Korona Gór Polski

Moje górskie wyzwanie na najbliższy czas, to Korona Gór Polski i zdobycie jej 28 szczytów. Dlaczego je podejmuje?

Korona Gór Polski

Część z Was zapewne kojarzy określenie Korona Gór Polski, część jeszcze nie. Abyśmy zatem wszyscy wiedzieli o czym mowa, kilka słów tytułem wstępu. Korona Gór Polski to 28 szczytów, znajdujących się na terenie naszego pięknego kraju. Aby wejść na wszystkie, trzeba pokonać ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Z założenia Korona Gór Polski powinna się składać z najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. W większości faktycznie tak jest, jednak z pewnymi wyjątkami. W momencie powstania idei, brano bowiem pod uwagę szczyty na które wówczas prowadziły oznakowane szlaki turystyczne. W efekcie w skład KGP nie wchodzą najwyższe szczyty np. Gór Bialskich i Gór Złotych. Pomimo tego Korona Gór Polski to i tak spore wyzwanie, które dodatkowo pozwoli zdobywcy na zobaczenie wielu pięknych regionów Polski.

Zdobywcy

Wraz z powstaniem idei Korony Gór Polski, założony został również Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Aktualnie w jego skład wchodzi ponad 16 tysięcy osób, z czego 1 tysiąc może pochwalić się mianem zdobywcy. Członkostwo w klubie nie wiąże się z miesięczną, czy też roczną składką. Należy natomiast opłacić wpisowe, zakupić książeczkę i opcjonalnie odznakę. Całkowity koszt to wraz z przesyłką 31 zł lub z odznaką 45 zł. Aby zdobyć Koronę Gór Polski, nie musicie oczywiście należeć do klubu. Jest to jednak ciekawe uzupełnienie i jednocześnie potwierdzenie naszych zmagań. Więcej informacji o klubie, znajdziecie na stronie kgp.amos.waw.pl.

Ile mi to zajmie?

Ile może trwać zdobycie wszystkich szczytów? To już zależy tylko od Was. Rekordziście zajęło to zaledwie 76 godzin. Patrząc bardziej realnie, trzeba zarezerwować sobie zapewne kilka miesięcy. Ze względu na pracę i inne wyjazdy, osobiście daję sobie na to czas do końca 2017 roku. Myślę, że spokojnie dam radę, ale na wszelki wypadek trzymajcie kciuki 😉

Regiony

Jakie regiony odwiedzimy zdobywając Koronę Gór Polski? Głównie jest to polska południowa – Sudety i Karpaty. Dokładnie możecie to zobaczyć na poniższej mapie.

Szczyty

SzczytPasmoWysokośćZdobyty?Relacja
ŁysicaGóry Świętokrzyskie612
ŚlężaMasyw Ślęży (Przedgórze Sudeckie)718LINK
SkopiecGóry Kaczawskie724
Kłodzka GóraGóry Bardzkie765
ChełmiecGóry Wałbrzyskie869
Biskupia KopaGóry Opawskie889
LubomirBeskid Makowski912
Szczeliniec WielkiGóry Stołowe919
CzupelBeskid Mały934
WaligóraGóry Kamienne936LINK
SkalnikRudawy Janowickie945
JagodnaGóry Bystrzyckie977
KowadłoGóry Złote989
LackowaBeskid Niski997
Wielka SowaGóry Sowie1015LINK
WysokaPieniny1050LINK
OrlicaGóry Orlickie1084
RudawiecGóry Bialskie1112
Wysoka KopaGóry Izerskie1126
MogielicaBeskid Wyspowy1170LINK
SkrzyczneBeskid Śląski1257LINK
RadziejowaBeskid Sądecki1262LINK
TurbaczGorce1310
TarnicaBieszczady1346
ŚnieżnikMasyw Śnieżnika1425LINK
ŚnieżkaKarkonosze1603LINK
Babia GóraBeskid Żywiecki1725LINK
RysyTatry2499LINK

Dlaczego podejmuję wyzwanie?

Przede wszystkim dlatego, że wędrówki po górach uzależniają. Za każdym razem, gdy wracam do domu, nie mogę doczekać się kolejnego wyjazdu. Dotychczas moje podróże ograniczały się do Tatr i Beskidów. Wejście na wszystkie szczyty Korony Gór Polski, umożliwi mi natomiast zobaczenie również innych górskich regionów naszego pięknego kraju. Gorąco zachęcam, jeżeli Wy również chcecie podjąć to wyzwanie. Na kilka szczytów możemy wybrać się razem 🙂