Kapelusz turystyczny to nakrycie głowy, które przez górskich turystów używane jest raczej rzadko. Większość wędrujących po górach osób wybiera z reguły czapkę z daszkiem, chustę albo opaskę na głowę. Sam najczęściej używam chusty wielofunkcyjnej – zwijam ją i zakładam na czoło. Dzięki temu pot nie spływa mi na twarz w trakcie wysiłku. Chusta nie chroni jednak w pełni głowy przed słońcem. Nie zabezpiecza także oczu. Kapelusz turystyczny chroni znacznie lepiej.

O tym, że chusta nie chroni zbyt dobrze przed słońcem, boleśnie przekonałem się podczas jednego z wyjazdów w Beskidy. Przez cały weekend słońce operowało bardzo mocno. Nie posmarowałem się kremem, bo z reguły szybko spływa on z potem i zwyczajnie nie lubię go mieć na twarzy. Efekt? Mocno spaliłem sobie skórę na twarzy, uszach oraz na czubku głowy. Po powrocie postanowiłem rozejrzeć się za czymś, co lepiej ochroni mnie przed słońcem w letnie dni. Szukałem nakrycia, które zabezpieczy nie tylko moją głowę, ale także uszy i kark. Wybór padł na kapelusz turystyczny Columbia Bora Bora.

Kapelusz turystyczny Columbia Bora Bora

Kapelusz w góry Columbia Bora Bora to ciekawy model wyposażony w wiele rozwiązań przydatnych w okresie letnim. Górna część kapelusza zabezpiecza przed słońcem głowę, a rondo ochrania skórę na czole, karku i uszach. Dodatkowo rondo pozwala także osłonić oczy. Pod szyją znajduje się sznurek, dzięki któremu wiatr nie zwieje nam kapelusza z głowy. Zaletą sznurka jest także możliwość zsunięcia kapelusza na plecy. Jeśli w danym momencie nie chcesz, aby kapelusz turystyczny znajdował się na Twojej głowie, wystarczy, że zrzucisz go do tyłu.

Kapelusz-w-góry-Columbia-ochrona-przed-słońcem
Kapelusz Columbia Bora Bora bardzo dobrze chroni przed słońcem
Kapelusz-w-góry-Columbia-zarzucony-na-plecy
Dzięki sznurkowi kapelusz nie zostanie zwiany przez wiatr

Rondo w kapeluszu w góry Columbia Bora Bora nie jest tak sztywne jak np. daszek w czapce. Taka konstrukcja pozwala złożyć nieużywany kapelusz, ale jednocześnie sprawia, że rondo ma tendencję do delikatnego opadania, co może ograniczać nasze pole widzenia. Początkowo rondo w polu widzenia mnie trochę irytowało, ale dość szybko się przyzwyczaiłem.

Kapelusz-turystyczny-Columbia-Bora-Bora-sznurek-pod-szyją
Rondo nie jest sztywne i ma tendencję do opadania

Inną kwestią o której warto wspomnieć jest regulowany rozmiar. Mam ograniczone zaufanie do produktów w rozmiarze uniwersalnym. Jestem zdania, że aby produkt dobrze się sprawdzał, powinien być dobrze dopasowany. Kapelusz Columbia Bora Bora to natomiast faktycznie model uniwersalny. Wszystko za sprawą gumki ze stoperem, która znajduje się zaraz nad rondem. Ściągając stoper zmniejszamy obwód kapelusza. W ten sposób możemy szybko i dokładnie dopasować go do głowy. Zakres regulacji wynosi od 55 do 60 cm.

Kapelusz-turystyczny-Columbia-Bora-Bora-regulacja-obwodu
Obwód kapelusza regulowany jest w zakresie od 55 do 60 cm

Opaska sweatband z systemem Omni- Wick

Columbia w swoich produktach bardzo często stosuje autorskie technologie. W przypadku kapelusza turystycznego Columbia Bora Bora zastosowano dwie: Omni- Wick oraz Omni-Shade.

Chodząc po górach staram się zawsze mieć coś na czole. Nie ważne, czy wędruje latem, jesienią, zimą czy wiosną. Mój organizm dość intensywnie się poci, więc podczas wysiłku pot bardzo szybko zalewa mi oczy. Nienawidzę tego, więc w górach zawsze mam coś, co mogę założyć na czoło. W przypadku kapelusza w góry Columbia Bora Bora, przed spływającym na oczy potem zabezpiecza opaska sweatband. Opaska przylega do czoła i zbiera pot. Robi to bardzo skutecznie. Aby opaska szybko schła i zbyt mocno nie nasiąkała wilgocią, wyposażono ją w technologię Omni-Wick. System ten odpowiada za sprawne odprowadzanie potu od skóry na powierzchnię materiału.

Kapelusz-Columbia-Bora-Bora-opaska-sweatband
Dzięki opasce sweatband pot nie spływa na oczy

Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się podczas wędrówki w letnie, ciepłe dni jest siatka wentylacyjna. Umiejscowiono ją zaraz nad opaską sweatband. Zastosowanie siatki zamiast zwykłego materiału sprawiło, że kapelusz oferuje bardzo dobrą wentylację skóry głowy. Siatka dobrze współpracuje z opaską sweatband. Pierwsza ogranicza potliwość i zapobiega przegrzaniu głowy, a druga transmituje wytwarzany w trakcie wysiłku pot daleko od skóry.

Kapelusz-Columbia-Bora-Bora-siatka-wentylacyjna
Siatka wentylacyjna pozwala skórze głowy oddychać

Kapelusz turystyczny z technologią Omni-Shade

Drugą autorską technologią amerykańskiej marki, użytą w kapeluszu turystycznym Columbia Bora Bora jest Omni-Shade. Materiał wyposażony w tę technologię zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. W praktyce ochronę jaką oferuję Omni-Shade można porównać z filtrem UPF 50. Dzięki temu skóra jest bardzo dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami wywołanymi kontaktem ze słońcem. Możemy więc wędrować przez długie godziny bez obaw o poparzenia. System Omni-Shade stosowany jest w wielu produktach marki Columbia np. w bluzie trekkingowej Columbia Maxtrail Midlayer, której test publikowałem kilka miesięcy temu.

Kapelusz Columbia Bora Bora – opinia i podsumowanie

Kapelusz turystyczny Columbia Bora Bora to model lekki i bardzo praktyczny. Rondo zostało tylko nieznacznie usztywnione, dzięki czemu cały kapelusz można łatwo złożyć. Bez trudu pomieścimy go w niewielkiej kieszeni plecaka. Czy warto go kupić? Jeśli szukasz dobrego kapelusza w góry, to zdecydowanie tak. Polecam go w szczególności osobom, które intensywnie pocą się podczas wędrówek i jednocześnie potrzebują bardzo dobrej ochrony przed słońcem. Koszt zakupu testowanego modelu to około 100 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz