Przed nami najważniejsza górska impreza 2018 roku! Już za moment startuje XXIII Festiwal Górski w Lądku-Zdroju. Tym razem połączony z wręczeniem najważniejszych nagród wspinaczkowych na świecie, czyli Złotych Czekanów (les Piolets d’Or). Złote Czekany zwane także Oscarami alpinizmu przyznawane są corocznie autorom najlepszych i najbardziej innowacyjnych przejść.

XXIII Festiwal Górski w Lądku-Zdroju

XXIII Festiwal Górski w Lądku-Zdroju im. Andrzeja Zawady rozpocznie się 20 września, czyli w najbliższy czwartek i potrwa do niedzieli 23 września.

Przed nami XXIII Festiwal Górski w Lądku-Zdroju

W trakcie Festiwalu odbędą się konkurs filmowy oraz przegląd literatury górskiej. Oczywiście nie zabranie także spotkań, prelekcji, warsztatów i zajęć sportowych. Poruszane na nich będą zagadnienia związane z himalaizmem, wspinaczką skałkową i alpejską, turystyką, trekkingiem, nurkowaniem czy speleologią. Podjęty zostanie również istotny społecznie temat równouprawnienia i praw kobiet.

Zobacz relacje z innych Festiwali:

Festiwal Górski w Lądku. Publika Wielki namiot

Podczas poprzednich edycji ogromnym zainteresowaniem widzów cieszyły się spotkania z gośćmi Festiwalu. W tym roku będzie zapewne tak samo. Zwłaszcza, że do Lądka-Zdroju zawitają prawdziwe gwiazdy alpinizmu. Swój udział w spotkaniu z publicznością potwierdzili m.in. członkowie Narodowej Wyprawy na K2. Po raz pierwszy od zimowej próby zdobycia tego ośmiotysięcznika spotkają się ze sobą Denis Urubko, Janusz Gołąb, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Marcin Kaczkan i Piotr Snopczyński. Członkowie pamiętnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, na której skupiła się uwaga całego świata, wezmą też udział w spotkaniu upamiętniającym postać nieszablonowego polskiego himalaisty Tomasza Mackiewicza.

Kolejnym gościem Festiwalu, którego obecność może wzbudzić wielkie emocje jest Cory Richards. Amerykański alpinista i prawdziwy fenomen w świecie wspinaczki. Warto także wspomnieć o spotkaniu z Andrzejem Bargielem, w trakcie którego skialpinista opowie o zjeździe z K2.

Złote Czekany 2018

Wśród prelegentów pojawi się także tegoroczny laureat Złotego Czekana za całokształt działalności górskiej, czyli słoweński wspinacz Andrej Štremfejl. Warto przypomnieć, że w 2016 roku tę nagrodę przyznano Wojtkowi Kurtyce.

Złote Czekany otrzymają także:

  • Marek Holeček i Zdeněk Hák (Czechy) za całkowite przejście południowo-zachodniej ściany Gasherbrum I (8068 m) drogą Satisfaction!,
  • Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima (Japonia) za przejście drogi Shukriya na północno-wschodniej ścianie Shispare (7611 m),
  • Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet i Hélias Millerioux (Francja) za przejście południowej ściany Nuptse i wejście na północno-zachodni wierzchołek góry (in. Nuptse Nup II, 7742 m).

Dodatkowo kapituła wyróżniła Alexa Honnolda w uznaniu jego wkładu w podnoszenie poziomu światowej wspinaczki w 2017 roku oraz zespół Chantel Astorga, Anne Gilbert Chase, Jason Thompson (USA) za pokonanie drogi Obscured Perception na południowo-zachodniej ścianie Nilkanth (6596 m).

Festiwal Górski w Lądku. Alex Honnold
Alex Honnold

Ceremonia rozdania Złotych Czekanów 2018 została zaplanowana na sobotę wieczór. W trakcie gali wystąpią zarówno tegoroczni laureaci, jak i osoby nagradzane w latach poprzednich. Galę będzie można oglądać na żywo w Wielkim Namiocie w języku angielskim oraz w Namiocie Kinowym lub w Amfiteatrze z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

I znacznie więcej!

Przedstawione wyżej wydarzenia to oczywiście tylko wyrywek programu. Cały jest tak obszerny, że opisując go w jednym artykule prawdopodobnie otrzymalibyśmy niewielką książkę. Zachęcam więc do samodzielnego sprawdzenia pełnego programu imprezy, który można znaleźć na stronie organizatora festiwalgorski.pl/ramowy-program-2018 oraz w aplikacji mobilnej. Informacje na temat biletów i karnetów można natomiast odszukać pod adresem festiwalgorski.pl/bilety.

Komentarze

Dodaj komentarz