„Revelations” to pozycja przede wszystkim dla miłośników wspinaczki skalnej, ale nie tylko. To także świetna książka motywacyjna pokazująca, że ciężką pracą można naprawdę wiele osiągnąć. Dzięki lekturze poznamy wspinaczkową karierę Jerry’ego Moffatta – brytyjskiego wspinacza, który nie bał się walki ze swoimi słabościami. Niezwykła wytrwałość, liczne wyrzeczenia i miłość do wspinaczki sprawiły, że w latach 80. XX wieku okrzyknięto go najlepszych wspinaczem na świecie.

Jerry Moffatt

Jerry Moffatt jest bez wątpienia postacią nietuzinkową. Największe sukcesy odnosił w latach 80. i 90. XX wieku, czyli mniej więcej wtedy, gdy nasi lodowi wojownicy zdobywali kolejne ośmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum. Z ośmiotysięcznikami Jerry Moffatt nie ma natomiast nic wspólnego. Bohater „Revelations” przez długie lata był przede wszystkim wyśmienitym wspinaczem skalnym, pokonującym drogi uznawane wówczas na najtrudniejsze na świecie. Podczas lektury poznamy całą jego wspinaczkową karierę, której elementem było także hipisowskie życie.

Jerry Moffatt
Jerry Moffat
fot. arch. Jerry Moffat

Tytułowe „Revelations” to trudna droga o wycenie 8a+, którą Jerry Moffatt poprowadził w 1984 roku. Szczerze mówiąc nie do końca rozumiem, dlaczego autor zdecydował się wybrać akurat taki tytuł. Czytając książkę nie miałem wrażenia, aby przejście „Revelations” miało dla Moffatta jakiś symboliczny charakter czy nawet większe znaczenie. Odniosłem wrażenie, że była to po prostu jedna z wielu bardzo trudnych dróg, które Jerry wytyczył w trakcie swojej wspinaczkowej kariery.

„Revelations” nie jest typową książką górską

„Revelations” nie jest typową książką górską. Nie znajdziemy w niej walki z żywiołami na olbrzymiej i niezwykle groźnej górze. Znajdziemy natomiast mnóstwo walki z samym sobą. Jerry pokazuje, że nawet mając ogromny talent, żeby odnieść sukces trzeba wykazać się nie lada poświęceniem i wytrwałością. Zobaczymy także, że do odniesienia sukcesu czasami nie wystarczy tylko praca nad ciałem. Bardzo ważna jest również psychika i odpowiednie myślenie, bez którego możemy być bardzo dobrzy w tym co robimy, ale nie będziemy najlepsi.

Autobiografia Jerryego Moffatta

Język użyty w „Revelations” jest przystępny, a odbiór ułatwiają liczne przypisy wyjaśniające techniczne aspekty wspinaczki. W jednej z recenzji znalazłem sugestię, że przypisy mogą być niepotrzebne, bo po tę książkę raczej nie będą sięgać osoby niezwiązane na co dzień ze wspinaniem. Oczywiście wspinacze są głównymi odbiorcami „Revelations”, ale to nie oznacza, że jedynymi. Są przecież osoby, które kochają góry, ale wspinają się rzadko lub nawet wcale, więc dotychczas nie wiedziały co to np. kolucho. Dzięki przypisom istnieje szansa, że tytuł trafi do szerszego grona odbiorców.

Książka Górska Roku 2018

„Revelations” to tytuł na który bez wątpienia warto poświęcić czas. I nie jest to tylko moje zdanie. Książka była wielokrotnie wyróżniana na konkursach literatury górskiej. Tytuł zdobył m.in. nagrodę główną na prestiżowym Banff Mountain Book Festival oraz znalazł się wśród finalistów Boardman Tasker Prize for Mountain Literature. Wiele pozytywnych opinii zebrał także polski przekład wydany przez wydawnictwo Stapis w ubiegłym roku, o czym najlepiej świadczy I miejsce w konkursie Książka Górska Roku 2018 w kategorii „Literatura wspinaczkowa”. Konkurs na Książkę Górską Roku odbywa się w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

Zobacz także:

Dodam, że w 2018 roku w naszym kraju pojawiło się nie tylko polskie wydanie „Revelations”. Odwiedził nas także sam autor. Jerry Moffatt był jednym z głównych gości 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. W trakcie prelekcji opowiedział o swoim wspinaczkowym życiu, motywując wielu wspinaczy do pracy nad sobą i robienia „cyfry”. W trakcie festiwalu Jerry Moffatt odebrał także Kraków Climbing Award za całokształt osiągnięć i wkład w historię wspinania oraz udzielił wywiadu, który możecie obejrzeć w serwisie YouTube.

Jerry Moffatt i Niall Grimes

Książka pisana jest z pozycji pierwszej osoby. Na każdym etapie lektury mamy wrażenie, że słowa wychodzą prosto spod palców Jerry’ego Moffatta. W rzeczywistości bardzo duży udział w powstaniu „Revelations” miał dziennikarz Niall Grimes. To właśnie on odpowiadał za przeniesienie historii Jerry’ego na papier. W książce oczywiście nie zabrało licznych fotografii, które zlokalizowano na samym końcu. Polecam potraktować zdjęcia jako rodzaj wisienki na torcie i obejrzeć po skończeniu lektury. Książkę wydało Wydawnictwo Stapis w ramach serii Literatura Górska na Świecie.

Komentarze

Dodaj komentarz