Wychodząc w teren najlepiej ubierać się warstwowo. To prawda znana od dawna i nadal w pełni aktualna. Taka forma ubioru jest szczególnie przydatna w górach, bo pozwala szybko reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że temperatura powietrza spada wraz ze wzrostem wysokości. Nawet jeżeli po wyjściu na szlak jest Ci ciepło i przyjemnie w samej koszulce to wcale nie znaczy, że tak samo będzie podczas wędrówki znajdującym się kilkaset metrów wyżej grzbietem. Z tego względu prawie zawsze, nawet latem mam w plecaku dodatkową warstwę odzieży, której zadaniem jest docieplanie. Taką rolę w moim górskim ekwipunku pełni od jakiegoś czasu lekka bluza polarowa Columbia Triple Canyon. Jak sprawdza się w terenie?

Jaka bluza w góry?

Wybór właściwej bluzy w góry zależy w dużej mierze od warunków w jakich będziemy działać. Ważna jest także reakcja naszego organizmu na intensywną aktywność i zimno. Jeśli bluza, którą zabierzesz w teren będzie zbyt cienka to nie zapewni Ci odpowiedniego komfortu termicznego. A jeżeli będzie zbyt gruba to łatwo będziesz się w niej przegrzewał. Wybór powinien być więc optymalny, czyli dopasowany do Ciebie i do warunków planowanych działań. Sam jestem osobą, która z reguły ma problem z dobraniem bluzy, bo mój organizm działa dość nietypowo. Szybko marznę, gdy się nie ruszam i łatwo przegrzewam podczas bardziej intensywnych aktywności. Doborowi odzieży z reguły poświęcam więc dużo uwagi. A, gdy już wybiorę odpowiedni model, staram się go sprawdzić w różnych warunkach.

Lekka bluza polarowa Columbia Triple Canyon

Columbia Triple Canyon to lekka bluza polarowa o niewielkiej grubości. Wyposażona w zapięcie na zamek błyskawiczny, kaptur i wysoką stójkę. Głównym zadaniem modelu jest zapewnić organizmowi komfort termiczny w trakcie pieszych wędrówek oraz podczas innych aktywności outdoorowych w chłodniejsze dni takich pór roku jak wiosna, lato i jesień. To oczywiście nie oznacza, że z bluzy nie można korzystać także zimą, ale o tym więcej za chwilę.

Bluza polarowa Columbia Triple Canyon ma wysoką stójkę
Wysoka stójka pozwala zabezpieczyć szyję przed chłodem i wiatrem

Miękki materiał i dopasowany kaptur

Materiał z którego wykonano model Columbia Triple Canyon jest miękki i przyjemny w kontakcie ze skórą. Środek wygląda jakby był zbudowany z niewielkich kwadracików i przypomina tradycyjny polar. Ważnym dodatkiem, który sprawia, że bluza dobrze oddycha i jest wygodna w użytkowaniu są elastyczne panele pod pachami i po bokach. Panele są cieńsze od reszty tkaniny i znacznie bardziej rozciągliwe. Na uwagę zasługuje także techniczny krój, który nie ogranicza swobody ruchów. To duża zaleta, bo sięganie nad głowę jest czynnością, którą często wykonujemy podczas pokonywania szlaków z elementami wspinaczki. Bardzo dużo takich dróg możemy znaleźć np. w polskich i słowackich Tatrach Wysokich.

W modelu znajdują się łącznie trzy kieszenie do których możemy włożyć najważniejsze rzeczy. Dwie zlokalizowano tradycyjnie na biodrach, a jedną na lewej piersi. Wszystkie zamykane są zamkami błyskawicznymi, więc nie musimy się przejmować, że w trakcie wędrówki coś z nich wypadnie. Kieszeń na piersi jest świetna np. do bezpiecznego przechowywania kluczyków od samochodu. Bluzę wyposażono w kaptur, który jest dopasowany do głowy, więc w razie potrzeby możemy nim zabezpieczyć uszy przed chłodem.

Technologia Omni-Wick®

Columbia przyzwyczaiła nas do tworzenia i stosowania w swoich produktach autorskich technologii. W poprzednich testach sprzętu Columbii możesz przeczytać m.in. o docieplającym systemie Omni-Heat czy impregnacji Omni-Shield. Autorską technologię zastosowano także w przypadku bluzy Columbia Triple Canyon. Mowa o Omni-Wick, czyli rozwiązaniu którego głównym zadaniem jest odprowadzanie potu. Materiał o specjalnej strukturze nie magazynuje wilgoci i sprawnie przekazuje ją na zewnątrz tkaniny, skąd może łatwo odparować. Tym sposobem tkanina jest w stanie szybko wyschnąć nawet wówczas, gdy mocno zgrzejemy się na dynamicznym podejściu. Columbia stosuje technologię Omni-Wick głównie w odzieży dedykowanej aktywnościom, które wymagają od nas wzmożonego wysiłku.

Zobacz także

Dla kogo?

Muszę się przyznać, że napisanie tego artykułu sprawiło mi sporo problemów. Głównie dlatego, że staram się wszystkie testy robić w sposób maksymalnie obiektywny. Jednocześnie wiem, że mój organizm pracuje w górach dość nietypowo, więc muszę być ostrożny podczas generalizowania. Z moich obserwacji wynika, że bluza polarowa Columbia Triple Canyon może być używana w zasadzie przez cały rok. Niewielka grubość tkaniny i technologia odprowadzania wilgoci Omni-Wick sprawiają, że spokojnie można ją zabrać ze sobą na bardziej wymagające kondycyjnie wypady. Dużą zaletą materiału jest to, że nie lepi się do mokrej skóry. Bluzę można więc śmiało założyć na krótki rękaw, bez obaw o jakiekolwiek nieprzyjemne odczucia.

Wiosną czy jesienią bluza polarowa Columbia Triple Canyon powinna być dobrym wyborem podczas aktywności o umiarkowanym stopniu intensywności. Z kolei latem bluza sprawdzi się najlepiej podczas spokojniejszych działań lub jako element ubioru awaryjnego, który przez większość czasu czeka w plecaku. Sądzę, że w przypadku wielu osób bluza powinna stanowić wystarczającą ochronę także na zimowych wypadach o wysokim stopniu intensywności, gdy nasz organizm mocno pracuje i wytwarza sporo ciepła. Do głowy przychodzą mi np. skitury albo trekkingi z długimi podejściami. W tym wypadku warto natomiast mieć ze sobą także dodatkową odzież np. bluzę puchową albo kurtkę z ociepleniem, z której skorzystamy na postojach lub w razie nagłego ochłodzenia. W tym miejscu muszę natomiast podkreślić, że choć staram się być obiektywny to te obserwacje wynikają głównie z moich subiektywnych odczuć. Osoby, które mniej się nagrzewają podczas podejść mogą uznać, że zimą bluza jest zbyt cienka.

Zobacz także

Czy bluza polarowa Columbia Triple Canyon to dobry wybór?

Czy model Triple Canyon to dobry wybór? Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że tak. Bluza jest lekka, przyjemna w kontakcie ze skórą i oddychająca. Można z niej korzystać w zasadzie przez cały rok. Brakuje mi tylko mocniejszych ściągaczy w dolnej krawędzi oraz przy kapturze, co pozwoliłoby lepiej zabezpieczyć ciało przed podmuchami wiatru. Katalogowa cena bluzy wynosi około 340 zł, ale łatwo można trafić na obniżki sięgające nawet 30%. W momencie, gdy piszę ten artykuł testowany model można kupić już za 240 zł. W ramach serii Triple Canyon oferowane są także szorty, długie spodnie, koszulki i koszule. Produkty marki Columbia można nabyć w wielu sklepach sportowych i outdoorowych np. 8a.pl i sklep-columbia.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz