Jest kilka rzeczy o których zdecydowanie nie powinniśmy zapomnieć wychodząc w góry. Na szczycie tej listy znajduje się woda albo ogólniej płyny. Odpowiednie nawodnienie organizmu, to rzecz niezwykle istotna. Zarówno zimą, jak i latem. A co irytuje, gdy zgrzani lub zmarznięci chcemy się czegoś napić? Dla mnie zawsze był to ciepły napój latem i bardzo chłodny zimą. Ostatnio udało mi się znaleźć sposób, na wyeliminowanie tych problemów. Jest nim izolowana butelka turystyczna Klean Kanteen.

Opinia o butelce izolowanej Klean Kanteen

W ciepłych miesiącach, ilość wody potrzebnej naszemu organizmowi jest oczywiście znacznie większa, niż podczas chłodniejszych pór roku. Jednak nawet zimą, w trakcie wysiłku powinniśmy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Latem najlepsza jest zimna woda lub izotonik. Z kolei zimą oraz w chłodniejsze dni jesieni czy wiosny, nic nie zastąpi ciepłej herbaty, która nie tylko ugasi pragnienie, ale także rozgrzeje. Naturalnym wyborem pojemnika na wodę wydaje się w tej sytuacji termos. Dzisiaj chciałbym Wam natomiast zaproponować alternatywę. Mianowicie izolowaną butelkę turystyczną Klean Kanteen.

Butelka została wykonana ze stali nierdzewnej. Klean Kanteen dużą uwagę zwraca na bycie eko, więc stal pochodzi z recyklingu. Materiał jest wolny od toksyn i BPA, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. W myciu pomaga szeroki wlew o średnicy 44 mm, który dodatkowo pozwala na łatwe wlewanie napoju czy wrzucanie kostek lodu. Warto także wspomnieć, że butelka nie przejmuje zapachu i nie zmienia smaku napojów.

Test opinia butelka izolowana Klean Kanteen - cała przód

Butelka zbiera bardzo dużo pozytywnych opinii od samych konsumentów. Znajdziemy je np. na kleankanteen.com, gdzie na bazie 230 recenzji, otrzymała ocenę 4,9 w 5-cio stopniowej skali.

Zimą grzeje…

Za izolację odpowiada technologia Climate Lock™, czyli podwójna izolowana próżniowo ścianka i szczelny zakręcany korek. Producent podaje, że butelka utrzymuje temperaturę ciepłych napojów przez 24 godziny. Z moich obserwacji wynika, że ten czas jest trochę przesadzony. W trakcie ostatniego wyjazdu napełniłem butelkę ciepłą herbatą z samego rana. Przez cały dzień i wieczorem była jeszcze gorąca, ale rano już chłodna. Szacuje, że butelka utrzymuje temperaturę gorącego napoju przez około 16 godzin, co i tak jest dobrym wynikiem, pozwalającym napić się ciepłej herbaty przez cały dzień pobytu w górach. Ważne natomiast, że butelka nie posiada żadnego dodatkowego pojemnika, a picie gorącej herbaty prosto z butelki może skutkować poparzeniem. Zdecydowanie polecam więc zabrać ze sobą lekki kubek.

Test opinia butelka izolowana Klean Kanteen - otwarta

A co jeśli zimą wolimy mieć ze sobą również coś chłodnego do picia np. izotonik? Należę właśnie do takich osób. Zwracam dużą uwagę, aby nawet w mroźne dni mieć w plecaku nie tylko ciepłą herbatę, ale także coś zimnego. Przy tym nie raz zdarzyło mi się, że po kilku godzinach wędrówki, chłodny napój zwyczajnie zamarzł w butelce lub był tak zimny, że z trudem dało się go wypić. Butelka Klean Kanteen w dużej mierze rozwiązuje ten problem, bo izolacja sprawia, że znacznie wolniej ochładzają się nie tylko ciepłe, ale także zimne napoje.

Latem chłodzi

Kolejną zaletę izolacji odkryjemy latem. Gdy żar leje się z nieba, nic nie daje takiej ulgi jak łyk bardzo zimnej wody. Niestety będąc kilka godzin w trasie, napój znajdujący się w normalnej butelce będzie z reguły ciepły. Butelka izolowana Klean Kanteen pozwoli nam zaspokoić pragnienie chłodną wodą nawet po paru godzinach wędrówki w upale. Według producenta, model utrzymuje temperaturę zimnego napoju do 90 godzin. Zakładam, że to znów trochę przesada. Jednak nawet jeśli, to tak naprawdę w zupełności wystarczy, jeżeli butelka utrzyma napój chłodny przez 12 – 16 godzin, czyli pełny dzień na szlaku.

Test opinia butelka izolowana Klean Kanteen - nakrętka

Ponieważ jednak latem, podczas całodziennej wędrówki pijemy znacznie więcej niż litr wody, radzę traktować butelkę raczej jako dodatek, w którym przeniesiemy coś zimnego na „specjalną okazję”. Świetnie sprawdzi się np. w zestawie z bukłakiem systemu hydracyjnego, który będzie służył jako główny pojemnik na wodę, a butelka jako dodatek, gdy zechcemy napić się czegoś przyjemnie chłodnego.

Butelka izolowana vs. termos

Możecie zatem zapytać „po co mi butelka, skoro działa podobnie do termosu?”. Przede wszystkich jest wytrzymalsza od większości tradycyjnych termosów. Do tego poręczniejsza i lżejsza. Przykładowo termos o pojemności 1 litra jednego ze znanych producentów waży około 537 g. Z kolei butelka izolowana Klean Kanteen o pojemności 946 ml, waży 422 g. Podczas dłuższych wędrówek każdy gram się liczy, a w tym wypadku różnica to 115 g na korzyść butelki.

Test opinia butelka izolowana Klean Kanteen - nakrętka na butelce

Druga strona medalu, to fakt, że dobry termos będzie dłużej utrzymywał temperaturę od butelki Klean Kanteen. Każdy termos jest także wyposażony w kubek, więc nie trzeba pamiętać, aby dodatkowo pakować go do plecaka. Wracając natomiast znów na pierwszą stronę, czyli przewagi butelki Klean Kanteen, wyposażono ją w zakrętkę z uchwytem, zatem bez trudu można przytroczyć butelkę do plecaka korzystając np. z karabińczyka.  Zakrętkę można także w razie potrzeby wymienić, kupując np. wariant ze sportowym „dziubkiem”.

Prezentowana w teście butelka izolowana Klean Kanteen to model Classic o pojemności 946 ml (32 oz) i w kolorze błękitny mat. Dostępne są także warianty np. bez izolacji, o innym kolorze czy rozmiarach.

Komentarze

Dodaj komentarz