Optimus Elektra Fe to zestaw do szybkiego gotowania składający się z siedmiu części. Głównym elementem systemu jest lekki, ale bardzo mocny palnik Optimus Crux Lite. W komplecie otrzymujemy również garnek z radiatorem, osłonę przeciwwietrzną oraz kilka innych dodatków.

Masz ochotę na jajecznicę? Proszę bardzo! Optimus Elektra Fe Cook System to zestaw pozwalający nie tylko na zagotowanie wody w terenie, ale także na przygotowanie posiłku. Możliwość podgrzania jedzenia to cecha, która wyróżnia Optimus Elektra Fe od kuchenek typu Jetboil, które są stworzone przede wszystkim do gotowania wody. Korzystając z garnków oferowanych w zestawie Optimus Elektra Fe Cook System możemy zrobić wiele więcej, niż tylko zalać liofa.

Zestaw do szybkiego gotowania Optimus Elektra Fe z palnikiem Optimus Crux Lite

Zestaw Optimus Elektra Fe Cook System składa się z następujących elementów:

  • palnik Optimus Crux Lite,
  • garnek z radiatorem o pojemności 0,9 l,
  • pokrywka, która może pełnić rolę patelni,
  • osłona przeciwwiatrowa,
  • zapalarka piezo,
  • gąbka do czyszczenia,
  • pokrowiec.

Optimus Crux Lite – opinie

Kuchenka Optimus Crux Lite to serce całego zestawu. Charakteryzuje ją bardzo niska waga połączona z naprawdę dużą mocą. Palnik Optimus Crux Lite zbiera bardzo dobre opinie od użytkowników. Waży zaledwie 86 g i generuje przy tym aż 3000 W. W efekcie, używając garnka z radiatorem jesteśmy w stanie zagotować 1 litr wody w około 3 minuty! To oznacza, że palnik Optimus Crux Lite zapewnia lepsze osiągi od większości kuchenek typu Jetboil. Co istotne palnik oferowany jest nie tylko w zestawie Optimus Elektra Fe, ale także oddzielne i w innych kompletach.

Optimus Crux Lite ma opinie mocnej i kompaktowej kuchenki
Optimus Crux Lite to bardzo mocny i jednocześnie kompaktowy palnik

W ciągu kilku miesięcy użytkowania zdążyłem wyrobić sobie bardzo dobrą opinie o Optimus Crux Lite. To zdecydowanie najmocniejsza i najmniejsza kuchenka z jakiej do tej pory korzystałem. Ramiona na których kładziemy garnek są składane, więc kuchenka Optimus Crux Lite jest nie tylko lekka, ale także bardzo kompaktowa. Urządzenie jest tak małe, że można je przenosić nawet w kieszeni spodni. Oczywiście, aby zagotować wodę potrzebujemy także kartusz z gazem i garnek, ale rozmiar i waga samego palnika robią bardzo duże wrażenie. A, gdy przypomnimy sobie dodatkowo jaką ten „maluch” generuje moc, to na usta samo ciśnie się słowo… WOW!

Optimus Elektra Fe Cook System - szybkie gotowanie
Zestaw pozwala na bardzo szybkie zagotowanie wody

Zaletą palnika jest także możliwość użytkowania go z innymi garnkami, a nie tylko modelem z zestawu. Może to być dowolny garnek ze stali czy aluminium. Kuchenka Optimus Crux Lite była przeze mnie używana np. z naczyniami GSI Outdoors Pinnacle Dualist, o których więcej możesz przeczytać w jednym z poprzednich testów. Oczywiście najszybciej gotowanie przebiega, gdy użyjemy dedykowanego garnka z radiatorem, ale w razie potrzeby, na palniku można ustawić także inne naczynie.

Palnik Crux Lite Optimus z garnkami GSI Pinnacle
Palnik Optimus Crux Lite może być używany z różnymi naczyniami. Na zdjęciu urodzinowy piknik z garnkami GSI Pinnacle

Zobacz także:

Regulacja mocy gazu i zapalnik piezo

Mam bardzo dobrą opinie o palniku Optimus Crux Lite nie tylko ze względu na dużą moc i kompaktowe rozmiary, ale także z powodu wygodnego w obsłudze regulatora mocy gazu. Regulator ma drucianą konstrukcję i jest duży, więc możemy go obsługiwać bez potrzeby ściągania nawet grubych rękawic. Jednocześnie regulator można złożyć, więc nie przeszkadza w transporcie palnika. W zestawie otrzymujemy mały pokrowiec z mocnego tworzywa, w którym Optimus Crux Lite może być bezpiecznie przechowywany i przenoszony. Palnik mocowany jest do standardowego kartusza z gwintem EN417.

Optimus Elektra Fe - kompatybilny z kartuszami EN417
Optimus Elektra Fe jest kompatybilny ze standardowymi i łatwo dostępnymi kartuszami z gwintem EN417
Optimus Crux Lite - regulator
Regulator mocy gazu może być obsługiwany nawet w grubych rękawicach

W komplecie otrzymujemy zapalnik piezo, ale nie jest on wbudowany w kuchenkę. Choć mogłoby się wydawać, że jest to wada, to szczerze mówiąc nie mam z tym problemu. Zapalnik piezo ma pasek, więc można go łatwo doczepić do drucianego regulatora mocy, aby zawsze był pod ręką. A jeśli zamiast zapalnika piezo będziemy woleli używać zapalniczki, która z reguły lepiej się sprawdza na dużych wysokościach, to zapalnik możemy po prostu zostawić w domu. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do noszenia w górę sprzętu, który w praktyce może nam się nie przydać.

Palnik Crux Lite Optimus z zapalnikiem piezo
W zestawie otrzymujemy zapalnik piezo
Optimus Elektra Fe Cook System - piezo
Zapalnik piezo pozwala na łatwe odpalanie kuchenki, ale nie jest zintegrowany. W razie potrzeby, można go zastąpić innym źródłem ognia

Garnek z radiatorem

Kolejny istotny element zestawu Elektra Fe Cook System to garnek o pojemności 0,9 litra z radiatorem. Wykonano go z anodowanego aluminium. To tworzywo z którego bardzo często produkowane są turystyczne garnki do gotowania. Nie bez powodu. Aluminium świetnie przewodzi ciepło i ma dobry stosunek wagi do wytrzymałości. W przypadku garnka z zestawu Optimus Elektra Fe, wewnętrzna część naczynia została pokryta powłoką zapobiegającą przywieraniu jedzenia w trakcie gotowania. Dzięki temu garnek może zostać użyty nie tylko do zagotowania wody, ale także przygotowania posiłku.

Elektra Fe Cook System - garnek i pokrywka
W zestawie otrzymujemy garnek o pojemności 0,9 l z pokrywką
Elektra Fe Cook System w terenie
Zestaw Optimus Elektra Fe Cook System można wykorzystać nie tylko do zagotowania wody, ale także do podgrzania jedzenia

Warto jednocześnie wspomnieć, że nie jest to zwykły garnek. Bardziej przypomina on naczynia stosowane w kuchenkach szybkiego gotowania typu Jetboil. W dolnej części wyposażono go bowiem w radiator, który usprawnia proces gotowania, zmniejszając czas potrzebny na zagotowanie wody, co jednocześnie przekłada się na mniejsze zużycie gazu. Warto dodać, że nie wszystkie garnki Optimusa, nawet oferowane w zestawie z palnikiem Crux Lite mają wbudowany radiator. W niektórych kompletach np. Optimus Crux Lite Terra Solo znajduje się tradycyjne naczynie. Garnek z radiatorem można znaleźć w zestawach Optimus Elektra Fe Cook System i Optimus Crux Weekend He Cook System.

Optimus Elektra Fe - garnek z radiatorem
Garnek wykonano z aluminium i wyposażono w radiator, który przyspiesza gotowanie
Optimus Elektra Fe - garnek z miarką
Garnek ma miarkę i dzióbek ułatwiający nalewanie wody

Pokrywka = patelnia

W zestawie Optimus Elektra Fe otrzymujemy pokrywkę z uchwytem. Jej głównym zadaniem jest zakrywanie garnka głównego, co pozwala przyspieszyć proces gotowania. Rozmiar pokrywki jest więc idealnie dopasowany do garnka. Zarówno garnek, jak i pokrywka zostały wyposażone w uchwyty, które pokryto tworzywem nieprzewodzącym ciepła. Można więc ich bezpiecznie użyć, aby podnieść naczynie z ognia.

Optimus Elektra Fe - pokrywka
Pokrywka przyspiesza gotowanie wody. Można ją także wykorzystać do pogrzania posiłku

Pokrywka została wykonana z aluminium. Tak jak w przypadku garnka, na wewnętrznej stronie naczynia znajduje się warstwa zapobiegająca przywieraniu jedzenia. Kształt i materiał z którego wykonano pokrywkę sprawiają, że można jej używać jako patelni. To bardzo przydatna funkcja, bo przygotowując niewielki posiłek nie musimy brudzić głównego naczynia. Warto też wiedzieć, że niektóre liofilizaty nie wystarczy zalać. Wybrane smaki po zalaniu wodą trzeba przez chwilę gotować. Przykładem takiego posiłku jest jajecznica Trek’n Eat. Bez niewielkiej patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu, przygotowanie jajecznicy z liofa jest bardzo trudne i często kończy się przypaleniem posiłku.

Optimus Elektra Fe Cook System - patelnia
Pokrywka może pełnić rolę patelni

Zobacz także:

Osłona przeciwwiatrowa

Osłona przeciwwiatrowa to ważny i przydatny element zestawu Optimus Elektra Fe, gdy chcemy korzystać z kuchenki w trakcie kiepskiej pogody. Konstrukcja osłony chroni ogień od wiatru z trzech stron, co zwiększa wydajność gotowania oraz zmniejsza zużycie gazu. Jednocześnie osłona z jednej strony pozostaje otwarta, więc nawet po jej założeniu mamy swobodny dostępu do regulatora mocy gazu. Częściowo otwarta konstrukcja nie przeszkadza także w podkładaniu iskry w celu uruchomienia kuchenki. Osłona została wykonana z aluminium.

Optimus Elektra Fe - osłona przeciwwiatrowa
W komplecie znajduje się osłona przeciwwiatrowa

Ostatnie elementy zestawu Elektra Fe Cook System marki Optimus to niewielka gąbka i futerał. Gąbka pozwala na wyczyszczenie garnka po przygotowaniu w nim posiłku. Z kolei futerał umożliwia wygodne transportowanie razem wszystkich elementów kompletu Optimus Elektra Fe. Całość została zaprojektowana w taki sposób, aby w pokrowcu zmieścił się nie tylko kompletny zestaw, ale także kartusz z gazem.

Optimus Elektra Fe w pokrowcu
Zestaw jest bardzo kompaktowy. W pokrowcu mieszczą się wszystkie jego elementy oraz kartusz z gazem

Test w terenie

Z zestawu korzystam od kilku miesięcy i wielokrotnie miałem go w górach. Za każdym spisywał się bardzo dobrze. Używałem go m.in. podczas wyjazdu na Kazbek. Optimus Elektra Fe wziąłem głównie po to, aby mieć kuchenkę zapasową na wypadek awarii głównej. Choć kuchenka główna sprawdziła się dobrze, to palnik Crux Lite marki Optimus także odpalałem wielokrotnie. Używając dwóch palników mogłem znacznie przyspieszyć gotowanie wody, której na Kazbeku musimy pić bardzo dużo.

Kazbek
Kazbek

Zasady rozsądnej aklimatyzacji zakładają, że powinniśmy przyjąć około 4 litry płynów dziennie. Ja musiałem przygotować po dwie takie porcje, bo na wyjeździe byłem razem z małżonką. Woda zawsze musiała być porządnie przegotowana, bo na Kazbeku pijemy głównie wodę lodowcową, która jest mocno zanieczyszczona. Gotowania było więc mnóstwo. Okazało się, że zestaw Optimus Elektra Fe spisywał się naprawdę świetnie, ekspresowo gotując wodę. Choć miał być tylko zapasem, to śmiało mógłbym korzystać z niego jako kuchenki głównej.

Budynek Stacji Meteo Kazbek
Budynek Stacji Meteo znajduje się na wysokości około 3650 m

Największą zaletą modelu jest przede wszystkim bardzo duża moc i małe rozmiary. To właśnie ogromna moc sprawiła, że moje opinie o Optimus Crux Lite są tak dobre. Nawet na wysokości 3650 m, gdzie znajduje się Stacja Meteo będąca główną bazą podczas zdobywania Kazbeku, palnik Crux Lite marki Optimus gotował wodę szybko i bezproblemowo. Pomimo sporej wysokości i kiepskiej pogody, czas gotowania garnka wody zamykał się w około 3 minutach. Bardzo wygodne w obsłudze okazało się także pokrętło regulacji mocy gazu. Bez trudu mogłem nim operować nawet mając założone grube rękawiczki.

Optimus Elektra Fe – podsumowanie

Optimus Elektra Fe to praktyczny system do szybkiego gotowania w terenie. Cały komplet waży łącznie około 460 gram, ale w razie potrzeby możemy zmniejszyć tę wagę. W tym celu wystarczy zrezygnować z zabrania niektórych części zestawu, które ze względu na plan wyjazdu nie będą niezbędne.

Optimus Elektra Fe - lekki i kompaktowy zestaw do gotowania
Optimus Elektra Fe to lekki i kompaktowy zestaw do gotowania

Do kompletu warto dokupić rozsuwaną łyżkę np. Optimus Sliding Long Spoon, która pozwala na wygodne jedzenie liofa prosto z opakowania. Przydatna będzie również podstawka pod kartusz. Jej zabranie nie jest absolutnie konieczne, ale po złożeniu zestaw Optimus Elektra Fe jest dość wysoki. Jego stabilne ułożenie na nierównym podłożu np. kamieniach może chwilę zająć. Podstawka pod kartusz stabilizuje konstrukcję i ułatwia gotowanie, a przy tym nie waży wiele.

Komentarze

Dodaj komentarz