Jaki wybrać multitool w góry? Jakie funkcje powinien on posiadać i w jakich sytuacjach może być nam potrzebny? Podstawowym elementem większości multitooli są kombinerki, wokół których montowane są kolejne narzędzia. To właśnie ilość i rodzaj narzędzi determinuje typ aktywności, w których tool sprawdza się najlepiej. W tym artykule chciałbym przedstawić Ci multitool Leaterman Signal, który został stworzony z myślą o miłośnikach survivalu. W tekście opowiem Ci o budowie oraz możliwościach tego sprzętu. Postaram się także odpowiedzieć na pytanie, czy Leaterman Signal to dobry multitool w góry?

Zanim przejdę do opisu i opinii na temat modelu Leaterman Signal, chciałbym napisać kilka słów na temat tego, kiedy i w jakich górskich aktywnościach multitool znajdzie zastosowanie. Góry to określenie bardzo szerokie. Możemy je zwiedzać na wiele różnych sposobów np. wędrując, biegnąc, wspinając się, jadąc na rowerze czy na nartach. W górach czasami spędzamy tylko kilka godzin, a czasami wiele dni czy nawet tygodni. Nocować możemy w prywatnych kwaterach, górskich schroniskach lub po prostu w terenie np. w namiocie albo pod tarpem.

Multitool w góry – czy potrzebny?

Kiedy multitool przyda się w górach? Według mnie multitool to narzędzie przede wszystkim dla osób, które planują wielodniowe wędrówki z noclegiem na dziko w terenie. W trakcie takich wędrówek przydadzą się m.in. nóż, piła do drewna, krzesiwo, młotek. Ze względu na zestaw narzędzi (kombinerki, śrubokręty, klucze), z posiadania multitoola zadowolone będą również osoby, które w górach korzystają z bardziej zaawansowanego sprzętu – takiego, w którym może pojawić się drobna usterka. Chodzi mi np. o rower, narty skiturowe, raki czy raczki turystyczne. Tego typu rzeczy czasami zawodzą, więc warto mieć przy sobie narzędzia, które pomogą w naprawie.

Zobacz także:

Można więc powiedzieć, że multitool to narzędzie dla ludzi, którzy w górach chcą być dobrze przygotowani na ryzyko wystąpienia różnego rodzaju sytuacji awaryjnych, włącznie z potrzebą wezwania pomocy czy nawet przetrwania nocy w niesprzyjających warunkach. A kiedy multitool nie będzie niezbędny? Osobom, które wybierają się na klasyczne, jednodniowe górskie trekkingi polecam raczej scyzoryk lub klasyczny nóż, który jest lżejszy i znacznie tańszy w zakupie.

Leatherman Signal – funkcje, waga i wymiary

Leatherman Signal oferuje łącznie 19 funkcji. Tworzą one zestaw, którego nie spotkamy w innych narzędziach wielofunkcyjnych. Jednocześnie jest to model lekki i łatwy w transporcie, co jest bardzo istotne podczas uprawiania survivalowo-outdoorowych aktywności, gdy większość ekwipunku musimy nieść na własnych plecach.

Multitool-w-góry-Leatherman-Signal-rozłożony
Signal został wyposażony w 19 funkcji

Funkcje

Multitool został wyposażony w następujące funkcje:

  • częściowo ząbkowane ostrze o długości 7 cm,
  • piła do drewna o długości 6,5 cm,
  • krzesiwo ze wbudowanym gwizdkiem ratowniczym,
  • młotek,
  • otwieracz do puszek,
  • otwieracz do butelek,
  • diamentowa ostrzałka,
  • kombinerki płaskie i standardowe,
  • standardowy przecinak do drutu i przecinak do drutu twardego,
  • przyrząd do zdejmowania izolacji,
  • rozwiertak z oczkiem,
  • Hex Bit Driver 1/4 cala,
  • gniazdo na wymienne bity (w zestawie dwustronny śrubokręt – płaski i krzyżak),
  • płaski klucz uniwersalny do nakrętek 1/4 cala,
  • płaski klucz uniwersalny do nakrętek 3/16 cala,
  • karabińczyk.

Waga i wymiary

Spotkałem się z opiniami, że Leatherman Signal jest duży i ciężki. Według mnie jest natomiast lekki i kompaktowy. To tylko pokazuje, że ocena wymiarów jest kwestią mocno subiektywną. Przedstawię więc fakty:

  • długość po złożeniu: 11,5 cm
  • długość po rozłożeniu: 17,2 cm
  • szerokość: 4 cm
  • waga: 216 g
  • waga z kaburą: 249 g

W mojej ocenie waga wynosząca 212 g jest więcej niż zadowalająca. Zwłaszcza że mówimy o narzędziu typu full-size z bardzo dużą liczbą narzędzi sprawdzających się w górach. W lżejszych modelach ciężko będzie znaleźć takie funkcje jak krzesiwo, ząbkowane ostrze, dobrą piłę, ostrzałkę czy młotek.

Multitool-w-góry-Leatherman-Signal-zlozony
Multitool jest kompaktowy i przyjazny w transporcie

Narzędzia przydatne w górach

Konstrukcja multitoola Leatherman Signal oparta jest na kombinerkach, wokół których znajdują się narzędzia. Dużą zaletą modelu jest to, że najważniejsze z nich tj. ostrze i piła są dostępne bez potrzeby otwierania całego toola.

Ostrze i piła – przydatne na biwaku

Ostrze ma otwór na palec, dzięki któremu otwieranie jest łatwe i możliwe przy użyciu tylko jednej ręki. W przypadku piły do otwarcia musimy użyć paznokcia lub opuszka palca. Teoretycznie piłę też da się otworzyć jedną ręką, ale jest to bardziej kłopotliwe, niż w przypadku ostrza. Znacznie łatwiejsze będzie otwarcie piły pomagając sobie drugą ręką. Zarówno ostrze, jak i piła mają blokadę liner lock, więc nie ma ryzyka, że narzędzia przypadkowo zamkną się w czasie pracy.

Multitool-w-góry-Leatherman-Signal-otwieranie-ostrza
Aby wyjąć ostrze nie musimy otwierać całego toola

Do czego przydadzą się ostrze i piła w górach? Ostrze to funkcja, która w praktyce może przydać się zawsze – zarówno podczas krótkiego trekkingu, jak i w trakcie wielodniowej wyprawy. W modelu Leatherman Signal ostrze wykonano ze stali nierdzewnej 420HC. Śmiało można go więc użyć nie tylko do otwarcia opakowania z liofem. Dzięki temu, że stal jest nierdzewna, toola możemy wykorzystać do przygotowania zwykłego jedzenia np. zrobienia kanapek czy pokrojenia owoców. Radzę tylko uważać z produktami o bardziej kremowej konsystencji jak np. serek topiony czy pasztet, bo nakładając takie produkty na chleb można łatwo zabrudzić mechanizm otwierania ostrza. Część ostrza jest ząbkowana, co ułatwia cięcie nim różnego typu lin.

Leatherman-Signal-ostrze-użycie
Ostrze z łatwością radzi sobie z drewnem i nie tylko
Multitool-w-góry-Leatherman-Signal-ząbkowane-ostrze
Ostrze jest częściowo ząbkowane

Z kolei piła będzie przydatna podczas wypraw z zaplanowanym biwakiem na dziko w lesie. Możemy za jej pomocą przygotować drewno na ognisko. Piła jest solidna i spokojnie poradzi sobie z cienkimi oraz średnio grubymi gałęziami.

Leatherman-Signal-piła
Piła jest solidna i z łatwością tnie średniej grubości gałęzie

Młotek, krzesiwo – rzadko spotykane w innych multitoolach

Zarówno piła, jak i ostrze przydadzą się, jeśli nie weźmiesz ze sobą śledzi lub szpilek potrzebnych do rozbicia tarpa albo namiotu. Przy pomocy piły przytniesz gałęzie do odpowiedniej długości, następnie korzystając z ostrza zaostrzysz końcówki. Wbicie w ziemię przygotowanych w ten sposób drewnianych “szpilek” ułatwi młotek znajdujący się na końcowej części jednego z ramion toola. Jeśli miałeś już okazję wbijać szpilki w ziemię, to wiesz, że czasami nie jest to łatwe zadanie – zwłaszcza jeśli trafimy na kamienie lub twardą glebę. Od wkładania szpilek nie raz bolała mnie ręka. Młotek rozwiązuje ten problem i znacznie ułatwia rozbicie tarpa lub namiotu.

Multitool-w-góry-Leatherman-Signal-młotek
Młotek bardzo ułatwia życie na biwakach

Skoro jesteśmy przy drewnie, to warto wspomnieć, że multitool w góry Leatherman Signal został wyposażony w krzesiwo, pozwalające na rozpalenie ognia lub uruchomienie kuchenki gazowej. Krzesiwo zostało schowane we wnętrzu toola. Aby je wyjąć, trzeba chwilę pokombinować. Tak samo, aby je później włożyć. Na szczęście po pierwszych kilku próbach, późniejsze wyjmowania i wkładanie krzesiwa idzie już łatwo. Samo krzesiwo ognia nie wznieci. Potrzebujemy także iskrownika. Leatherman pomyślał także o tym i odpowiednio oszlifował górną krawędź piły. Dzięki temu do krzesania ognia nie musimy używać i tępić ostrza głównego.

Multitool-w-góry-Leatherman-Signal-krzesiwo
Krzesiwo nadaje się nie tylko do rozpalenia ogniska, ale także do uruchomienia kuchenki gazowej

Multitool w góry – wielofunkcyjny zestaw naprawczy

Leatherman Signal został wyposażony w wielofunkcyjne kombinerki. Mają one następujące narzędzia: kombinerki płaskie, kombinerki standardowe, standardowy przecinak do drutu, przecinak do drutu twardego (patrząc od strony zewnętrznej). Oba przecinaki są wymienne. Kiedy w górach przydadzą się nam kombinerki? Jak pisałem, góry to pojęcie bardzo obszerne. Możemy je bowiem przemierzać na różne sposoby. Zimą w górach możemy używać np. raków, raczków, rakiet śnieżnych czy nart skiturowych. Sam jestem bardzo dużym fanem tych ostatnich.

Leatherman-Signal-przecinak
Przecinakiem do drutu można ciąć także tworzywo np. trytytki

Trzeba jednak wiedzieć, że zimą na mrozie sprzęt potrafi być kapryśny. Przykładowo wiązania skiturowe są narażone na ciągły kontakt ze śniegiem i łatwo ulegają zalodzeniu. Podczas jednej z wypraw nie byłem w stanie odblokować skistopera, aby przepiąć się z trybu podejścia w tryb zjazdu. Aby to zrobić, musiałem wyciągnąć metalowy drut, który blokował skistoper. Wiązania było jednak tak zalodzone, że urwała się linka, która zwykle to ułatwiała. Przez długi czas musiałem się więc męczyć próbując odblokować wiązanie skostniałymi palcami. Gdybym wtedy miał kombinerki, cała operacja zajęłaby mi chwilę.

Zobacz także:

Kombinerki, klucz, śrubokręt – do prostych napraw

Kolejna sytuacja, z którą spotkałem się w górach i, w której rozwiązaniu znacznie pomógłby mi multitool w góry miała miejsce podczas zimowej wędrówki po Beskidach. Zimą w niskich górach używam klasycznych raczków turystycznych. Są to modele lekkie i znacznie wygodniejsze w użytkowaniu niż klasyczne raki. Konstrukcja raczków bardzo często oparta jest na łańcuszkach, które łączą metalowe zęby z gumową część zakładaną na górną część buta.

Zamberlan-Baltoro-GTX-w-raczkach

Niestety nawet w przypadku raczków od dobrych producentów, niektóre ogniwa, z których zbudowane są łańcuszki mają tendencję do otwierania się. Co jakiś czas warto więc sprawdzić, czy łańcuszek się trzyma i w razie potrzeby docisnąć ogniwa. Zrobienie tego rękami jest kłopotliwe, bo mimo wszystko ogniwa są stalowe. Znacznie łatwiej oraz trwalej jest naprawić i ścisnąć ogniwa przy pomocy kombinerek. Jeśli tego nie zrobimy, to może się zdarzyć, że ogniwo całkiem się otworzy i wypadnie, czego efektem będzie częściowe uszkodzenie raczków.

W naprawie uszkodzonego sprzętu pomogą także inne narzędzia, w które wyposażono multitool Leatherman Signal. Są to: wkrętak z gniazdem na wymienne końcówki (w zestawie otrzymujemy końcówkę ze śrubokrętem płaskim i krzyżakowym), płaski klucz uniwersalny do nakrętek 1/4 cala, płaski klucz uniwersalny do nakrętek 3/16 cala oraz Hex Bit Driver 1/4 cala.

Leatherman-Signal-wymienne-bity
Multitool ma gniazdo na wymienne bity. W zestawie znajduje się dwustronny śrubokręt. W sprzedaży znajdują się także inne końcówki np. torxy i hexy (imbusy)

Otwieracz do puszek, butelek, gwizdek ratunkowy, ostrzałka – na wszelki wypadek

Kolejne funkcje, które ma Leatherman Signal to otwieracz do puszek i otwieracz do butelek. W dzisiejszych czasach ten pierwszy przydaje się rzadko, bo większość puszek ma obecnie wieczka typu easy open. Nie mniej jednak zdarza się, że podczas otwierania puszki urwiemy metalową zawleczkę. Wówczas, aby dobrać się do jedzenia, będziemy musieli użyć jakiegoś narzędzia. Mając pod ręką toola nie będzie to problem. Leatherman Signal ma także otwieracz do butelek, którego przydatność jest oczywista 🍺 😉

Na boku toola umiejscowiono diamentową ostrzałkę. Przyda się zwłaszcza podczas długich wypraw górskich, podczas których intensywnie będziemy użytkować ostrza. Wyprofilowano ją w taki sposób, że można nią naostrzyć także ząbkowaną część ostrza.

Leatherman-Signal-ostrzałka
Ostrzałka jest mała, kompaktowa i lekka

Leatherman Signal został wyposażony również w gwizdek ratowniczy, który został sprytnie wbudowany w krzesiwo. Zastosowanie gwizdka w górach jest raczej jasne – wezwanie pomocy w sytuacjach awaryjnych. Choć gwizdek to sprzęt, którego do tej pory nie użyłem i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał tego robić, to cieszy mnie świadomość, że mam go przy sobie. Ot tak, na wszelki wypadek.

Klips, karabińczyk, pokrowiec – wygodne przenoszenie

Warto powiedzieć kilka na słów na temat sposobów przenoszenia toola. W tym zakresie producent zapewnił kilka rozwiązań:

  • klips,
  • karabińczyk,
  • pokrowiec.

Klips pozwoli przymocować toola do paska albo krawędzi kieszeni. Możemy także wykorzystać karabińczyk i przyczepić toola np. do ramienia plecaka albo uprzęży wspinaczkowej. Zamocowane w ten sposób narzędzie będzie łatwo i szybko dostępne. Do transportowania multitoola przy pasku lub przechowywania go w domu przyda się pokrowiec, który także jest w zestawie.

Multitool-w-góry-Leatherman-Signal-karabinczyk
Karabińczyk idealnie nadaje się do przymocowania multitoola do ramienia plecaka lub uprzęży wspinaczkowej
Leatherman-Signal-kabura
Szlufka pozwala zamocować kaburę przy pasie

Leatherman Signal – czy to odpowiedni multitool w góry?

W mojej opinii Leatherman Signal to bardzo dobry multitool w góry. Ilość i rodzaj narzędzi, w które go wyposażono sprawdzą się w wielu górskich aktywnościach – zarówno latem, jak i zimą. Jest to przy tym model poręczny i przyjazny w transporcie. Korzystając z wbudowanego karabińczyka można go łatwo przyczepić np. do ramienia plecaka, dzięki czemu będziesz go miał zawsze pod ręką.

Leatherman Signal jest oferowany w kilku wariantach kolorystycznych. Najbardziej klasyczna wersja ma srebrne narzędzia i czarne okładziny. W sprzedaży znajdują się także modele z czarnymi narzędziami i okładzinami w kolorach coyote, jasnoniebieskim, czerwonym i zielonym. Testowany przeze mnie Leatherman Signal to limitowana wersja Topo, która ma czarne narzędzia i ciemnozielone okładziny. Dodatkowo na ostrzu wypalono laserowo rysunek poziomicowy.

Multitool-w-góry-Leatherman-Signal-Topo
Limitowana wersja Topo posiada poziomice na ostrzu

Oficjalnym polskim dystrybutorem produktów marki Leatherman jest firma Militaria.pl. Multitool Leatherman Signal można u nich kupić za 549 zł lub mniej, jeśli zbieramy punkty w ramach Klubu Stałego Klienta. Warto wspomnieć, że Militaria.pl odpowiada także za serwis tooli Leathermana. To ważna informacja, bo gwarancja na te urządzenia wynosi aż 25 lat! I nie jest to gwarancja na jedno czy kilka narzędzi, ale na całego toola. Gwarancja nie obejmuje tylko części wymiennych (końcówki, klipsy, kabury itp.), ostrzenia oraz kwestii związanych z estetyką narzędzia, czyli usuwania rys czy przetarć, które są normalnymi śladami użytkowania. Oprócz tego z gwarancji nie skorzystamy, jeśli narzędzie zostało zniszczone celowo np. całkowicie zgniecione lub zdeformowane w wyniku uszkodzeń. Na wszystkie inne usterki mamy aż 25 lat gwarancji, realizowanej przez polską firmę. Dzięki temu naprawa czy też wymiana multitoola trwa zaledwie kilka dni.

Komentarze

Ten post ma 3 komentarzy

  1. scyzorykiem

    Absolutnie nie warto, Wave Plus kosztuje tyle samo a ma znacznie większe możliwości (użyteczność).
    Jak ktoś woli tańszego chińczyka polecam HUOHOU-K30 (gniazdo na standardowe bity 1/4″) lub tańszego NEXTOOL-a z kombinerkami i kluczem nastawnym.

    1. Paweł z Górsko

      Huohou-K30 czy Nextool to osobiście dla mnie żadna alternatywa. Przede wszystkim ze względu na gwarancję, której wyegzekwowanie w przypadku uszkodzenia toola będzie mało prawdopodobne. A Leatherman ma serwis w Polsce i gwarancję 25 lat. Wave to natomiast po prostu inny tool, z innym zestawem narzędzi. Dla mnie w góry lepszą opcją jest Signal, a o tym głównie jest ten artykuł (o multitoolu w góry) 🙂

  2. Moveman

    Sam posiadam swojego Leatermana i wiem, że teraz nie wyobrażam sobie życia bez niego.

Dodaj komentarz