Elastyczna i przyjemna w dotyku. To pierwsze co mi przyszło do głowy, gdy pierwszy raz w moje ręce trafiła ocieplająca wkładka do śpiwora Thermolite marki Lifeventure. Te dwie zalety to natomiast dopiero początek historii. Zobaczcie test i opinię o Lifeventure Thermolite Strech Liner.

Ocieplająca wkładka do śpiwora Thermolite

Wkładka do śpiwora będzie przydatna zarówno pod namiotem, jak i w schronisku. A w jakich sytuacjach konkretnie? Załóżmy, że od pewnego czasu jesteśmy w posiadaniu śpiwora, z którego regularnie korzystamy i jesteśmy z niego zadowoleni. Zakres temperatur, który oferuje jest wystarczający w większości sytuacji z którymi spotykamy się w górach. Wybieramy się jednak na wyjazd, w trakcie którego mimo wszystko przydałby się nieco cieplejszy śpiwór. W tym, który mamy teraz możemy marznąć, co mocno uprzykrzy cały wypad. To sytuacja z którą mierzył się już nie jeden górołaz.

Zobacz także:

Podobny dylemat mogą mieć osoby planujące wyjazd w nieznany region, które podejrzewają, że ich śpiwór będzie wystarczający, ale nie mają co do tego pewności. Zamiast kupować grubszy śpiwór, chciałyby mieć przy sobie coś na wszelki wypadek. Czy w jednym i drugim przypadku konieczne jest kupowanie nowego śpiwora? Otóż nie, bo śpiwór w razie czego zawsze można podrasować. Wystarczy wkładka do śpiwora Thermolite.

Wkładka do śpiwora Thermolite. Tkanina Thermolite ma właściwości docieplające
Tkanina Thermolite ma właściwości docieplające

Materiał Thermolite wykazuje zdolność do magazynowania ciepła. A efektem zastosowania tej tkaniny we wkładce do śpiwora jest znaczne podniesienie temperatury we wnętrzu śpiwora. Firma Lifeventure, producent wkładki podaje, że jest to nawet 11°C różnicy. Powiem szczerze, że w trakcie testów nie mierzyłem termometrem temperatury w śpiworze. Różnica była natomiast odczuwalna. Producenci lubią czasami kolorować, więc bardzo możliwe, że nie jest to aż 11°C, ale nawet jeśli wkładka podnosi temperaturę o połowę tej wartości, to i tak jest to zadowalający wynik.

Ochrona śpiwora i technologia Polygiene

Kolejny powód dla którego warto używać wkładki, tym razem jakiejkolwiek jest ochrona śpiwora przed zabrudzeniem. Zanurzając się w śpiworze po całym dniu w górach i bez kąpieli, dość łatwo możemy go ubrudzić. Co gorsza nie tylko tkaninę wewnętrzną, ale także wypełnienie. Kwestia zabrudzenia śpiwora jest szczególnie istotna w przypadku właścicieli modeli z naturalnego puchu. A jeszcze bardziej jeśli jest on hydrofobowy. W trakcie snu nasze ciało wytwarza tłuszcz, który jest w stanie przeniknąć do puchu. To z kolei sprawia, że będzie się on gorzej rozprężał. Brudny puchowy śpiwór może także zwyczajnie śmierdzieć.

Zabrudzone rzeczy z reguły można łatwo wyprać. Ze śpiworem z puchu nie jest to takie proste. Puch nie lubi ani brudu, ani wody. Oczywiście, gdy zajdzie już taka potrzeba śpiwór można, a nawet trzeba wyczyścić. Najlepiej jednak jeśli możliwe długo będziemy unikać brudu i wody. Zwłaszcza w przypadku puchu hydrofobowego, bo piorąc go przyspieszamy zanikanie impregnacji.

Zobacz także:

Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie wkładka do śpiwora, która przejmie cały pot i brud pochodzący z naszego działa. Wypranie wkładki jest znacznie łatwiejsze, niż całego śpiwora. Co więcej w modelu Lifeventure Thermolite Strech Liner, którego głównie dotyczy ten tekst, zastosowano technologię Polygiene. Polega ona na wykorzystaniu naturalnych jonów srebra, których zadaniem jest hamowanie rozwoju bakterii oraz przeciwdziałanie powstawaniu przykrego zapachu. Polygiene znacznie opóźnia konieczność prania i jest przy tym w pełni bezpieczny dla skóry człowieka.

Wkładka do śpiwora Thermolite. Polygiene ma właściwości antybakteryjne i opóźnia konieczność prania
Polygiene ma właściwości antybakteryjne i opóźnia konieczność prania

W schronisku zamiast pościeli

Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie wkładki do śpiwora. Może być wykorzystywana samodzielnie jako prywatna turystyczna pościel. W cieplejsze dni zamiast nieść na plecach śpiwór lub wypożyczać pościel w schronisku, można po prostu zabrać ze sobą samą wkładkę. Brak konieczności ponoszenia opłat za wypożyczenie pościeli spowoduje, że koszt zakupu wkładki zwrócić się już po kilkunastu schroniskowych noclegach.

Wkładka do śpiwora Thermolite. W ciepłych warunkach np. latem w schronisku wkładkę można używać zamiast śpiwora
W ciepłych warunkach np. latem w schronisku wkładkę można używać zamiast śpiwora

Testowany przeze mnie model Lifeventure Thermolite Strech Liner o wymiarach 220 x 80 cm waży około 370 gram, czyli mniej więcej połowę tego, co lekki śpiwór. 

Wkładka do śpiwora Thermolite. Waga i wymiary
Waga i wymiary

Dodatkowe zalety wkładki to ściągany sznurkiem kaptur, którym ochronimy głowę przed zimnem. Kaptur można także wywinąć na drugą stronę i zrobić z niego coś na wzór kieszonki. Wkładając do niej ubrania i zaciągając sznurek otrzymamy prowizoryczną poduszkę.

Wkładka do śpiwora Thermolite. Przy kapturze znajduje się sznurek ze ściągaczem
Przy kapturze znajduje się sznurek ze ściągaczem

Gdy nie używamy wkładki można ją schować do dołączonego czerwonego pokrowca, który został wykonany z odpornego na rozdarcia materiału o splocie RipStop.

Na koniec

Pewnie zauważyliście, że w tekście dość mocno zachwycam się testowaną wkładka do śpiwora Thermolite. Nie jest to jednak rodzaj reklamy. Z wkładki jestem po prostu zadowolony. Dobrze spełnia swoje zadanie i uważam, że warto ją mieć w górskim ekwipunku. Jedyny minus o którym powinienem wspomnieć to cena wynosząca ponad 200 zł. Wydaje się, że jest ona efektem użycia docieplającej tkaniny Thermolite, bo wyposażone w nią produkty konkurencji także są dość wysoko cenione.

Komentarze

Dodaj komentarz