Każdy człowiek potrzebuje wody, choć nie wszyscy w takich samych ilościach. Osobiście należę do osób, które w terenie piją bardzo dużo. Staram się więc, aby picie było maksymalnie efektywne i nie przeszkadzało mi w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Dlatego już od dawna w moim górskim ekwipunku znajduje się bukłak systemu nawadniającego. Dzisiaj chciałbym Ci pokazać jego lekką wersję, a konkretnie bukłak na wodę do plecaka HydraPak Velocity 1,5 l.

Bukłak na wodę do plecaka

Największą zaletą każdego bukłaka jest możliwość wygodnego i efektywnego uzupełniania płynów. Nie musimy sięgać po butelkę, aby napić się wody czy też napoju izotonicznego. Wynika to z konstrukcji bukłaka, którego główna część, czyli pojemnik na wodę znajduje się cały czas w plecaku. Do picia służy natomiast wychodząca z pojemnika rurka z ustnikiem, którą możemy przyczepić blisko ust. Bukłak pozwala więc na picie zgodnie z zasadą mniej ale częściej, co według mnie jest najbardziej efektywnym sposobem nawadniania organizmu w górach. Sakwę na wodę warto stosować także ze względu na komfort noszenia dopakowanego plecaka. Lekkie modele np. biegowe z reguły nie mają usztywnionych pleców. Z tego względu, gdy zapakujemy plecak do pełna możemy czuć, że niektóre przedmioty uciskają nas w plecy. Napełniony bukłak odgrodzi nasze plecy od zawartości plecaka i tym samym zwiększy komfort działań.

Bukłak-na-wodę-do-plecaka
W plecaku biegowym bukłak odgradza plecy od ekwipunku
Bukłak-na-wodę-do-plecaka-pozwala-na-wygodne-nawadnianie
Bukłak umożliwia wygodne i efektywne nawadnianie

HydraPak Velocity 1,5 l

Bukłak na wodę do plecaka HydraPak Velocity to lekki model o pojemności 1,5 litra. Wykonano go z tworzywa TPU, które jest wolne od BPA i szkodliwych ftalanów. Materiał cechuje przy tym lekkość, wytrzymałość i elastyczność. Idealnie nadaje się więc do budowy bukłaków na wodę, softflasków czy butelek składanych. Warto także wspomnieć, że zastosowane tworzywo praktycznie nie przejmuje zapachów. Do bukłaka wlewałem zarówno wodę, jak i izotonik. Wystarczyło jedno dokładne umycie sakwy, aby zapach tego drugiego zniknął. Sakwę można wywrócić na drugą stronę, co znacznie ułatwia czyszczenie wnętrza. Nie musimy męczyć się z upychaniem do środka ręki z gąbką. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że stosując cały czas ten sam izotonik, jego zapach będzie trudny do usunięcia. Jeśli natomiast będziesz pił różne płyny, w tym wodę i regularnie czyścił bukłak to powinien on pozostać wolny od zapachów napojów smakowych.

Szeroki-wlew
Do uzupełnienia płynu służy szeroki wlew w górnej części bukłaka
Prowadnica-na-lince
Zamknięcie polega na zagięciu górnej krawędzi i wsunięciu prowadnicy

Do bukłaka można wlać praktyczne każdy napój, również ciepły. Temperatura płynu nie powinna być wyższa niż 60 °C. Przeszkadzać może natomiast charakterystyczny posmak wody, który mi kojarzy się trochę z gumą. Osobiście preferuje więc picie napoju izotonicznego, bo wówczas gumowy posmak nie jest wyczuwalny. Do uzupełnienia płynu służy szeroki wlew w górnej części bukłaka. Zamknięcie polega na zagięciu górnej krawędzi i wsunięciu prowadnicy. To standardowy i według mnie najlepszy system stosowany w większości bukłaków. W modelu HydraPak Velocity prowadnica przyczepiona jest do bukłaka linką z tworzywa, więc nie musimy się przejmować jej zagubieniem. To bardzo duża zaleta, bo dokupienie odpowiedniej prowadnicy jest praktycznie niemożliwe, a bez niej bukłak nie nadaje się do użycia. Zamknięcie jest oczywiście w 100% szczelne. Sakwę możemy włożyć do plecaka bez obaw o zalanie zawartości.

Lekki, szczelny i wygodny w obsłudze

Za łatwe wpinanie i wypinanie wężyka z sakwy odpowiada system Plug-n-Play™. Aby odpiąć wężyk wystarczy lekko nacisnąć niebieski przycisk. W moim poprzednim bukłaku, gdy odpinałem rurkę za każdym razem wylewało się z niej trochę wody. Nawet, gdy wcześniej wypiłem całą zawartość sakwy. Niestety konstrukcja mojego ulubionego plecaka nie pozwala na wyciągnięcie bukłaka bez wcześniejszego odpięcia rurki, więc za każdym razem moczyłem sobie trochę ręce i plecak. W przypadku HydraPak Velocity system wypięcia rurki działa inaczej i jest znacznie bardziej szczelny. Po odpięciu rurki woda albo nie wypływa z niej wcale, albo dzieje się to dopiero po chwili. W efekcie za każdym razem byłem w stanie odpiąć i wyciągnąć rurkę bez moczenia plecaka.

System-Plug-n-Play-w-bukłaku-na-wodę-do-plecaka-HydraPak-Velocity
Za łatwe wpinanie i wypinanie wężyka z sakwy odpowiada system Plug-n-Play™
Ustnik-bukłaka-biegowego-HydraPak-Velocity-1,5-l
Ustnik z zaworem zamykającym

Zadowolony jestem także z ustnika Blaste™ Valve, który jest szczelny i jednocześnie bardzo przyjazny w obsłudze. Aby napić się wody wystarczy delikatnie ścisnąć go ustami. Niewielka ilość płynu od razu pojawi się w jamie ustnej, bez potrzeby mocnego ssania. Oczywiście w razie potrzeby możemy także pociągnąć większą ilość wody. Ustnik jest jednocześnie w pełni szczelny. Wyposażono go co prawda w dodatkowe zamknięcie, ale w trasie nigdy nie musiałem z niego korzystać. Bez ściśnięcia ustnika, nie wypłynie z niego ani kropla wody, nawet jeśli zawór znajduje się w pozycji otwartej.

Bukłak do biegania (?)

HydraPak Velocity to przede wszystkim bukłak do biegania, ale można go używać także w trakcie innych aktywności. Pasuje do większości plecaków kompatybilnych z systemem hydratacyjnym. Sprawdzi się więc zarówno na wycieczce biegowej, jak i na trekkingu czy wypadzie rowerowym. Velocity określany jest mianem biegowego nie dlatego, że nie nadaje się do innych aktywności, ale ze względu na swoje cechy charakterystyczne, z których najwięcej korzyści czerpać będą właśnie biegacze. Jakie to cechy? Myślę, że przede wszystkim rozmiar i kształt dopasowany do niewielkich kamizelek oraz plecaków biegowych oraz bardzo niska waga wynosząca zaledwie ~120 gram. Dużą zaletą jest także wygodna i łatwa obsługa ustnika, co będzie bardzo przydatne podczas zawodów, gdy jesteśmy cały czas w ruchu i potrzebujemy się szybko i skutecznie nawadniać.

Wycieczka-biegowa
Na jednej z wycieczek biegowych
Trekking-w-Górach-Izerskich
Trekking w pięknych czeskich Górach Izerskich

Bukłak na wodę do plecaka HydraPak Velocity 1,5 l to świetny kompan wszelkich wycieczek na lekko. Sam korzystam z niego praktycznie zawsze, gdy zależy mi na maksymalnym obniżeniu wagi ekwipunku. Bukłak był ze mną m.in. na kilku trekkingach, wycieczkach biegowych i na zawodach. Za każdym razem sprawdził się bardzo dobrze. Jeśli zatem szukasz niewielkiego bukłaka do biegania (i nie tylko) to zdecydowanie polecam Ci ten model. HydraPak Velocity 1,5 l możesz nabyć w wersji zwykłej za około 100 zł lub w wersji z izolacją IsoBound™ za około 110 zł. Marka HydraPak oferuje także inne produkty dla biegaczy i turystów np. elastyczne softflaski, składane butelki, pojemniki na wodę i inne produkty wspomagających nawadnianie w terenie.

Zobacz także:

Komentarze

Dodaj komentarz