Bluza hybrydowa Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer została zaprojektowana w taki sposób, aby ogrzewała tylko te części ciała, które faktycznie tego potrzebują. Dzięki temu dobrze izoluje od chłodu i jednocześnie zapobiega przegrzaniu organizmu. W jakich aktywnościach bluza sprawdza się najlepiej? Ile kosztuje i czy jest warta zakupu? Zobacz!

Aby czuć się komfortowo w trakcie jesiennych i zimowych górskich zmagań, konieczny jest wybór odpowiedniego ubioru. Odzież powinniśmy dopasować do planowanej aktywności, prognozowanej pogody i indywidualnych potrzeb wynikających ze specyfiki pracy naszego organizmu. Ubiór złożony z właściwie dobranych warstw to z reguły najlepsza decyzja.

Bluza hybrydowa Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer

Opisywana w dzisiejszych artykule bluza hybrydowa Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer to specjalistyczny model, który świetnie się sprawdza jako element ubioru warstwowego. Ma hybrydową budowę, którą oparto na dwóch rodzajach materiału i częściowej izolacji. Ogrzewane są tylko te części ciała, które najbardziej tego potrzebują, czyli klatka piersiowa, brzuch, barki i górna część ramion. Pozostałe elementy bluzy, czyli plecy oraz dolna część rąk nie mają izolacji, co znacznie ogranicza ryzyko przegrzania organizmu w trakcie wysiłku.

Bluza-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-hybrydowa-konstrukcja
Bardzo dużą zaletą bluzy Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer jest to, że ogrzewa tylko te części ciała, które faktycznie tego potrzebują
Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-izolowany-przód
Izolowany przód pomaga zachować komfort cieplny

Izolowany przód, oddychający tył

Ludzkie plecy łatwo się pocą. Jeśli zakryjemy je plecakiem, to potliwość z reguły jeszcze mocniej wzrasta. Izolując tylko frontową część bluzy, producent skonstruował model, który skutecznie zapobiega przegrzaniu skóry pleców. W trakcie intensywnego biegu czy wymagającego podejścia, oczywiście nasze plecy mogą trochę zawilgnąć od potu, ale dzięki temu, że tył bluzy bardzo dobrze oddycha, potliwość powinna być znacznie mniejsza, niż podczas używania bluzy lub kurtki z pełną izolacją.

Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-oddychające-plecy
Tylna część bluzy nie ma izolacji, co zmniejsza ryzyko przegrzania skóry pleców podczas wysiłku
Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-częściowa-izolacja
Izolacji nie ma także dolna część ramion

Bluza Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer ma łącznie trzy kieszenie. Dwie znajdują się po bokach na brzuchu, a jedna na piersi. Wszystkie kieszenie ulokowano pod izolacją. Kieszenie boczne można wykorzystać np. do chwilowego ogrzania dłoni. Z kolei izolowana kieszeń na piersi będzie idealna do przechowywania telefonu. Szkoda, że kieszenie boczne nie zostały ulokowane trochę wyżej. W tym momencie są na tyle nisko, że po zapięciu pasa biodrowego plecaka, dostęp do nich jest częściowo utrudniony.

Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-kieszenie-biodrowe
W kieszeniach biodrowych można ogrzać dłonie
Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-kieszeń-na-klatce
Kieszeń na klatce pomieści telefon, kluczyki lub inne drobne przedmioty

Sprawdza się podczas wysiłku

Bieganie to jedna z najbardziej wymagających aktywności. W trakcie biegu nasz organizm stale pracuje na bardzo wysokich obrotach, co przekłada się na znaczną potliwość i dużą produkcję ciepła. Bluza z częściową izolacją od początku wydawała mi się idealna właśnie do tego typu wymagających aktywności. Aby to sprawdzić zabrałem ją na wycieczkę biegową w Góry Sowie.

Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-swobodny-krój
Bluza jest wygodna i nie ogranicza swobody ruchów

Temperatura w okolicach zera i opady śniegu, to nie idealne warunki do biegania, ale z pewnością dobre do przeprowadzenia testu odzieży. W trakcie biegu miałem pod bluzą tylko koszulkę termoaktywną Columbia Engineered. Korzystałem też z plecaka biegowego. Taki zestaw zapewniał mi komfort przez większą część wycieczki. Jedynie na postojach dorzucałem na wierzch dodatkową kurtkę.

Zobacz także:

Biegi, speed hiking i skitury

Bluza oczywiście sprawdzi się nie tylko podczas biegania. Śmiało można ją zabrać także na jesienne i zimowe wycieczki speed hikingowe czy na skitury. Obie te aktywności wymagają dużego wysiłku, zwłaszcza podczas podchodzenia. Na wyjazdach skiturowych często pokonujemy znaczne odległości i potrzebujemy uniwersalnej odzieży, która nie tylko zapewni ochronę od zimna, ale także pozwoli naszemu organizmowi oddychać. Ze względu na hybrydową budowę, bluza Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer bardzo dobrze spełnia te warunki.

Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-biegowy-test
Biegowy test bluzy Columbia Peak Pursuit Hybrid

Z bluzy można korzystać w szerokim zakresie temperatur. Świetnie się sprawdza jako druga warstwa. W zależności od prognozowanej temperatury w trakcie aktywności, komfort termiczny można regulować poprzez stosowanie cieńszej lub grubszej koszulki termoaktywnej. W określonych warunkach, Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer może być używana również jako warstwa wierzchnia.

Impregnacja Omni-Shield

Bluza Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer najlepiej się sprawdza w roli warstwy wierzchniej, gdy nie wieje i nie ma mrozu. Do działań w temperaturze około zera z reguły wystarcza bluza i dobra koszulka termoaktywna. Jeśli będzie chłodniej, to warto wrzucić coś pod bluzę lub nałożyć na wierzch. Sam opad śniegu nie wymaga natomiast nakładania dodatkowej kurtki, bo model Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer został wyposażony w impregnację Omni-Shield.

Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-impregnacja-Omni-Shield
Materiał pokryto hydrofobową impregnacją Omni-Shield

O tej technologii mogłeś już przeczytać przy okazji innych testów sprzętu Columbii. Jest ona często stosowana w odzieży z kolekcji jesienno-zimowej. Omni-Shield to powłoka impregnująca, która tworzy osłonę na wierzchniej części odzieży. Ma właściwości hydrofobowe, które spowalniają proces wchłaniania wody w materiał. Warto wspomnieć, że powłoka Omni-Shield nie zapewnia bluzie pełnej wodoodporności, ale jest w stanie zabezpieczyć tkaninę przed śniegiem czy delikatnym deszczem. W ograniczonym zakresie powłoka chroni również przed brudem oraz skraca czas schnięcia tkaniny po zamoczeniu.

Bluza Columbia Peak Pursuit – ciekawe detale

Bluza Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer ma ocieplany, wysoki kołnierz, który dobrze chroni szyję przed chłodem. Wyposażono ją także w ściągacze w dolnej części, dzięki którym możemy uszczelnić bluzę, zapobiegając przedostawaniu się wiatru od dołu. Ściągacze mają ciekawą konstrukcję. Z reguły producenci instalują je na zewnątrz. W przypadku modelu Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer, ściągacze znajdują się w kieszeniach bocznych. Aby uszczelnić dół bluzy wystarczy pociągnąć gumowe sznurki.

Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-sciagacze
Ściągacze zostały schowane w kieszeniach
Bluza-hybrydowa-Columbia-Peak-Pursuit-Hybrid-Midlayer-kolnierz
Zamek można bez trudu obsługiwać w rękawiczkach

W tym miejscu warto wspomnieć, że bluza Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer tylko w ograniczonym zakresie zabezpiecza przed wiatrem, więc wybierając się w teren, warto mieć w plecaku wiatrówkę lub klasyczny hardshell. Na biegach najczęściej korzystam z ultralekkiej wiatrówki Columbia F.K.T. Wind Jacket, a w trakcie innych aktywności np. na skiturach, używam klasycznej kurtki z membraną.

Bluza hybrydowa Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer – podsumowanie

Model Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer nie jest typową bluzą biegową, bo te Columbia oferuje w ramach serii Montrail. Ze względu jednak na specyficzną budowę, model dobrze się sprawdza w trakcie górskiego biegu. Bluzę można śmiało zabrać także na wymagające wędrówki, wycieczki speed hikingowe, skitury albo biegówki. Cena zakupu to około 500 zł. Czy bluza jest warta tych pieniędzy?

Jeśli zimą nie stronisz od męczących aktywności i jednocześnie łatwo się pocisz, to zdecydowanie tak. Model ten zapewni Ci komfort termiczny w trakcie wysiłku, również wtedy, gdy na Twoich plecach spoczywać będzie zwiększający potliwość plecak. Sam od dawna szukałem właśnie takiej warstwy docieplającej, bo jestem osobą, która szybko i łatwo się poci. Potrzebowałem więc bluzy, która nie tylko zapewni mi ciepło, ale także sprawi, że nie będę sobie szybko przegrzewał pleców. Dla mnie Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer to zatem strzał w dziesiątkę.

Komentarze

Dodaj komentarz