Czas, gdy przed wyjściem na szlak musimy pamiętać tylko o zabraniu kilku podstawowych rzeczy z reguły mija wraz z końcem lata. Chłodniejsze dni, zimne poranki oraz wieczory wymuszają więcej uwagi podczas pakowania plecaka i dobierania odzieży. Coraz częściej w naszym górskim słowniku powinno pojawiać się słowo cebulka, będące synonimem ubioru warstwowego.

Warstwy to najlepsza forma ubioru podczas jesiennych, zimowych i wiosennych wędrówek. Odpowiednio dobrane pomagają zachować komfort cieplny i zapobiegają przegrzaniu. Dobrą warstwą środkową, która świetnie sprawdza się w trakcie górskich wędrówek w chłodniejsze dni roku jest oddychająca bluza. W tym artykule chciałbym przedstawić Ci model Columbia Maxtrail Midlayer i moją opinię na jego temat. Jak bluza sprawdziła się w górach?

Bluza trekkingowa Columbia Maxtrail Midlayer

Columbia Maxtrail Midlayer to wygodna bluza trekkingowa z jesienno-zimowej kolekcji amerykańskiego producenta. Wyposażono ją w kaptur oraz przedłużone mankiety z otworami na kciuki. Na przodzie znajduje się duża kangurza kieszeń. Można w niej schować dłonie lub ewentualnie przenosić drobiazgi. Kieszeń jest jedna, ale mamy do niej dostęp z dwóch stron. Z obu stron kieszeń zamykają zamki, więc przenoszone wewnątrz rzeczy są chronione przed zagubieniem.

Bluza-Columbia-Maxtrail-kieszen-kangur
Kangurza kieszeń pozwala dogrzać zmarznięte dłonie
Bluza-Columbia-Maxtrail-kieszen-na-zamek
Dzięki zapięciu na zamek, w kieszeni można przenosić drobiazgi

Elastyczna i wygodna tkanina

Bardzo dużą zaletą bluzy Columbia Maxtrail Midlayer jest tkanina, z której ją uszyto – wysoce elastyczna i przyjemna w dotyku. Od zewnątrz jest gładka, a w środku ma strukturę polaru. W składzie materiału znajduje się aż 10% elastanu, dzięki czemu tkanina jest rozciągliwa w czterech kierunkach. W efekcie bluza jest wygodna, bardzo dobrze dopasowuje się do ciała i nie ogranicza swobody ruchów.

Bluza-Columbia-Maxtrail-elastyczny-materiał
Materiał jest bardzo elastyczny

Zobacz także:

Krój jest raczej swobodny, co dobrze widać po tylnej części bluzy. W dole materiał nie przylega do pleców tylko luźno zwisa. Dzięki temu plecy są lepiej wentylowane, co pozytywnie wpływa na komfort intensywniejszych podejść. Oczywiście po założeniu plecaka, który dociska bluzę do pleców wentylacja się znacznie zmniejsza, ale i tak jest większa, niż gdyby ściągacz stale trzymał dolną lamówkę przy ciele.

Bluza-Columbia-Maxtrail-dolna-lamowka
Luźny dolny ściągacz usprawnia przepływ powietrza pod bluzą

Na chłodniejsze dni roku

Odkąd pamiętam mam problemy z przegrzewaniem organizmu. Potrafię spocić się nawet w równym terenie. Dlatego muszę bardzo starannie dobierać warstwy odzieży. Stawiam przede wszystkim na modele cienkie i o bardzo dobrej oddychalności. Często podczas trekkingów korzystam np. z odzieży biegowej. Choć bluza Columbia Maxtrail Midlayer nie jest modelem biegowym, to jednak pozytywnie zaskoczyła mnie oddychalnością.

Bluza-Columbia-Maxtrail-przod

Najczęściej korzystałem z niej, gdy temperatura odczuwalna spadała do około 10 stopni Celcjusza lub mniej. Choć jeszcze nie miałem okazji używać modelu Maxtrail Midlayer zimą, to na podstawie dotychczasowych obserwacji, wydaje mi się, że temperaturą graniczną jest około 0 stopni Celcjusza. Gdy zrobi się zimniej wybiorę raczej coś grubszego lub ewentualnie dorzucę na wierzch dodatkową warstwę.

Zamek-Bolczów
Dopadł Cię chłód na szlaku? Jesienią zdarza się to często. Na szczęście gorąca herbata i kaptur na głowie potrafią zdziałać cuda 🙂

Oddychający materiał z technologią Omni-Wick

Bardzo dobrą oddychalność bluza zawdzięcza technologii Omni-Wick, o której pisałem już kilkukrotnie robiąc testy sprzętu Columbii. Tkaninę wyposażoną w ten system cechuje specjalna konstrukcja, wspomagająca odprowadzanie wilgoci do zewnętrznych warstw ubioru. Dzięki temu materiał nie magazynuje wilgoci i schnie szybciej od klasycznych tworzyw.

Przeszkody są po to żeby je pokonywać
W życiu jak w górach – przeszkody są po to, żeby je pokonywać!

Dobra oddychalność i zdolność do odprowadzania wilgoci niestety nie oznacza, że dzięki bluzie przestaniemy się pocić. W trakcie intensywnego wysiłku, a górski trekking z reguły z takim się wiąże, nasze plecy i tak będą się pocić. Decydując się jednak na dobrze dobrane warstwy np. oddychającą koszulkę i bluzę, unikniemy uczucia przegrzania. Do tego odzież nie będzie przemoczona, tylko wilgotna i szybko wyschnie, gdyż już przestaniemy się pocić.

Zobacz także:

Bluza z kapturem i przedłużonymi mankietami

Pisząc o technologiach Columbii warto wspomnieć o drugim systemie, który zastosowano w bluzie Maxtrail Midlayer. Mowa o Omni-Shade, czyli technologii która zabezpiecza naszą skórę przed działaniem szkodliwego promieniowania UV. Struktura materiału została wykonana w taki sposób, aby blokować promieniowanie i zabezpieczyć skórę na poziomie filtra UPF 50.

Bluza-Columbia-Maxtrail-mankiety
Wydłużone mankiety z otworami na kciuki pozwalają chronić górną część dłoni

Rozwiązania, które chronią przed chłodem to kaptur oraz przedłużone mankiety z otworami na kciuki. Obszerny kaptur dobrze zabezpiecza całą głowę i jednocześnie nie schodzi na oczy, więc nie ogranicza widoczności. Udanym rozwiązaniem jest także zastosowanie przedłużonych mankietów, dzięki którym możemy zabezpieczyć górną część dłoni. Otwory na kciuki zapobiegają podwijaniu się mankietów, więc nie dochodzi od odsłonięcia dłoni w trakcie ruchu.

Bluza-Columbia-Maxtrail-kaptur-z-przodu
Kaptur nie ogranicza widoczności
Bluza-Columbia-Maxtrail-kaptur-z-tyłu
Na kapturze znajduje się duże logo Columbia

Bluza z kapturem Columbia Maxtrail Midlayer – opinia i podsumowanie

Columbia Maxtrail Midlayer to ciekawa bluza trekkingowa z kapturem. Ma w zasadzie wszystko, czego możemy oczekiwać od dobrej środkowej warstwy. Materiał jest miękki, elastyczny i bardzo dobrze oddycha. Kaptur i wydłużone mankiety przydają się, gdy temperatura zaczyna spadać. Do tego bluza ma klasyczny wygląd, a kolorystyka jest stonowana. Śmiało można więc ją nosić nie tylko w górach, ale także na co dzień. Testowany wariant to kolor ciemnoniebieski. Bluza jest dostępna także w kolorze szarym oraz ciemnozielonym. W zależności od dostępnych ofert, cena modelu waha się od około 220 zł do 340 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz