Wśród wielu osób panuje przekonanie, że po narodzinach dziecka, przynajmniej na jakiś czas będą musieli zapomnieć o górskich wędrówkach. Przekonanie to jest oczywiście błędne, a pojawienie się nowego członka rodziny wcale nie musi oznaczać dla nas dłuższej przerwy od gór. Co więcej narodziny potomka, mogą otworzyć przed nami zupełnie inny wymiar takich wędrówek. Potrzebujemy jedynie chęci, wiedzy i trochę nowego sprzętu.

Góry z dziećmi

Jeśli kochamy góry, narodziny dziecka raczej nie zatrzymają nas zbyt długo w domu. Pierwsze wyjazdy z pociechą należy natomiast organizować z głową. Przede wszystkim powinniśmy obserwować jak dziecko zachowuje się w trakcie wypadu. Czy jest zadowolone, czy jednak nie? Jeśli tak, można snuć ciekawsze i bardziej wymagające plany na górską przyszłość. Jeśli nie, lepiej odłożyć wyjazdy w teren na później. Nie warto zabierać ze sobą pociechy na siłę, bo w ten sposób można ją jeszcze bardziej zniechęcić. Jeśli uda Wam się zarazić dziecko bakcylem górskich wędrówek i zachce podróżować z Wami już na własnych nogach, warto wyposażyć je w odpowiedni sprzęt turystyczny dla dzieci, ale o tym więcej za chwilę.

Nosidełko w góry - wycieczka w Góry Sowie
Wędrówka w Górach Sowich

W jakim wieku można zabrać dziecko na pierwszy turystyczny wyjazd? To zależy… Jeśli mówimy o krótkiej i łatwej trasie to może ją z nami pokonać już kilkumiesięczny niemowlak. W polskich górach są przecież proste trasy, które przejdziemy nawet pchając wózek z dzieckiem. Na bardziej wymagających, ale wciąż łatwych szlakach można wykorzystać chustę do noszenia lub bardziej uniwersalne nosidełko przednie (pod warunkiem, że dziecko samodzielnie utrzymuje już główkę). Na dłuższą metę noszenie potomka z przodu bywa natomiast niewygodne, więc warto wybierać krótkie wędrówki. Również dlatego, że zabierając ze sobą małe dziecko nie powinniśmy się za bardzo oddalać od samochodu, który da nam bezpieczne schronienie np. w sytuacji pogorszenia się pogody. W przypadku niemowlaków odpadają jeszcze nosidełka turystyczne na plecy.

Nosidełko turystyczne na plecy

Noszone na plecach tradycyjne nosidełko dla dziecka w góry można wykorzystać dopiero wówczas, gdy nasz potomek potrafi już samodzielnie siedzieć. Orientacyjny wiek takiego dziecka to z reguły 7-8 miesięcy. Orientacyjny, bo oczywiście w przypadku niektórych malców może to być wcześniej lub też później.

Sprzęt turystyczny dla dziecka

Góry z dziećmi wiążą się z wydatkami i niestety nie mówię tylko o nosidełku. Z upływem czasu, gdy dziecko zacznie powoli przesiadać się z nosidełka na własne nóżki, zapewne poprosi o swój pierwszy sprzęt turystyczny. Własny plecak, czy latarka czołowa pozwoli poczuć mu się jak prawdziwy górski turysta. Akcesoria turystyczne dedykowane dzieciom są najczęściej wykonywane w atrakcyjnej dla nich kolorystyce i kształcie. Plecak przypominający dinozaura, czołówka z konstelacjami gwiazd czy butelka turystyczna z przyjazną sową z pewnością przypadną do gustu niejednemu dziecku.

Plecaczki dla dzieci Littlelife
Plecaczki dla dzieci Littlelife oferowane są m.in w kształcie dinozaura i myszki Minnie

Wiele elementów ekwipunku będzie tożsamych z tymi używanymi przez dorosłych, choć oczywiście muszą być wykonane w odpowiednio mniejszym rozmiarze. Buty, spodnie, bielizna czy kurtka są tak samo istotne w przypadku dziecka, jak i dorosłego piechura. Podczas bardziej intensywnych wędrówek dziecko również się poci i tak samo jak dorosły, potrzebuje ochrony przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Dlatego warto wyposażyć pociechę np. w chustę wielofunkcyjną, która jak nazwa wskazuje może być wykorzystywana na wiele sposobów np. jako czapka, szalik, kominiarka, opaska na głowę czy rękę. Jednym z producentów chust dla dzieci jest firma 4fun, której szefuje znany polski himalaista Krzysztof Wielicki.

Dziecięca chusta wielofunkcyjna 4fun 8w1 Kid Cow Blue
Dziecięca chusta wielofunkcyjna 4fun 8w1 Kid Cow Blue

Plecaki, chusty, latarki, okulary i inne

Można także pomyśleć o zakupie dziecięcych kijków trekkingowych, chociaż w tym wypadku zalecam ostrożność. W jednym z moich poprzednich tekstów poruszałem m.in. kwestię wad i zalet wykorzystywania kijów w górach. Dzięki Stanowisku Komisji Medycznej Federacji Związków Alpinistycznych na temat używania kijów trekkingowych w górach wiemy, że korzystanie z nich może powodować m.in. pogorszenie się poczucia równowagi. Lepiej więc, aby Wasza pociecha poruszała się po górach o własnych siłach. Chyba, że miewa problemy z kolanami lub kręgosłupem. Wówczas zakup kijów będzie uzasadniony, a ich wykorzystywanie bardziej przydatne, niż szkodliwe.

Na koniec jedna z istotniejszych rzeczy dotyczących bezpieczeństwa dziecka w górach, a mianowicie ochrona młodych dziecięcych oczu. Należy pamiętać, że w górach promieniowanie UV bywa znacznie bardziej szkodliwe, niż na nizinach. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci znajdziemy m.in. w ofercie znanej z produkcji wysokiej jakości okularów lodowcowych firmy Julbo. Zabierając pociechę w polskie góry najbardziej uniwersalne będą okulary z soczewkami kategorii 3.

Dziecięce okulary przeciwsłoneczne Julbo Player Polar Junior
Dziecięce okulary przeciwsłoneczne Julbo Player Polar Junior z soczewkami o przepuszczalności światła 12% (kat. 3)

To na pewno nie wszystkie informacje przydatne podczas wyjazdu w góry z dziećmi, ale wydaje mi się, że poruszyłem większość istotnych kwestii. Jeśli według Was czegoś brakuje, zostawcie informację w komentarzu, a uzupełnię artykuł. Pozdrawiam i życzę Wam wielu udanych wypadów w góry z dziećmi 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz