Coros to kalifornijski producent zegarków multisportowych. Choć firma jest stosunkowo młoda, bo na rynku pojawiła się zaledwie 5 lat temu, to sukcesywnie rośnie na tle konkurencji. W Polsce zegarki Coros są dostępne w sprzedaży od lata tego roku. Aktualnie w ofercie amerykańskiego producenta znajduje się pięć modeli: Vertix, Apex Pro, Apex 46 mm, Apex 42 mm i Pace.

Coros kieruje swoje produkty do miłośników biegów ultra, trekkingu, wspinaczki, ekstremalnych podróży czy triathlonu. Ich zegarki cechują innowacyjność, wszechstronne zastosowanie i bardzo dobre parametry użytkowe. Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest fakt, że z zegarków Coros chętnie korzystają wybitni sportowcy. Oficjalnym ambasadorem marki Coros w Polsce jest znany biegacz ultra Marcin Świerc.

Zegarki Coros

Zegarki-Coros

Zegarki Coros monitorują i rejestrują m.in. tętno, szybkość, wytrzymałość czy wydolność podczas każdego treningu i startu. Pozwalają na ocenę możliwości organizmu w celu zwiększania, bądź zredukowania wysiłku. Dostarczają dokładne dane w formie liczbowej i graficznej. Wyposażono je również w takie funkcje i czujniki jak nawigacja, optyczny pomiar tętna, wysokościomierz barometryczny, akcelerometr, kompas czy żyroskop. W najlepszych modelach znajdziemy również pulsoksymetr. Wszystkie wymienione funkcjonalności zamknięto w postaci eleganckiego, lekkiego i wytrzymałego urządzenia z niezwykle żywotną baterią. Tak w największym skrócie można scharakteryzować możliwości i cechy zegarków Coros.

Coros Vertix

Zegarek-Coros-Vertix

Najbardziej wszechstronnym i wydajnym modelem w ofercie kalifornijskiego producenta jest Vertix. Zaprojektowano go głównie z myślą o biegaczach ultra oraz podróżnikach planujących ekstremalne wyprawy. Najmocniejsze strony modelu to: bardzo żywotna bateria (60 h działania w trybie GPS, 150 h w trybie UltraMax GPS, 45 dni w trybie standardowym), wodoszczelność na poziomie 15 ATM i współpraca z systemami GPS oraz GPS + GLONASS (w przyszłości również GPS + BEIDOU oraz GPS + GALILEO).

Vertix wyposażono w liczne czujniki pomiarowe, w tym pulsoksymetr, optyczny pomiar tętna, wysokościomierz barometryczny, akcelerometr, kompas, żyroskop i termometr. Wszystko to zamknięto w eleganckim zegarku wykonanym z połączenia tytanu (zastosowanym w 48 mm bezelu) i szafirowego szkła z powłoką DLC (ekran 1,2″). Cena modelu Coros Vertix to około 2700 zł.

Coros Apex 46

Zegarek-Coros-Apex-46-42

Drugim flagowym i zarazem najlepiej sprzedającym się modelem w ofercie marki Coros jest Apex 46. Docenią go głównie ultramaratończycy oraz sportowcy uprawiający sporty wymagające żelaznej kondycji i wytrzymałości. Na jednym ładowaniu zegarek może pracować przez 35 h w trybie GPS, 100 h w trybie UltraMax GPS oraz 30 h w trybie standardowym. Parametr wodoszczelności wynosi 10 ATM. Zegarek współpracuje z GPS + GLONASS i ma optyczny pomiar tętna, wysokościomierz barometryczny, akcelerometr, kompas, żyroskop. Ciekawym rozwiązaniem, które zastosowano w modelu jest obrotowe pokrętło, umożliwiającego korzystanie z zegarka przy pomocy jednego palca. Cena modelu Coros Apex 46 to około 1550 zł.

Coros Apex Pro

Zegarek-Coros-Apex-Pro

Mówiąc o Apex’ie 46 trzeba wspomnieć o jego bardziej rozbudowanej wersji. Apex Pro jest absolutną nowością w ofercie producenta, dopiero od kilkunastu dni dostępną na polskim rynku. W stosunku do Apex’a 46 wyróżnia go m.in. pulsoksymetr, minimalnie większy wyświetlacz z dotykowym ekranem, 5 h dłuższy czas pracy baterii w trybie GPS czy stale pracujący tryb podświetlenia. Cena modelu Coros Apex Pro to około 2300 zł.

Coros Apex 42 i Coros Pace

Zegarek-Coros-Pace

Ofertę zegarków Coros dopełniają modele Apex 42 (mniejszy i posiadająca nieco słabszą baterią w porównaniu do Apex’a 46) oraz Pace. Ten ostatni docenią m.in. miłośnicy biegów na dystansach poniżej ultra oraz triathloniści. Cena zegarka Coros Apex 42 to około 1350 zł, a modelu Pace wynosi około 800 zł.

Szczegółowe porównanie parametrów wszystkich pięciu modeli można znaleźć na oficjalnej stronie producenta.

Marcin Świerc oficjalnym ambasadorem marki Coros w Polsce

Ambasadorem marki w Polsce został Marcin Świerc. Reprezentant polskiej kadry narodowej w biegach górskich, zwycięzca biegu TDS (124 km) w ramach niezwykle prestiżowego festiwalu UTMB oraz zdobywca drugiego miejsca w biegu CCC (100 km) na tej samej imprezie. Laureat wielu prestiżowych biegów w kraju i za granicą, zazwyczaj kończący biegi na podium. Dlaczego Marcin Świerc zdecydował się na współpracę z Coros?

Marcin-Świerc-z-zegarkiem-Coros
Marcin Świerc

„Słyszałem o tych zegarkach wiele dobrego od Haydena Hawkes i Magdalena Boulet oraz innych biegaczy amerykańskich, którzy korzystają z tych urządzeń. Obserwowałem także w social mediach jak firma się rozwija. Również moi zawodnicy zaczęli używać tych urządzeń, sam zainstalowałem aplikację i śledziłem ich postępy. Przekonała mnie prostota i funkcjonalność, a także długość pracy baterii. To były cechy, które mnie przekonały do używania Coros.”

– twierdzi Marcin Świerc

Marcin aktualnie korzysta z modelu Apex 46. Co sądzi na jego temat?

„Zegarek jest wyjątkowo lekki, co bardzo mnie zdziwiło – na pierwszych treningach to nawet sprawdzałem nadgarstek czy w ogóle mam zegarek. Druga rzecz to praca na dwóch przyciskach, które pozwalają wszytko zrobić i ustawić. Aplikacja działa szybko i po kilku sekundach daje od razu zrzut wykonanego treningu. Do tego kilka innych rzeczy – kiedy daję pauzę bieganie czas przerwy i dalej mam widok tętna. Taką ciekawą miarą do badania całego procesu treningowego jest mierzenie jakości i ilości snu, inne zegarki są za ciężkie bo można się w nocy poturbować. Z Corosem Apex na razie w nocy się nie rozstaje.”

– mówi Marcin

Wyróżnienia i opinie

Mimo krótkiej obecności na rynku, producent sukcesywnie rozwija swoją pozycję na tle konkurencji i zyskuje nowych odbiorców. Doceniają go zarówno zarządzający sklepami outdoorowymi i biegowymi, jak i wyczynowi sportowcy czy amatorzy sportu w nieco bardziej rekreacyjnej formie. Ceniony jest on również przez ekspertów i dziennikarzy. Przykład?

Opiniotwórczy, międzynarodowy magazyn Runner’s World w listopadzie tego roku uwzględnił model Apex 46 w prestiżowym zestawieniu 21 innowacyjnych technologicznie produktów, które otrzymały tytuł „Gear of the Year 2019”. Wcześniej, jeszcze w 2018 roku, ten sam tytuł wyróżnił Apex’a w kategorii Editior’s Choice. Co istotne, poszczególne modele z oferty Coros regularnie znajdują się na czołowych lokatach w branżowych zestawieniach produktowych.

Gdzie kupić?

Zegarki Coros można nabyć w sklepach AlpinSklep, eAzymut, Napieraj, Alpin Sport oraz Sklep Biegacza.

Komentarze

Dodaj komentarz