Jesień, zima i wiosna to pory roku, które nie zachęcają do biegania. Kiepska pogoda i krótki dzień stanowią świetne wymówki. Jeśli dołożymy do tego ryzyko przeziębienia, to mamy już gotowy zestaw powodów, aby nie biegać. Trzeba jednak pamiętać, że sport to zdrowie. A bieganie poprawia nie tylko kondycję, ale też samopoczucie. Do tego jest świetnym sposobem na spalenie kalorii, co dla wielu osób także ma spore znaczenie.

Czy warto biegać jesienią, zimą i wiosną? Według mnie, zdecydowanie tak. Musimy tylko znaleźć motywację. Trzeba także pamiętać o przyczepnych butach, które poradzą sobie w mokrym i śliskim terenie oraz o odpowiednim ubiorze. Ważnym elementem ekwipunku jest m.in. kurtka wiatrówka do biegania. Od kilku miesięcy regularnie korzystam z kurtki Columbia F.K.T. Wind Jacket. Dzisiaj chciałbym się z tobą podzielić opinią na jej temat.

Kurtka wiatrówka do biegania

Październik. Na zewnątrz chłodno, mokro i wieje. W sumie typowa jesienna pogoda. Zaraz po pracy planuję iść pobiegać, ale spoglądając za okno zupełnie nie mam na to ochoty. Staram się jednak nie odpuszczać żadnego zaplanowanego treningu, bo niebawem biegnę w półmaratonie górskim. Wygranej nie planuję, ale chciałbym dobiec w dobrym czasie. Zawody w niedługiej perspektywie czasu to bardzo dobry sposób na motywację.

W moim przypadku, skrupulatne realizowanie planu treningowego dość często kończy się bieganiem podczas marnej pogody. Zapewne nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale na podstawie własnych doświadczeń uważam, że to nie deszcz, a wiatr jest głównym wrogiem biegacza. Po pierwsze, bieganie pod wiatr jest zwyczajnie bardziej męczące.

Kurtka wiatrówka do biegania podstawowy element ekwipunku
Kurtka przeciwwiatrowa to jeden z podstawowych elementów ubioru biegacza

Po drugie wiatr może bardzo szybko doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Warto wiedzieć, że przy temperaturze 0 °C, lekki wicherek wiejący z prędkością 5 m/s sprawia, że temperatura odczuwalna wynosi około -8 °C! Z tego względu, nawet wychodząc na krótsze treningi i zawsze na dłuższych biegach mam ze sobą lekką wiatrówkę.

Zobacz także:

Kurtka do biegania
Columbia F.K.T. Wind Jacket

Testowana kurtka do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket nie ma żadnych kieszeni, wywietrzników, ani kaptura, co pozwoliło ograniczyć jej wagę do zaledwie 67 g! Wywietrzniki akurat faktycznie nie są potrzebne, bo kurtka zaskakująco dobrze oddycha. Brak kieszeni także nie jest problemem. W mojej ocenie przydałby się natomiast kaptur. Mankiety są elastyczne, dzięki czemu same dopasowują się do nadgarstka. Warto również wspomnieć, że kurtka ma elementy odblaskowe, co zwiększa nasze bezpieczeństwo i widoczność w trakcie biegania wieczorem czy po zmroku.

Kurtka wiatrówka do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket-elastyczne mankiety
Elastyczne mankiety utrzymują rękawy na miejscu i zapobiegają przedostawaniu się wiatru pod kurtkę

Typowa kurtka przeciwwiatrowa do biegania, w tym model Columbia F.K.T. Wind Jacket nie ma ocieplenia, bo jej głównym i najważniejszym zadaniem jest ochrona przed wiatrem, a nie ogrzewanie. Nie mniej jednak, sam fakt założenia dodatkowej warstwy sprawia, że komfort termiczny wzrasta. Poza tym kurtka zatrzymuje część ciepła wydzielanego przez ludzki organizm.

Jesienią czy wiosną, gdy temperatury nie są bardzo niskie, często wystarczy założyć tylko koszulkę termoaktywną i wiatrówkę, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort termiczny. Najlepiej jeśli jest to koszulka z długim rękawem, bo dzięki takiej wilgotna skóra rąk nie ma bezpośredniego kontaktu z kurtką, co bywa nieprzyjemne.

Ultralekka i pakowna

Kurtka przeciwwiatrowa do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket to model absolutnie minimalistyczny. Producenci z reguły celowo upraszczają tego rodzaju produkty do granic możliwości, aby maksymalnie obniżyć ich wagę. Ma to swoje uzasadnienie, bowiem kurtka przeciwwiatrowa do biegania to produkt, który często zabieramy z sobą na wszelki wypadek. Zdarza się, że przez większość czasu biegniemy w samej koszulce czy bluzie, ale wiatrówkę mamy w pogotowiu na wypadek wiatru.

Kurtka przeciwwiatrowa do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket-minimalistyczny model
Columbia F.K.T. Wind Jacket to absolutnie minimalistyczny model

W wielu zawodach organizowanych jesienią, zimą czy wiosną kurtka wiatrówka do biegania jest elementem wyposażenia obowiązkowego. W efekcie nawet, gdy prognozy nie zapowiadają wiatru, to startując w biegu taką kurtkę często i tak musimy mieć ze sobą. Niska waga jest więc bez wątpienia cechą pożądaną każdej przeciwwiatrowej kurtki biegowej. Wiatrówka do biegania Columbia F.K.T bije pod tym względem rekordy, bo waży zaledwie 67 gram!

Kurtka wiatrówka do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket-prawie jej nie czuć na ciele
Kurtka waży zaledwie 67 g! Jest tak lekka, że prawie nie czuć jej na ciele

Kurtka wiatrówka do biegania powinna być nie tylko lekka, ale także pakowna, aby zajmowała mało miejsca, gdy nie jest używana. Model Columbia F.K.T. Wind Jacket ma specjalną kieszonkę przy kołnierzu, która służy właśnie do spakowania w nią kurtki. Kurtka wiatrowa do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket jest tak pakowna, że po złożeniu mieści się na połowie dłoni. Aby ją mieć ze sobą w terenie nie musimy więc nawet zabierać plecaka. Można spokojnie ją włożyć do kieszeni, saszetki biegowej albo kamizelki.

Kieszeń do spakowania Columbia F.K.T. Wind Jacket
Przy kołnierzu znajduje się specjalna kieszeń do której można spakować kurtkę
Lekka i mała po spakowaniu kurtka przeciwwiatrowa do biegania
Po spakowaniu kurtka zajmuje bardzo mało miejsca. Spokojnie mieści się do saszetki biegowej

Skuteczna ochrona przed wiatrem

Najważniejszą funkcją kurtki przeciwwiatrowej jest oczywiście ochrona przed wiatrem. Kurtka przeciwwiatrowa do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket zapewnia bardzo skuteczną ochronę, nawet przed mocnym wiatrem. Jest to możliwe za sprawą wykonania w 100% z nylonu, czyli materiału, który sam w sobie jest odporny na wiatr. Nie ma więc potrzeby stosowania membrany, która zmniejszyłaby oddychalność kurtki i zwiększyła jej wagę.

Kurtka przeciwwiatrowa do biegania-krój nie krępuje ruchów
Kurtka jest na tyle długa, że w pełni zakrywa nerki nawet w przypadku wysokich osób (mam 193 cm wzrostu)

Materiał jest jednocześnie bardzo cienki i przez to lekki. Patrząc na grubość kurtki można zastanawiać się czy jest wytrzymała. Nylon na szczęście jest mocnym tworzywem. W teorii kurtka nie powinna więc łatwo ulec uszkodzeniu. Nie raz przebiegałem w niej przez większe krzaki i do to pory nigdzie nie rozdarłem, ani nie przetarłem materiału. Na pewno nie przeciskałbym się w niej natomiast przez skały.

Kurtka wiatrówka do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket-lekka i cienka
Materiał jest bardzo cienki, ale dobrze chroni przed kaprysami pogody

Bardzo dobra oddychalność

Niektórzy mogą się zastanawiać po co kupować wiatrówkę, skoro kurtka przeciwdeszczowa także chroni przed wiatrem, a ponadto również przed deszczem. Przyczyna tkwi w lekkości i właśnie oddychalności materiału. Trzeba pamiętać, że budowa kurtki przeciwdeszczowej oparta jest na obecności membrany. Choć laminat z membraną oddycha, to zawsze ta oddychalność będzie gorsza niż odzieży, która membrany nie ma. Poza tym, brak membrany sprawia, że odzież może być lżejsza i bardziej pakowna.

W przypadku modelu Columbia F.K.T. Wind Jacket oddychalność jest na bardzo wysokim poziomie. Do tego kurtkę wykonano w kroju, który nie krępuje ruchów w trakcie biegu. Ani razu nie miałem wrażenia, że kurtka mi przeszkadza. Często natomiast prawie zapominałem, że mam ją na sobie. Naprawdę. Jest tak lekka, że prawie wcale jej nie czuć na ciele.

Kurtka wiatrówka do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket
Krój nie krępuje ruchów w trakcie biegu

Czy kurtka przeciwwiatrowa do biegania chroni przed deszczem?

Tak, kurtka przeciwwiatrowa chroni przed deszczem, choć oczywiście nie jest w tym tak skuteczna jak kurtka przeciwdeszczowa. Nylon sam w sobie jest w pewnym zakresie wodoodporny. Do tego materiał z którego wykonano model Columbia F.K.T. Wind Jacket został pokryty impregnacją Omni-Shield, która odpycha wodę i sprawia, że tkanina wolniej namaka. Technologia Omni-Shield stosowana jest w wielu innych produktach marki Columbia.

Zobacz także:

Z wiatrówki Columbia F.K.T. Wind Jacket nie raz korzystałem w lekkim deszczu. Ani razu kurtka nie przemokła. Zawsze kończyło się tylko na mokrej wierzchniej części tkaniny. Wówczas wystarczy strzepać wodę z zewnętrznej części materiału i już po kilku minutach kurtka jest sucha. Myślę, że nie sprawi na niej wrażenia także opad śniegu, choć to dopiero będę sprawdzał, gdy nadejdzie zima.

Kurtka przeciwwiatrowa do biegania Columbia F.K.T. Wind Jacket – podsumowanie

Model Columbia F.K.T. Wind Jacket jest częścią biegowej serii Columbia Montrail, z której korzysta m.in. znakomity polski biegacz ultra Marcin Świerc.

Columbia F.K.T. Wind Jacket biegowa seria Columbia Montrail
Kurtka Columbia F.K.T. Wind Jacket oferowana jest w ramach biegowej serii Columbia Montrail

Odzież marki Columbia cechuje amerykańska, czyli zawyżona rozmiarówka. W przypadku górnej garderoby z reguły noszę rozmiar XL. W przypadku Columbia F.K.T. Wind Jacket lepiej dopasowany okazał się natomiast rozmiar L. Standardowa cena kurtki to 339 zł, ale dość łatwo można trafić na przeceny. Testowany model powinieneś bez problemu móc kupić za około 250 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz