Chwilowo nie możesz jechać w góry, ale strasznie za nimi tęsknisz? A może po prostu szukasz dobrego filmu na popołudnie? W tych i wielu innych przypadkach, polecam najlepsze filmy o górach z tego zestawienia. Oglądając wszystkie odwiedzisz m.in. Himalaje, Andy, Alpy czy Tatry. Poznasz niezwykłe historie i jeszcze bardziej niezwykłych ludzi.

Najlepsze filmy górskie

Ranking najlepsze filmy górskie powstał na podstawie ankiet wypełnianych przez społeczność Górsko na Facebooku oraz członków grup górskich Bieszczady, Beskidomaniacy, Ludzie Gór, Sudety z plecakiem, Tatromaniacy, Tatry – górskie wędrówki oraz Grupa Tatrzańska.

1. Everest (2015)

reżyseria: Baltasar Kormákur
gatunek: przygodowy/thriller
produkcja: 2015, Islandia/USA/Wielka Brytania

Thriller przygodowy z 2015 roku w reżyserii Baltasara Kormákura. Film przenosi widza do roku 1996, kiedy to podczas wspinaczki na najwyższy szczyt świata, dochodzi do ogromnej tragedii.

Everest opowiada faktyczną historię przewodnika górskiego Roba Halla, właściciela firmy Adventure Consultants, organizującej komercyjne wyprawy na Mount Everest. Podczas zejścia, napotkawszy na nagłe pogorszenie pogody, Robowi nie udaje się dotrzeć do bezpiecznej bazy. Ginie na zboczach Everestu wraz z wieloma innymi wspinaczami.

Everest to zdecydowany zwycięzca. Jako najlepszy film o górach uznało go 21% głosujących.

2. Czekając na Joe (2003)

reżyseria: Kevin Macdonald
gatunek: dokument fabularyzowany/dramat
produkcja: 2003, Wielka Brytania

Czekając na Joe to kolejny w zestawieniu dokument fabularyzowany. Oparta na faktach historia, rekonstruuje wyprawę wysokogórską z 1985 roku w Andy Peruwiańskie. Dwójka wspinaczy – Simon Yates i Joe Simpson, chcą jako pierwsi pokonać zachodnią ścianę szczytu Siula Grande.

Ekspedycja nie układa się jednak po ich myśli. Po upadku z kilku metrów, Joe Simpsona poważnie uszkadza nogę. Oboje z partnerem zdają sobie sprawę, jak poważne może mieć to konsekwencję. Próbując wracać razem, mogą zginąć oboje, ale jeśli Simon zostawi Joe samego, praktycznie skarze go na śmierć. Simon podejmuje wyzwanie sprowadzenia kolegi, co jednak kończy się upadkiem Joe do szczeliny. Co stało się dalej? Przekonajcie się sami oglądając cały film.

Czekając na Joe zdobył zaledwie 9 głosów mniej od Everestu. Z wynikiem 18,2%, znalazł się na drugiej pozycji tego zestawienia.

3. Północna ściana (2008)

reżyseria: Philipp Stölzl
gatunek: dramat, przygodowy
produkcja: 2008, Austria/Niemcy/Szwajcaria

Oparta na faktach historia dwóch bawarskich alpinistów, którzy w 1936 roku podjęli się próby zdobycia owianej złą sławą północnej ściany Eigeru. 

Wraz z Bawarczykami wspinaczkę rozpoczął inny zespół składający się z dwóch alpinistów z Austrii.  W razie sukcesu byłoby to pierwsze wejście na szczyt tą drogą, co dodało wspinaczce nutę rywalizacji. Niestety w ścianie dochodzi do wypadku, co zmusza oba zespoły do odwrotu. W tym momencie bohaterzy rozpoczną walkę o swoje życie… Film został zrealizowany bardzo ciekawie. W scenach wspinaczki nie widać sztuczności. Oglądając można naprawdę poczuć potęgę góry.

4. Himalaiści (2007)

gatunek: biograficzny, dokumentalny
produkcja: 2007, Polska

Himalaiści to seria dokumentalna, przedstawiająca historię polskich wypraw wysokogórskich.

Cykl składa się z ośmiu odcinków. Pierwszy skupia się na wyjściu na Nanda Devi East z 1939 roku oraz pierwszej polskiej wyprawie na ośmiotysięcznik, czyli zimowym wejściu na Lhotse z 1974 roku. Drugi odcinek to lata 1980 – 1989, czyli złota era polskiego himalaizmu. W kolejnych częściach, seria przybliży lepiej sylwetki najsłynniejszych postaci himalaistów z tamtych lat. Poznamy historię Wandy Rutkiewicz (odc. 3), Jerzego Kukuczki (odc. 4), Andrzeja Zawady (odc. 5), Wojtka Kurtyki (odc. 6), Krzysztofa Wielickiego (odc. 7) i Ryszarda Pawłowskiego (odc. 8). A wszystko to podane w bardzo przystępnej formie, z dużą ilością wywiadów, archiwalnych materiałów filmowych czy zdjęć.

5. Cisza (2010)

reżyseria: Sławomir Pstrong
gatunek: dramat obyczajowy
produkcja: 2010, Polska

Historia głośnej tragedii, która wydarzyła się w 2003 roku w Tatrach. Podczas zimowej wycieczki na Rysy, grupa licealistów z Tychów ginie w lawinie. Wstrząśnięta jest cała Polska.

Film skupia się na pokazaniu tragedii z punktu widzenia matki Wojtka – licealisty, który jest jedną z ofiar lawiny. Już od początku kobieta ma złe przeczucia co do wyjazdu, ale po namowach, pozwala synowi na udział w wycieczce. Niestety jej przeczucia sprawdzają się…

6. Jurek (2014)

reżyseria: Paweł Wysoczański
gatunek: dokument fabularyzowany
produkcja: 2014, Polska

Jerzy Kukuczka to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Najsłynniejszy polski himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Zmarły tragicznie podczas próby wejścia na szczyt Lhotse, niezdobytą wówczas i niezwykle trudną południową ścianą.

Produkcja przedstawia całą karierę Jurka Kukuczki – od pracownika fabryki po gwiazdę himalaizmu. Obfituje w wywiady z rodziną i przyjaciółmi, archiwalne zdjęcia i nagrania. Zobaczymy również fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów przeprowadzonym z Jerzym. Film zdecydowanie wart polecenia.

7. K2 (1991)

reżyseria: Franc Roddam
gatunek: dramat, przygodowy
produkcja: 1991, Japonia/USA/Wielka Brytania

Bohaterowie filmu nie zajmują się profesjonalnie wspinaczką. Brooks jest prokuratorem, a Jameson to fizyk. Oboje jednak kochają góry i wspinaczkę wysokogórską.

Podczas wyprawy na Alaskę poznają zespół alpinistów planujących wyprawę na K2. Wypadek w ich ekipie powoduje, że Brooks i Jameson mają szansę dołączyć do wyprawy. Korzystają z okazji. Ta decyzja może jednak mieć dla nich tragiczne skutki.

K2 to jeden z najgroźniejszych szczytów świata – gigantyczny, mierząc 8611 m wysokości i dotychczas jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Historia przedstawiona w „K2 The Ulitmate High”, nie wydarzyła się naprawdę, ale mimo to, film zdecydowanie wart jest uwagi.

8. Krzyk kamienia (1991)

reżyseria: Werner Herzog
gatunek: przygodowy, dramat obyczajowy
produkcja: 1991, Argentyna/Francja/Kanada/Niemcy/Włochy

Młody wspinacz skałkowy i doświadczony alpinista podejmują próbę zdobycia góry Cerro Torre.

Roccia to doświadczony himalaista. Udało mu się zdobyć już wszystkie ośmiotysięczniki, ale wciąż bez skutku próbuje wejść na znajdujący się w Andach trzytysięczny Cerro Torre. Martin to natomiast młody wspinacz, który właśnie zdobył mistrzostwo we wspinaczce sportowej. Podczas wywiadu telewizyjnego, pomiędzy mężczyznami dochodzi do małego spięcia, którego efektem jest wspólna próba wejścia na Cerro Torre.

Cały zespół wraz z ekipą telewizyjną, biwakuje pod szczytem czekając na poprawę pogody.  Długie oczekiwanie sprawia jednak, że Martin traci cierpliwość i samowolnie wyrusza na szczyt. Kończy się to tragicznie dla jego partnera. Co wydarzyło się potem? Resztę historii poznacie podczas sensu 🙂

9. 127 godzin (2010)

reżyseria: Danny Boyle
gatunek: dramat
produkcja: 2010, USA/Wielka Brytania

Oparta na faktach historia alpinisty Arona Ralstona. Uwięziony w kanionie wspinacz będzie musiał podjąć dramatyczną walkę o przetrwanie.

127 godzin to film biograficzny produkcji amerykańsko – brytyjskiej. W 2003 roku alpinista Arona Ralstona (w tej roli James Franco) podróżował po stanie Utah. W jednym z kanionów doszło do wypadku. Ogromny głaz przygniótł mu ręki i uwięził wewnątrz kanionu. 127 godzin to historia jego dramatycznej walki o własne życie.

10. Nanga Parbat (2010)

reżyseria: Joseph Vilsmaier
gatunek: biograficzny/dramat
produkcja: 2010, Niemcy

Film oparty na faktach. Tragiczna w skutkach próba zdobycia Nanga Parbat przez braci Messnerów.

Osobom interesującym się górami, raczej nie trzeba przedstawiać Reinholda Messnera. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, o co rywalizował z Jerzym Kukuczką. Niewiele osób jednak wie, że Reinhold miał brata Günthera. W 1970 roku, razem próbowali zdobyć Nanga Parbat (8125 m). Niestety próba zakończyła się tragedią…

11. Siedem lat w Tybecie (1997)

reżyseria: Jean-Jacques Annaud
gatunek: biograficzny/dramat
produkcja: 1997, USA/Wielka Brytania

Siedem lat w Tybecie to kolejna niesamowita górska historia, która wydarzyła się naprawdę.

Młody austriacki alpinista Heinrich Harrer (w tej roli Brad Pitt), wyrusza na wyprawę w Himalaje z planem zdobycia Nanga Parbat. Po jego wyjeździe, w Europie wybucha II Wojna Światowa, a on sam zostaje aresztowany przez Brytyjczyków. Udaje mu się uciec z obozu jenieckiego, ale ze względu na wciąż trwającą wojnę, nie może powrócić do swojego kraju. Zbieg wydarzeń sprawia, że wspinacz trafia do Tybetu, gdzie poznaje młodego Dalajlamę. 

12. Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera (2016)

gatunek: dokument
produkcja: 2016,Polska

Andrzeja Bargiela kojarzy zapewne większość z nas. Polski skialpinista i człowiek o niebywałych zdolnościach kondycyjnych. W 2010 roku pobił rekord trasy Elbrus Race, w 2015 roku zjechał na nartach z ośmiotysięcznika Broad Peak, a w 2016 roku w rekordowym czasie skompletował Śnieżną Panterę.

Seria „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera” dotyczy właśnie tego ostatniego wyczynu, czyli wyjścia na wszystkie siedmiotysięczniki byłego Związku Radzieckiego, w rekordowym czasie 29 dni 17 godzin i 5 minut. Andrzejowi przez cały czas towarzyszyły kamery CANAL+ Discovery. W rezultacie powstał kapitalny dokument, pokazujący krok po kroku, jak nasz czołowy skialpinista po raz kolejny przechodzi do historii.

13. TOPR: O każdej porze (1999)

reżyseria: Andrzej Kostenko
gatunek: dokument
produkcja: 1999, Polska

„TOPR: O każdej porze” to 5 odcinkowa seria dokumentalna przedstawiająca niesamowitą pracę ratowników TOPR. 

Film został zrealizowany z okazji 90-lecia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nazwa dokumentu wiele mówi o tym zaszczytnym, ale niebezpiecznym zawodzie. W filmie występują prawdziwi ratownicy, w tym takie legendy Pogotowia jak Michał Jagiełło jako narrator, Jan Krzysztof (Naczelnik TOPR), Adam Marasek, Mieczysław Ziach, Roman Kubin, Marcin Józefowicz, ś.p. Mieczysław Kołodziejczyk, ś.p. Andrzej „Baron” Skłodowski.

W kolejnych epizodach seria opowie o historii TOPR i przedstawi inscenizowane wypadki narciarskie (odcinek 1), jaskiniowe (odcinek 2), taternickie (odcinki 3 i 4) oraz wyprawy poszukiwawcze (odcinek 5).

14. Legenda Tatr (1994)

reżyseria: Wojciech Solarz
gatunek: dramat obyczajowy
produkcja: 1994, Polska

Legenda Tatr to ciekawy, ale niedoceniany polski film z 1994 roku. Opowiada historię Andrzeja (w tej roli Rafał Królikowski), który przyjeżdża do Zakopanego, aby samotnie wędrować po Tatrach. Przydarza mu się jednak wypadek…

Życie turyście ratuje stary gazda i zabiera go do swojej chaty. Ten zbieg zdarzeń pozwoli Andrzejowi przenieść się w świat starych legend i opowieści góralskich. Autorem muzyki do filmu jest zmarły w 2013 roku, słynny polski kompozytor Wojciech Kilar.

15. Zew ciszy (2007)

reżyseria: Louise Osmond
gatunek: dramat, dokumentalizowany
produkcja: 2007, Wielka Brytania

„Zew ciszy” skupia się na tym samym temacie, co „Północna Ściana”, czyli tragicznej w skutkach próbie zdobycia północnej ściany Eigeru przez m.in. Toniego Kurza i jego towarzysza Andreasa Hinterstoissera.

O ile „Północna Ściana” był filmem w całości fabularyzowanym, tak w przypadku „Zewu ciszy” mamy do czynienia z połączeniem produkcji fabularyzowanej z dokumentem. Narratorem filmu jest Joe Simpson, czyli główny bohater „Czekając na Joe”, świetnego filmu znajdującego się na drugiej pozycji tego zestawienia.

W produkcji „Zew ciszy”, Joe odtwarza zdarzenia z tragicznej wspinaczki z 1936 roku. Do tego, na ekranie zobaczymy również rekonstrukcje, dzięki którym poczujemy się, jakbyśmy faktycznie byli w czasach międzywojennych. Całość została zrealizowana w bardzo ciekawej i przystępnej dla widza formie. Polecam 🙂

16. Czekając na Rosę (2005)

reżyseria: Artur Hajzer
gatunek: dokumentalny, krótkometrażowy
produkcja: 2005, Polska

„Czekając na Rosę” to krótkometrażowy film, w reżyserii ikony polskiego himalaizmu Artura Hajzera. Produkcja została zrealizowana podczas polsko-słowackiej wyprawy na Broad Peak w 2005 roku.

Tytułowa Rosa to pluszowy łoś, którego Artur otrzymał od swojego syna. Rosa ewidentnie szuka męża. Piotr Pustelnik sugeruje, że dużo łosiów-kandydatów znajdzie się w namiotach w obozie. Najlepszy sposób na aklimatyzację to natomiast palenie papierosów. To oczywiście fragmenty z przymrużeniem oka. W filmie jest ich więcej, ale poruszono również trudniejsze chwile wyprawy, jak konieczność ewakuacji Artura Hajzera po złamaniu przez niego nogi. Generalnie film zrealizowany bardzo ciekawie. Zdecydowanie polecam!

Polecam także

Komentarze

Dodaj komentarz