Kije trekkingowe to mój stały towarzysz pieszych wycieczek w góry. Używam ich praktycznie na każdym trekkingu, bo świetnie odciążają stawy kolanowe i kręgosłup. Sprawiają także, że znacznie mniej się męczę podczas pokonywania stromych odcinków. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, z jakich kijów korzystamy. Istnieje pewien zestaw pożądanych cech, które powinny mieć dobre kije trekkingowe. Co to za cechy? I czy testowane dzisiaj kije Komperdell C3 Carbon Pro je mają?

Po górach chodzę od wielu lat. W tym czasie miałem już możliwość korzystania z wielu różnych kijów. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń uważam, że podstawowe cechy jakie powinny posiadać dobre kije to lekka konstrukcja i wygodny system składania, który nie blokuje się na mrozie. Przydatna jest także wydłużona rączka i możliwość wymiany talerzyków.

Lekkie kije Komperdell C3 Carbon Pro

Kije Komperdell C3 Carbon Pro to udany model, który w 100% spełnia opisane wyżej wymagania. Wyróżnia go przede wszystkim bardzo niska waga. Biorąc do ręki kije trekkingowe Komperdell C3 Carbon Pro na usta same cisną się słowa „wow, ale lekkie!”. Mniej więcej taka była właśnie moja reakcja, gdy po raz pierwszy wyjąłem je z pudełka. Waga jednego kija to zaledwie 226 gram. Para waży więc mniej niż mała butelka wody!

Kije trekkingowe Komperdell C3 Carbon Pro
Kije trekkingowe C3 Carbon Pro wyprodukowała austriacka firma Komperdell

Lekkie i wytrzymałe materiały

Komperdell C3 Carbon Pro składa się z trzech segmentów. Segment górny oraz środkowy, czyli w praktyce większość kija wykonano z niezwykle lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego. Carbon to jedno z najbardziej zaawansowanych tworzyw, jakie stosowane jest w produkcji dobrych kijów trekkingowych.

Dolny segment wytworzono z Titanalu, czyli aluminium o zwiększonej wytrzymałości zbliżonej do aluminium lotniczego. Titanal jest co prawda cięższy od włókna węglowego, ale cechuje go większa sprężystość. Zastosowanie tego materiału w dolnym segmencie sprawia, że kij lepiej amortyzuje, niż gdyby był wykonany w całości z carbonu. Warto dodać, że Titanalu nie znajdziemy w kijach żadnej innej firmy, bo jest to tworzywo produkowane specjalnie dla marki Komperdell.

Komperdell C3 Carbon Pro materiał
Kije są bardzo lekkie, dzięki zastosowaniu włókna węglowego

Rączkę wytworzono z miękkiej i przyjemnej w dotyku pianki, która dobrze pochłania wilgoć. Dzięki temu kije Komperdell nie ślizgają się i pewnie leżą nawet w spoconej dłoni. Warto wspomnieć, że rączka została wydłużona, co pozwala zmienić miejsce chwytu w razie zmiany nachylenia podejścia. Kije trekkingowe Komperdell wyposażono także w pasek z materiału, który nie obciera i jest przyjemny w kontakcie ze skórą. Końcówka to odporny na ścieranie i stabilny w kontakcie z podłożem węglik spiekany (widia).

Pasek
Pasek wykonano z materiału, który nie obciera i jest przyjemny w kontakcie ze skórą

System składania Powerlock 3.0

Dobry system składania to ogromnie ważna cecha kijów. Moje pierwsze kije trekkingowe wyposażone były w system wewnętrzny działający na zasadzie skręcania. Zdecydowanie nie polecam tego rozwiązania. Zdarzało się, że nie mogłem rozłożyć kija, bo blokada wewnątrz kręciła się wraz z nim. Z kolei zimą kija nie dało się złożyć, bo system nie działał na mrozie.

Zobacz także:

Komperdell C3 Carbon Pro ma na szczęście zupełnie inny system składania. Jest to blokada zaciskowa Powerlock 3.0 z zewnętrzną dźwignią. Można śmiało powiedzieć, że sposób w jaki działa Powerlock 3.0 jest zupełnym przeciwieństwem systemu skręcanego. Składanie, rozkładanie i regulowanie długości kija jest praktycznie bezproblemowe – zarówno latem, jak i zimą. System Powerlock 3.0 działa bardzo płynnie. Dźwignie nie wyginają się i łatwo blokują, a ich wytrzymałość wynosi do 190 kg nacisku. Wykonano je ze specjalnego aluminium, na które nie działają warunki atmosferyczne. Nie ma więc potrzeby regulowania systemu w trakcie wędrówki. Komperdell jako pierwsza firma na świecie, już od 3 lat stosuje ten rodzaj aluminium.

Kije Komperdell blokada Powerlock 3.0
Do rozkładania, składania i regulacji długości kija służy dopracowany system Powerlock 3.0

Kije Komperdell C3 Carbon Pro mają trzy segmenty, które podczas składania są w siebie wsuwane, a następnie blokowane przez system Powerlock 3.0. Dzięki temu model C3 Carbon Pro w standardowym rozmiarze możemy skrócić do 66 cm, a w wersji Compact do 57 cm. Taka długość umożliwia wygodne przytroczenie kijów do plecaka turystycznego, wspinaczkowego czy narciarskiego. Kije będą natomiast zbyt długie, aby komfortowo mocować je do plecaka biegowego. Do biegów górskich polecam raczej modele składane jak sonda np. Komperdell Carbon FXP.4 albo Komperdell Trailstick C7 Carbon.

Kije Komperdell C3 Carbon Pro przytroczone do plecaka biegowego
Kije Komperdell C3 Carbon Pro po przytroczeniu do plecaka biegowego, dość mocno wystają poza jego obrys

Zobacz także:

Wygoda użytkowania

Aby kije dobrze spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dopasowane. W standardowej wersji, model Komperdell C3 Carbon Pro może być regulowany w zakresie od 105 cm do 140 cm. Mogą więc z niego korzystać nawet osoby bardzo wysokie. Istnieje także wersja Compact o długości od 90 cm do 120 cm, dedykowana dla niższych użytkowników. Długość kija regulowana jest z reguły na początku wycieczki. Z reguły, ale nie zawsze. Może się bowiem zdarzyć, że rozmiar kija będziemy chcieli zmienić w trakcie wędrówki np. ze względu na coraz większe nastromienie stoku.

Wydłużona rączka
Wydłużona rączka pozwala łatwo dopasować miejsce chwytu do stromizny podejścia, bez potrzeby regulacji długości kija

Do regulacji długości kija służy przede wszystkim mechanizm Powerlock 3.0, ale jego użycie nie zawsze będzie konieczne. Kije Komperdell C3 Carbon Pro zostały bowiem wyposażone w wydłużoną rączkę. Dzięki temu w razie niewielkiej zmiany kąta nachylenia podejścia, zamiast regulować kij możemy po prostu szybko zmienić miejsce chwytu. Wydłużona rączka to naprawdę bardzo przydatny „ficzer”, bo w zdecydowanej większości przypadków, zmiana chwytu jest wystarczająca do zachowania odpowiedniego kąta pomiędzy ręką, a kijem. A jeśli z jakiegoś powodu nie będzie to wystarczające to oczywiście szybko można wydłużyć albo skrócić kij korzystając z mechanizmu Powerlock 3.0.

Całoroczne kije trekkingowe

Kije trekkingowe Komperdell C3 Carbon Pro to lekki i solidny model, z którego możemy korzystać praktycznie przez cały rok. Blokada Powerlock 3.0 jest łatwa w obsłudze nawet w rękawiczkach. Co istotne kije wyposażono w możliwości wymiany talerzyków. W komplecie otrzymujemy wersje letnią. Talerzyki zimowe sprzedawane są oddzielnie.

Wymienne talerzyki
Talerzyki letnie można łatwo wymienić na zimowe

Model Komperdell C3 Carbon Pro testowaliśmy zarówno na letnich trekkingach, jak i w bardziej zimowych warunkach. Towarzyszyły nam m.in. na wyjazdach w Tatry i Sudety.

Kije Komperdell w Górach Izerskich
Trekking w Górach Izerskich
Test kijów C3 w Tatrach Wysokich
Kije C3 Carbon Pro w drodze na Koprowy Szczyt w Tatrach Wysokich

A na początku września były z ekipą Górsko także na Kazbeku. Choć w Gruzji kije używane były w trakcie kalendarzowego lata, to często już w warunkach zimowych. Po pierwsze ze względu na to, że od około 4000 m, aż do szczytu poruszamy się po lodowcu, a po drugie ze względu na częste opady śniegu. Na 4 dni, które spędziliśmy na górze, śnieg padał przez połowę tego czasu. Kije używane były zarówno podczas trekkingu w trakcie którego szliśmy do bazy przy Stacji Meteo, jak i podczas późniejszego ataku szczytowego. Przez cały wyjazd sprawdzały się bardzo dobrze.

Kije Komperdell przed lodowcem Gergeti
Kije testowaliśmy m.in. na Kazbeku. Zdjęcie zrobiono pierwszego dnia trekkingu
Komperdell C3 Carbon Pro na Kazbeku
Trzeci dzień na zboczach Kazbeku. Zdjęcie wykonane podczas wyjścia aklimatyzacyjnego

Komperdell C3 Carbon Pro – opinie i podsumowanie

Moja opinia na temat kijów Komperdell C3 Carbon Pro jest w 100% pozytywna. Testowany model ma wszystkie cechy, jakie według mnie powinny mieć dobre kije trekkingowe w góry. Sprawdzając produkt zawsze staram się znaleźć w nim jakieś wady, aby obraz nie był zbyt idealny, ale w przypadku kijów Komperdell C3 Carbon Pro żadnej nie zauważyłem. Koszt z jakim trzeba się liczyć, aby stać się posiadaczem modelu C3 Carbon Pro to około 400. Choć cena nie jest niska, to na pewno nie mogę powiedzieć, aby była wygórowana, bo kije są naprawdę świetne. Jeśli więc szukasz dobrych kijów trekkingowych w góry, to zdecydowanie polecam. Kije marki Komperdell można nabyć m.in. w sklepach Skalnik.pl, Weld.pl oraz Multanex.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz