Obcisłe getry są takie „niemęskie”! To przekonanie bardzo mocno zakorzeniło się w naszym społeczeństwie. Co z tego, że jest to odzież wygodna i elastyczna. Getry są „niemęskie”, więc wszystkie te zalety tracą na znaczeniu. Z tego raczej zacofanego przekonania wybijają się powoli kolejne grupy osób dla których od „niemęskiego” wyglądu znacznie ważniejszy jest komfort i swoboda ruchów. Jedną z tych grup są biegacze, którzy w trakcie treningów, zawodów czy zwykłych wycieczek biegowych powszechnie korzystają z getrów. W tym artykule chciałbym Ci przedstawić męskie getry do biegania Columbia Bajada II.

Getry do biegania Columbia Bajada II

Getry do biegania Columbia Bajada II były ze mną na wielu treningach, wycieczkach biegowych i dwukrotnie na zawodach. Zdążyłem więc wyrobić sobie na ich temat konkretną opinię. Zanim jednak do niej przejdę, tradycyjnie chciałbym Ci przekazać kilka podstawowych informacji na temat budowy, materiału i technologii zastosowanych w tym modelu.

Elastyczny materiał

Getry do biegania Columbia Bajada II wykonano aż w 21% z elastanu. Materiał jest więc bardzo elastyczny i rozciągliwy w czterech kierunkach. Tkanina jest także przyjemna w kontakcie ze skórą i świetnie sprawdza się w terenie. Materiał ma jednolitą strukturę, czyli nie ma miejsc grubszych lub cieńszych. Na pasie getry utrzymuje szeroka guma i sznurek. Z tyłu projektanci dodali bardzo przydatną kieszeń z zamknięciem na zamek błyskawiczny. Kieszonka jest na tyle obszerna, że zmieści się w niej nawet telefon. Lepiej jednak wkładać do niej lżejsze rzeczy np. kluczyki od samochodu, dowód osobisty czy żel energetyczny.

Elastyczny materiał
Materiał typu 4-way-strech jest bardzo elastyczny
Kieszeń
Z tyłu znajduje się niewielka kieszeń z zamknięciem na zamek

Technologie Omni-Wick i Omni-Shade

Amerykańska marka słynie z licznych autorskich technologii o których mogłeś już przeczytać w innych testach produktów Columbia. W przypadku getrów do biegania Columbia Bajada II producent zastosował technologie Omni-Wick i Omni-Shade. Zadaniem systemu Omni-Wick jest przede wszystkim szybkie odprowadzanie potu. Materiał ma specjalną strukturę, która nie magazynuje wilgoci i sprawnie przekazuje ją na zewnątrz tkaniny, skąd może łatwo odparować. Tym sposobem materiał pomaga zachować suchy klimat wokół skóry nawet podczas intensywnych działań. Z kolei Omni-Shade to technologia, która zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym typu A i B (UVA i UVB). O skuteczności tego rozwiązania najlepiej świadczy rekomendacja Fundacji na rzecz Walki z Rakiem Skóry (Skin Cancer Foundation). Technologia Omni-Shade użyta w getrach zapewnia ochronę na bardzo wysokim poziomie UPF 50.

Getry do biegania Columbia Bajada II z technologią Omni-Wick i Omni-Shade
Technologia Omni-Wick zapewnia sprawne odprowadzanie wilgoci, a Omni-Shade zabezpiecza przed promieniowaniem UVA i UVB

Biegowy krój

Krój męskich getrów do biegania Columbia Bajada II jest przylegający, ale nigdzie nie czujemy ucisku. Dla większej wygody projektanci zostawili więcej miejsca w kroku. Powiedziałbym nawet, że jest go trochę zbyt wiele. Próbowałem zmniejszyć tę przestrzeń po prostu podciągając getry wyżej, ale niestety nie trzymały się na brzuchu, nawet po zawiązaniu sznurka. Każdorazowo po chwili zjeżdżały na pas, ale nigdy niżej. Nie ma więc ryzyka, że w trakcie intensywnego biegu pokażemy zbyt wiele. Możliwe, że zbyt duża przestrzeń w kroku wynika z wybrania przeze mnie za dużego rozmiaru. Columbia ma rozmiarówkę amerykańską, czyli zawyżoną. Kupując męski rozmiar L w rzeczywistości otrzymujemy getry o wielkości zbliżonej do europejskiego XL.

Getry do kostek
Bajada II sięgają mniej więcej do kostek
Nogawki
Nogawki są przylegające, a na lewej znajduje się dyskretne logo Columbia Montrail

Na jakie warunki?

Getry biegowe Columbia Bajada II to produkt na lato i okres przejściowy. Najniższa temperatura w jakiej dotychczas ich używałem wynosiła 8 °C. Stojąc było mi wówczas chłodno, ale w trakcie ruchu zimno nie było już odczuwalne. Myślę, że temperaturą graniczną jest około 5 °C. Gdy na zewnątrz będzie chłodniej na dłuższe biegi wybiorę coś grubszego lub dorzucę dodatkową warstwę. W trakcie wyjątkowo mokrego Półmaratonu Górskiego w Jedlinie-Zdrój przekonałem się także, że materiał bardzo dobrze reaguje na wilgoć. Tkanina praktycznie wcale nie nasiąka. Getry nie są wodoodporne, więc oczywiście były wilgotne, ale nie odczuwałem w związku z tym żadnego dyskomfortu. Miałem wrażenie jakbym biegł w suchych spodniach.

Zobacz także:

Koniec z obtarciami!

Muszę się przyznać, że to moje pierwsze getry biegowe. Do niedawna wolałem ukrywać przed światem dolne partie ciała. Ponieważ jednak coraz więcej biegam, w końcu stało się dla mnie jasne, że muszę zamienić tradycyjne spodenki na getry. Głównie dlatego, że mam dość obszerne nogi. Zdarzało się więc, że po dłuższym wysiłku miałem obtarte uda. Podczas górskich trekkingów także odczuwałem ten problem, ale raczej rzadko. Z reguły udawało mi się eliminować jego skutki stosując bieliznę z trochę dłuższą nogawką. Podczas trekkingów taka forma zabezpieczenia była wystarczająca, ale podczas biegu już nie. Bokserki dość szybko się przepacały i zmieniały położenie w taki sposób, że nie zapewniały już wystarczającej ochrony. Chcąc dalej biegać zmiana ubioru była więc konieczna. Podejrzewałem, że wybór getrów rozwiąże mój problem i nie myliłem się. Dzięki legginsom wreszcie pozbyłem się obtarć skóry na wewnętrznej stronie ud pod dłuższych biegach.

Getry przylegają do ciała
Getry przylegają do ciała, ale nie uciskają

Czyszczenie

Zaletą testowanych getrów jest także łatwe czyszczenie. Model był ze mną m.in. na wspomnianym już wcześniej Półmaratonie Górskim w Jedlinie-Zdrój, który w tym roku był wyjątkowo… mokry. Deszcz padał zarówno dzień przed imprezą, jak i w trakcie zawodów. Tym sposobem trasa była śliska i pełna błota. Już w połowie biegu wyglądałem jakbym przedzierał się przez bagna. Zastanawiałem się czy dopiorę później wszystkie rzeczy i faktycznie w przypadku butów oraz skarpet miałem z tym problem. Wyczyszczenie getrów było natomiast zaskakująco proste. Wystarczyło tylko jedno krótkie pranie w temperaturze 30°C i po brudzie nie było śladu. Getry najlepiej prać na lewej stronie używając do tego specjalnego środka do prania odzieży outdoorowej lub termoaktywnej np. Granger’s Active Wash lub Granger’s Performance Wash.

Zobacz także:

Alternatywa

Korzystanie z getrów w trakcie biegu czy treningu już mnie nie krępuje. Kiedyś było jednak inaczej. Rozumiem więc osoby, które mogą mieć pewne opory przed używaniem tego rodzaju odzieży. Kompromisem, który umożliwi korzystanie z getrów w trakcie treningu i jednocześnie pozwoli na zasłonięcie męskich skarbów przed oczami innych są luźne krótkie spodenki. Założenie takowych trochę ograniczy swobodę ruchów w porównaniu z użytkowaniem samych getrów, ale jest to dobry sposób na przełamanie pierwszych lodów.

Gdzie kupić getry do biegania
Columbia Bajada II?

Getry do biegania Columbia Montrail
Getry wchodzą w skład zaawansowanej serii Columbia Montrail

Getry Columbia Bajada II wchodzą w skład zaawansowanej kolekcji biegowej Columbia Montrail, z której korzystają m.in. biegacze biorący udział w UTMB. Columbia jest jednym z głównych partnerów tego kultowego biegu. W Polsce produkty z serii Columbia Montrail można nabyć m.in. w sklepach sklep-columbia.pl i 8a.pl. Getry do biegania Columbia Bajada II oferowane są w wersji damskiej i męskiej. Cena katalogowa testowanego modelu wynosi 249,90 zł, ale łatwo można trafić na promocje zmniejszające koszt zakupu do około 200 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz