ucieczka na szczyt

„Ucieczka na szczyt” to historia o najlepszych polskich himalaistach. Rutkiewicz, Wielicki, Kurtyka, Kukuczka. W Polsce  te nazwiska kojarzy prawie każdy miłośnik gór. I nie ma co się dziwić, bo w czasach największych sukcesów, himalaiści byli wręcz bohaterami narodowymi.

Ucieczka na szczyt

Autorką książki „Ucieczka na szczyt” jest kanadyjska pisarka Bernadette McDonald. Pomimo zagranicznego obywatelstwa, autorka doskonale zna historię naszego kraju, co w książce udowadnia nie raz.

Opowieść skupia się na czasach, gdy Polska była jeszcze pod butem ZSRR. Pomimo, że był to ciężki okres w historii naszego kraju, o dziwo to właśnie wówczas świętowaliśmy największe sukcesy w Himalajach. Pomimo gorszego sprzętu i mniejszych pieniędzy przeznaczanych na wyprawy, byliśmy znacznie lepsi i wytrwalsi od zachodnich wspinaczy. Szczyty zdobywaliśmy uporem, odwagą i cierpieniem. Często ponosząc przy tym najwyższą ofiarę.

Temat ucieczki autorka podejmuje w książce wielokrotnie i stara się wyjaśnić występujący wówczas fenomen. Stąd też tytuł „Ucieczka na szczyt”. Ucieczka przed szarością ulic, pustymi sklepowymi półkami i coraz większą biedą. Co więcej ucieczka, która nie tylko dawała możliwość podróżowania po świecie i zdobywania najwyższych gór globu, ale również pozwalała solidnie zarobić na przemycie.

Bohaterowie

Główną gwiazdą książki jest bezsprzecznie Wanda Rutkiewicz. To od niej zaczyna się opowieść. Historii jej życia poświęcone jest około 1/3 publikacji. Bernadette McDonald znała Rutkiewicz osobiście i ewidentnie była zafascynowana jej osobą. Nie jest to jednak ślepa fascynacja. Historia Rutkiewicz pokazana została szczerze i prawdziwie. Przeczytamy nie tylko o jej górskim życiu, ale również o tym, co działo się pomiędzy ekspedycjami. O jej małżeństwach z rozsądku, samotności i licznych konfliktach. A pod koniec o jej śmierci.

Po Wandzie, najwięcej uwagi książka poświęca Jurkowi Kukuczce i Wojtkowi Kurtyce. Przeczytamy miedzy innymi o ich wspólnych wspinaczkach, jak i późniejszych konflikcie. Dowiemy się jaka była przyczyna rozpadu tego kapitalnego zespołu i dlaczego do Jurka przylgnęło przezwisko Golonka. Poznamy także historie wspinaczek obu himalaistów z innymi partnerami, w tym historie przyjaźni Jurka i Artura Hajzera oraz Wojtka i Alexa MacIntyre’a. Sporo uwagi autorka poświęciła również Krzysztofowi Wielickiemu. Od pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest, przez wspinaczkę w gorsecie ortopedycznym na Lhotse, po samotne wejście na Nanga Parbat.

W mojej ocenie Wandzie Rutkiewicz poświęcono trochę za dużo czasu. Autor miejscami zbyt mocno skupiał się na jej życiu osobistym. Wolałbym, aby kosztem historii o Rutkiewicz, więcej miejsca poświęcono innym polskim himalaistom, którzy może nie byli tak znani jak ona, ale również wiele osiągnęli w górach wysokich.

Budowa książki

Książka podzielona jest na 16 rozdziałów, które ułożono mniej więcej chronologicznie. Niektóre rozdziały dotyczą konkretnych wydarzeń, jak np. śmierci Jurka Kukuczki czy Wandy Rutkiewicz. Większość natomiast przedstawia kilka wypraw i różnych bohaterów.

W książce znajdziemy również prolog, epilog i tabelę z najważniejszymi osiągnięciami polskiego himalaizmu w górach wysokich. Książka jest bogato ilustrowana, ale fotografie nie znajdują się przy tekście. Zgrupowano jest w czterech miejscach – pod koniec kilku rozdziałów.

Podsumowanie

„Ucieczka na szczyt” to pozycja, którą z czystym sumieniem mogę polecić wszystkich miłośnikom gór. Autorka odsłania przed czytelnikami naprawdę solidny kawał historii polskiego himalaizmu. Do tego całość podana jest w obiektywnej, a do tego bardzo przyjemnej w lekturze formie.

Katalogowa cena książki to 39,99 zł, ale oczywiście możemy kupić ją taniej. Tradycyjnie korzystając z wyszukiwarki Ceneo, najniższa znaleziona przeze mnie oferta to 23,92 zł (+ wysyłka) w księgarni internetowej dobre-ksiazki.pl. Dodatkowo „Ucieczka na szczyt” dostępna jest również w formie ebooka za 29,99 zł na Publio.pl.

P.S. Jeśli spodoba Wam się sposób pisania Bernadette McDonald, zachęcam do lektury także jej drugiej książki „Alpejscy wojownicy”. Tym razem bohaterami są Słoweńscy wspinacze, którzy tak jak Polacy, pomimo ograniczonych środków, robili w górach niesamowite rzeczy.

Polecam

Polecam także inne recenzje górskich książek:

Komentarze

Dodaj komentarz