Nie lubię gdy szukając porady, zamiast odpowiedzi znajduję jeszcze więcej pytań. W przypadku wyboru plecaka turystycznego w góry, nie ma jednak innego wyjścia. Aby dobrać odpowiedni model, trzeba w jakiś sposób ograniczyć krąg poszukiwań zatem… jaki plecak turystyczny wybrać na wycieczkę w góry?

Rynek outdoorowy w Polsce jest tak rozwinięty, że ilość producentów i modeli może przytłaczać. Najrozsądniejsze co w tej sytuacji można zrobić, to wybrać odpowiedni model drogą eliminacji. Warto przy tym skorzystać z porady fachowca. Radą służą m.in. pracownicy dobrych sklepów górskich jak np. Skalnik.pl. Poniżej znajdziesz kilka porad, które przydadzą się, gdy będziesz odpowiadać sobie na pytanie jaki plecak turystyczny wybrać w góry? 🙂

Jaki plecak turystyczny wybrać w góry?

Plecak to obok butów, najważniejszy element ekwipunku górskiego turysty. Wybór spełniającego oczekiwania plecaka jest więc bardzo istotny. Tym bardziej, że akurat na tym elemencie wyposażenia nie należy oszczędzać. 

Jak długo będziesz przebywać w górach?

Na jeden dzień wybierz plecak 20-35 litrów. Na kilkudniowe wyjazdy odpowiedni powinien być plecak 40-50 litrów. Na wielodniowe trekkingi wybierz pojemność 50-80 litrów.

Jak długo będziesz przebywać w górach? To pytanie kluczowe, bo od niego zależy rozmiar plecaka. Oczywiście możesz zabierać na jednodniowe wędrówki plecak o pojemności np. 50 litrów, ale po co? Większe modele mają z reguły lepszy system nośny, ale i zdecydowanie większy rozmiar i wagę. Powiedzmy sobie szczerze, im mniejszy i lżejszy plecak, tym przyjemniejsza będzie wędrówka.

Na jednodniowe górskie wędrówki wystarczy Ci z reguły plecak o pojemności od 20 do 35 litrów. Jeśli będziesz jeździć w góry tylko w sezonie letnim, powinien wystarczyć Ci plecak 20 litrów, a jeśli chcesz chodzisz po górach również zimą, weź raczej plecak o pojemności około 30-35 litrów.

Jaki plecak turystyczny
Duży plecak o pojemności 60+15 L

Na kilkudniowe wędrówki optymalne powinny być plecaki o pojemności od 40 do 50 litrów. Takie modele mają z reguły bardziej rozbudowany pas biodrowy, dzięki czemu lepiej przenoszą wagę plecaka na biodra, odciążając przy tym ramiona. Plecaki o takim rozmiarze często posiadają już komin, co w razie potrzeby pozwoli na zwiększenie pojemność plecaka o kilka litrów. Nie zawsze jednak komin będzie Ci potrzebny, więc dobrze, jeśli dany model pozwoli na jego kompresję i odpięcie klapy.

Na dłuższe trekkingi będziesz potrzebował jeszcze większego plecaka o pojemności od 50 do 80 litrów. To w zasadzie już nawet nie plecak, a raczej biodrak, bo takie modele cechuje mocno rozbudowany pas biodrowy. Im większy plecak, tym oczywiście więcej rzeczy będziesz mógł do niego zmieścić. Nie przesadzaj jednak z rozmiarem. Im dłuższy trekking, tym ważniejsze racjonalne pakowanie. Czasami lepiej mieć do dyspozycji mniejszą pojemność i zabrać tylko to co konieczne, niż dysponować większym plecakiem i wziąć to co może, ale nie musi się przydać. Sam wyznaję zasadę, że im pojemniejszy plecak, tym większa jego waga i tym gorzej dla moich pleców.

Na jakich szlakach będziesz używać plecaka?

Jeżeli często będziesz poruszał się po via ferratach i drogach z elementami wspinaczki, wybierz plecak niezbyt szeroki i raczej niższy.

Jeśli często będziesz pokonywał via ferraty i drogi z elementami wspinaczki, potrzebujesz plecaka, który kształtem przypomina modele wspinaczkowe, czyli jest wąski i niezbyt wysoki. Wąski aby nie przeszkadzał w przeciskaniu się przez ciasne miejsca i nie ocierał o skały. Z kolei niezbyt wysoki, aby nie przeszkadzał, gdy będziesz odchylać głowę do tyłu.

Jaki plecak turystyczny
Typowy model wspinaczkowy. Nieodpowiedni do zwykłej turystyki górskiej

Wysoki plecak może irytować już nawet na trudniejszych tatrzańskich szlakach jak np. Orla Perć, czyli takich, gdzie powinieneś założyć kask. Odchylając bowiem głowę do tyłu, wysoki plecak może zahaczać o kask i przesuwać go zasłaniając Ci przy tym oczy. Do zwykłej turystyki górskiej nie wybieraj jednak typowego modelu wspinaczkowego jak na zdjęciu obok, bo aby ograniczyć wagę i rozmiar, producenci często eliminują z tego rodzaju plecaków przydatne dodatki, jak chociaż boczne kieszenie, do których można włożyć butelkę wody.

Jaki wybrać system nośny?

W mniejszych plecakach dobrze sprawdzi się siatka dystansująca. Im większa pojemność plecaka, tym ważniejsze dobre dopasowanie i bardziej rozbudowany system nośny.

W mniejszych plecakach pas biodrowy nie musi być zbyt szeroki. Im mniejszy pas, tym niższa waga plecaka. Już natomiast przy modelach o pojemności 40 litrów i więcej, sugeruję wybierać plecaki z szerszymi pasami. W dużych plecakach, dobry pas biodrowy zabierze Ci z ramion nawet 70% wagi bagażu.

Jaki plecak turystyczny
Dobry system nośny jest bardzo ważny, zwłaszcza w dużych plecakach

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w plecaku siatki dystansującej. Taka budowana systemu nośnego zapewni Ci większy komfort wędrówki, ze względu na lepszą cyrkulację powietrza. Pamiętaj jednak, że siatka dystansująca wymaga zastosowania stelaża, a ten zwiększa wagę. Siatki dystansującej nie stosuje się w dużych plecakach, bo stelaż musi być wygięty, a to zmniejsza pojemność plecaka i utrudnia pakowane.

Generalnie im większy plecak, tym bardziej rozbudowany powinien być system nośny, a co za tym idzie, możliwości regulacji będą większe. Dobry system nośny jest tak ważny, że niektórzy producenci nie zaprzestają na możliwości regulacji, ale dodatkowo udostępniają plecaki dostosowane do wymiarów różnych grup turystów. Wiele marek, w tym np. Deuter oferuje plecaki dla kobiet dostosowane do ich budowy. Niektórzy stosują też rozmiary, co pozwala lepiej dobrać plecak do wzrostu – przykładowo rozmiar S/M będzie oznaczać, że plecak jest dedykowany osobom niższym, a M/L wyższym.

Ile powinien ważyć plecak?

Waga plecaka na jednodniowe wędrówki nie powinna przekraczać 1-1,2 kg. W przypadku dużych plecaków, wybierz natomiast model o wadze maksymalnie 3 kg.

No właśnie, ile powinien ważyć plecak? Im mniej, tym lepiej, ale znów bez przesady. Skoro waga plecaka jest niższa, niż innego o takiej samej pojemności, to znaczy, że zastosowano w nim lżejsze materiały lub pozbyto się niektórych funkcji. Trzeba więc ustalić, czego nasz plecak nie ma w porównaniu z cięższym modelem i czy zastosowane materiały nie są dużo gorszej jakości.

Jeśli miałbym uogólnić to w przypadku plecaka na jeden dzień, jego waga nie powinna przekraczać 1-1,2 kg, a w przypadku plecaka na kilkudniowy trekking, wybierz model o wadze nie większej niż 3 kg.

Czy potrzebny Ci komin?

W małych plecakach niekoniecznie. W średnich tak, ale warto wybrać model z odpinaną klapą. W dużych plecakach komin będzie bardzo przydatny, ale wybierz model z regulacją klapy. Zamykając klapę powinieneś mieć do dyspozycji 2 klamry.

Komin to przydatny dodatek w plecaku. Przede wszystkim zwiększa jego pojemność. Do tego komin chroniony jest przez klapę, której zastosowanie pozwala na szybko przymocować bluzę lub kurtkę na wierzchu plecaka. Komin powoduje jednak, że plecak jest wyższy. Wybierając zatem mniejszy model, który będzie używany na szlakach z elementami wspinaczki, raczej kupiłbym model bez komina lub jeszcze lepiej, z możliwością jego kompresji i odpięcia klapy. Z kolei w dużych plecakach, komin to w mojej ocenie dodatek wręcz obligatoryjny. Zwróć jednak uwagę, czy w wybranym przez Ciebie modelu, możesz regulować wysokość klapy. Jej podnoszenie i opuszczanie, poprzez regulację tylnych taśm jest bardzo ważne, a brak takiej funkcji może znacznie utrudniać wykorzystywanie pełnej pojemności plecaka.

Czy warto, aby plecak miał duże możliwości organizacji bagażu?

Tak, organizacja bagażu jest ważna. Dodatkowe kieszenie mogą znacznie ułatwić Ci życie. Przede wszystkich zwróć uwagę, czy plecak ma zintegrowany system hydro. Przydatne są również zewnętrzne kieszenie oraz troki np. na kijki trekkingowe, a w większych plecakach na karimatę czy namiot. Jeśli Twój plecak będzie miał szerszy pas biodrowy, to warto, aby znajdowała się w nim niewielka kieszeń. Bardzo przydatnym patentem jest zamek poprowadzony przez całą długość plecaka, ułatwiający dostęp do komory głównej.

Na początek krótkie wyjaśnienie, co mam na myśli pisząc o organizacji bagażu. Są to wszystkie udogodnienia, które pozwalają na wygodne rozłożenie rzeczy w plecaku, czyli kieszenie, troki, pętle czy też sposób otwierania plecaka. Zacznę od kieszeni. Przydatne będą dolne kieszenie wykonane z siatki. Włożysz do nich np. butelkę z wodą, kijki trekkingowe czy nawet śmieci. Jeżeli będziesz wybierać się na szlaki gdzie potrzebny jest kask, warto kupić model mający dodatkową kieszeń lub siatkę na przodzie plecaka, której zadaniem jest właśnie przenoszenie i ochrona kasku. Taka kieszeń będzie także przydatna do przenoszenia mokrej odzieży. Dzięki temu, nie zmoczysz nią innych rzeczy znajdujących się w środku plecaka.

Jaki plecak turystyczny
Plecaki marki Deuter cechuje duża ilość dodatków i spore możliwości organizacji bagażu, ale również większa waga

Jeśli wybierzesz model z szerszym pasem biodrowym, na pewno warto aby znajdowała się w nim dodatkowa niewielka kieszeń, do której włożysz np. chusteczki higieniczne czy też coś słodkiego. W każdym plecaku – małym czy dużym – radzę zwrócić uwagę czy jest on zintegrowany z systemem H20. Camelbak to świetny wynalazek, a kompatybilny z nim plecak znacznie ułatwi Ci wędrówkę. Niektóre plecaki posiadają kieszeń na sakwę w środku komory głównej. To jednak ogranicza jej pojemność. Jeśli więc masz taką możliwość, warto wybrać model, w którym kieszeń umiejscowiona jest poza komorą. Przykładowo w plecaku Osprey, camelbak włożysz pomiędzy tylną ścianę komory, a system nośmy. Na zewnątrz warto mieć również dodatkową kieszeń np. na mapę, latarkę czołową czy chociażby plastry. Jeśli wybierzesz model z kominem, taka kieszeń może znajdować się w klapie.

Troki i pętle to bardzo przydatne dodatki. W tym momencie ma je w zasadzie większość plecaków trekkingowych. Dzięki trokom (taśmom) na zewnątrz plecaka przyczepisz np. kijki trekkingowe, karimatę lub namiot. Troki mogą znajdować się z boku plecaka, na przodzie lub też na klapie. Oprócz troczenia rzeczy, taśmy dodatkowo powinny pozwolić na kompresję plecaka. Im większy plecak, tym bardziej przydatna będzie większa ilość troków.

Kolejny element organizacji bagażu to sposób dostępu do komory głównej. W mniejszych plecakach powinna wystarczyć jedna droga dostępu na górze plecaka. Dodatkowym atutem będzie, jeśli wybrany przez Ciebie model, będzie posiadał duży zamek na całej długości plecaka. W razie potrzeby będziesz wówczas mógł dostać się również do rzeczy włożonych w środku lub na dole, bez potrzeby przerzucania bagażu. W plecakach o większej pojemności, powinieneś posiadać dostęp do komory zarówno od góry, jak i od dołu. Jeśli plecak będzie równie posiadał zamek na całej długości, to oczywiście ponownie będzie to duży plus.

Jeśli będziesz używać plecaka również zimą, należy zwrócić uwagę, czy posiada on pętlę na czekan. A jeśli planujesz zabierać go również na narty, zwłaszcza jeśli chcesz spróbować swoich sił na skiturach to przydatne będzie mocowanie na narty lub snowboard. W tym miejscu muszę natomiast dodać, że jeśli wychodzisz zimą w góry, gdzie występuje zagrożenie lawinowe to dużo lepszym pomysłem będzie zakup plecaka lawinowego, który dodatkowo znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Tego typu plecaki są jednak obecnie dość drogie – średni koszt zakupu to około 2000 zł.

Z jakiego materiału wybrać plecak?

Większość plecaków wykonana jest z nylonu. Zwróć uwagę, czy w newralgicznych miejscach jest on wzmocniony np. nylonem ripstop. Plecak powinien mieć zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy.

Plecak nie musi być wodoodporny. Owszem na rynku znajdziesz kilka takich modeli, ale z reguły są one bardzo drogie. W zupełności wystarczy jeśli Twój plecak będzie wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy. Zwróć uwagę czy znajduje się on w zestawie. Jeśli nie, będziesz musiał go dokupić, a to dodatkowy koszt 50-100 zł. W przypadku plecaków ze zintegrowanym pokrowcem, najczęściej znajduje się on w specjalnej kieszeni na spodzie plecaka.

Kiedyś duża część plecaków była wykonana z cordury. To pancerny materiał, ale przy tym bardzo ciężki. Obecnie producenci zastępują go znacznie lżejszym nylonem. Dodatkowo zwróć uwagę na jakość szycia. Szwy powinny być wykonane z mocnych nici i najlepiej wzmocnione w newralgicznych miejscach.

Gdzie kupić plecak?

Duży plecak warto przetestować pod obciążeniem. Najwygodniej zrobić to w domu. Radzę więc dokonać zakupu przez internet, bo wówczas przysługuje Ci prawo do odstąpienia od zamówienia w terminie 14 dni.

Radzę wybrać sklep z dobrą obsługą, która pomoże dobrać odpowiedni dla Ciebie model. Nawet jeśli zamawiasz przez internet, przekaż im swoje oczekiwania względem plecaka np. odpowiadając na część pytań z tego artykułu. Zapytanie możesz przesłać mailowo. Mniejsze plecaki można kupować stacjonarnie lub przez sieć. Większe sugeruję zamawiać przez internet, ze względu na prawo do odstąpienia od zamówienia w terminie 14 dni. Gdy plecak do Ciebie dotrze, zapakuj go ciężarem około 15-20 kg, dopasuj system nośmy i pochodź z nim przez jakiś czas. Dopiero wówczas będziesz wiedzieć, czy plecak jest dla Ciebie odpowiedni. Oczywiście aby zwrot był możliwy, plecak nie może mieć śladów użytkowania, więc testuj go raczej chodząc po domu.

Bardzo dobrą obsługę i duży wybór ma Sklep Górski SKALNIK.pl. Sprzedaż prowadzona jest zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Z ich szeroką ofertą plecaków turystycznych, możesz zapoznać się na stronie skalnik.pl/plecaki-turystyczne.html.

Komentarze

Dodaj komentarz