Czy woda w górskich strumieniach jest zdatna do picia? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić. Znam osoby, którym po wypiciu takiej wody nic nie było oraz takie, które później się mocno rozchorowały. Od czego to zależy? Może od wrodzonej odporności, a może od szczęścia. Ja szczerze mówiąc wolę liczyć na siebie, niż na szczęście. Dlatego od jakiegoś czasu w górach stale towarzyszy mi butelka z filtrem Water-to-Go.

Butelka z filtrem to jeden z najprostszych sposobów uzdatnienia wody w górach. Inne metody jak np. gotowanie czy używanie tabletek są zdecydowanie bardziej czasochłonne. W przypadku butelki z filtrem, jedyne co musimy zrobić to napełnić pojemnik wodą, zakręcić i już możemy pić.

Butelka z filtrem Water-to-Go

Water-to-Go to niewielka butelka turystyczna wyposażona w skuteczny filtr. Wykonano ją z lekkiego, wolnego od BPA tworzywa sztucznego. Filtr przykręcony jest do nakrętki.

W sklepach znajdziemy wiele różnych filtrów do wody. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie nadają się do używania w terenie. Aby mieć pewność, że woda będzie zdatna do picia, powinniśmy się zdecydować na model o wysokiej i przede wszystkim potwierdzonej skuteczności.

Butelka z filtrem Water-to-Go wykorzystuje bardzo skuteczny system oparty o nanotechnologię i cząsteczki tlenku glinu. Można nawet powiedzieć, że w pewnym sensie jest to technologia kosmiczna, bo filtr wymyślono na zlecenie NASA.

Butelka z filtrem Water-to-Go 500 ml
Butelka z filtrem Water-to-Go o pojemności 500 ml

Filtr zastosowany w Water-To-Go zatrzymuje 99,9% bakterii i zanieczyszczeń obecnych w wodzie, w tym:

  • bakterie e.coli, tyfusu, cholery, czerwonki oraz bakterie powodujące zatrucia jadem kiełbasianym,
  • pasożyty takie jak tasiemiec czy bąblowica,
  • wirusy m.in. polio, zapalenia wątroby typu A, norwalk, hepatitis A, adeno-, entero- i reo-wirusy,
  • metale ciężkie i zanieczyszczenia np. chlor, fluor, ołów, chrom, rtęć, nikiel, aluminium, miedź, żelazo, pestycydy oraz lotne związki organiczne takie jak aldehyd mrówkowy.

Czy filtr jest skuteczny?
Opinie o Water-to-Go

Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z filtrami do wody mogą mieć obiekcje, czy taki produkt faktycznie działa. Sam nie jestem osobą, która po prostu wierzy na słowo. W przypadku Water-to-Go nie jest to konieczne, bo system został dokładnie sprawdzony przez niezależne laboratoria.

Skuteczność filtra potwierdziły takie instytucje jak amerykańskie BCS Laboratories, brytyjskie The London School of Hygiene & Tropical Medicine czy polskie Aquanet Laboratorium. Na stronie dystrybutora znajdują się załączone dokumenty z wynikami testu.

Butelka z filtrem Water-to-Go w Tatrach
Test butelki z filtrem Water-to-Go w Tatrach

Sam także miałem możliwość sprawdzenia jak działa butelka z filtrem Water-to-Go. Oczywiście nie w laboratorium, tylko w terenie, po prostu pijąc wodę ze strumieni podczas wędrówek po górach. Z butelki korzystałem wszędzie tam, gdzie istniało chociaż niewielkie ryzyko, że woda może być zanieczyszczona. Wodę z butelki pili także moi znajomi. Żadne z nas nie miało później problemów żołądkowych.

Jak działa Water-to-Go?

Obsługa butelki jest dość prosta, ale zanim zaczniemy korzystać z filtra, koniecznie trzeba zapoznać się z instrukcją. W zestawie otrzymujemy butelkę, filtr do wody, wskaźnik zużycia filtra oraz wspomnianą instrukcję. Przed pierwszym użyciem musimy złożyć wszystkie elementy oraz aktywować filtr. Cały proces jest przystępnie pokazany w załączonej ulotce.

Water-to-Go-ulotka-i-opakowanie
Z butelką otrzymujemy instrukcję, z którą koniecznie trzeba się zapoznać

Aby aktywować filtr należy najpierw wypełnić całą butelkę wodą, zamknąć ją i odwrócić dnem do góry. W ten sposób butelka musi leżeć przez około 30 minut. Najprościej włożyć ją po prostu do kubka. Po tym czasie wylewamy wodę, wyciągamy z opakowania wskaźnik zużycia filtra i wkładamy go w dedykowane miejsce (za opaskę w dole butelki). Następnie mocno naciskamy wskaźnik w miejscu z grafiką czerwonego włącznika. I to w zasadzie tyle. Z upływem czasu białe pole na wskaźniku zużycia filtra będzie zmieniało się stopniowo na czerwone.

Wskaźnik zużycia filtra Water-to-Go
O stanie filtra informuje nas biały pasek, który w miarę upływu czasu będzie zmieniał kolor na czerwony

Należy pamiętać, że filtr, który jest nieużywany przez dłuższy czas musi zostać ponownie aktywowany, poprzez zalanie wodą i pozostawienie na około 30 minut. Aktywację musimy też wykonać wymieniając filtr na nowy. Samo picie z Water-to-Go jest trochę inne, niż ze zwyczajnej butelki. Ze względu na obecność filtra, nie wystarczy, że po prostu przechylimy pojemnik. Musimy trochę pomóc grawitacji poprzez ssanie.

Żywotność filtra

Butelka Water-to-Go ma filtr, którego żywotność wynosi 2 miesiące regularnego użytkowania albo 130 litrów wody. W sklepach możemy znaleźć podobne butelki, które są w stanie przefiltrować znacznie więcej płynu. Kluczowe będzie jednak w tym wypadku słowo „podobne”, bo znajdujący się w takich modelach filtr, ma z reguły mniejszą skuteczność i jest w stanie oczyścić wodę tylko z bakterii i pierwotniaków. W przypadku Water-to-Go z wody usuwane są także wirusy czy metale ciężkie.

Skuteczny filtr
Skuteczność filtra Water-to-Go wynosi ponad 99%!

Oczywiście filtr jest wymienny, więc nie musimy co 2 miesiące kupować nowej butelki. W zestawie otrzymujemy wspomniany już wcześnie wskaźnik zużycia filtra, który dokładnie pokazuje jego aktualny stan. Gdy początkowo biała linia na wskaźniku zmieni się w całości na czerwoną, będzie to oznaczało, że filtr i wskaźnik należy wymienić na nowe.

Smak przefiltrowanej wody

Minusem przefiltrowanej wody jest bez wątpienia jej smak. Dziwny i trochę cierpki. Z problemem kiepskiego smaku wody borykałem się w tym roku na Kazbeku. Zdobywając tę górę pijemy wodę lodowcową, która jest dość mocno zanieczyszczona. Jej przegotowanie lub przefiltrowanie jest więc absolutnie konieczne. Zarówno przegotowana, jak i przefiltrowana woda ma natomiast marny smak. A musimy tej wody wypić naprawdę dużo (około 4 litry), bo odpowiednie nawodnienie jest podstawą procesu aklimatyzacji.

Aby poradzić sobie z tym problemem, możemy po prostu zrobić herbatę albo wrzucić do wody tabletkę musującą, najlepiej z elektrolitami. Niestety okazało się, że w przypadku Water-to-Go dodanie tabletki do wody nie jest możliwe, bo jeśli wrzucimy ją do butelki, to filtr i tak zatrzyma większość wartościowych składników i pozbawi wodę smaku.

Składany ustnik
Butelka została wyposażona w składany ustnik

Od razu nasuwa się pomysł, aby przefiltrować wodę w butelce i przelać ją do jakiegoś naczynia. Próbowałem tak właśnie zrobić, ale nie jest to możliwe, bo aby z butelki Water-to-Go płynęła przefiltrowana woda potrzebne jest ssanie przez ustnik. Nie wystarczy, że po prostu obrócimy butelkę i będziemy ją naciskać, bo wówczas woda płynie bardzo małym strumieniem. Do tego butelka jest twarda, więc filtrując w ten sposób wodę już po chwili zaczęła boleć mnie ręka, a na butelce powstały wgniecenia, które bardzo trudno później usunąć.

Do poprawy

Szukając rozwiązania tego problemu, znalazłem w sieci filmik na którym do butelki Water-to-Go podłączono wężyk silikonowy o średnicy 10 mm. I faktycznie na filmie woda płynęła z butelki dość solidnym strumieniem. Była to jednak butelka Water-to-Go o pojemności 750 ml. Do testu otrzymałem natomiast wersję 500 ml, która najwyraźniej jest inaczej skonstruowana i różni się czymś więcej, niż tylko pojemnością.

W przypadku butelki 500 ml zastosowanie wężyka niestety nie pomogło. Brak możliwości przelania przefiltrowanej wody do innego naczynia uważam za największą wadę modelu Water-to-Go 500 ml. Mam nadzieję, że w kolejnej wersji butelki, projektanci Water-to-Go usuną ten problem.

Butelka z filtrem Water-to-Go. Podsumowanie testu

Butelka z filtrem Water-to-Go to bardzo przydatny gadżet, dzięki któremu możemy ograniczyć ilość wody noszonej na plecach. Wystarczy tylko sprawdzić na mapie, czy na planowanej trasie wędrówki znajdują się strumienie lub inne źródła wody. Największa zaleta Water-to-Go to bardzo skuteczny filtr, który zatrzymuje nie tylko bakterie, ale też wirusy. Wadą butelki jest natomiast brak możliwości przelania przefiltrowanej wody do innego naczynia.

Testowana butelka z filtrem Water-to-Go ma pojemność 500 ml i waży zaledwie 98 gram. W sprzedaży znajduje się także większa wersja o pojemności 750 ml. Cena zakupu butelki w testowanym wariancie 500 ml to 99 zł. W zestawie znajduje się jeden filtr. Zakup kolejnych to koszt 49 zł za sztukę.

Komentarze

Dodaj komentarz