Koszulka termoaktywna Columbia Engineered to średniej grubości model przeznaczony do różnego typu aktywności. Można ją ubrać np. na trening biegowy, górską wycieczkę czy skiturową wyrypę. Testowany model ma długi rękaw i zamek pod szyją, co pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie wentylacji w trakcie wysiłku. Koszulka termoaktywna Columbia Engineered była przeze mnie testowana przez kilka ostatnich miesięcy. Jak sprawdziła się w terenie?

Zadaniem koszulki termoaktywnej jest przede wszystkim zadbać o nasz komfort w trakcie aktywności wymagających wysiłku fizycznego. Tego rodzaju odzież wytwarzana jest z oddychających i odprowadzających wilgoć tkanin. W górach i w trakcie biegów korzystam wyłącznie z bielizny termoaktywnej, bo w przeciwieństwie do chociażby modeli bawełnianych, modele termoaktywne nie absorbują wilgoci i nie kleją się do pleców, gdy są mokre.

Koszulka termoaktywna Columbia Engineered - zamek pod szyją
Zamek pod szyją pozwala lepiej kontrolować przepływ powietrza

Elastyczna koszulka termoaktywna
Columbia Engineered

Koszulka termoaktywna Columbia Engineered to model, którego największą zaletą jest wykonanie z wysoce oddychającego materiału, który świetnie odprowadza wilgoć. Zastosowana tkanina jest bardzo elastyczna, a sama koszulka ma obcisły krój. Wiem, że wiele osób nie chce nosić dopasowanych koszulek, ale bielizna termoaktywna właśnie taka powinna być. Im mocniej przylega do skóry, tym lepiej działa. Jeśli jednak bardzo nie lubisz obcisłych koszulek, to zawsze możesz zdecydować się na trochę większy rozmiar. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo materiał wówczas gorzej pracuje, ale sam nie mam idealnej sylwetki, więc rozumiem osoby, które nie przepadają za obcisłą odzieżą.

Koszulka termoaktywna Columbia Engineered - materiał jest obcisły
Moja sylwetka pozostawia wiele do życzenia, więc rozumiem obiekcje przed noszeniem obcisłych koszulek, ale odzież termoaktywna powinna przylegać do ciała, bo wtedy działa najlepiej

Przyglądając się koszulce z bliska zauważymy, że Columbia Engineered ma konstrukcję hybrydową i składa się z trzech różnych materiałów. Wynika to z budowy koszulki, która została oparta na tzw. body mappingu, czyli technologii mapowania ciała. Na środku pleców, pod pachami i na mostku, czyli w miejscach, które najbardziej intensywnie się pocą zastosowano tkaninę o bardzo wysokiej oddychalności. Najgrubszy i zapewniający najlepszą ochronę materiał znajduje się natomiast na karku, barkach i w dolnej części rękawów.

Koszulka termoaktywna Columbia Engineered - hybrydowa budowa
Koszulkę wykonano z tkanin o różnej grubości ze względu na zastosowanie tzw. mapowania ciała

Oddychający materiał

Ubranie koszulki termoaktywnej nie spowoduje, że w magiczny sposób przestaniemy się pocić w trakcie wysiłku. Wymagający bieg czy strome podejście zawsze wycisną z nas trochę potu. Używając natomiast koszulki termoaktywnej na pewno będziemy pocić się mniej, niż gdybyśmy korzystali z tradycyjnej koszulki. Mniejsza potliwość w trakcie aktywności wynika ze zdolności oddychających tkaniny.

Koszulka termoaktywna Columbia Engineered - plecy
Tkanina o najlepszej oddychalności znajduje się na plecach, pod pachami i w okolicach mostka

Największą zaletą i głównym powodem, dla którego zawsze wybieram koszulki termoaktywne jest natomiast zachowanie materiału, gdy już jest wilgotny. Tradycyjne koszulki np. bawełniane mocno absorbują wilgoć, a następnie kleją się do ciała. Modele termoaktywne odprowadzają wilgoć na zewnątrz materiału, dzięki czemu z reguły nie odczuwamy na plecach, że tkanina jest mokra. Owszem, koszulka termoaktywna będzie wilgotna, ale znacznie mniej, niż tradycyjne koszulki i co istotne, ta wilgoć nie będzie tak bardzo odczuwalna na skórze.

Skuteczne odprowadzanie wilgoci, dzięki technologii Omni-Wick

W przypadku koszulki Columbia Engineered, za odprowadzanie wilgoci odpowiada technologia Omni-Wick, o której pisałem już wcześniej przy okazji testu bluzy Columbia Triple Canion i getrów biegowych Columbia Bajada II. Materiał z systemem Omni-Wick charakteryzuje specjalna struktura, dzięki której tkanina nie magazynuje potu. Wilgoć jest sprawnie przekazywana na zewnątrz materiału, skąd może łatwo odparować.

Zobacz także:

W praktyce działanie technologii polega na tym, że koszulka przejmuje wilgoć wytwarzaną przez organizm w trakcie wysiłku. Nie magazynuje jej jednak, tylko przenosi na zewnątrz tkaniny. W efekcie koszulka jest bardziej wilgotna od zewnątrz, niż od wewnątrz. Tym sposobem, nawet gdy jesteśmy spoceni nie odczuwamy na plecach nieprzyjemnej wilgoci.

Precz z brzydkimi zapachami!

Kolejną ważną technologią, w którą koszulka termoaktywna Columbia Engineered została wyposażona jest Antimicrobial. Przykry zapach bielizny po użyciu jest dość powszechny, zwłaszcza w przypadku modeli syntetycznych. Projektanci Columbii postarali się, aby koszulka termoaktywna Columbia Engineered, a raczej jej zapach po użyciu nie odpychał.

Koszulka termoaktywna Columbia Engineered - długi rękaw
Koszulka ma długi rękaw, więc najlepiej sprawdza się w jesienno-zimowym okresie roku

W praktyce działanie technologii pozwala na użycie koszulki na co najmniej kilku treningach, bez potrzeby prania jej w międzyczasie. System nie zapobiega rozwojowi bakterii tak skutecznie jak np. wełna merino, ale generalnie działa. Nawet po tygodniu używania koszulki jej zapach nie był bardzo zły, choć nadawała się już do prania.

Koszulka termoaktywna Columbia Engineered – opinie

Koszulka termoaktywna Columbia Engineered to ciekawy model, który sprawdzi się w trakcie każdej jesienno-zimowej aktywności. Korzystałem z niej podczas treningów biegowych oraz w trakcie górskich trekkingów. Koszulka ma długi rękaw i jest oferowana w wersji damskiej oraz męskiej. W sprzedaży znajduje się wariant z zamkiem i bez zamka pod szyją. Cena zakupu koszulki to około 250 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz