Puch naturalny to wyjątkowo wdzięczny produkt. Lekkość, niesamowite właściwości kompresyjne i termiczne są jego głównymi zaletami. Warto jednak pamiętać, że puch jest przy tym wymagający w czyszczeniu i przechowywaniu. Należy więc odpowiednio o niego zadbać, aby nie utracił nic ze swoich świetnych właściwości. Zatem jak prać puch i jak go przechowywać?

Jak prać puch?

Jak prać puch. Wkładka do śpiwora Sea to Summit Adaptor Traveller
Wkładka do śpiwora Sea to Summit Adaptor Traveller to w sklepie Skalnik.pl koszt około 206 zł

Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz spać w namiocie w surowym klimacie, ani nie masz wysokogórskich planów, to już niebawem zapewne pomyślisz o schowaniu do szafy sprzętu z puchowym wypełnieniem. Wcześniej sprawdź jednak jego czystość. Panuje przekonanie, że produktów z puchu nie powinno się prać. Nie jest to prawda. Puch faktycznie nie lubi wody, ale także brudu. Używając kurtki puchowej lub śpiąc w śpiworze, nasze ciało generuje tłuszcz, który następnie przenika do puchu i sprawia, że ten gorzej się rozpręża. Brudne produkty puchowe mogą także wydzielać brzydki zapach.

W przypadku śpiworów, warto stosować wkładki, które znacznie wydłużą czas przez który puch nie będzie wymagał prania. Wkładki do śpiwora są bardzo lekkie i czasami mogą służyć np. jako własna pościel turystyczna w schronisku. Gdy jednak zaczniesz czuć, że Twoja kurtka lub śpiwór brzydko pachnie, nie bój się go porządnie wyczyścić. Zrób to jednak ostrożnie i umiejętnie.

Kurtka puchowa

Jak prać puch. Płyn do prania puchu Nikwax Down Wash Direct
Płyn do prania puchu Nikwax Down Wash Direct kosztuje około 30 zł

Jak prać puch? Zanim to zrobisz, przede wszystkim sprawdź na metce zalecenia producenta. Generalnie jednak większość kurtek puchowych można prać w pralce w temperaturze maksymalnie 30 stopni, pamiętając o włączeniu dodatkowego płukania. Przed włożeniem kurtki do pralki należy ją zamoczyć i delikatnie ugnieść, aby pozbyć się powietrza z komór. Oczywiście należy zastosować odpowiedni preparat, który w bezpieczny sposób odświeży puch. Tak jak w przypadku czyszczenia odzieży przeciwdeszczowej, ogólnie polecane są produkty dwóch marek: Granger`s i Nikwax. Obaj producenci robią dobrej jakości środki, choć ja jestem raczej przyzwyczajony do produktów Nikwax. Ich preparat przeznaczony do czyszczenia puchu to Nikwax Down Wash Direct. W kurtce nie mogą pozostać mydliny, stąd wyżej informacja o dodatkowym płukaniu.

Śpiwór puchowy

Trochę więcej zachodu wymaga pranie śpiwora. Najlepiej zrobić to ręcznie w wannie. Najpierw należy ją napełnić wodą o temperaturze maksymalnie 35 stopni. Wody powinno być tyle, aby dało się zanurzyć cały śpiwór. W między czasie, zapakuj śpiwór do worka kompresyjnego, dzięki czemu w jego komorach pozostanie niewiele powietrza. Następnie wlej odpowiednią ilość preparatu do prania, zgodnie z informacją na opakowaniu. Włóż do wanny śpiwór w worku i wyciągnij go, gdy będzie zanurzony. Następnie pierz śpiwór poprzez delikatne ugniatanie, w razie potrzeby wymieniając wodę z płynem. Po praniu dokładnie płucz śpiwór, aż będziesz miał pewność, że wypłukałeś całą wodę z preparatem piorącym.

Jak suszyć puch?

Skoro już wiesz jak prać puch, to pora przejść do suszenia. Najłatwiej zrobić to w suszarce automatycznej. Proces suszenia należy przerwać kilka razy, aby rozerwać kulki w które uformował się puch i aby pozwolić mu się rozprężyć. Można także włożyć do środka suszarki czyste piłki tenisowe.

Jeśli sprzęt będziesz suszyć tradycyjnie, to proces zdecydowanie się wydłuższy. Wówczas kurtkę lub śpiwór należy rozłożyć np. na ręcznikach i co pewien czas rozbijać puchowe kulki. Można to robić np. uderzając otwartą dłonią. Śpiwór z większą ilością puchu może się suszyć nawet przez 5 dni. Najlepiej, aby w tym czasie sprzęt znajdował się w miejscu z dobrą wentylacją. Rzeczy z puchu nie wolno suszyć na kaloryferze.

Jak impregnować puch?

Wilgoć jest głównym wrogiem sprzętu puchowego. Mokry puch traci większość ze swoich właściwości i praktycznie przestaje izolować. Dlatego część producentów decyduje się na impregnację swoich produktów. W niektórych przypadkach impregnacji poddawana jest tylko tkanina zewnętrzna, a czasami nawet cały puch.

Jak prać puch. Impregnat do puchu Nikwax Down Proff
Impregnat do puchu Nikwax Down Proff możesz nabyć za około 30 zł

Impregnacja sprawia, że materiał nie wchłania wody. Oczywiście mowa o raczej niewielkich ilościach. W trakcie dużych opadów, tkanina bez membrany na pewno przemoknie. Z biegiem czasu lub po kilku praniach impregnacja zacznie zanikać. Najłatwiej zaobserwować to na tkaninie zewnętrznej. Jeśli jest zaimpregnowana, woda będzie perlić się na jej powierzchni. Gdy natomiast impregnacja przestanie działać, materiał po prostu wchłonie wodę. Warto wówczas ją odnowić. Czasami wystarczy wypranie sprzętu we wspomnianym wyżej środku Nikwax Down Wash Direct, który nie tylko czyści, ale także odnawia właściwości hydrofobowe. Czasami natomiast konieczne będzie użycie broni większego kalibru, czyli np. impregnatu np. Nikwax Down Proff.

Jak przechowywać puch?

Ostatnią, choć nie najmniej ważną kwestią jest przechowywanie puchu. Sprzęt z wypełnieniem puchowym doskonale poddaje się kompresji, ale przy tym bardzo lubi powietrze. Zawsze, gdy zatem to możliwe, powinien być przechowywany w postaci maksymalnie rozprężonej. Większość producentów dodaje do śpiworów po dwa pokrowce. Jeden mniejszy do transportu i drugi znacznie większy, właśnie do przechowywania. Można nawet pójść krok dalej i jeśli to możliwe, trzymać śpiwór po prostu całkowicie rozłożony. W przypadku kurtek, producent z reguły dodaje tylko worek do kompresji. W czasie, gdy często korzystasz z kurtki najprościej trzymać ją na wieszaku. Gdy natomiast kończy się sezon i wiesz, że przez dłuższy czas nie użyjesz kurtki, warto ją po prostu położyć luzem zwracając uwagę, aby nie była przygnieciona innymi rzeczami.

Komentarze

Dodaj komentarz