Na tegorocznym Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, po raz kolejny wybrano najlepsze książki o górach. Zwycięzców było kilku. Najwięcej nagród trafiło natomiast do Bartka Dobrocha. Jego książka „Artur Hajzer. Droga Słonia” została doceniona zarówno przez jury, jak i przez publiczność.

Najlepsze książki o górach. Artur Hajzer Droga Słonia

Najlepsze książki o górach

Jakie cechy charakteryzują najlepsze książki o górach? Odpowiedź na to pytanie, to w dużej mierze kwestia indywidualnych oczekiwań czytelnika. Dla mnie najważniejsze jest oddziaływanie na wyobraźnię. Uwielbiam, gdy lektura wciągnie mnie tak mocno, że czuję emocje towarzyszące bohaterom, a w wyobraźni widzę krajobrazy, które ich otaczają. Tak jest teraz, ale chyba musiałem dojrzeć do takiego podejścia, bo jeszcze niedawno najbardziej doceniałem inny rodzaj książek.

Kiedyś najbardziej lubiłem tytuły, które były bogato ilustrowane. Im więcej zdjęć, tym lepiej. Ostatnio zrobiłem natomiast niewielkie podsumowanie i okazało się, że moje ulubione książki o górach zdjęć nie mają wcale, albo mają ich niewiele. Z czasem zacząłem po prostu doceniać książki, które nie podają widoków na tacy, tylko wymagają ode mnie użycia wyobraźni. Dobrze, jeśli te wyobrażenia mogę później skonfrontować z faktycznymi zdjęciami, które zamieszczono np. na końcu rozdziału albo książki. Nie jest to jednak obligatoryjne. Moja ulubiona książka górska, czyli „Zapisany w kręgach” Marka Raganowicza prawie wcale nie ma fotografii, a jednak przeczytałem ją jednym tchem.

„Zapisanego w kręgach” uważam zresztą za książkę wybitną. I nie jest to tylko moje zdanie, bo publikacja zdobyła wiele nagród na ubiegłorocznym Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady, w tym Grand Prix. A co działo się w 2018?

Książka Górska Roku 2018

Do tegorocznego konkursu zakwalifikowano 30 książek. Nominacje otrzymało 16 tytułów, które walczyły o zwycięstwo w 6 kategoriach oraz o Grand Prix. Przyznano także Nagrodę publiczności.

Największym zwycięzcą został bez wątpienia Bartek Dobroch. W trakcie rozdania nagród autor najlepszej książki przyznał, że w ogóle nie spodziewał się wygranej. Z tego powodu nie specjalnie spieszyło mu się do Lądka. Ceremonia wręczenia nagród miała rozpocząć się o 17, a o 13 Bartek był jeszcze w Krakowie. Na szczęście zdążył 🙂 Jego książce „Artur Hajzer. Droga Słonia” przyznano Nagrodę publiczności i czytelników Magazynu Turystyki Górskiej NPM. Tytuł zwyciężył ponadto w kategorii Biografie górskie oraz otrzymał nagrodę główną, czyli Grand Prix konkursu Książka Górska Roku 2018.

Poniżej wszystkie tytuły nominowane w konkursie z podziałem na kategorie. Zwycięzców poszczególnych kategorii zaznaczyłem pogrubioną czcionką.

Grand Prix konkursu Książka Górska Roku 2018:

  • „Artur Hajzer. Droga Słonia” – Bartek Dobroch, Wydawnictwo Znak.

Kategoria Literatura górsko-podróżnicza i reportaż:

  • „Amundsen. Ostatni wiking” – Stephen Bown, Wydawnictwo Poznańskie,
  • „Jeden dzień z życia” – Krzysztof Wielicki, Wydawnictwo Góry Books,
  • „Zwyciężyć znaczy przeżyć. Ćwierć wieku później” – Aleksander Lwow, Wydawnictwo Helion (Bezdroża).

Kategoria Literatura wspinaczkowa:

Kategoria Biografie górskie:

Kategoria Przewodniki, poradniki, monografie:

  • „Górskie wyprawy fotograficzne” – Karol Nienartowicz, Wydawnictwo Helion,
  • „Polskie Góry na nartach. Przewodnik skiturowy 01” – Wojciech Szatkowski, Waldemar Czado, Roman Szubrycht, Wydawnictwo Góry Books,
  • „Rudawy Janowickie – przewodnik wspinaczkowy” – Michał Kajca, Wydawnictwo Góry Books.

Kategoria Tatralia (literatura tatrzańska):

  • „O drzewach które wybrały Tatry” – Tomasz Skrzydłowski, Beata Słama, Wydawnictwo TPN,
  • „Zdobycie Tatr. Historia i kronika taternictwa Tom I” – Jan Kiełkowski, Wydawnictwo Stapis,

Kategoria Górska fikcja literacka i poezja:

  • „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” – Renata Kijowska, Anna Łazowska (ilustracje), Wydawnictwo Znak.

Nagroda publiczności i czytelników Magazynu Turystyki Górskiej NPM:

  • „Artur Hajzer. Droga Słonia” – Bartek Dobroch, Wydawnictwo Znak.

Wszystkie zgłoszone do konkursu książki znajdziecie na stronie festiwalgorski.pl/lista-ksiazek-konkursowych-2018.

Komentarze

Dodaj komentarz