Ciepłe posiłki są podstawą zdrowego odżywiania zimą. Również w chłodne dni jesieni czy wiosny powinny często gościć w naszym jadłospisie. Dlaczego? W zimne dni zużywamy znacznie więcej energii na utrzymanie właściwej temperatury organizmu. A ciepły posiłek szybko i skutecznie rozgrzewa. Ok, ale jak zabrać go ze sobą na szlak? Odpowiedzią jest termos obiadowy Esbit Food Jug Plus.

Termos obiadowy Esbit Food Jug Plus 0,75 l

Co najczęściej jecie na szlaku? Słodycze? Kabanosy przegryzane przygotowaną wcześniej kanapką? A może jeszcze coś innego? Wspólną cechą żywności, którą zabieramy w góry jest to, że z reguły spożywamy ją na zimno. Tymczasem zimą w górach znacznie lepiej jest zjeść coś ciepłego. Taki posiłek nie tylko rozgrzeje, ale także doda energii, która na górskim szlaku jest tak potrzebna.

Rozgrzewający-posiłek-termos-obiadowy-Esbit-Food-Jug-Plus
Rozgrzewający posiłek na szlaku. To jest to! 🙂

Wśród osób, które często wędrują ze mną po górach znajduje się dziewczyna, która za gorącą zupę dałaby się mówiąc kolokwialnie pokroić. Zawsze, gdy docieramy do schroniska lub schodzimy z gór, obowiązkowym punktem programu jest pomidorowa lub rosół. Ja natomiast w górach wolę zjeść coś z mięsem np. gorący i pachnący gulasz. Zarówno wspomniana zupa i gulasz, a także np. jajecznica, risotto czy inne tego rodzaju posiłki możemy zjeść w samym środku męczącej wędrówki. I wcale nie musimy w tym celu szukać schroniska. Wystarczy wyciągnąć z plecaka termos obiadowy Esbit Food Jug Plus.

Jak zbudowany jest termos obiadowy?

Zasada działania termosu obiadowego jest taka sama jak termosu na napoje. Większość modeli oferowanych w dobrych sklepach górskich wykonana jest ze stali, a długie utrzymanie temperatury gwarantuje próżnia techniczna. Tak samo zbudowany jest termos obiadowy Esbit Food Jug Plus. Do produkcji wykorzystano wytrzymałą stal nierdzewną, która jest wolna od BPA. Wyposażono go w podwójne ścianki pomiędzy, którymi znajduje się przestrzeń o bardzo niskim ciśnieniu, czyli wspomniana wcześniej próżnia. W ten sposób gorące posiłki bardzo wolno się ochładzają, a zimne ocieplają.

Zobacz propozycje wędrówek, na których przyda Ci się termos obiadowy:

Dolną część pokryto matowym wykończeniem, dzięki któremu termos pewnie leży w dłoni, nawet wówczas, gdy jest mokry. Podobne wykończenie nanoszone jest na inne termosy na napoje marki Esbit. Korzystam z takowego już od około 2 lat i nie zdarzyło się jeszcze, aby wyślizgnął mi się z ręki. Wykończenie dość łatwo natomiast porysować, zatem już po kilku miesiącach użytkowania termos może być podrapany. Rysy nie wpływają natomiast negatywnie na właściwości termosu, ani na pewność chwytu.

Matowa-powierzchnia-termos-obiadowy-Esbit-Food-Jug-Plus
Dzięki matowej powierzchni chwyt jest bardziej pewny

Jednocześnie warto dodać, że nawet gdyby z jakiegoś powodu termos nam upadł to mało prawdopodobne, aby uległ takiemu uszkodzeniu, które uniemożliwiałoby jego dalsze użytkowanie. Dzięki zastosowaniu stali i izolacji próżniowej Esbit jest bowiem znacznie bardziej wytrzymały, niż modele szklane, które powoli już znikają z outdoorowego rynku.

Pojemność i utrzymywanie temperatury

Termos obiadowy Esbit Food Jug Plus oferowany jest w rozmiarze 0,75 l. To pojemność, która spokojnie wystarcza na transport dwóch porcji posiłku. Dzięki temu możemy zjeść dwie porcje w odstępie czasu lub podzielić się posiłkiem z towarzyszem podróży.

Zestaw-termos-obiadowy-Esbit-Food-Jug-Plus
Termos składa się z pojemnika, korka, łyżki i nakrętki (miski)

Im większy jest termos, tym lepsze są jego właściwości izolacyjne. W przypadku modelu Food Jug Plus producent podaje następujące wartości:

  • Temperatura początkowa płynu: ~ 98 °C
  • Temperatura otoczenia: ~ 20 °C
  • Temperatura po 6 godzinach: ~ 70 °C
  • Temperatura 12 godzinach: ~ 60 °C
  • Temperatura 24 godzinach: ~ 40 °C

Od razu powiem, że nie testowałem czy dane podane przez producenta są w pełni poprawne. Staram się sprawdzać działanie sprzętu w praktyce, więc odpuściłem sobie mierzenie temperatury posiłku termometrem. Zdolność utrzymywania temperatury sprawdziłem w sposób organoleptyczny, czyli po prostu jedząc posiłek najpierw po upływie około 3 godzin od przygotowania, a następnie po upływie kolejnych 2 godzin. W obu przypadkach zupa była jeszcze bardzo ciepła. Zresztą termosy marki Esbit słyną z tego, że bardzo dobrze utrzymują temperaturę.

Polecam także:

Aby natomiast w pełni cieszyć się z użytkowania termosu obiadowego należy pamiętać o kilku zasadach. Przed włożeniem do termosu posiłku należy go wygrzać. W tym celu nalewamy do środka wrzątku i zostawiamy na około 4 minuty. Następnie wylewamy wodę i wkładamy właściwą żywność. Ważne, aby była ona gorąca. Nie należy czekać z włożeniem jedzenia, aż trochę przestygnie. Im cieplejszy początkowo będzie posiłek, tym wyższą temperaturę będzie miał w momencie późniejszego otwarcia.

Warto także pamiętać, że każde otwarcie wychładza znajdującą się w środku żywność. Odradzam, więc jedzenie prosto z termosu. Po odkręceniu korka najlepiej szybko nałożyć porcję do miski i od razu zamknąć termos.

Miska i łyżeczka

Wspominałem przed chwilą o misce. Można powiedzieć, że termos obiadowy Esbit Food Jug Plus ma ją w zestawie. Projektanci marki Esbit zadbali o to, aby miska zawsze była pod ręką. W jaki sposób? Po prostu robiąc ją z nakrętki. Dzięki podwójnym ściankom nie ma ryzyka, że w trakcie jedzenia poparzymy dłonie. A po skończonym posiłku po prostu z powrotem nakręcamy miskę/nakrętkę na termos.

Zakrętka-pełni-także-rolę-miski-termos-obiadowy-Esbit-Food-Jug-Plus
Zakrętka pełni także rolę miski

Pod nakrętką znajduje się szczelny korek, w którym zastosowano bezpiecznik, służący do wyrównania ciśnienia we wnętrzu termosu. To bardzo ważny dodatek, który zwiększa bezpieczeństwo użytkowania produktu, bo umożliwia upuszczenie gorącej pary. Jeżeli termos załadujemy do pełna bardzo gorącym pożywieniem, warto po około godzinie wędrówki skorzystać z bezpiecznika. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko wybuchu termosu, co skutkowałoby dość potężnym zabrudzeniem plecaka. Z bezpiecznika należy także skorzystać zaraz przed posiłkiem, bo dzięki temu otwarcie termosu będzie bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Bezpiecznik-termos-obiadowy-Esbit-Food-Jug-Plus
Czerwony przycisk w zakrętce to bezpiecznik

W korku umieszczono składaną łyżeczkę. To bardzo przydatny dodatek, bo nie musimy pamiętać o pakowaniu niezbędnika, ani tracić czasu na jego szukanie w zakamarkach plecaka. 

Łyżka-w-zakrętce-termos-obiadowy-Esbit-Food-Jug-Plus
Łyżka mieści się w zakrętce

Warto natomiast dodać, że sama łyżeczka nie jest specjalnie wygodna w użytkowaniu. I nie chodzi o system składania, bo akurat ten jest dobrze pomyślany. Łyżeczka jest po prostu dziwnie wyprofilowana, przez co jedzenie nią nie jest zbyt wygodne.

Prosto-z-zakrętki-termos-obiadowy-Esbit-Food-Jug-Plus
Jeśli nie chcemy jeść łyżką, płynny posiłek można po prostu wypić prosto z zakrętki

Niestety termos nie posiada miejsca, w którym moglibyśmy schować suche dodatki do zupy np. grzanki czy groszki ptysiowe. Szkoda, bo osobiście bardzo lubię dorzucić do zupy kilka grzanek. Z drugiej jednak strony miejsce na dodatki zapewne zwiększyłoby wielkość termosu i jego wagę.

Termos obiadowy czy kuchenka?

Możecie się zastanawiać po co komu termos obiadowy, skoro można skorzystać z maszynki do gotowania. Oczywiście ciepły posiłek można także przygotować w ten sposób. Wówczas trzeba jednak mieć ze sobą kuchenkę, paliwo (najczęściej gaz), garnek i żywność. A w przypadku liofilizatów, także odpowiednią ilość wody. Do tego gotowanie chwilę trwa. W przypadku termosu z wymienionych wyżej rzeczy musimy posiadać tylko żywność. W plecaku mamy można powiedzieć „gotowca”, którego przygotowaliśmy wcześniej w cieple. Teraz musimy tylko zdjąć zakrętkę, nałożyć i zjeść. Wygodne, prawda?

Szeroki-wlew-termos-obiadowy-Esbit-Food-Jug-Plus
Szeroki wlew umożliwia łatwe mycie

Warto natomiast zaznaczyć, że termos nie zawsze jest lepszym wyborem od maszynki do gotowania. W przypadku kilkudniowej wędrówki z plecakiem, warto mieć maszynkę, bo pozwali nam to także na przegotowanie wody. Termos obiadowy w plecaku będzie natomiast lepszym rozwiązaniem jeśli planujemy jednodniową wędrówkę lub co wieczór wracamy do tego samego miejsca.

Dodatkowe informacje

Termos obiadowy Esbit Food Jug Plus waży około 548 g, więc sporo, ale w większości przypadków jego waga i tak będzie mniejsza, niż pełnego zestawu potrzebnego do przygotowania posiłku w terenie. W termosie można nosić nie tylko ciepłe posiłki, ale także zimne. Możemy go również wykorzystać do przenoszenia płynów np. ciepłej herbaty.

Poniżej pełne dane techniczne:

  • Waga: około 548 g
  • Wymiary: 165 x Ø 109 mm
  • Pojemność termosu: 750 ml
  • Pojemność miski: 310 ml

Termos obiadowy Esbit Food Jug Plus zakupicie w sklepie 8a.pl. Standardowa cena modelu to 169,90 zł. Aktualnie można go natomiast nabyć w promocyjnej cenie 135,92 zł, czyli z 20% upustem.

Model jest dostępny w czterech wariantach kolorystycznych. Testowany termos to wersja Red. Pozostałe warianty to Black, Orange i Silver. 

Tekst powstał we współpracy z firmą SNAP Outdoor, która jest wyłącznym dystrybutorem marki Esbit na Polskę.

Komentarze

Dodaj komentarz