fbpx

W maju na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zadebiutował spektakl “Himalaje”. Sztuka powstała na podstawie książki “Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego. Można ją oglądać na żywo w Teatrze Śląskim, a przez najbliższy miesiąc także online.

Spektakl “Himalaje”

Spektakl Himalaje 13

fot. Natalia Kabanow

“Himalaje” to pierwszy spektakl teatralny o Jerzym Kukuczce. To historia o szczytach ludzkich możliwości, ale i o przepaściach. Takich których nie można zasypać ani przekroczyć. To także opowieść o ludziach, którzy dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi ryzykantami. Sztukę reżyseruje Robert Talarczyk, a jej współtwórcami są m.in. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski.

Jerzy Kukuczka rzucał wyzwania najwyższym szczytom Ziemi ze świadomością, że za każdym razem góry wystawią mu rachunek. W cenniku: rozłąka z rodziną, samotność, często śmierć. Taki wątek oczywiście pojawia się w “Himalajach” wystawianych na deskach Teatru Śląskiego. To także opowieść o determinacji i granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. I o przepaściach, których nie da się zasypać ani przekroczyć. O postaciach, które dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi marzycielami. To pierwsza teatralna historia o Jerzym Kukuczce i tych, których życie się z nim splotło.

– napisali o przestawieniu Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski.

Pomysły na “Himalaje” reżyser Robert Talarczyk miał ryzykowne. Zamiast gór – bal. Żadnych skafandrów, lin, namiotów. Aktorzy w garniturach, aktorki w wieczorowych sukniach. Wśród nich spersonifikowana Lhotse. Ryzyko się opłaciło. Tak nieoczywistego, zaskakującego, a jednocześnie poruszającego spektaklu dawno na Śląsku nie oglądałam.

– pisze w recenzji Marta Odziomek.

Jak oglądać online?

Spektakl Himalaje. Plakat

Od 6 czerwca przez najbliższy miesiąc, spektakl “Himalaje” można zobaczyć w internecie za pośrednictwem strony wyborcza.pl/himalaje. Aby obejrzeć sztukę bezpłatnie należy być prenumeratorem cyfrowym “Gazety Wyborczej”.

Jeśli nie posiadamy prenumeraty to istnieją dwa sposoby uzyskania dostępu. Pierwsza opcja to miesięczny dostęp do samego spektaklu na wyborcza.pl za 9 zł. Drugi wariant to natomiast wykupieniem prenumeraty cyfrowej. Koszt to 0 zł za pierwszy miesiąc, a następnie 19,90 zł za każdy kolejny. Prenumerata jest autoodnawialna, ale można z niej zrezygnować w dowolnym momencie.

Producentem sztuki jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Więcej informacji można znaleźć pod poniższymi linkami:

Galeria zdjęć

Polecam także

W wolnej chwili polecam:

 

Komentarze


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Inline
Zaciekawiła Cię strona Górsko? Jeśli tak, pomóż mi w jej rozwoju! Nie musisz robić wiele. Wystarczy, że polubisz fanpage Górsko na Facebooku. Pozdrawiam i z góry dziękuję!