Dobra koszulka to jeden z podstawowych elementów górskiej garderoby. Co jednak konkretnie oznacza dobra? Lepszym wyborem jest krótki czy długi rękaw? Koszulka powinna być uszyta z materiałów syntetycznych czy naturalnych? A może z połączenia obu tych tworzyw?

Jak to zwykle bywa, odpowiedź nie jest prosta i brzmi… to zależy. Z pewnością dobra koszulka w góry powinna być wygodna i oddychająca. Pozostałe cechy mogą się natomiast różnić w zależności od pory roku, warunków panujących na szlaku czy naszych osobistych preferencji. W tym artykule chciałbym Ci przekazać moją opinię o koszulce z długim rękawem Columbia Miller Valley Long Sleeve, która najlepiej sprawdza się w okresie od jesieni do wiosny.

Koszulka z długim rękawem
Columbia Miller Valley

Miller Valley Long Sleeve to ciekawa koszulka wyprodukowana przez amerykańską markę Columbia. Jest to model stworzony do hikingu, czyli krótszych i dłuższych wędrówek z plecakiem. Koszulka ma luźny krój i długi rękaw. Wykonano ją z oddychających włókien syntetycznych z zastosowaniem technologii Omni-Wick.

Koszulka z długim rękawem Columbia Miller Valley - przód
Miller Valley Long Sleeve to koszulka z długim rękawem stworzona do hikingu
Koszulka z długim rękawem Columbia Miller Valley - bok
Długi rękaw sprawdza się podczas jesiennych wędrówek
Koszulka z długim rękawem Columbia Miller Valley - Omni-Wick
Technologia Omni-Wick wspomaga odprowadzanie wilgoci wytworzonej przez organizm w trakcie wysiłku

Miękka i przyjemna w dotyku

Koszulka Columbia Miller Valley Long Sleeve została uszyta z poliestru oraz włókien rayon. Poliester jest tworzywem powszechnie znanym, ale niewiele osób wie, czym są włókna rayon. Sam do niedawna tego nie wiedziałem. Rayon to tworzywo syntetyczne, ale pozyskiwane z naturalnej celulozy. Bywa nazywane sztucznym jedwabiem. I faktycznie, gdy pierwszy raz wziąłem do ręki koszulkę Columbia Miller Valley Long Sleeve, moją uwagę od razu przykuł materiał. Miękki, delikatny i przyjemny w dotyku.

Warto dodać, że delikatny nie oznacza słaby. Rayon, tak jak poliester jest tworzywem wytrzymałym. Miałem okazję to potwierdzić podczas ostatniego trekkingu. Musiałem przedzierać się przez kolczaste chaszcze, które zaczepiały o koszulkę. W pewnej chwili pomyślałem, że materiał się potargał, bo usłyszałem niepokojący dźwięk i poczułem ukłucia na skórze. Gdy jednak przyglądnąłem się koszulce z bliska okazało się, że nie ma na niej śladu uszkodzeń.

Koszulka z długim rękawem Columbia Miller Valley - miękki materiał
Materiał jest miękki i przyjemny w dotyku
Koszulka z długim rękawem Columbia Miller Valley - plecy
Na plecach znajduje się duże logo Columbia

Omni-Wick, czyli skuteczne odprowadzanie wilgoci

Kolejną zaletą modelu Miller Valley jest zdolność do oddychania i odprowadzania wilgoci. Aby koszulka dobrze sprawdzała się w trakcie wysiłku, producent zastosował technologię Omni-Wick, o której pisał w wielu innych testach odzieży Columbia. Technologia ta odpowiada za sprawne odprowadzanie potu ze skóry na zewnątrz tkaniny. Materiał nie magazynuje wilgoci, dzięki czemu nie klei się do skóry i schnie znacznie szybciej od klasycznych koszulek z bawełny.

Zobacz także:

Koszulka z długim rękawem Columbia – opinia

Columbia Miller Valley w wersji z długim rękawem to model, który świetnie się sprawdza w okresie od jesieni do wiosny. W lecie standardem jest, że w górach używamy koszulek z krótkim rękawem. Gdy jednak temperatura spada poniżej 20 °C, warto rozważyć wybór modelu typu long sleeve. Z doświadczenia wiem, że wędrując w takiej temperaturze, sama koszulka z krótkim rękawem to często za mało. Jednocześnie jest to nadal zbyt wysoka temperatura, aby móc wędrować w dodatkowej warstwie docieplającej np. w polarze czy bluzie, bo w trakcie podejścia będzie nam zbyt ciepło. Koszulka z długim rękawem jest dobrym rozwiązaniem pośrednim.

Test w Tatrach. Sławkowski Szczyt
Sławkowski Szczyt 2452 m
Test w Tatrach. Wysoka
Na szczycie Wysokiej 2559 m
Test w Sudetach. Rudawy Janowickie
Wycieczka po Rudawach Janowickich

Koszulka z długim rękawem będzie słusznym wyborem także wtedy, gdy istnieje spore prawdopodobieństwo, że na szlaku złapie Cię deszcz. Większość turystycznych kurtek przeciwdeszczowych to modele typu 2,5L czyli z membraną i bez podszewki. Tego typu laminaty są lekkie i dobrze oddychają, ale trzeba pamiętać, że choć kurtka z membraną jest oddychająca to zawsze w pewnym stopniu zmniejsza swobodę przepływu powietrza wokół skóry. W efekcie szybciej się pocimy. Jeśli mamy gołe przedramiona, a kurtka nie ma podszewki to dość szybko laminat zacznie kleić się do skóry, czego osobiście nienawidzę. Gdy zatem wiem, że może padać deszcz, zawsze staram się mieć na sobie lub ewentualnie ze sobą koszulkę z długim rękawem.

Zobacz także:

Koszulka Columbia Miller Valley Long Sleeve – cena i podsumowanie

Koszulka Columbia Miller Valley Long Sleeve, czyli wersja z długim rękawem jest oferowana w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym, granatowym i pomarańczowym. Uszyto ją z miękkiego materiału, który świetnie sprawdza się w górach. Tkanina jest nie tylko przyjemna w kontakcie ze skórą, ale także oddychająca. Jeśli szukasz koszulki na zbliżające się chłodniejsze dni, to polecam Ci ten model. W zależności od dostępnych ofert, cena testowanej koszulki to około 120 – 170 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz