Kask Petzl Meteor to rozbudowany model wspinaczkowy charakteryzujący się lekkością, wytrzymałością i uniwersalnością. W odróżnieniu od większości kasków, Meteor może być z powodzeniem wykorzystywany nie tylko przez wspinaczy i alpinistów, ale także przez narciarzy skiturowych.

Meteor był ze mną w ubiegłym roku na Kazbeku. Miałem go również w trakcie wspinaczki na Mnicha i podczas kilku innych górskich wypadów, w tym na skiturach. Udało mi się go zatem przetestować dość dokładnie. W tym tekście chciałbym Ci przedstawić moją opinię na jego temat. Wcześniej jednak kilka słów o budowie i zastosowanych przez producenta rozwiązaniach.

Kask Petzl Meteor

Najważniejszym elementem kasku, czyli tym co chroni naszą głowę jest skorupa. W przypadku modelu Meteor, wykonano ją w technologii In Mold z poliwęglanu i pianki polistyrenowej (EPS). Wewnętrzna część skorupy to pianka EPS, która wstrzykiwana jest pod poliwęglanową skorupę zewnętrzną. W kasku wycięto liczne otwory wentylacyjne, dzięki którym można z niego korzystać w trakcie znacznego wysiłku, również w letnie dni.

Sesja-ślubna-na-Mnichu
Sesja ślubna na Mnichu

Gdy pierwszy raz wziąłem do ręki testowany model, zaskoczyła mnie jego bardzo niska waga. Wersja w rozmiarze S/M waży 248 g, a w rozmiarze L/XL zaledwie 259 g. Model wyposażono w łatwą regulację rozmiaru w szerokim zakresie:

  • 48-56 cm w przypadku wersji S/M ,
  • 53-61 cm w przypadku wersji L/XL.

Meteor oferuje ponadto możliwość założenia czołówki np. Petzl Actik Core oraz gogli narciarskich. Do tego jest kompatybilny z osłonami Petzl Vizion i Skreen. Francuskiej marce udało się więc wyprodukować bardzo lekki kask skiturowy i wspinaczkowy, nie rezygnując ani z praktycznych dodatków, ani z wysokiej wytrzymałości.

Kask-Petzl-Meteor-założone-gogle
Kask jest kompatybilny z goglami narciarskimi
Kask-skiturowy-Petzl-Meteor-mocowanie-na-gogle
Tylne mocowanie gogli

Zobacz także:

Kask wspinaczkowy z wygodnym systemem regulacji

Dużą zaletą testowanego kasku Petzl jest system regulacji. Oparto go na półsztywnej opasce i dwóch regulatorach znajdujących się wewnątrz skorupy. Aby dopasować kask skiturowy i wspinaczkowy Petzl, wystarczy delikatnie pchnąć ku sobie regulatory. Można to zrobić nawet w grubych rękawicach. Po właściwym dopasowaniu kask mocno trzyma się głowy.

Kask-Petzl-Meteor-regulatory
Wewnętrzny system regulacji

Warto wspomnieć, że pasek pod brodą ma ciekawe i wygodne zapięcie. Składa się ono z klamry oraz małego magnesu. W praktyce konieczne jest tylko zbliżenie do siebie obu części zapięcia. Nie musimy nawet trafić jedną częścią klamry w drugą. Wystarczy, że obie znajdą się blisko siebie, a magnes załatwi resztę. Bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie.

Kask-Petzl-Meteor-zapięcie-pod-brodą
Magnetyczne zapięcie pod brodą

Certyfikacja wspinaczkowa i skiturowa

Petzl Meteor to jednocześnie kask wspinaczkowy, alpinistyczny i kask skiturowy. Producentowi udało się wykonać produkt o wysokim stopniu uniwersalności, dzięki stworzeniu całkiem nowej certyfikacji. Klasyczne kaski wspinaczkowe i alpinistyczne chronią głowę przede wszystkim od góry np. przed uderzeniem spadającego kamienia. Kaski te są zgodne z wymaganiami norm EN 12492 i UIAA 106.

Kask-wspinaczkowy-normy-EN-UIAA
Standardowa ochrona zgodna z normami EN 12492 i UIAA 106

W przypadku skiturów zabezpieczenie głowy tylko od góry jest jednak niewystarczające, bo w razie wywrotki w trakcie zjazdu istnieje ryzyko otrzymania uderzenia w przód, tył lub w bok głowy. Z tego względu marka Petzl zdecydowała się na stworzenie kasku oferującego rozszerzoną ochronę. Modele zgodne z tym rozwiązaniem mają oznaczenie Petzl Top And Side Protection i mogą być określane jako kaski skiturowe.

Petzl Top And Side Protection

Kaski skiturowe i wspinaczkowe z etykietą Petzl Top And Side Protection spełniają zarówno wymagania norm EN 12492, UIAA 106, jak i wewnętrznego protokółu Petzl Top And Side Protection. Normy EN 12492 i UIAA 106 koncentrują się na górnych częściach kasku, a protokół Petzl na jego dolnych bocznych, dolnych przednich i dolnych tylnych obszarach.

Kask-skiturowy-Petzl-Top-And-Side-Protection
Ochrona Petzl Top And Side Protection

Testy pochłaniania energii EN i UIAA polegają na opuszczeniu ciężaru 5 kg z wysokości 2 metrów na górę kasku oraz ciężaru 5 kg z wysokości 50 cm na boki jego górnej części. Aby pozytywnie przejść test, kask do wspinaczki nie może przenosić siły wyższej niż 10 kN na model głowy w przypadku normy EN oraz wyższej niż 8 kN w przypadku normy UIAA.

Kask-Petzl-Meteor-opinia-po-teście-w-górach
Petzl Meteor zapewnia wyższy stopień ochrony od tradycyjnych kasków wspinaczkowych

W ramach normy Petzl Top And Side Protection kask skiturowy i wspinaczkowy jest dodatkowo testowany poprzez upuszczenie ciężaru 5 kg z wysokości 50 cm na dolną przednią, dolną tylną i dolną boczną część skorupy. Aby zdać test, kask Petzl nie może przenosić siły wyższej niż 10 kN na model głowy.

Kask skiturowy to nie zawsze kask narciarski

Petzl Meteor można określić mianem kasku górskiego, wspinaczkowego, alpinistycznego czy skiturowego. Nie jest natomiast kaskiem narciarskim, bo nie spełnia wymagań normy EN 1077. W narciarstwie alpejskim wysiłek fizyczny jest znacznie mniejszy niż w przypadku skitouringu. Z tego względu kaski narciarskie nie muszą być lekkie i nie muszą mieć wydajnej wentylacji. Muszą natomiast zapewniać jak najlepszą ochronę głowy, przede wszystkim przed uderzeniami z tyłu, z przodu i z boku podczas upadku przy większych prędkościach.

Kask-Petzl-Meteor-otwory-wentylacyjne
Petzl Meteor nie jest tak zabudowany jak kaski narciarskie. Dzięki temu jest lżejszy i bardziej przewiewny

Marka Petzl zdecydowała się na wykonanie produktu, który zapewnia lepszą ochronę boków głowy w porównaniu z klasycznymi kaskami wspinaczkowymi. Chciano jednocześnie, aby kask Petzl nadal był lekki i przewiewny, więc zrezygnowano z jego zabudowy i w efekcie z certyfikacji narciarskiej. Można powiedzieć, że kask skiturowy Petzl Meteor znajduje się gdzieś pomiędzy klasycznymi kaskami wspinaczkowymi oraz kaskami narciarskimi czy narciarsko-skiturowymi. Zapewnia większy poziom ochrony od tych pierwszych i jest lżejszy oraz ma lepszą wentylację od drugich.

Kask-skiturowy-Petzl-Meteor-opinia-po-teście-na-skiturach
Test na skiturach
Kask-Petzl-Meteor-mocowanie-gopro
Na kask można przykleić mocowanie do kamery GoPro

Kask Petzl Meteor – opinie

Użytkowanie kasku Petzl Meteor przez kilka miesięcy sprawiło, że wyrobiłem sobie na jego temat konkretną opinię. Używałem go zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Wspinałem się w nim, chodziłem po lodowcu i zjeżdżałem na skiturach. W trakcie każdej z tych aktywności spisywał się bardzo dobrze. Kask wspinaczkowy Petzl Meteor jest lekki i wygodny. Praktycznie nie czuć, że znajduje się na głowie. System wentylacji zapewnia optymalny poziom cyrkulacji powietrza pod skorupą.

Zobacz także:

Ze względu na system Petzl Top And Side Protection, boki, tył i przód skorupy zostały obniżone. W efekcie po założeniu kasku widzimy jego kawałek u góry, ale nie ogranicza nam to widoczności. System regulacji jest wygodny, a dopasowanie kasku jest możliwe nawet w zimowych rękawicach. Bardzo ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest również magnetyczny zatrzask w pasku pod brodą.

Kask skiturowy i wspinaczkowy – podsumowanie

Moja opinia na temat kasku Petzl Meteor jest pozytywna. Model zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Kask jest lekki, a precyzyjny system regulacji sprawia, że stabilnie trzyma się głowy. W efekcie prawie nie czuć, że mamy go ze sobą. Meteor jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych. Można go nabyć w kolorze biało-pomarańczowym, biało-fioletowym lub szaro-białym. Cena zakupu to około 270 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz