Upał. Żar leje się z nieba, a Ty w pełnym słońcu biegniesz rozgrzanym górskim grzbietem. Tak mniej więcej wyglądały moje wyjazdy, podczas których testowałem koszulkę biegową Columbia Montrail F.K.T. Zastosowano w niej technologię chłodzącą, której zadaniem jest wspierać nasz organizm w pokonywaniu kolejnych kilometrów w upalne dni. Czy technologia faktycznie działa? I jak koszulka sprawdziła się w terenie? Zapraszam do testu.

Nie przepadam za upałami. Mój wymarzony urlop, to raczej narciarski wyjazd, a nie smażenie się na plaży. W Polsce klimat bywa jednak kapryśny, a gorące czy nawet upalne dni wcale nie są rzadkością. Nie jestem osobą, która rezygnuje z wyjazdów ze względu na pogodę. Staram się jednak być zawsze przygotowanym na to, co może mnie spotkać na szlaku. Dlatego z ciekawością spoglądam na różnego rodzaju nowinki sprzętowe, które pozwalają lepiej znosić upały. Opisywana w tam tekście biegowa koszulka chłodząca Columbia Montrail F.K.T. jest własnie przykładem produktu, który wspiera nasz organizm w walce z palącym słońcem.

Biegowa koszulka chłodząca Columbia Montrail F.K.T.

Zanim przejdę do opinii na temat koszulki biegowej F.K.T. z serii Columbia Montrail, chciałbym przekazać Ci garść faktów o testowanym modelu. Koszulka ma klasyczny krój z lekko wydłużonym tyłem. Nie jest obcisła, co dla wielu (np. dla mnie) jest sporą zaletą. Latem nie lubię mocno przylegających koszulek, bo widać w nich wszystkie niedoskonałości sylwetki, a tych mam nadal sporo 😉 Tkanina jest jednocześnie rozciągliwa i przyjemna w kontakcie ze skórą. Warto też wspomnieć, że materiał nie obciera – kto miał już obtarte sutki po dłuższym biegu, ten wie, że jest to bardzo duża zaleta koszulki biegowej. W regulowaniu temperatury ciała oraz w ściąganiu i zakładaniu przepoconej koszulki pomaga częściowy zamek na przodzie.

Technologie, które walczą z upałem

Columbia Sportwear to marka, która często stosuje w swoich produktach autorskie technologie. W przypadku koszulki chłodzącej Columbia Montrail F.K.T. zastosowano aż cztery:

  • Omni-Wick wspiera odprowadzanie wilgoci,
  • Omni-Shade Sun Deflector odbija promienie słoneczne,
  • Omni-Shade UPF 50 zabezpiecza przed promieniami UV,
  • Omni-Freeze ZERO chłodzi.

Zobacz także:

Technologia chłodząca Omni-Freeze ZERO

Najważniejszą i jednocześnie najbardziej innowacyjną technologią zastosowaną w koszulce biegowej Columbia Montrail F.K.T. jest chłodzący system Omni-Freeze ZERO. Na wewnętrznej stronie tkaniny widoczne są niebieskie pierścienie wypełnione specjalnym polimerem. Pod wpływem potu pierścienie te aktywują efekt chłodzenia. W tym momencie zapewne nasuwa Ci się pytanie czy ta technologia faktycznie działa?

Lato w tym roku bywa kapryśne. W efekcie na gorące dni musiałem chwilę poczekać. W końcu jednak udało mi się przetestować koszulkę w palącym słońcu. Z moich doświadczeń wynika, że aby efekt chłodzenia był odczuwalny materiał musi dobrze przylegać do ciała. Im większa powierzchnia styku ze skórą, tym lepiej. Koszulka chłodząca Columbia Montrail F.K.T. nie jest modelem mocno przylegającym, więc wybierając klasyczny dla siebie rozmiar, koszulka będzie raczej luźna. Aby zatem efekt chłodzenia był dobrze odczuwalny trzeba albo wybrać trochę mniejszy rozmiar albo mieć na sobie plecak lub kamizelkę biegową, co pozwoli przycisnąć materiał do ciała.

Czy Omni-Freeze ZERO działa?

Gdy zacząłem się pocić, a koszulka mocno przylegała do ciała, faktycznie czułem przyjemny chłód na plecach. Chłód nasilał także każdy, nawet lekki powiew wiatru. W moim przypadku efekt chłodzący był więc najsilniejszy, gdy biegałem w przewiewnej kamizelce biegowej. Podczas trekkingu ze zwykłym, mniej przewiewnym plecakiem chłodzenie było znacznie mniejsze.

Ważną kwestią jest też ilość potu. Im koszulka jest bardziej mokra, tym efekt chłodzący jest mocniejszy. Podczas delikatnego trekkingu, gdy plecy są tylko wilgotne, chłodzenie będzie znacznie mniejsze, niż podczas intensywnego biegu, gdy pocimy się na potęgę. Reasumując w trakcie biegania (w końcu to koszulka biegowa) system chłodzący działa najlepiej. Idealnie jeśli mamy na sobie przewiewną kamizelkę biegową i wieje lekki wiatr. Wówczas, nawet w palącym słońcu biega się naprawdę komfortowo.

Omni-Wick i Omni-Shade, czyli odprowadzanie wilgoci oraz ochrona przed słońcem

To nie koniec technologii, które amerykański producent zastosował w koszulce chłodzącej Columbia Montrail F.K.T. Kolejne systemy, czyli wspomniane już Omni-Wick, Omni-Shade Sun Deflector oraz Omni-Shade UPF 50 także pomagają naszemu organizmowi w walce z upałem. Omni-Wick to system, który wspiera odprowadzanie wilgoci na zewnątrz tkaniny. Z kolei technologie Omni-Shade Sun Deflector oraz Omni-Shade UPF 50 razem tworzą barierę dla promieni słonecznych.

System Omni-Shade Sun Deflector jest doskonale widoczny, gdy tylko spojrzymy na koszulkę. Na jej powierzchni znajduje się bowiem mnóstwo srebrnych kropeczek, które mienią się w słońcu. Koszulka chłodząca Columbia Montrail F.K.T. wygląda więc trochę jakby się błyszczała. W rzeczywistości zadaniem technologii nie jest oczywiście ozdabianie naszego ciała czy nawet zwracanie uwagi innych, ale po prostu odbijanie promieni słonecznych. Z kolei Omni-Shade UPF 50 blokuje promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB, zabezpieczając w ten sposób skórę przed poparzeniami słonecznymi.

Koszulka chłodząca Columbia Montrail F.K.T. – opinia

Moja małżonka czasami mówi na mnie „potmen”. Oczywiście twierdzi, że żartuje, ale oboje wiemy, że jest to trafione określenie. W górach pocę się bowiem na potęgę. Dlatego kupując odzież w góry staram się wybierać produkty, które dobrze oddychają i szybko schną. Z tego względu latem w górach bardzo często korzystam z koszulek biegowych. W moim przypadku tego typu odzież świetnie sprawdza się nie tylko podczas biegania, ale także na trekkingu czy podczas jazdy rowerem. Z modelu Columbia Montrail F.K.T. korzystałem podczas różnych górskich aktywności. Choć głównym żywiołem koszulki są biegi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ją np. na trekking. Model dobrze oddycha i zabezpiecza przed szkodliwym dla skóry promieniowaniem UV, które w górach bywa przecież bardzo intensywne.

Zobacz także:

Jeśli chodzi o samo chłodzenie, to na podstawie własnych obserwacji stwierdzam, że działa ono najlepiej w konkretnych warunkach. Musi być gorąco, musimy się intensywnie pocić i koszulka musi przylegać do pleców jak największą powierzchnią. Świetnie jeśli dodatkowo czujemy na plecach lekki wiatr. W takich, można powiedzieć idealnych warunkach koszulka chłodząca Columbia Montrail F.K.T. faktycznie przyjemnie chłodzi naszą skórę, co znacznie zwiększa komfort aktywności w upalne dni.

Słowo na koniec

Koszulka chłodząca Columbia Montrail F.K.T. to ciekawy, specjalistyczny produkt. Model dedykowany jest przede wszystkim biegaczom, którzy lubią inwestować w zaawansowany i innowacyjny sprzęt. Trzeba natomiast brać pod uwagę, że w przypadku sprzętu biegowego, określenia zaawansowany i innowacyjny są często synonimami słowa drogi. Testowana koszulki faktycznie nie jest tania, bo jej katalogowa cena to prawie 300 zł. Warto natomiast wspomnieć, że w sklepach internetowych, zwłaszcza pod koniec sezonu często można trafić na promocje, w których produkty Columbii są mocno przeceniane. Obniżki czasami sięgają nawet 50%. Jeśli spodobał Ci się ten produkt, a jednocześnie (tak jak ja) nie cierpisz na nadmiar gotówki, to warto zapolować na promocje.

Komentarze

Dodaj komentarz