Kojarzycie takie określenie jak skitury? Góry zimą są cudowne, a jazda na nartach to kapitalna rozrywka. Ostatnio kojarzy nam się jednak z tłumami w ośrodkach narciarskich i wysokimi kosztami zakupu karnetu. A gdyby tak spróbować czegoś innego? Zamiast wyjeżdżać wyciągiem, wyjść na szczyt o własnych siłach, a potem cieszyć się pięknym zjazdem w towarzystwie przyrody i jedynie kilku znajomych? Tym właśnie są skitury.

Skitury. Jak zacząć?

Skitouring

Jak to jest moi drodzy, że większość osób z którymi spotykamy się w pracy, szkole czy na uczelni nie jeździ na nartach, ale mimo to na stokach jest tłok, a do wyciągu kolejki. Nie wiem jak Wy, ale ja powoli chce zmiany. Chce móc obcować z przyrodą i cieszyć się jazdą, a nie czuć się jak sardynka w puszce – i to nie tylko w kolejce do wyciągu, ale i później na stoku. Czy jest więc jakieś rozwiązanie? Zdecydowanie tak! Co więcej znane już od dawna, ale dopiero teraz znów zyskuje na popularności. To rozwiązanie to właśnie skitury, czyli wycieczka w góry z nartami przyczepionymi do nóg. Nie korzystamy wówczas z wyciągów. Na górę wdrapujemy się o własnych siłach, aby potem cieszyć się zjazdem w dziewiczym terenie. Brzmi ciekawie, prawda? Ok, ale jak to ugryźć… czy turowanie wymaga specjalnego sprzętu albo umiejętności? Innymi słowy jak zacząć?

Sprzęt

Buty skiturowe

Jeździsz już na nartach i masz swój sprzęt? To świetnie, ale wybierając się na skitury, raczej Ci się on nie przyda. Zwykłe narty zjazdowe są zbyt ciężkie, buty za twarde i niewygodne, a wiązania nie pozwalają na odpowiednie ruchy piętą. Nie oznacza to oczywiście, że musimy od razu wymieniać cały sprzęt. Z pomocą przyjdą nam coraz liczniejsze wypożyczalnie skiturowe. Za cenę około 100 zł za dzień otrzymamy lekki but skiturowy z ruchomą cholewką, którą możemy zablokować przy zjeździe, lekkie narty z wiązaniami pozwalającymi na ruchy piętą jak podczas chodzenia i kije z możliwości regulacji wysokości. To wszystko?

Mamy jeszcze foki, czyli rodzaj tkaniny, którą przylepiamy do spodu nart. Dzięki fokom, narty po prostu nie zjeżdżają w dół podczas podejścia. Gdy już natomiast dotrzemy na szczyt ściągamy je, aby móc zjechać. Czasami, w przypadku oblodzonych stoków, do podejścia mogą być również potrzebne noże do szreni, czyli harszle. Dodatkowo w razie skiturowego wyjazdu w góry zagrożone lawinami, musimy mieć ze sobą lawinowe ABC, czyli sondę, łopatę i detektor. W zależności od miejsca tury, należy także rozważyć zabranie raków i czekana.

Zobacz także:

Wspominałem wcześniej o wypożyczalniach. Warto wiedzieć, gdzie takowe się znajdują. Poniżej wypożyczalnie, o których słyszałem. Zapewne nie wymieniłem wszystkich, ale więcej nie znam. Jeżeli wiecie o jeszcze jakiejś, prośba o info w komentarzu, a zaktualizuje wpis.

 1. Kvapi. Kraków, ul. Racławicka 60,
 2. Chili Sport. Zakopane, Kuźnice 9,
 3. Tatra Trade. Zakopane. Droga na Bystre 2a,
 4. Skiturowe Beskidy. Szczyrk, Myśliwska 69,
 5. Alpinka. Rybnik, ul.Pochyła 25,
 6. KoenigSerwis. Wrocław, Al. Hallera 39,
 7. Paulo Sport. Szklarska Poręba, ul. Turystyczna 28
 8. Schronisko PTTK na Śnieżniku,
 9. Vip Ski, Ośrodek Narciarski Czarna Góra Resort,
 10. Schronisko PTTK Samotnia w Karpaczu,
 11. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Ubiór

Podejście na szczyt na skiturach

Podstawowy sprzęt to odzież narciarska i plecak skiturowy (lub zwykły, ale z możliwością troczenia nart). Dla własnego komfortu, warto jednak ubrać się trochę inaczej, czyli bardziej jak w góry niż na stok. Pamiętajmy bowiem, że o ile na sam zjazd możemy się ubrać bardzo ciepło, naciągając wręcz kalesony po samą szyję, to na podejściu, w takim ubiorze wręcz zwariujemy z gorąca. Najlepiej zastosować ubiór na cebulkę, czyli np. bielizna termiczna, która zwiększy komfort termiczny podczas wysiłku, bluza polarowa lub z softshellu i w miarę lekka kurtka. Dzięki temu, na podejściu kurtkę będziemy mogli schować do plecaka i wyciągnąć ją dopiero, gdy zrobi się zimno, czyli np. do zjazdu.

Zobacz także:

Warto również mieć przy sobie cienką chustę, którą możemy założyć na czoło, aby pot nie zalewał nam twarzy. Na zjazd powinniśmy mieć natomiast kask i/lub ciepłą czapkę. Do tego warto mieć ze sobą dwie pary rękawiczek. Tak jak wyżej, jedne cieńsze na podejście i drugie grubsze na zjazd. Oczywiście pamiętamy o ciepłych skarpetach, okularach przeciwsłonecznych i goglach. Do tego warto zabrać termos z ciepłą herbatą, kanapkę i coś słodkiego. To chyba tyle, jeśli chodzi o sprzęt i ubiór.

Pierwsza wycieczka

Zjazd na nartach poza trasą

Pamiętajmy, że zawsze najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Warto więc zaczynać pod okiem kogoś doświadczonego. Jeśli macie znajomego, który wprowadzi Was w świat skitouringu, to super. Jeśli nie, to warto skorzystać z usług profesjonalisty i wybrać się na wycieczkę połączoną ze szkoleniem. Podstawowe informacje jakie uzyskacie na szkoleniu to obsługa sprzętu, w szczególności wiązań, które mają różne ustawienia do podejścia i do zjazdu. Dowiecie się także jak zakładać, zdejmować i przechowywać foki oraz otrzymacie wiedzę na temat technik podejścia i zjazdu. W przypadku niektórych szkół, zostaną Wam również przekazane podstawowe informacje o lawinach i o orientacji w górach.

A jeśli wolę snowboad?

Splitboard

Również fani deski mogą zejść z przygotowanych stoków i cieszyć się jazdą poza trasami. Dla nich wymyślono splitboard. Zasada podejścia jest bardzo podobna do nart. Deskę rozdzielamy na dwie części (stąd nazwa split), zmieniamy ustawienie wiązań i naklejamy foki. Następnie podchodzimy jak z nartami. Przygotowanie do zjazdu to natomiast złączenie deski w całość, zdjęcie fok i zmiana wiązań, a następnie zjazd jak na snowboardzie. Ilość wypożyczalni splitów jest niestety znacznie mniejsza niż nart skiturowych. Do tego dochodzi większy koszt, ale jeśli wolicie deskę i chcecie spróbować swoich sił w turowaniu, to macie taką możliwość.

Minusy?

Kilka na pewno jest… Dla mnie to przede wszystkim koszty. Nie mówię o samych wyjściach, gdyż ze względu na brak konieczności zakupu karnetu są one tańsze, niż zwykłe wyjazdy na narty. Ogromne koszty wiążą się natomiast z zakupem sprzętu. Nie zawsze chcemy i możemy korzystać z wypożyczalni, bo zwyczajnie jest to kłopotliwe, ale często nie będziemy mieć innego wyjścia. Dlaczego? Dla przeciętnego Kowalskiego jak np. ja, zakup sprzętu do skituru jest po prostu za drogi. Nowy zestaw składający się z butów, nart, wiązań i kijków to nawet 5000 zł. Jeżeli chcemy iść w wyższe góry i nadal zakładamy, że unikamy wypożyczalni, to dochodzi koszt zakupu lawinowego ABC za około 1300 zł. Jeśli natomiast chcielibyśmy nabyć również plecak lawinowy to musimy wyłożyć kolejne 2000-3000 zł.

Jak więc widać koszty są naprawdę duże, a rynek wtórny niestety niezbyt szeroki. Do tego dochodzi również kwestia bezpieczeństwa. Jazda na nartach w górach jest najczęściej zdecydowanie bardziej ryzykowna od jazdy po stoku. Czy powyższe spowoduje, że ktoś odpuści sobie ten rodzaj spędzania czasu? Zapewne tak, ale jest to kwestia raczej indywidualna. Jedno jest pewne. Warto spróbować i ocenić samemu.

Komentarze

Dodaj komentarz