Proces wyboru plecaka w góry zaczynamy zwykle od ustalenia jego rozmiaru, a konkretnie pojemności. To głównie od tego parametru zależy w jakich działaniach górskich Twój nowy plecak będzie sprawdzał się najlepiej. W tym tekście chciałbym Ci doradzić jaki wybrać plecak na jeden dzień w góry?

Plecak na jeden dzień w góry

Jednodniowe górskie wyjazdy to dla mnie idealny sposób na spędzenie czasu w wolny dzień. Mam takie szczęście, że przez całe życie mieszkałem blisko gór. Urodziłem się w Krakowie, więc w Tatry i Beskidy miałem około 2 godziny jazdy samochodem. Potem przeprowadziłem się do Wrocławia, gdzie mieszkam aktualnie. W Tatry i Beskidy oczywiście mam teraz znacznie dalej, ale za to mogę szybko się dostać w Sudety. To sprawia, że większość moich górskich wyjazdów mogłem i nadal mogę planować na jeden dzień, bez potrzeby organizowania noclegu czy zabierania większej ilości bagażu.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mają tak blisko w góry. Dużo osób mieszka znacznie dalej i w góry woli wyjeżdżać na cały weekend lub nawet dłużej. Ten tekst kieruję głównie do osób, które szukają plecaka tylko na jednodniowe wyjazdy. Jeśli potrzebujesz bardziej uniwersalnego plecaka, polecam mój drugi „plecakowy” poradnik o bardziej ogólnych charakterze. A teraz pozwól, że przejdę do konkretów, czyli odpowiedzi na pytanie jaki plecak na jeden dzień w góry?

Zobacz także:

Plecak trekkingowy

Jestem zdania, że z rozmiarem plecaka nie należy przesadzać. Dlaczego? Im mamy więcej miejsca do dyspozycji, tym większa będzie pokusa, aby coś jeszcze dołożyć. Tym sposobem dość łatwo można przeciążyć plecak rzeczami, których później nie użyjemy. Optymalny rozmiar plecaka turystycznego na jeden dzień w góry to 15-35 litrów, przy czym przez większość roku wystarczy nam model z dolnej granicy tego przedziału. Bardzo przydatna, zwłaszcza latem jest kieszeń na bukłak na wodę oraz wyjście na rurkę, czyli ogólnie mówiąc kompatybilność z systemem hydratacyjnym. Jeśli chodzi o różnego rodzaju dodatki czy kieszenie to wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań.

W mniejszych plecakach można wybrać zamykanie na zamek błyskawiczny lub komin z klapą. W zasadzie oba rozwiązania są dobre. Zachęcam natomiast do kupna modelu z dodatkowym otwarciem na froncie, dzięki czemu cały bagaż – zarówno ten na spodzie, jak i na górze – będzie łatwo dostępny przez całą wędrówkę. Istotny jest oczywiście także wygodny system nośny, choć nie aż tak bardzo jak w dużych i ciężkich plecakach. Sprawdzeni przeze mnie producenci plecaków trekkingowych to Thule, Ortovox, Osprey i Gregory.

Plecak-turystyczny-Osprey-Talon
Plecak turystyczny Osprey Talon
– pojemność 22 litry
– cena około 400 zł

Na lato?

Szukasz plecaka turystycznego głównie na wiosnę, lato lub jesień? Jeśli tak, polecam wybór modelu o pojemności około 15-20 litrów. Spakujesz do niego wszystko, co najpotrzebniejsze. A jeśli wpadniesz na pomysł, żeby zabrać coś jeszcze to okażę się, że nie masz na to miejsca. Początkowo możesz się co prawda zmartwić, ale później na szlaku będziesz się cieszył przyjemną wędrówką z lekkim plecakiem. Moim wyborem na jednodniowe górskie wędrówki jest plecak Thule Alltrail X o pojemności 15 litrów.

Plecak-na-jeden-dzien-w-gory-Thule-AllTrail-X-15
Plecak turystyczny Thule Alltrail X 15
– pojemność 15 litrów
– cena około 320 zł

Zobacz także:

Na zimę?

Dodatkowe litry przydadzą się natomiast, jeżeli masz zamiar używać plecaka zimą na bardziej wymagających szlakach. W tej sytuacji wybierz plecak z górnego przedziału, czyli około 30-35 litrów, bo będziesz musiał do niego zmieścić całe wyposażenie zimowe. W zależności od miejsca wyjazdu mogą to być np. raki, czekan, lawinowe ABC czy dodatkowe warstwy grubszej odzieży. Zwróć uwagę czy wybrany przez Ciebie model pozwala na zamocowaniem kijów trekkingowych i czekana. Przydatny, choć nie obligatoryjny dodatek to specjalna siatka pozwalająca na zamocowanie kasku na zewnątrz plecaka. A jeśli szukasz modelu typowo zimowego to zjedź niżej do części dotyczącej plecaków skiturowych.

Mocowanie-na-kask-plecak-Ortovox-Traverse-30
Plecak Ortovox Traverse z mocowaniem na kask
– pojemność 30 litrów
– cena około 500 zł

Plecak biegowy

Plecak biegowy to propozycja dla biegaczy i górskich minimalistów uprawiających np. speed hiking. Pojemność tego typu plecaka to z reguły 10-15 litrów. Taki rozmiar pozwoli zabrać na szlak tylko to co najważniejsze np. wodę, batony lub żele energetyczne, apteczkę, kurtkę czy dodatkowe skarpety. Do plecaka biegowego nie zmieścimy wiele, ale przez większość trasy będzie on prawie nieodczuwalny na plecach. System nośny powinien pozwolić na bardzo dokładne dopasowanie do pleców, tak aby plecak był stabilny podczas biegu.

Inne ważne kwestie na które warto zwrócić uwagę wybierając plecak biegowy lub do speed hikingu to kompatybilność z systemem hydratacyjnym oraz troki umożliwiające łatwe i szybkie zamocowanie kijów. Warto, aby plecak miał także kilka łatwo dostępnych kieszeni, w których będziemy mogli schować np. batony energetyczne oraz softflaski, czyli elastyczne butelki z wodą. W tej kategorii aktualnie niestety nie mogę polecić żadnej konkretnej marki. Kiedyś symbolem dobrego plecaka biegowego był Salomon, ale ostatnio zacząłem mieć wątpliwości co do jakości plecaków tego producenta.

Plecak skiturowy

Plecak skiturowy to dobry wybór zarówno dla skiturowców, jak i osób, które szukają typowego plecaka na zimę. W przypadku jednodniowych wypadów zimowo-skiturowych, wystarczający powinien być model o pojemności 30-35 litrów. Plecaki skiturowe są z reguły cięższe od turystycznych odpowiedników, ale cechuje je obecność wielu ciekawych rozwiązań przydatnych zimą. Jakich? Typowy plecak na zimę można poznać przede wszystkim po obecności oddzielnej kieszeni na lawinowe ABC. W Polsce często uważamy, że korzystanie z tego typu sprzętu to zbyteczny luksus. Prawda jest jednak taka, że wychodząc w teren zagrożony lawinami zawsze powinniśmy mieć przy sobie detektor, sondę i łopatę.

W plecaku na zimę oczywiście potrzebne są także troki pozwalające na mocowanie kijów trekkingowych i czekana, ale to już raczej standard. Wybierając plecak skiturowy polecam zwracać uwagę czy wyposażono go w ukośny system mocowania nart, który według mnie jest wygodniejszy od mocowania typu A (po bokach). Niektóre plecaki skiturowe pozwalają także przytroczyć deskę lub rakiety śnieżne. Przydatne będzie ponadto zewnętrzne mocowanie na kask oraz specjalna kieszeń na gogle.

Plecak-skiturowy-Gregory-Targhee
Plecak skiturowy Gregory Targhee
– pojemność 32 litry
– cena około 550 zł

W niektórych modelach plecy wykonano z materiału, który nie chłonie wody. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo przypadkowe położenie plecaka plecami w stronę śniegu jest dość powszechne. Innym wartym uwagi dodatkiem jest izolowane miejsce na przewód od bukłaka systemu hydratacyjnego, dzięki czemu napój nie będzie zamarzał w wężyku. Osoby o dużym budżecie mogą zainwestować w plecak lawinowy, który znacznie zwiększa szanse przeżycia w lawinie. Niestety aktualnie są to plecaki bardzo drogie i mniej praktycznie od modeli skiturowych.

Słowo na koniec

W tym tekście celowo nie wspominam o plecakach wspinaczkowych, bo nie jestem ekspertem w tym temacie. Jeśli więc szukasz modelu do wspinaczki polecam inne poradniki, których w sieci jest całe mnóstwo. Jednocześnie mam nadzieję, że ten tekst odpowiedział na większość pytań jaka nasunęła Ci się w głowie, gdy przeglądałeś oferty sklepów górskich oraz, że pomogłem Ci wybrać Twój nowy plecak na jeden dzień w góry. Pozdrawiam 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz