Co najczęściej jesz w górach? W moim przypadku odpowiedź brzmi… to zależy. Rodzaj przygotowywanego przez mnie posiłku rożni się bowiem w zależności od miejsca i długości wyjazdu oraz tego, co akurat mam w lodówce 😉 Jeśli wybieram się na jednodniowy trekking to z reguły na szlaku zjadam zrobioną rano kanapkę. Jeżeli jednak wyjazd jest dłuższy, a nocleg planuję w namiocie to staram się mieć przy sobie cały sprzęt potrzebny do przygotowania ciepłego posiłku wieczorem i kawy rano. Właśnie dla osób, które lubią dłuższe wyjazdy, a noce spędzają najczęściej poza hotelami, kwaterami czy schroniskami stworzono zestaw naczyń turystycznych GSI Outdoors Pinnacle Dualist, o którym dzisiaj chciałbym Ci opowiedzieć.

Zestaw naczyń turystycznych
GSI Outdoors Pinnacle Dualist

W ofercie marki GSI Outdoors znajdziemy kilka serii garnków turystycznych. Dużą popularnością cieszą się linie Halulite i Pinnacle, które stworzono z myślą o backpackingu, czyli podróżowaniu z plecakiem. Halulite to zestaw w którym postawiono przede wszystkim na lekkość. Z kolei Pinnacle cechuje bardziej zaawansowana konstrukcja. W garnkach z tej linii zastosowano technologię Teflon® With Radiance Technology, która zapewnia wydajną dystrybucję ciepła i tym samym umożliwia szybsze gotowanie.

Zestaw naczyń turystycznych GSI Outdoors Pinnacle Dualist
Zestaw naczyń turystycznych GSI Outdoors Pinnacle Dualist składa się łącznie z 11 elementów

W skład zestawu Pinnacle Dualist wchodzą wytrzymały garnek ze składanym uchwytem oraz pokrywką, 2 miski na jedzenie, 2 izolowane miski na gorący napój z nakrywkami oraz 2 łyżko-widelce. Całość chowana jest do wodoodpornego pokrowca. Zestaw nie należy do najlżejszych, ale biorąc pod uwagę ilość elementów śmiało można uznać, że jego waga jest optymalna. Masa poszczególnych części wygląda następująco:

  • Garnek z pokrywką ~290 g
  • Miska na jedzenie z niezbędnikiem ~55 g
  • Miska na napój z nakrywką ~70 g
  • Cały zestaw tj. garnek, 4 miski, 2 niezbędniki i pokrowiec ~550 g

Dokładając do środka palnik i mały kartusz gazu 100 g, waga całego dwuosobowego zestawu wzrośnie do około 875 g.

Garnek Pinnacle 1,8 l

Najważniejszym elementem kompletu Pinnacle Dualist jest garnek wykonany ze wzmocnionego anodowanego aluminium. To materiał, który świetnie się sprawdza w garnkach turystycznych, bo jest wytrzymały i lżejszy od stali. Pojemność naczynia wynosi aż 1,8 litra. Wystarczy zatem tylko jedno gotowanie, aby uzyskać prawie 2 litry wrzątku. Taka ilość pozwoli przygotować np. 2 pełne termosy herbaty lub zalać 2 liofy i zrobić 2 kawy albo herbaty w znajdujących się w zestawie miskach. Znaczna pojemność garnka będzie także bardzo przydatna zimą podczas topienia śniegu albo w sytuacji, gdy będziemy chcieli zagotować wodę dla większej ilości osób np. dla nas i dla podróżujących z nami znajomych.

Uniwersalny zestaw naczyń turystycznych
W garnku można zagotować nawet 1,8 litra wody

Oczywiście garnek nie służy wyłącznie do gotowania wody. Można go użyć również do podgrzania jedzenia czy nawet ugotowania ryżu albo makaronu. Garnek wyposażono w blokowany uchwyt, za pomocą którego bezpiecznie zdejmiemy go z palnika. W komplecie otrzymujemy pokrywkę z tworzywa, która nie tylko skraca czas gotowania, ale także pełni rolę durszlaka. Wyposażono ją w dziurki, dzięki którym możliwe jest np. odcedzenie makaronu.

Blokowany uchwyt
Aby odblokować uchwyt należy nacisnąć widoczne na zdjęciu elementy
Uchwyt pokrywki
Pokrywka może pełnić rolę durszlaka

Podgrzanie potrawy w zwykłym garnku, dość często kończy się przypaleniem. Nawet jeżeli regularnie mieszamy to ilość ciepła pochodząca z palnika jest na tyle duża, że o przypalenie nie trudno. Do tego jedzenie często przylega do ścianek. W przypadku garnka z zestawu Pinnacle Dualist ryzyko pojawienia się tego typu sytuacji jest minimalne. Wszystko dzięki powłoce teflonowej, która zapobiega przywieraniu żywności do dna i ścianek naczynia.

Teflonowa powłoka
Teflonowa powłoka zapobiega przywieraniu żywności do dna i ścianek naczynia

Teflon® With Radiance Technology

Warto wiedzieć, że Teflon® With Radiance Technology nie jest zwykłą powłoką teflonową. Cechują ją radiacyjne właściwości, dzięki którym ciepło rozprowadzane jest po całym dnie garnka. Powierzchnia gotowania jest więc większa niż w przypadku tradycyjnych naczyń turystycznych. W porównaniu do innych garnków GSI Outdoors, czas gotowania w naczyniu Pinnacle został skrócony o około 25%. Należy jednak pamiętać, że „z pustego i Salomon nie naleje”. Jeśli więc będziesz próbował zagotować wodę na marnym palniku to technologia radiacyjna wielkiej różnicy nie zrobi.

Pokrywka-durszlak
Na pierwszy wyjazd zabrałem słaby palnik, co było błędem

Na pierwszy wypad z naczyniami GSI Outdoors pojechałem w Sudety Środkowe, a konkretnie w Masyw Trójgarbu. Noc spędziłem w namiocie rozstawionym na dziko w lesie. Przed pójściem spać stwierdziłem, że trzeba coś przekąsić i napić się herbaty. Włączyłem więc palnik i wlałem do garnka około 1,5 litra wody. Wziąłem wówczas ze sobą moją starą i bardzo słabą kuchenkę, bo akurat miałem do niej w domu jeszcze trochę gazu. Wiedziałem, że czas przygotowania posiłku się wydłuży, ale nigdzie mi się nie spieszyło.

Zobacz także:

Zacząłem gotować wodę i myślałem, że już nigdy nie skończę. Zagotowanie około 1,5 litra wody zajęło mi wówczas chyba z 25 minut. Nauczony doświadczeniem na następny wyjazd zabrałem ze sobą znacznie mocniejszą kuchenkę Optimus Crux. Wlałem do garnka około 1,2 litra wody i na wrzątek czekałem zaledwie kilka minut. Dodatkową zaletą powłoki Teflon® with Radiance Technology jest zwiększenie odporności naczynia na zarysowania.

Zestaw naczyń turystycznych GSI stworzono dla podróżników
Garnki GSI stworzono dla podróżników spędzających noce poza hotelami, kwaterami czy schroniskami

Miski na jedzenie i gorące napoje

Oprócz garnka w zestawie znajdują się 4 miski, 2 łyżko-widelce oraz pokrowiec. Miski wykonano z tworzywa sztucznego, więc są bardzo lekkie. Dwie przeznaczono na żywność. Można zatem podgrzać większą ilość jedzenia w garnku, a następnie nałożyć po porcji do misek i cieszyć się wspólnym posiłkiem w plenerze. Dzięki miskom możemy także zabrać ze sobą żywność liofilizowaną w bardziej ekonomicznym dwuosobowym opakowaniu. Przygotowany posiłek będziemy mogli zjeść razem, nie męcząc się jedzeniem we dwoje z tego samego opakowania.

Miski na jedzenie
W komplecie znajdują się dwie miski na jedzenie

Kolejne 2 miski przeznaczone są na napoje. Ich pojemność jest taka sama co misek na jedzenie, ale wyposażono je w neoprenowe pokrowce, które pełnią rolę izolacji. Do misek można zatem wlać wrzątek, a następnie chwycić je w dłonie bez obaw o poparzenie. Dodatkowo w zestawie znajdują się 2 nakrywki, w których wycięto po małych otworach do picia. Dzięki nakrywkom gorąca herbata czy kawa będzie znacznie wolniej stygnąć.

Miski na gorące napoje
Miski na gorące napoje wyposażono w neoprenowe izolacje oraz nakrywki

Łyżko-widelce i pokrowiec

Kolejne elementy zestawu to 2 składane łyżko-widelce. Ich uchwyty wykonano z aluminium (albo stali), a resztę z tworzywa. Po rozłożeniu uchwytu należy go zablokować przesuwanym elementem. Niezbędniki są niewielkie, ale jedzenie nimi zupy, ryżu czy też innego posiłku nie sprawia kłopotu. A przynajmniej ja takowego nie odczułem. Zastrzeżenia budzi tylko jakość sporków. Nie wyglądają zbyt solidnie i same się rozkładają. Co prawda nie udało mi się jeszcze ich zepsuć, ale mam wrażenie, że brak delikatności przy ich obsłudze skończy się wyłamaniem uchwytu.

Zobacz także:

Zestaw dopełnia wodoodporny pokrowiec, w którym możemy przynieść wodę ze strumienia albo użyć jako zlewu do zmywania brudnych naczyń. W skład kompletu Pinnacle Dualist nie wchodzi palnik. Aby korzystać z zestawu należy zatem posiadać własny lub po prostu zakupić odpowiednią kuchenkę. Może to być np. GSI Outdoors Pinnacle Canister Stove, Optimus Crux albo inna. Polecam modele o mocy nie mniejszej niż 2500 W.

Zestaw naczyń turystycznych chowany w pokrowiec
Całość chowana jest do wodoodpornego pokrowca

Przemyślana konstrukcja ułatwia przenoszenie

Zestaw naczyń turystycznych GSI Outdoors zaprojektowano w taki sposób, aby wszystkie jego elementy mieściły się w garnku. Oprócz rzeczy z zestawu do środka możemy także włożyć kartusz z gazem i niewielki palnik. Aby wszystko się zmieściło należy najpierw umieścić w garnku plastikową nakrywkę i 2 włożone w siebie miski. Następnie dołożyć kartusz z gazem, palnik i oba łyżko-widelce. Na wszystko nakładamy pozostałe 2 miski kierując je dnem do góry i drugą nakrywkę. Całość zamykamy pokrywką z dziurami i składamy uchwyt garnka. Ma on blokadę, dzięki czemu zabezpiecza całą zawartość podczas transportu.

Garnek GSI Pinnacle mieści wszystkie elementy zestawu
Garnek mieści wszystkie elementy zestawu oraz palnik i kartusz z gazem

Producent podaje, że do garnka zmieści się kartusz 220 g lub mniejszy. W sieci znalazłem także informację, że ktoś upchał w środku gaz 230 g. Mi się to nie udało. Po włożeniu kartusza MSR 226 g, całość wystawała o około 1 cm ponad obrys garnka, co nie pozwalało na zablokowanie uchwytu. Być może wynikało to z kształtu mojej kuchenki, która ma okrągły i dość szeroki palnik. Bez trudu zamknąłem natomiast garnek, gdy do środka włożyłem gaz 100 g. I zostało jeszcze miejsce na zapalniczkę. Wychodzi więc na to, że jeśli chcemy przenosić w środku gaz o średniej wielkości to zarówno kartusz, jak i kuchenka muszą pasować do siebie kształtem. Oczywiście zestaw możemy także transportować w innej konfiguracji. Jeżeli wędrujemy w pojedynkę to przecież bez sensu zabierać 4 miski i 2 sporki. W tej sytuacji możemy zostawić w domu część rzeczy, a miejsce w garnku spożytkować np. na większy gaz.

Dla kogo?

W ekwipunku wspinaczy czy górskich turystów często można spotkać kuchenki typu Jetboil, które są jednak znacznie mniej uniwersalne niż zestaw naczyń turystycznych. W Jetboilu możemy tylko zagotować wodę, więc przygotowanie posiłku ogranicza się wyłącznie do zalania wrzątkiem liofa. Zestaw naczyń turystycznych Pinnacle Dualist daje nam znacznie szersze możliwości gotowania. Będą więc z niego zadowoleni przede wszystkim Ci turyści, których potrzeby żywieniowe są większe niż to, co oferuje żywność liofilizowana.

Zestaw naczyń turystycznych GSI Outdoors i butelka wina
W trakcie jednego z wyjazdów świętowałem swoje urodziny 🙂

Zestaw sprawdzi się zarówno na obozach wędrownych, jak i na campingach. Wersja Dualist dedykowana jest zespołom dwuosobowym, ale istnieje także wariant Pinnacle Soloist, którego skład dostosowano do potrzeb osób podróżujących samotnie. W zależności od sklepu koszt zakupu zestawu garnków turystycznych GSI Outdoors Pinnacle Dualist waha się pomiędzy 260, a 340 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz