Ekwipunek górskiego turysty, narciarza czy wspinacza składa się z wielu elementów. Jeśli chcielibyśmy zrobić listę to myślę, że spokojnie bylibyśmy w stanie wyliczyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu pozycji, a jedną z nich powinny zająć okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego są istotne? I jakie warunki powinny spełniać odpowiednie okulary w góry?

Dlaczego należy zabierać okulary w góry?

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne są tak istotne? Przecież na co dzień nie zawsze ich używamy. Co więcej, z reguły nie niesie to ze sobą żadnych większych konsekwencji. Warto jednak wiedzieć, że chociaż wszyscy patrzymy na to samo słońce to jednak nie wszędzie jest ono tak samo groźne dla naszego wzroku. Okazuje się, że im jesteśmy wyżej, tym większa jest dawka ultrafioletu z którą muszą poradzić sobie nasze oczy.

Jakie-okulary-w-góry

W tym kontekście bardzo istotny jest także śnieg i lód zalegający w górach, gdyż ma on zdolność do odbijania światła. Pamiętam, że najgorszych poparzeń słonecznych na twarzy doznałem nie leżąc na plaży, a właśnie będąc w Tatrach w środku zimy. Zapomniałem wziąć ze sobą kremu z filtrem, a dzień był niesamowicie słoneczny. Bez założonych okularów przeciwsłonecznych byłem w stanie wytrzymać najwyżej kilka minut. Po tym czasie oczy zaczynały mnie mocno boleć i łzawić. Wolę nie myśleć, co by było, gdybym tego dnia zapomniał zabrać także okularów.

Ochrona przed promieniowaniem

Na co zwrócić uwagę wybierając przeciwsłoneczne okulary w góry? Przede wszystkim na to czy zapewniają 100% ochrony przed promieniami UVA, UVB i UVC, bo to ich najważniejsze zadanie. Warto wiedzieć, że nie każde przyciemniane okulary zabezpieczają przed szkodliwym promieniowaniem. Wybierając okulary w góry radzę unikać modeli za 10-20 zł, które możemy dostać na różnego rodzaju straganach. Zwróć także uwagę czy na okularach znajduje się informacja o kategorii soczewek. Brak takiej adnotacji powinien zapalić Ci w głowie lampkę ostrzegawczą i wzbudzić obawy co do jakości produktu.

Kategorie soczewek

Każde soczewki przepuszczają określoną ilość światła. Z tego względu dzielimy je na kategorie od 0 do 4. Im wyższa kategoria, tym mniejsza przepuszczalność światła. To z kolei wiąże się z większym efektem przyciemniającym i wyższym poziomem ochrony oczu. W górach z reguły wystarczają okulary o kategorii 3.

Okulary-w góry-Arctica-S-278B
Arctica S-278B
– proste okulary o uniwersalnym wyglądzie
– kategoria 3
– cena około 120 zł

Wyjątkiem są lodowce i wyższe szczyty pokryte śniegiem oraz lodem, w przypadku których konieczne jest posiadanie okularów o kategorii 4.

Julbo-Micropores
Julbo Micropores GT Alti ARC 4+
– okulary lodowcowe o klasycznym wyglądzie
– kategoria 4
– cena około 440 zł
  • Kategoria 0 to szkła, które przepuszczają 80-100% światła. Okulary w zasadzie nie przyciemniają i są stosowane przede wszystkim w warunkach bardzo słabego oświetlenia. Ich zadaniem jest nie tyle ochrona przed światłem, co raczej przed wiatrem, piaskiem itp.,
  • Kategoria 1 to modele o przepuszczalności światła na poziomie 43-80%. Przydają się, gdy potrzebujemy okularów do użytkowania w pochmurne dni,
  • Kategoria 2 to okulary na lekkie zachmurzenie. Przepuszczają od 18 do 43% światła,
  • Kategoria 3 to chyba najbardziej popularna kategoria w przypadku okularów w góry. Tego typu szkła przepuszczają 8-18% światła, dzięki czemu sprawdzają się w słoneczne dni. Dobry wybór, gdy poszukujemy okularów w niższe i średnie góry,
  • Kategoria 4 to szkła o najniższej przepuszczalności światła na poziomie 3-8 %. Okulary wyposażone w tego rodzaju soczewki często określane są jako lodowcowe. Dobry wybór jeżeli planujemy wyjazd w wysokie góry lub właśnie na lodowiec. Ich minusem jest natomiast brak możliwości użytkowania podczas prowadzenia samochodu.

Soczewki fotochromowe

Bardzo ciekawym rozwiązaniem z którego sam korzystam są szkła fotochromowe. Tego rodzaju soczewki dostosowują się do warunków atmosferycznych, zwiększając lub zmniejszając ilość przepuszczanego światła. Innymi słowy, w zależności od aktualnej pogody soczewki fotochromowe samoczynnie jaśnieją lub ciemnieją. Dzięki temu mogą spełniać wymogi kilku kategorii jednocześnie. Przykładem szkieł fotochromowych mogą być soczewki Cameleon oferowane przez markę Julbo, które zapewniają ochronę na poziomie kategorii od 2 do 4.

Julbo Explorer 2.0 Cameleon
– okulary lodowcowe z odpinanymi osłonami bocznymi
– kategoria 2-4 (fotochromowe)
– cena około 510 zł

Niektórzy producenci oferują okulary z wymiennymi szkłami, co także pozwala dopasować soczewki do aktualnie panujących warunków pogodowych. Z doświadczenia wiem jednak, że większość systemów wymiany (nawet te dopracowane) jest na tyle kłopotliwa w obsłudze, że zwyczajnie nie chce nam się z tego rozwiązania korzystać. Musimy także pamiętać, aby mieć ze sobą szkła na wymianę i uważać, aby nie uległy one uszkodzeniu w plecaku. W mojej ocenie soczewki fotochromowe są zdecydowanie wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem.

Zobacz także:

Kolor soczewek i polaryzacja

Czy kolor ma znaczenie? Tak, choć nie tak duże jak kategoria. Wybierając okulary w góry w pierwszej kolejności powinniśmy patrzeć właśnie na kategorię szkieł, a dopiero później brać pod uwagę ich kolor. W sklepach znajdziemy np. okulary żółte czy pomarańczowe, które z reguły podnoszą kontrast obrazu przez co dobrze sprawdzają się w pochmurne dni. Istnieją także szkła bursztynowe, szare czy czarne, których zadaniem jest mocniejsze przyciemnianie.

Julbo-Solan
Julbo Solan
– okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
– kategoria 3
– cena około 110 zł

Ciekawym dodatkiem stosowanym w niektórych soczewkach jest filtr polaryzacyjny, który usuwa zbędne odblaski i poprawia kontrast widzianego obrazu. W przypadku okularów w góry filtr ten nie jest absolutnie konieczny, ale jego obecność sprawi, że widziane przez nas kolory będą bardziej żywe i bliższe rzeczywistym. Niektóre szkła dodatkowo pokryte są lustrzaną warstwą odbijającą za sprawą której, inne osoby nie będą widzieć naszych oczu. To także dodatek, którego nie muszą posiadać okulary w góry, choć może on zwiększać atrakcyjność okularów pod względem ich wyglądu.

Dodatki

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Warto wybrać model, którego szkła pokryto powłoką zapobiegającą parowaniu. Nic tak nie irytuje, jak ciągle zaparowane soczewki. Należy natomiast wiedzieć, że fabrycznie nałożona powłoka po pewnym czasie zanika, a przyczynia się do tego np. czyszczenie szkieł. Do czyszczenia okularów warto więc używać płynu typu „anti fog”, który odnawia tę powłokę.

Dzięki paskowi na szyję używanie okularów jest znacznie wygodniejsze

Inny bardzo przydatny dodatek to pasek lub tasiemka do okularów. Pasek nie tylko zapobiega zagubieniu okularów, ale także zwiększa wygodę ich użytkowania. Jeśli w danym momencie nie potrzebujemy szkieł bo np. chcemy spojrzeć na wizjer aparatu to wystarczy je zdjąć z głowy. Okulary same zawisną na szyi, a my nie będziemy musieli przejmować się ich mocowaniem. Niektórzy producenci oferują sznurek w komplecie, ale nie wszyscy. Warto zwrócić uwagę czy w przypadku wybranego przez nas modelu znajduje się on w zestawie.

Okulary lodowcowe

Okulary lodowcowe to ogólne określenie modeli o bardzo niskim stopniu przepuszczalności światła. Tego typu okulary dodatkowo wyposażone są w osłonki boczne, które zabezpieczają oczy przed światłem padającym z boku. W niektórych modelach osłonki te można w razie potrzeby zdemontować. Soczewki w okularach lodowcowych oznaczone są kategorią 4. Do określenia lodowcowe pasują również szkła fotochromowe zapewniające ochronę na poziomie kategorii 2-4.

Julbo-Monterosa
Julbo Monterosa
– damskie okulary lodowcowe z odpinanymi osłonami bocznymi
– kategoria 4
– cena około 220 zł

Dopasowanie okularów

Odpowiednie dopasowanie okularów do kształtu twarzy jest bardzo istotne. Zbyt ciasne lub źle leżące okulary mogą irytować, czego efektem zapewne będzie niechęć do ich używania. Jeśli okulary będziesz kupować w sklepie stacjonarnym to wystarczy po prostu je przymierzyć i zdecydować czy dane oprawki dobrze leżą. Z kolei zamawiając przez internet, w pierwszej kolejności warto sprawdzić wymiary oprawy, które z reguły są dostępne w opisie produktu. Jeśli wymiary te będą optymalne to możemy dokonać zamówienia. Warto natomiast pamiętać, aby po otrzymaniu paczki koniecznie sprawdzić czy zakupiony model faktycznie jest dobrze dopasowany. Jeśli nie, okulary można zwrócić lub wymienić na inne. Niektóre sklepy np. Skalnik oferują aż 30 dni na zmianę decyzji oraz darmowy zwrot.

Jakie okulary w góry?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest zakup w sprawdzonym sklepie, aby nie kupić okularów, które będą chronić nasze oczy tylko w teorii. Zwróć uwagę na ochronę przed promieniowaniem UV oraz dobór odpowiedniej kategorii soczewek. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które polecam są okulary fotochromowe. Wiąże się to jednak z większą ceną zakupu. Istotny jest także wybór dobrze dopasowanej oprawy oraz obecność w zestawie paska na szyję.

Zobacz także:

Komentarze

Dodaj komentarz