Thule AllTrail X 15 l to lekki i kompaktowy plecak na jednodniowe wycieczki – w góry i nie tylko. Choć cechuje go minimalistyczna konstrukcja, to w mojej ocenie ma wszystko czego możemy oczekiwać od plecaka na jeden dzień. Czy warto go kupić? Jak sprawdził się w terenie? Przeczytaj!

Plecak na jednodniowe wycieczki w góry latem powinien być minimalistyczny. Wyznaję tę zasadę już od jakiegoś czasu, co wynika bezpośrednio z moich górskich doświadczeń. Wiem, że im większy wybiorę plecak, tym więcej rzeczy do niego spakuję. I z reguły będą to rzeczy, których zabierać nie muszę. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że każda dodatkowa rzecz zwiększa wagę bagażu. A im cięższy jest plecak, tym mniej przyjemna będzie wędrówka.

Thule AllTrail X 15 l – plecak na jednodniowe wycieczki

Od pewnego czasu staram się minimalizować ilość rzeczy, które zabieram w góry latem. Ograniczenie wagi plecaka do minimum pozwala mi szybciej pokonywać szlaki i sprawia, że mniej się męczę. Z mojego doświadczenia wynika, że pojemność 15 litrów w zupełności wystarcza do zabrania wszystkiego, co potrzebne na jednodniowej wycieczce w góry.

Plecak-na-jeden-dzien-w-gory-Thule-AllTrail-X-15
Thule AllTrail X 15 to świetny plecak na jednodniowe wycieczki np. w góry
Plecak-na-jednodniowe-wycieczki-Thule-AllTrail-X-15
Jest minimalistyczny, ale ma wszystkie funkcje, których możemy oczekiwać od plecaka na jeden dzień

Thule AllTrail X 15 l to typowy plecak jednodniowy. Sprawdzi się nie tylko w górach, ale także na wycieczce rowerowej, podczas zwiedzanie miasta czy po prostu w drodze do pracy albo na uczelnię. Z modelem Thule AllTrail X 15 l można nawet biegać. Oczywiście bieganie nie będzie tak wygodne jak z plecakiem biegowym, ale po dopasowaniu ramion i pasów, plecak trzyma się pleców naprawdę przyzwoicie. Śmiało można go więc zabrać na marszobieg albo wycieczkę speed hiking.

Wykonanie i dane techniczne

Warto wspomnieć kilka słów o materiale, z którego wykonano plecak. Jest to woskowany brezent poliestrowy. Tkanina jest 5 razy mocniejsza i 3 razy bardziej wodoodporna od tradycyjnych woskowanych brezentów bawełnianych. W praktyce oznacza, że plecak odznacza się wysoką trwałością i odpornością na wodę. Nie miałem jeszcze okazji sprawdzić czy materiał jest w pełni wodoodporny. Mam nadzieję, że tak, bo w komplecie nie ma pokrowca przeciwdeszczowego. Zaktualizuję artykuł o tę informację, gdy tylko na szlaku złapie mnie deszcz.

Poniżej zamieszczam podstawowe dane techniczne:

  • Przeznaczenie: plecak na jednodniowe wycieczki
  • Płeć: unisex
  • Materiał: 50% włókno z odzyskanego woskowanego poliestru 600D, 50% poliester 600D z certyfikatem Bluesign
  • Pojemność: 15 l
  • Wymiary: 20 x 22 x 49 cm
  • Waga: 550 g

Mały, ale zaskakująco pojemny

Komora główna plecaka Thule AllTrail X 15 l jest zaskakująco pojemna. W środku zmieści się np. kurtka przeciwdeszczowa, polar, skarpety na zmianę, bukłak systemu nawadniającego i sporo jedzenia. Zamek błyskawiczny w kształcie litery U pozwala na szerokie otwarcie komory, dzięki czemu pakowanie i wyciąganie rzeczy z plecaka jest bezproblemowe.

Thule-AllTrail-X-15-plecak-na-jednodniowe-wycieczki-komora-glowna
Komora główna zamykana jest długim zamkiem błyskawicznym

W górnej części plecaka znajduje się dodatkowa kieszonka, która również zamykana jest zamkiem. W środku pomieścimy różnego typu drobiazgi np. czołówkę, folię NRC, portfel czy klucze do domu albo samochodu. Warto wspomnieć, że klucze można zabezpieczyć przed zgubieniem poprzez przypięcie ich do zintegrowanego z kieszenią haczyka. Batony i inne wysokoenergetyczne „szturm żarcie” można włożyć do małej kieszonki na lewym ramieniu. Dzięki temu przekąski będą łatwo i szybko dostępne.

Thule-AllTrail-X-15-kieszen-gorna
Kieszeń górna ma haczyk do którego można przyczepić klucze
Thule-AllTrail-X-15-kieszen-na-pasie-naramiennym
Kieszonka na pasie naramiennym jest idealna na przekąski

Praktyczne dodatki

Plecak na jednodniowe wycieczki Thule AllTrail X 15 l jest kompatybilny z systemem nawadniającym. Ma kieszeń na bukłak i wyjście na rurkę. Na pasie naramiennym znajdują się elastyczne pętle, pozwalające na przymocowanie rurki. Dzięki temu jest ona cały czas pod ręką i jednocześnie nie przeszkadza w trakcie wędrówki.

Thule-AllTrail-X-15-pas-piersiowy
Na ramieniu znajduje się elastyczna pętla do której można przymocować rurkę od bukłaka

Na zewnątrz znajdują się dwie otwarte kieszenie z siatki, w których można schować butelki z wodą lub wykorzystać do przenoszenia śmieci albo mokrej kurtki. Oprócz tego plecak wyposażono w troki umożliwiające przymocowanie nieużywanych w danym momencie kijów trekkingowych.

Thule-AllTrail-X-15-plecak-na-jeden-dzien-w-gory-troczenie-kijow-trekkngowych
Plecak wyposażono w możliwość troczenia kijów trekkingowych
Thule-AllTrail-X-15-kieszen-siatkowa
Zewnętrzne kieszenie siatkowe pomieszczą np. butelkę z wodą albo mokrą odzież
Thule-AllTrail-X-15-dodatkowe-uchwyty
Dodatkowe uchwyty pozwalają na troczenie rzeczy np. przy pomocy karabińczyków

System nośny

Plecak na jeden dzień w góry powinien być wygodny. Thule zadbał, aby model AllTrail X 15 l właśnie taki był. Plecak wyposażono w miękkie plecy, wygodne ramiona, stabilizujący pas piersiowy oraz pas biodrowy. Mamy więc wszystko, czego można oczekiwać od małego plecaka turystycznego. Pas biodrowy jest cienki, co generalnie nie dziwi, bo plecaki na jednodniowe wycieczki nie są przeznaczone do przenoszenia dużych ciężarów. Warto wspomnieć, że w przypadku modelu Thule AllTrail X 15 pas piersiowy można całkowicie odpiąć, a biodrowy schować. Dzięki temu pasy nie będą przeszkadzać w trakcie codziennego użytkowania plecaka np. w tramwaju czy w autobusie.

Thule-AllTrail-X-15-pas-biodrowy
Minimalistyczny pas biodrowy

Jedyna uwaga z mojej strony dotyczy pleców, które mogłyby być bardziej usztywnione. Gdy obciążyłem plecak pełnym bukłakiem z wodą, to górna część pleców zaczęła się delikatnie zginać. W efekcie czułem punktowy nacisk poniżej karku. Nie był to duży problem, bo ucisk nie generował bólu i ustępował, gdy prostowałem plecy. Uczucie ucisku całkowicie znikło, gdy wypiłem część wody z bukłaka.

Zobacz także:

Plecak na jednodniowe wycieczki Thule AllTrail X 15 l – opinia i podsumowanie

Plecak na jednodniowe wycieczki powinien być prosty i minimalistyczny. Thule AllTrail X 15 właśnie taki jest. Świetnie się sprawdza na krótkich wypadach. Spakujemy do niego wszystko, co potrzebne na letniej, jednodniowej wędrówce albo na rowerowym wypadzie. Według mnie jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających małego, lekkiego i fajnego plecaka od dobrego producenta. Cena zakupu to około 320 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz