Jaka jest główna wada większości butelek turystycznych wielorazowego użytku? Ciężko określić jednoznacznie, bo każdemu może przeszkadzać coś innego. Dla mnie natomiast taką główną wadą zawsze było, że nawet po wypiciu całego napoju butelka zajmowała dokładnie tyle samo miejsca co wcześniej. Większość butelek turystycznych wykonana jest z materiałów sztywnych np. stali czy tritanu. Większość, ale nie wszystkie. Niedawno w moje ręce trafiła elastyczna butelka składana HydraPak Stash.

Butelka składana z elastycznego materiału

Cała. Butelka składana HydraPak Stash

Od pewnego czasu staram się nie zabierać w góry wody w zwykłych plastikowych butelkach. Dzięki temu nie muszę nosić ze sobą śmieci przez cały dzień i chyba jestem trochę bardziej eko. Mam już w górskim ekwipunku izolowaną butelkę stalową oraz znacznie lżejszą, ale nie posiadającą izolacji butelkę z tritanu. Obie są sztywne, w odróżnieniu od HydraPak Stash.

Zobacz test izolowanej butelki turystycznej Klean Kanteen

Ścianki HydraPak Stash wykonano z miękkiego i wysoce elastycznego tworzywa. Materiał pozwala bez trudu skręcić i złożyć butelkę. A gdy to zrobimy, jej powierzchnia zmniejszy się do 1/4 pierwotnego rozmiaru. W przypadku butelki o pojemności 1 litra, po złożeniu tworzy się owal o wysokości 6 cm i średnicy 10 cm. Niewiele, prawda? Górną i dolną część butelki oraz korek wykonano już z tworzywa twardego. Korek ma chropowatą fakturę, co ułatwia otwieranie butelki mokrymi dłońmi.

Uchwyt. Butelka składana HydraPak Stash
Korek. Butelka składana HydraPak Stash
Po złożeniu. Butelka składana HydraPak Stash

Warto dodać, że materiał z którego została wykonana butelka składana HydraPak Stash nie zawiera szkodliwych związków chemicznych BPA i PVC. Nasze zdrowie jest najważniejsze, więc to istotna cecha na którą warto zwracać uwagę kupując butelkę turystyczną.

Zobacz poradnik jak dbać o nawodnienie organizmu w górach?

HydraPak Stash w praktyce

To tyle z teorii, przejdźmy teraz do praktyki. Producent twierdzi, że butelka nie chłonie zapachów. Nie jest to do końca prawda. Nawet po solidnym płukaniu, zapach wypitego przeze mnie wcześniej izotonika był nadal wyczuwalny, choć nie intensywny. Zniknął dopiero po pewnym czasie. W butelce można przechowywać napoje zimne, również mrożone wcześniej w lodówce. Nie można natomiast wlewać wrzątku, więc o przenoszeniu gorącej herbaty nie ma mowy. Płyn nie powinien mieć więcej niż 60º C.

System składania i rozkładania butelki jest prosty, choć nie ukrywam, że pierwsze złożenie zajęło mi kilka minut. Potrzeba chwili, żeby zorientować się co i gdzie zaczepić. Potem już jest z górki. Generalnie, aby złożyć butelkę należy ją skręcić i zgnieść. Następnie wkładamy dolną część w górną, aż usłyszymy charakterystyczne kliknięcia. Gdy spód dobrze trzyma się góry można zakręcić korek. Rozkładanie jest znacznie łatwiejsze. Wystarczy odkręcić korek, mocno ścisnąć górną część butelki i wyciągnąć spód.

Pijąc należy pamiętać, że butelka jest bardzo elastyczna. Jeśli chwycimy ją tak, jak każdą inną butelkę, to bardzo prawdopodobne, że połowa zawartości wyląduje za chwilę na naszym ubraniu. Najbezpieczniej jest pić trzymając butelkę jednocześnie za sztywny spód i górę.

Jak pić. Butelka składana HydraPak Stash

Butelka składana HydraPak Stash jest dostępna w rozmiarach 1 l lub 0,75 l oraz w kilku wariantach kolorystycznych. Można ją nabyć w wielu sklepach górskich i outdoorowych. W zależności od pojemności cena waha się pomiędzy 60 zł, a 85 zł. Testowany przez mnie egzemplarz to butelka o pojemności 1 l w kolorze Mammoth Grey.

Komentarze

Dodaj komentarz