Raz pięknie i słonecznie, a raz deszczowo i mgliście. Taka jest jesień. Zmienna pogoda nie powinna Ci jednak przeszkodzić w odkrywaniu nowych miejsc. Musisz tylko pamiętać o wyposażeniu swojej górskiej garderoby w odpowiedni sprzęt, który zabezpieczy Cię przed zmienną aurą. Ubierz, więc wygodne buty i ruszaj na weekend w góry. Odkrywaj nowe miejsca i pamiętaj, że czasami przygoda czai się tuż za rogiem!

Konkurs Przymierzaj Przemierzaj
Weź udział i wygraj buty!

Konkurs-Salomon-Przymierzaj-Przemierzaj

Nie masz odpowiedniego obuwia? Nie przejmuj się! Weź udział w konkursie Przymierzaj Przemierzaj i wygraj nowe buty. Wystarczy, że ruszysz do sklepu, przymierzysz w nim buty Salomona i odpowiesz na pytanie konkursowe. Codziennie do wygrania są testowane w górach, techniczne buty marki Salomon zaprojektowane specjalnie na kiepską pogodę. Sprawdź szczegóły na stronie konkurs-salomon.pl. A jeśli szukasz pomysłu na weekendowy wypad, koniecznie czytaj dalej, bo przygotowaliśmy dla Ciebie 5 ciekawych propozycji. A więc gdzie na weekend w góry?

Zobacz także:

Bieszczady
Tarnica 1346 m

„A może by tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?”. To historyczne już pytanie często przewija się wśród zmęczonych mieszkańców miast. Na szczęście, aby odpocząć nie trzeba od razu rzucać wszystkiego. Można po prostu wyskoczyć na weekend w góry. Ciekawą propozycją jesiennej wycieczki jest szlak rozpoczynający się w miejscowości Wołosate i prowadzący na najwyższy szczyt polskiej części Bieszczad, czyli Tarnicę.

Gdzie-na-weekend-w-góry-Tarnica
Tarnica

Auto można zostawić na parkingu w Wołosatem. Następnie szlakiem znakowanym na niebiesko idziemy w górę, mijając pod drodze łąki i piękne bukowo-świerkowe lasy. Bardziej strome fragmenty trasy wyposażone zostały w drewniane i kamienne schody. Na Przełęczy pod Tarnicą docieramy do szlaku znakowanego na żółto, którym podążamy już bezpośrednio w kierunku szczytu. Wzdłuż całego szlaku znajduje się ścieżka dydaktyczna, która pozwoli Ci lepiej poznać fauną i florą Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Powrót możesz zaplanować tą samą drogą.

Na przejście całej trasy wraz z odpoczynkami trzeba zarezerwować około 5-6 godzin. Istnieje także opcja powrotu pięknym widokowo czerwonym szlakiem przez szczyty Halicz i Rozsypaniec. Wariant ten wydłuży jednak znacząco całą wycieczkę, więc polecamy go tylko turystom z dobrą kondycją.

 • Długość: około 4,5 km w jedna stronę
 • Różnica wzniesień: około 650 metrów
 • Czas przejścia: 1,5-3 godziny w jedną stronę

Karkonosze
Śnieżka 1603 m

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, Sudetów i całych Czech. Wchodzi więc w skład nie tylko Korony Gór Polski, ale także Korony Europy. To sprawia, że chętnych na jej zdobycie nie brakuje. Latem na Śnieżce bywa bardzo tłoczno. Natomiast jesienią ruch turystyczny jest już znacznie mniejszy. W okresie jesiennym warto wybrać piękny szlak czerwony, który zaczyna się w Karpaczu. Nie polecamy go natomiast zimą, ze względu na zagrożenie lawinowe występujące w Kotle Łomniczki.

Gdzie-na-weekend-w-góry-Śnieżka
Śnieżka

Proponujemy trasę rozpoczynającą się na parkingu niedaleko Hotelu Orlinek (okolice górnej stacji kolejki Biały Jar). Początkowo szlak jest przyjemny i mało wymagający. Dotrzemy nim najpierw do Schroniska nad Łomniczką, gdzie można się zatrzymać na śniadanie i kawę. Idąc dalej czerwonym szlakiem dochodzimy do Kotła Łomniczki i mijamy Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Ścieżka zacznie teraz mocno piąć się w górę i stromymi zakosami doprowadzi nas na grzbiet, gdzie znajduje się Schronisko Dom Śląski.

Przed nami ostatnia prosta. Do szczytu zostało około 40-50 minut marszu. Szlak jest stromy, ale nagradza ciekawymi widokami. Po około 3 godzinach od wyjścia z Karpacza docieramy na wierzchołek Śnieżki. Wrócić można tą samą trasę lub wybrać inną np. czarny szlak przez Kopę.

 • Długość: około 7 km w jedną stronę
 • Różnica wzniesień: około 800 metrów
 • Czas przejścia: około 3 godziny w jedna stronę

Zobacz także:

Góry Stołowe
Szczeliniec Wielki 919 m

Gdzie jeszcze można jechać na weekend w góry? Nasz kolejna propozycja to Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Szczyt obfituje w liczne formacje skalne o bardzo ciekawym wyglądzie. To głównie z ich powodu Szczeliniec znalazł się w tym zestawieniu. Wycieczkę najlepiej zacząć w miejscowości Karłów. Bez problemu znajdziesz tutaj miejsce do zaparkowania swojego samochodu. W stronę Szczelińca prowadzić będą znaki żółte i czerwone. Początkowo droga jest szeroka i wygodna, ale tylko przez chwilę. Docieramy nią do rozdroża, gdzie przyjemny trakt zamienia się w schody prowadzące przez skalny labirynt. Tą trasą dochodzimy do Schroniska na Szczelińcu.

Gdzie-na-weekend-w-góry-Szczeliniec-Wielki
Szczeliniec Wielki

Dalej szlak jest jednokierunkowy o czym informują odpowiednie tablice. Klucząc pomiędzy skałami mijamy kolejne oryginalne formy skalne i dochodzimy do Fotelu Pradziada, czyli najwyższego punktu Szczelińca Wielkiego. Dalsza wędrówka to piękne tarasy widokowe i niekiedy bardzo wąskie przejścia pomiędzy skałami. Szlak sprowadzi nas ponownie do Karłowa.

Proponowana trasa jest dość krótka, więc wycieczkę warto rozszerzyć o znajdujące się nieopodal Błędne Skały lub wizytę w znanym i lubianym Schronisku Pasterka.

 • Długość: około 4 km
 • Różnica wzniesień: około 250 metrów
 • Czas przejścia: 2-3 godziny

Góry Świętokrzyskie
Łysica 612 m

To najkrótsza trasa w tym zestawieniu, ale jednocześnie ciekawa i umożliwiająca zdobycie jednego ze szczytów Korony Gór Polski. Wędrówkę warto zacząć w miejscowości Święta Katarzyna. Wybieramy szlak czerwony będący fragmentem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Droga prowadzi przez urokliwy las i delikatnie pnie się ku górze. Na Łysicę docieramy po około godzinie wędrówki. Sam szczyt to gołoborze, czyli rozległe zwalisko skalne. Z wierzchołka roztacza się widok tylko na wschodnią stronę. Wracamy tą samą drogą.

Wycieczkę warto rozszerzyć o znaną z sabatów czarownic Łysą Górę. Szczyt wznosi się na wysokość 594 m i zwany jest także Świętym Krzyżem. Na Łysą Górę można wejść szlakiem niebieskim z miejscowości Nowa Słupia.

Długość: około 2 km w jedna stronę
Różnica wzniesień: około 250 metrów
Czas przejścia: około 1 godzina w jedną stronę

Beskid Żywiecki
Babia Góra 1725 m

Babia Góra, a w zasadzie Diablak to ostatnia i jednocześnie najbardziej wysokogórska pozycja zestawienia. Diablak wznosi się na wysokość 1725 m i jest najwyższym szczytem w Polsce poza Tatrami.

Gdzie-na-weekend-w-góry-Babia-Góra
Babia Góra

Najprostszy i jednocześnie najbardziej atrakcyjny widokowo szlak powadzi z Przełęczy Krowiarki. Trekking zaczynamy przy wejściu do Babiogórskiego Parku Narodowego. Czerwony szlak od razu stromo pnie się ku górze. Po około godzinie dochodzimy do górnej granicy lasu i szczytu Sokolica. Roztacza się z niego przyjemny widok na Zawoję leżącą u stóp Babiej Góry.

Teren zaczyna się robić mniej stromy i najpierw kamienistą ścieżką, a potem otwartym terenem doprowadza nas na Diablak. Wrócić można tą samą trasą, ale polecamy inny wariant. Idąc dalej czerwonym szlakiem można zejść na Przełęcz Brona, skąd już tylko kawałek dzieli nas od Schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Na Przełęcz Krowiarki wracamy szlakiem niebieskim.

 • Długość: około 5 km w jedną stronę
 • Różnica wzniesień: około 750 metrów
 • Czas przejścia: 2-3 godziny w jedną stronę

Mamy nadzieję, że te propozycje zainspirują Cię do wyjazdu na weekend w góry. A gdy już wrócisz do domu, nie zapomnij podzielić się swoimi wrażeniami z przemierzania szlaków na profilach społecznościowych używając hasztagów #salomon #przemierzaj.

Pamiętaj także, że jesień w górach to kapryśna pora roku. Dlatego bardzo ważne, aby na szlak wychodzić wcześnie rano. Trzeba również pamiętać o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu. O tym jak ubrać się na jesienną wyprawę opowiemy w kolejnym artykule serii.

Tekst powstał we współpracy z firmą Salomon w ramach akcji Przymierzaj Przemierzaj.

Komentarze

Dodaj komentarz