W ubiegłą niedzielą zakończyła się już 13. edycja Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Festiwal rozpoczął się w środę, 30 sierpnia i trwał do niedzieli, 3 września. Pierwsze dwa dni, to głównie pokazy filmowe w Kinie Giewont. W piątek uruchomiono dodatkowo miasteczko festiwalowe na Górnej Równi Krupowej, gdzie w dużym namiocie miały miejsce najważniejsze wydarzenia. 

13. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem

Ilość atrakcji była naprawdę imponująca. Od pokazów filmowych, przez prelekcje i spotkania z ludźmi gór, wspinaczami, autorami książek, po zawody boulderowe oraz szkolenia. Gratką dla młodych miłośników gór – ale nie tylko młodych 😉 była możliwość zwiedzenia bazy TOPRu i zobaczenia od środka „Sokoła”, czyli śmigłowca ratowników. Zorganizowany został także kiermasz sprzętu outdoorowego.

Spotkania z Filmem Górskim. Kiermasz sprzętu outdoorowego
Kiermasz sprzętu outdoorowego

Ilość wydarzeń zaplanowana w ramach 13. Spotkania z Filmem Górskim była na tyle duża i różnorodna, że jedna osoba nie była w stanie zobaczyć wszystkiego. Za to oczywiście organizatorom należy się plus. Niestety przesadzono z cenami wstępu i za to minus. O ile opłata 110 zł za karnet na wszystkie pięć dni festiwalu jest jeszcze do zaakceptowania, tak 50 zł za jednodniowe karnety na piątek, sobotę lub niedzielę, to już trochę zbyt wiele. 

Pokazy filmowe

Spotkania z Filmem Górskim. Kino Giewont
Kino Giewont, gdzie odbywała się większość pokazów filmowych

W trakcie festiwalu 13. Spotkania z Filmem Górskim zaprezentowano wiele interesujących filmów, w tym również premiery. Rozstrzygnięty został także Międzynarodowy konkurs filmowy. Jury konkursowe, w którego skład wchodzili Pavol Barabáš, Joanna Croston, Piotr Pustelnik, Maciej Wojak oraz Darek Załuski, jako najlepszy film wybrało „Wyrok Hadwina” w reżyserii Sashy Snow’a. Nie do końca zgadzam się z tym werdyktem, bo choć film poruszał ważny temat ochrony lasów, tak góry były w nim tylko tłem. I to pokazywanym dość rzadko. 

Nagrodę Schroniska PTTK nad Morskim Okiem za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach otrzymał film „W nieznane” o zdobywaniu ośmiotysięczników zimą. Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą powędrowała do Anne i Erika Lapied, twórców filmu „Narysuj mi kozicę”. Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich otrzymał film „Urmila – Moja pamięć jest moją siłą”, a Nagrodę Specjalną i Nagrodę Publiczności przyznano tytułowi „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”.

Filmy emitowane były w każdym dniu festiwalu, a dodatkowo w niedzielę wieczorem, zaplanowano pokaz wszystkich nagrodzonych tytułów.

Prelekcje i spotkania z autorami książek

Kolejnym ważnym wydarzeniem festiwalu 13. Spotkania z Filmem Górskim były prelekcje górskich autorytetów oraz spotkania z autorami książek, po których można było zdobyć podpis z dedykacją.

W piątek odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z Tomaszem Nodzyńskim, pracownikiem IMGW zajmującym się badaniem śniegu. Potem mogliśmy posłuchać o zakończonej niedawno letniej wyprawie na K2 i spotkać uczestników zimowej ekspedycji. Gwiazdą wieczoru była natomiast bez wątpienia Gerlinde Kaltenbrunner, zdobywczyni wszystkich 14 ośmiotysięczników i pierwsza kobieta, która dokonała tego bez dodatkowego tlenu. Po prelekcji Gerlinde podpisywała swoją autobiografię „Cała Ja”, którą w Polsce wydało wydawnictwo Stapis. Na piątek planowane również było spotkanie z guru wysokogórskich prognoz pogody Karlem Gabl. Niestety nie odbyło się ze względu na wypadek Karla. 

Sobota to kolejny dzień z dużą ilością spotkań. Gośćmi festiwalu byli m.in. Kacper Tekieli opowiadający o wspinaniu w Tatrach i na wielkie ściany, znany nurek jaskiniowy Krzysztof Starnawski, niezwykle pozytywny wspinacz Leo Houlding i człowiek, którego nie trzeba przedstawiać – Andrzej Bargiel.

W niedzielę, ostatnim dniu festiwalu miała miejsce Gala rozdania nagród Międzynarodowego Konkursu Filmowego, a potem zaplanowano spotkania z autorami górskich książek. Byli to Wojtek Szatkowski „Magia nart”, Marcin Tomaszewski „#Yeti40”, Bartek Andrzejewski „Górska Korona Polski”. Wisienka na tym torcie to możliwość przedpremierowego nabycia książki „Ja, pustelnik”, biografii Piotra Pustelnika i oczywiście spotkanie z jej głównym bohaterem.

Imprezę na Górnej Równi Krupowej kończyła prelekcja Ewy Wachowicz i Klaudii Cierniak-Kożuch o ich projekcie Korona Wulkanów Ziemi oraz świetne spotkanie z podróżnikiem i polarnikiem Markiem Kamińskim, na którym opowiedział o zdobyciu biegunów i innych swoich projektach, a także przedstawił nowy „NoTrace Expedition”, który rozpocznie od obejścia całych Tatr.

Akademia Górska

Warto również wspomnieć kilka słów o Akademii Górskiej, która odbyła się w sobotę i niedzielę. W ramach akademii zaplanowano szereg warsztatów, na których za stosunkowo niewielkie pieniądze, można było nabyć kawał solidnej wiedzy. Ja wziąłem udział w zajęciach z poruszania się w terenie eksponowanym z elementami wspinania, czyli w praktyce z asekuracji lotnej i zjazdów. Inne tematy warsztatów to np. nawigacja, wspinanie, ferraty, wycofywanie się ze ścian bez stałych stanowisk zjazdowych czy warsztat biegów górskich. Udział był płatny dodatkowo, czyli poza karnetem na wydarzenia 13. Spotkania z Filmem Górskich, ale warunki finansowe były korzystne. Na moim warsztacie 1 instruktor przypadał na 3-4 kursantów, co przy cenie 120 zł nie daje powodów do narzekania. Jedyny minus to krótki czas praktycznego szkolenia – w przypadku warsztatów w których brałem udział, było to około 2h, przy 5h poświęconych na samo dojście i powrót.

Zako Boulder Power

Ostatnim wydarzeniem festiwalu 13. Spotkania z Filmem Górskim o którym chciałbym wspomnieć, były zawody Zako Boulder Power, które cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród widzów. Zawody stanowiły edycję Pucharu Polski w boulderingu i odbywały się w sobotę oraz niedzielę. Pomimo kiepskiej pogody, temperatura na zawodach była naprawdę gorąca 🙂

Więcej informacji o organizowanym co rok festiwalu, możecie przeczytać na stronie internetowej spotkania.zakopane.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz