W Polsce festiwali górskich nie brakuje. Już tradycyjnie co roku Lądek-Zdrój, Kraków czy Zakopane zamieniają się w górskie stolice kraju. Dotychczas brakowało natomiast festiwalu o szerszym, outdoorowym charakterze. Tę lukę wypełnia GETAWAY.

GETAWAY Outdoor Festival

Zapowiedź Getaway Outdoor Festival

„Inspirująco o outdoorze i w outdoorze” – to motto pierwszej edycji festiwalu outdoorowego GETAWAY, który odbędzie się w dniach od 18 do 20 maja w Poznaniu. Główną siedzibą wydarzenia będzie Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej. Tam znajdzie się również strefa EXPO, na której producenci sprzętu outdoorowego będą prezentować swoje produkty. Ponadto kilka punktów wydarzenia zlokalizowano na świeżym powietrzu. 

W trakcie trzech pełnych emocji dni festiwalu, organizatorzy zaproszą m.in. na liczne spotkania z ciekawymi gośćmi, warsztaty sportowe, filmy oraz możliwość sprawdzenia swoich sił w różnych dyscyplinach pod okiem doświadczonych instruktorów. 

Goście

Goście Getaway Outdoor Festival

Natura stworzyła dla nas godne podziwu przestrzenie. Jednak to ludzie realizujący swoje pasje w tych outdoorowych obszarach tworzą historie, których warto posłuchać. Wśród gości festiwalu GETAWAY takich osób jest wiele,  m.in.: Krzysztof Wielicki – jeden z najbardziej wybitnych polskich himalaistów, kierownik Narodowej Wyprawy Zimowej na K2, Piotr Pustelnik – alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, Katarzyna Biernacka – fotografka, grotołazka, Sebastian Kawa – jedyny człowiek na świecie, który przeleciał szybowcem nad Himalajami, Kamila Kielar – podróżniczka, dziennikarka, fotografka, Janusz Gołąb – himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I, Wojciech Grzesiok – wspinacz, biegacz ultra, podróżnik, Marcin Tomaszewski – członek Kadry Narodowej Polski w alpinizmie wysokogórskim, Grupa Akrobacyjna „Żelazny” – lotnicza grupa akrobacyjna oraz Krzysztof Starnawski – jeden z najlepszych nurków na świecie, rekordzista świata.

Aktywnie

W niedzielę odbędzie się spływ kajakowy Wartą. Jego start zaplanowano w Puszczykowie, a zakończenie w Poznaniu. Spływ pozwoli miłośnikom wodnych aktywności poznać miasto z niecodziennej perspektywy rzeki. Z pewnością jest to jedno z ciekawszych wydarzeń trzeciego dnia festiwalu. Nieobawiający się wody miłośnicy jogi, zostaną zaproszeni na Sup Yoga. Sesja jogi na wypornej desce dryfującej na środku jeziora, wśród śpiewu ptaków i wyjątkowej scenerii to świetny sposób na powitanie nowego dnia. Dodatkowo przed Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej przez cały czas trwania festiwalu do dyspozycji uczestników będą taśmy slackline

Dla osób pragnących postawić pierwsze kroki w pionowym świecie wspinaczki zorganizowane zostaną warsztaty na ściance wspinaczkowej Blokline. A jeśli od świata przestrzeni i wysokości bardziej pociągają Was mroki tuneli, szczelin i podziemnych komór, GETAWAY proponuje warsztaty jaskiniowe prowadzone przez instruktorów z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

Ponadto w trakcie festiwalu odbędą się warsztaty z biegania na orientację, warsztaty fotografii outdoorowej i podróżniczej, wstęp do kursu spadochronowego metodą AFF oraz warsztaty dotyczące medycyny podróży.

Film

Kino outdoorowe Getaway Outdoor Festival

GETAWAY to również kino outdoorowe i podróżnicze. Wśród tytułów znajdziemy wiele uznanych i nagradzanych produkcji. Będą to m.in.:

 • „Mama” opowiadający historię Kingi – młodej mamy, która nie rezygnuje ze swojej wspinaczkowej pasji i łączy trudy treningów i macierzyństwa, 
 • „Last Honey Hunter” o ostatnich zbieraczach miodu w Nepalu,
 • „Huayhuash” ukazujący podróż trzech rowerzystów, którzy postanowili okrążyć trudną i nieprzystępną trasą w masywie Huayhuash,
 • Niewiarygodna historia 14-letniej młodej żeglarki Laury Dekker, czyli „Maidentrip”,
 • „Dodo’s Delight”  o zwariowanej podróży wspinaczy, żeglujących po morzach okalających Grenlandię i Ziemię Baffina w poszukiwaniu najwyższych ścian skalnych,  
 • „Into Twin Galaxies” o trójce śmiałków, którzy na nartach i ze wsparciem kite’ów pokonują ponad 1000 kilometrów grenlandzkiego lądolodu, by w końcu dotrzeć do położonej daleko na północy rzeki i spłynąć nią kajakami,
 • „Denali’s Raven”, czyli historia Leighan Falley – narciarki, wspinacza i przewodnika górskiego na Alasce,
 • „Girls4Girls” o projekcie G4G zrzeszającym 4 uprawiające highline dziewczyny z 4 różnych krajów,
 • „Great Siberian Traverse” opowiadający o narciarskiej podróży przez Rosję wzdłuż Kolei Transsyberyjskiej.

Nocleg

Poznań to miasto z rozbudowaną bazą noclegową. Od tanich hosteli, po drogie i luksusowe 5-gwiazdkowe hotele. Bez trudu znajdziecie więc nocleg dopasowany do Waszych możliwości finansowych. Ciekawą niskobudżetową opcją jest WartaCamp, czyli festiwalowe obozowisko usytuowane nad rzeką Warta, nieopodal głównego centrum wydarzeń. Na miejscu organizatorzy zapewniają rozstawione namioty, możliwość testowania sprzętu turystycznego oraz dostęp do toalet. Dodatkowo w ciągu dnia dostępna będzie chilloutowa strefa hamakowa. Nocleg w WartaCamp można zarezerwować w momencie kupna karnetu. Koszt to 50 zł za dwuosobową sypialnię na dwie noce (piątek-niedziela).

Karnety

Udział w GETAWAY Outdoor Festival jest płatny. Zakup 3-dniowego karnetu normalnego to koszt 95 zł. W cenie otrzymujemy dostęp do kina festiwalowego oraz wejście na wydarzenia festiwalowe (prelekcje, spotkania z gośćmi, wybrane warsztaty, testy sprzętu, expo). Dodatkowo płatne są warsztaty wspinaczkowe (20 zł), warsztaty technik jaskiniowych (20 zł) i spływ kajakowy (30 zł). W sprzedaży oferowane są również karnety ulgowe, karnety VIP oraz bilety jednodniowe.

Więcej informacji znajdziecie na stronie getawayfestival.pl oraz facebookowym profilu festiwalu facebook.com/getawayfestival.

Polecam

Korzystając z okazji, polecam relacje z ubiegłorocznych festiwali:

 1. Relacja z XXII Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju
 2. Relacja z 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (KFG)
 3. 13. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Jak było?

Komentarze

Dodaj komentarz