i łatwy sposób. Aby zamknąć albo otworzyć zawór wystarczy przekręcić górną część korka. Zawór będzie przydatny jeśli przez przypadek mocno ściśniemy butelkę. Wówczas ustnik może wypuścić trochę płynu. Podczas zwykłego użytkowania butelki jest natomiast mało prawdopodobne, aby ustnik przeciekał. Ogólnie rzecz ujmując ustniki produkcji HydraPak uważam za bardzo udane konstrukcje, która są szczelne także bez zamykania zaworu.

Korek w Softflask Hydrapak ma zawór zamykający
Korek modelu Softflask Hydrapak wyposażono w zawór zamykający
fot. gorsko.eu

HydraPak Ultraflask

Drugim miękkim bidonem z rodziny HydraPak jest model Ultraflask. To butelka bardzo zbliżona do poprzedniej. Wykonano ją z tego samego wytrzymałego tworzywa TPU, ale jest bardziej elastyczna. Nie ma w niej wspomnianego wcześniej usztywnionego dna. Producent dedykuje ją przede wszystkim biegom terenowym i aktywnościom w stylu fast & light. Ultraflask nie ma paska na rękę, ale bez problemu mieści się do praktycznie każdej kieszeni na softflaski o pojemności 500 ml, w tym do wspomnianej ciasnej kieszonki plecaka Kalenji.

HydraPak Ultraflask jest bardziej elastyczny
HydraPak Ultraflask jest bardziej elastyczny
fot. gorsko.eu

Dwa korki i izolacja IsoBound

W zestawie otrzymujemy zwykły korek oraz dodatkowy z wydłużoną rurką. Po włożeniu butelki do przedniej kieszeni na softflaski rurka sięga mniej więcej do wysokości ust, więc możemy pić bez potrzeby wyciągania butelki z kieszeni. To spore ułatwienie, gdy używamy butelki w trakcie biegu. W przypadku niższych osób może się zdarzyć, że rurka będzie trochę zbyt długa. Wówczas wystarczy ją przyciąć nożyczkami. Żaden korek nie ma zaworu zamykającego, ale nie jest to problem, bo ustnik jest bardzo szczelny. Tylko raz zdarzyło mi się, że odrobinę przeciekł. Butelkę miałem wówczas w kieszeni i nachyliłem się, aby zawiązać but. Przypadkowo bardzo mocno ścisnąłem butelkę i wówczas przez ustnik wydostało się trochę płynu.

W-zestawie-HydraPak-Ultraflask-znajduje-się-korek-z-długą-rurką
W zestawie z bidonem HydraPak Ultraflask otrzymujemy korek z długą rurką
fot. hydrapak.com

HydraPak Ultraflask dostępny jest w pojemnościach 300 ml, 500 ml i 600 ml. W przypadku rozmiaru 500 ml mamy do wyboru butelkę w wersji zwykłej lub w wersji z izolacją IsoBound. Producent podaje, że IsoBound spowalnia czas nagrzewania napoju o około 15%. W praktyce po nalaniu do środka chłodnego izotonika będzie się on nagrzewał, ale proces ten przebiegnie wolniej. Bardzo nie lubię ciepłej wody, więc bez wahania zdecydowałem się na butelkę IT, czyli w wersji IsoBound. Oczywiście HydraPak Ultraflask IT nie zapewnia tak dobrej izolacji jak stalowa butelka izolowana czy termos, ale od jednego i drugiego jest także znacznie lżejszy.

HydraPak Ultraflask z izoację IsoBound
Testowany HydraPak Ultraflask wyposażono w izolację IsoBound
fot. gorsko.eu

Zobacz także:

Softflask czy bukłak na wodę? A może jedno i drugie?

Napój zabierany w teren najczęściej przenoszę w bukłaku. Z wielu powodów jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Ma jednak dwie główne wady, które mogą irytować. Jakie? Po pierwsze, w trakcie biegu płyn w bukłaku chlupie. Można się do tego dźwięku przyzwyczaić, ale przez pierwsze kilkanaście minut odgłosy dobiegające zza pleców mogą denerwować. Po drugie, gdy ściągamy plecak np. robiąc chwilę przerwy może się zdarzyć, że ustnik wyląduje na ziemi. Tym sposobem łatwo go ubrudzić. Te dwie kwestie oczywiście w żaden sposób nie dyskwalifikują według mnie bukłaka i nadal bardzo często z niego korzystam. Czasami jednak, zwłaszcza gdy wybieram się na krótsze wycieczki biegowe albo trekkingi zastępuję bukłak butelką wielorazowego użytku.

Specjalne kieszenie kieszenie na softflaski
Bidony wykonano z tworzywa TPU, które jest elastyczne i jednocześnie bardzo wytrzymałe
fot. gorsko.eu

Butelka może także pełnić rolę pojemnika o charakterze uzupełniającym. Pierwszy, choć nie jedyny przykład takiej sytuacji to zbyt mała pojemność bukłaka. Jeśli przykładowo posiadamy bukłak o pojemności 2 litrów, ale czeka nas długa wędrówka w gorący dzień to taka ilość wody może nie wystarczyć. W tej sytuacji warto wyposażyć się w jeszcze jeden pojemnik do którego zabierzemy dodatkową porcję płynu czy też wykorzystamy go do nabrania wody ze strumienia. Drugim powodem dla którego często zabieram w teren butelkę oraz bukłak jest to, że jeden pojemnik pozwala zabrać ze sobą tylko jeden rodzaj płynu. Do bukłaka możemy więc wlać albo wodę albo napój izotoniczny. Osobiście w górach lubię mieć ze sobą oba te płyny. Izotonik dobrze nawadnia, ale uważam, że warto mieć ze sobą także zwykłą wodę, aby móc czymś przepłukać usta i nie musieć cały czas pić słodkiego napoju.

Wycieczka biegowa w Górach Izerskich
Wycieczka biegowa w Górach Izerskich
fot. gorsko.eu

Czym się nawadniać?

Oba napoje są także przydatne na dłuższych biegach i zawodach. W takich warunkach często korzystam z bardzo słodkich przekąsek, które szybko dostarczają energii. Mogą to być np. suszone daktyle, batony czy żele energetyczne. Łączy je jedna cecha. Wszystkie są bardzo słodkie, więc warto je popić. Izotonik nie nadaje się do tego zbyt dobrze, bo także jest słodki. Znacznie lepiej popijać te przekąski wodą. Dobrym duetem, który często zabieram na długie wypady jest więc izotonik, który ląduję w bukłaku oraz woda, którą wlewam do butelki. Butelka pozwala także łatwo uzupełnić płyn jeśli już wypijemy całą zawartość. Wystarczy ją wyjąć z kieszeni i nalać nową porcję. Napełnianie bukłaka jest bardziej kłopotliwe. Butelka pozwala również łatwiej kontrolować ilość pozostałego napoju.

Butelka HydraPak Softflask i HydraPak Ultraflask. Która jest lepsza?

Test miękkich bidonów na wodę HydraPak Softflask i HydraPak Ultraflask
Po lewej HydraPak Softflask, a po prawej HydraPak Ultraflask IT
fot. gorsko.eu

HydraPak Softflask i Ultraflask to butelki, które w pewnym sensie się uzupełniają. Dlatego postanowiłem umieścić je w jednym teście. Ciężko powiedzieć, która jest lepsza bo mają różne cechy. Butelkę HydraPak Softflask można zabrać na krótszy bieg i po prostu trzymać w ręce, zamiast brać ze sobą kamizelką czy pas biegowy. Z kolei Ultraflask to butelka bardziej elastyczna i dostępna w wersji z izolacją. W zestawie mamy także ustnik z wydłużoną rurką. W zależności od wariantu cena butelki wynosi od 40 do 80 zł. Produkty HydraPak można nabyć w wielu sklepach górskich i outdoorowych np. e-moko.pl, Skalnik.pl i 8a.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz