Jaki śpiwór w góry? Niestety nie ma prostej odpowiedzi, bo… nie ma śpiworów uniwersalnych. W zależności od rodzaju wypełnienia i wagi, możemy otrzymać śpiwór odpowiedni na wiosenną noc w schronisku lub zimową pod namiotem. Owszem, producenci starają się oferować śpiwory z których można korzystać w różnych warunkach, ale zawsze najlepszy efekt osiągniemy dobierając śpiwór do tych konkretnych w których przyjdzie nam spędzić noc.

Jaki śpiwór w góry?

W tym poradniku nie będę szerzej omawiał kwestii technicznych np. budowy śpiwora. Dlaczego? Dla większości użytkowników rodzaj komór jest zwyczajnie mało istotny. Ważniejsze to kupić śpiwór z którego po prostu będziemy zadowoleni. A to uda nam się osiągnąć, tylko jeśli dobrze dopasujemy śpiwór do naszych planów i oczekiwań. Tym wstępem chciałbym wyjaśnić, że tak naprawdę pytanie nie powinno brzmieć jaki śpiwór w góry, bo to zbyt obszerne pojęcie. Powinienem je postawić bardziej precyzyjnie np. jaki śpiwór do schroniska, jaki śpiwór pod namiot czy jaki śpiwór na zimę?

Jaki śpiwór w góry

Zanim jednak przejdę do odpowiedzi na te pytania, muszę wyjaśnić kwestię temperatur z którymi spotkamy się w opisach produktów. Większość producentów podaje je na podstawie testów wykonanych zgodnie z normą EN 13537. Jeśli dany śpiwór spełnia jej wymagania to temperatury należy odczytać w następujący sposób:

  • Temperatura komfortu (T-Comfort), czyli temperatura przy której przeciętna kobieta jest w stanie przespać komfortowo całą noc. Ten parametr powinny zatem brań pod uwagę panie.
  • Temperatura graniczna (T-Limit) to najniższa temperatura w której przeciętny mężczyzna ma zapewnioną spokojną noc bez odczuwania zimna. Ten parametr powinni brać pod uwagę panowie.
  • Temperatura ekstremalna (T-Extreme) to temperatura graniczna, w której przeciętna kobieta nie będzie mogła zasnąć, a jej przekroczenie może spowodować hipotermię. Obszar ekstremalny nie powinien być brany pod uwagę podczas zakupu śpiwora.

Powyższe rozróżnienie wynika z odmiennego odczuwania temperatury przez płeć męską i żeńską. 

Zobacz także:

Jaki śpiwór do schroniska?

Precyzując pytanie jaki śpiwór w góry, warto zapytać jaki śpiwór będzie najlepszy do schroniska? W tym wypadku najważniejszy element na który powinniśmy zwrócić uwagę to niska waga. Żeby użyć śpiwora w nocy, najpierw trzeba go nosić przez cały dzień na plecach. Wiem z własnego doświadczenia, że mając zbyt ciężki śpiwór, zwyczajnie nie będzie nam się go chciało ze sobą zabierać.

Niska waga śpiwora wiążę się z reguły ze stosunkowo niewielką ilością wypełnienia, a to z kolei obniża właściwości termoizolacyjne śpiwora. W schronisku nie jest to jednak specjalny problem, bo w większości przypadków, nawet zimą temperatura w sali sypialnej nie powinna spadać poniżej 18°C. Wybierając śpiwór do schroniska możemy więc spokojnie szukać wśród modeli popularnie nazywanych ultralight. Tym bardziej, że w większości schronisk zmarzluchy mogą liczyć na koce.

Jaki śpiwór do schroniska

To czy będzie to śpiwór syntetyczny czy może z wypełnieniem naturalnym zależy wyłącznie od zasobności waszego portfela. Śpiwór puchowy jest lżejszy, ale przy tym znacznie droższy. Przykładowo Volven Superlight I z wypełnieniem syntetycznym oferuje temperaturę komfortu 10°C, przy wadze 800 g i cenie zakupu około 170 zł. Po drugiej stronie barykady stoi bardzo dobry, ale drogi śpiwór puchowy Pajak Prime Highland, który ważąc zaledwie 420 g, zapewnia temperaturę komfortu 12°C. Kosztuje jednak przy tym ponad 900 zł.

Nocując w lecie w schronisku, dobrym rozwiązaniem może być zastąpienie śpiwora wkładką do śpiwora. Główne zadania wkładki to zapobieganie zabrudzeniu śpiwora od wewnątrz oraz docieplanie. Więcej na ten temat będę pisał w części dotyczącej śpiwora na zimę. Latem wkładka może pełnić funkcję pościeli, w praktyce zastępując śpiwór. Koszt zakupu wkładki jest podobny do kosztu nabycia lekkiego śpiwora syntetycznego. Przewaga wkładki to natomiast znacznie niższa waga wynosząca zaledwie 200-400 g.

Powyższe informacje dotyczą głównie noclegów w polskich schroniskach. Wyjeżdżając za granicę, warto wcześniej sprawdzić jakie temperatury panują w nocy w schronisku w którym planujemy spędzić noc. Zwłaszcza jeśli wyjazd ma miejsce późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Większość schronisk nie tylko dysponuje telefonami, ale także odpowiada regularnie na maile, więc sprawdzenie warunków noclegu nie powinno sprawić problemu.

Jaki śpiwór pod namiot?

Nocleg w namiocie wymaga zakupu śpiwora z większą ilością wypełnienia. Nawet latem noce mogą być na tyle chłodne, że w lekkim śpiworze zwyczajnie zmarzniemy. A zabranie zbyt cienkiego śpiwora na zimowy biwak, może być groźne dla naszego zdrowia lub nawet życia. Wybierając śpiwór powinniśmy przede wszystkim sprawdzić w jakich temperaturach przyjdzie nam spędzić noc. Będą się one różnić nie tylko w zależności od pory roku, ale także regionu czy wysokości nad poziomem morza. Tę temperaturę należy uwzględnić przy wyborze śpiwora kierując się podanymi przez producenta wartościami T-Comfort lub T-Limit.

Jaki śpiwór pod namiot

Mapę klimatu w Polsce można sprawdzić np. na stronie klimat.pogodynka.pl. Wybierając dane historyczne za rok 2017 można zauważyć, że w niektórych regionach górskich np. Tatry czy Karkonsze średnia temperatura wiosną i jesienią wynosi około 3°C. Latem jest oczywiście znacznie cieplej. W sezonie letnim nawet w Tatrach średnia temperatura nie powinna być mniejsza niż 10°C. Z kolei zimą musimy się liczyć ze średnimi temperaturami rzędu -10°C. W czasie dużych mrozów temperatura w Polsce może co prawda spaść jeszcze niżej, ale wtedy zwyczajnie lepiej nie nocować pod namiotem. To oczywiście tylko średnie wyliczone na podstawie danych historycznych. Pogoda potrafi płatać figle, więc wybierając śpiwór, zwłaszcza jeśli chcemy go używać zimą warto kupować model z „temperaturowym zapasem”.

Jeżeli planujemy spać pod namiotem na campingu to waga śpiwora nie będzie szczególnie istotna. Dlaczego? Wóczas z reguły śpiwór będziemy transportować w samochodzie, a nie na własnych plecach. W tej sytuacji śmiało możemy się więc zdecydować się na wybór wypełnienia syntetycznego, który przy takich samych parametrach T-Comfort lub T-Limit co „puchówka”, będzie od niej większy i cięższy, ale także sporo tańszy.

Planując natomiast trekking z namiotem na plecach, bardzo istotne staje się ograniczenie wagi plecaka. W tej sytuacji lepszym wyjściem jest więc śpiwór puchowy, o ile nie planujemy wędrować po bardzo wilgotnych regionach. Śpiwory puchowe mają wiele zalet, ale także jedną dość poważną wadę. Gdy puch jest mokry przestaje izolować. Niekiedy producenci stosują puch hydrofobowy, ale nawet ten gorzej radzi sobie z wilgocią od wypełnień syntetycznych. Jeśli więc wiemy, że w trakcie naszej przygody śpiwór będzie ciągle narażony na wilgoć, lepiej zabrać ze sobą model z wypełnieniem syntetycznym.

Wybór śpiwora w zależności od pory roku

Sama pora roku w mojej opinii nie ma większego znaczenia. Istotne są warunki w których przyjdzie nam spędzić noc, a te będą się różnić w zależności od regionu czy wysokości. Inny śpiwór powinniśmy zabrać jadąc w lipcu na Mont Blanc, a inny wybierając się w tym samym miesiącu w Bieszczady. Oczywiście można się pokusić o uogólnienie i dopasowanie śpiwora do pory roku, ale zaznaczając, że będzie to dotyczyć konkretnego regionu.

Zakładając, że szukamy śpiwora do spania poza schroniskiem w polskich, słowackich i czeskich górach, odpowiednim modelem na lato powinien być śpiwór o temperaturze komfortu 10° lub więcej i wadze wypełnienia do około 400 g. Producenci często określają takie śpiwory jako letnie. Na okres przejściowy, czyli wiosnę i jesień dobrym wyborem powinien być śpiwór o temperaturze komfortu od 0° do 10° i wadze wypełnienia od około 400 g do 700 g. Z kolei na biwak zimowy koniecznie należy wybierać modele określane jako zimowe o minusowej temperaturze komfortu i wypełnieniu ważącym ponad 700 g.

W tym segmencie najczęściej wybierane są śpiwory z puchu naturalnego, które przy stosunkowo niewielkiej wadze zapewniają bardzo dobrą izolację. Oczywiście puch jest puchowi nierówny, co widać po cenach śpiworów z tego surowca. Niektóre modele mają gorszy puch kaczy o niższej wartości cui, a inne będą oferować puch gęsi o wyższym cui. To czy wybrać puch gęsi czy kaczy, znów zależy od potrzeb i zasobności portfela.

Posiadając śpiwór puchowy, zdecydowanie warto wyposażyć się dodatkowo we wkładkę do śpiwora, która przejmie większość zabrudzeń pochodzących z naszego organizmu. Dzięki temu śpiwór dłużej pozostanie czysty. To duża zaleta bo pranie puchu nie należy do łatwych, ani przyjemnych. Zaletą wkładki jest także docieplanie. Niektóre modele są w stanie podnieść temperaturę wewnątrz śpiwora nawet o 10°.

Zobacz także:

Na koniec

Śpiwór to bardzo ważny element ekwipunku. Niemożliwym jest jednak znalezienie modelu w pełni uniwersalnego. W mojej opinii zadowoleni będziemy tylko z modelu dopasowanego do warunków w których planujemy nocleg. Jeśli wędrujemy po górach przez cały rok, nie chcemy wypożyczać pościeli w schronisku i planujemy biwaki w terenie to sądzę, że optymalnie jest posiadać trzy śpiwory. Pierwszy do schroniska, drugi pod namiot na wiosnę, lato i jesienią oraz trzeci na zimę.

Komentarze

Dodaj komentarz