Kurtka narciarska to podstawowy element ekwipunku każdego fana białego szaleństwa. Nieważne, czy jeździsz na jednej, czy na dwóch deskach. Aby komfortowo spędzić dzień na stoku lub poza nim potrzebujesz skutecznej ochrony ciała. Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak to sprzęt, który taką ochronę zapewnia.

Na nartach jeżdżę od kilku lat. Bardzo polubiłem ten sport. Zaczynałem od łatwych tras w ośrodku w Białce Tatrzańskiej, by później powoli przenosić się na coraz trudniejsze stoki. Od czterech lat próbuję też swoich sił w skitouringu, który według mnie jest kapitalnym sportem. Zimą dużo czasu spędzam jeżdżąc poza trasami, ale zawsze zaliczam też kilka dni na stoku, aby poćwiczyć technikę. Cechą, którą musi mieć kurtka narciarska znajdująca się w moim ekwipunku jest zatem uniwersalność zastosowania. Czy kurtka na narty Columbia Park Run Anorak spełnia ten warunek?

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak

Zanim odpowiem na powyższe pytanie i przejdę do opisu oraz opinii o kurtce, chciałbym przekazać Ci kilka podstawowych informacji dotyczących testowanego modelu. Najważniejsze cechy kurtki to:

  • krój typu anorak z zamkiem 1/4,
  • zakładanie przez głowę,
  • wodoodporna, wiatroodporna, oddychająca membrana Omni-Tech,
  • otwory wentylacyjne pod pachami,
  • docieplająca podszewka Omni-Heat,
  • fartuch przeciwśnieżny,
  • regulowany kaptur,
  • wygodna kieszeń na brzuchu,
  • kieszeń na karnet narciarski.
Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak
Columbia Park Run Anorak to ciekawy model, który różni się od większości kurtek narciarskich

Kurtka typu anorak

Columbia Park Run to model typu anorak (tzw. kangurka). Kurtka jest zakładana przez głowę i nie ma klasycznego zamka głównego na przodzie. Ma natomiast zamek typu 1/4, który pozwala na rozpięcie kurtki do wysokości klatki. Taka konstrukcja zamka ułatwia zakładanie i ściąganie kurtki przez głowę oraz pozwala na regulowanie przepływu powietrza pod materiałem.

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak częściowy zamek
Zamek 1/4 ułatwia zakładanie i ściąganie kurtki

W modelu zastosowano dwa rodzaje materiału. Większość kurtki wykonana jest z gładkiego tworzywa. Dodatkowo ramiona, kaptur, górna część klatki i pleców oraz wierzch przedramion zostały wykonane z tworzywa RipStop. Jest to splot, który charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na rozdarcie. Użyto go w miejscach, które są najbardziej narażone na uszkodzenie. Jeśli przypadkowo rozerwiesz tkaninę RipStop, to kratki zapobiegną poszerzaniu się dziury, co znacznie ułatwi późniejszą naprawę materiału.

Wodoodporna membrana Omni-Tech

Ważnym elementem kurtki jest membrana Omni-Tech, która zabezpiecza przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Membrana zapewnia bardzo dobrą ochronę, co sprawdziłem na własnej skórze podczas ostatniego wyjazdu na skitury w Karkonosze. Generalnie rzadko korzystam z kurtki z membraną podczas podejść, bo moje ciało dość łatwo się przegrzewa. Podczas tego wypadu nie miałem jednak wyjścia. Założenie kurtki było konieczne od razu po opuszczeniu auta, bo lał deszcz, który w wyższych partiach zamienił się w zacinający śnieg. Do tego wiał silny wiatr. Kurtka cały czas zapewniała mi bardzo dobrą ochronę. Kaptur założony na głowę zabezpieczał moją twarz, a membrana Omni-Tech skutecznie chroniła przed wiatrem i wilgocią.

Kurtka narciarska Columbia Park Run Anorak skitury
Membrana Omni-Tech chroni przed wiatrem, deszczem i śniegiem
Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak regulowany kaptur
Kaptur ma regulację i niewielki daszek

Należy w tym miejscu wspomnieć, że każda membrana ogranicza w pewnym stopniu oddychalność tkaniny. Nie ma to większego znaczenia, gdy wybieramy się na zjazdówki, a wysokość planujemy zdobywać korzystając z wyciągów. Jeśli jednak planujemy skiturę, to szczyt z reguły musimy zdobyć korzystając z siły własnych mięśni. A to wymaga sporego wysiłku. Nasz organizm produkuje wówczas dużo ciepła, więc mając na sobie kurtkę z membraną możemy się łatwo przegrzać. Aby temu zapobiec najczęściej nie korzystam z kurtki z membraną podczas podejścia. Zdarza się jednak, że nie mam innego wyjścia, o czym wspominałem wyżej. W takiej sytuacji ważne jest, aby używana przez Ciebie kurtka była wyposażona w rozwiązania, które to ryzyko przegrzania zmniejszą.

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak test
Czasami pogoda jest tak zła, że kurtkę z membraną musimy założyć już podczas podejścia

Odprowadzanie ciepła podczas wysiłku

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak ma kilka rozwiązań, które pomagają w utrzymaniu właściwej temperatury ciała podczas wysiłku. Najważniejsze z nich to:

  • oddychająca membrana,
  • brak ocieplenia,
  • otwory wentylacyjne pod pachami,
  • zamek 1/4 na przodzie, którego rozpięcie pomaga w odprowadzaniu ciepła.
Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak otwory wentylacyjne
Otwory pod pachami są duże i zapewniają skuteczną wentylację

Jestem osobą, która szybko i łatwo się poci, więc początkowo sądziłem, że po założeniu kurtki już po chwili będzie mi w niej zbyt gorąco. O dziwo okazało się, że na podejściu czułem się całkiem komfortowo. Membrana przyzwoicie oddychała, a rozpięty zamek z przodu oraz rozpięte otwory wentylacyjne skutecznie wypuszczały ciepło wytworzone przez moje ciało. Pod kurtką miałem założoną koszulkę termoaktywną Columbia Engineered z długim rękawem oraz bluzę hybrydową Columbia Peak Pursuit Hybrid Midlayer bez izolacji na plecach. Całość współgrała naprawdę dobrze i zapewniała mi przyzwoity komfort termiczny w temperaturze około 0 °C. Oczywiście zastępując kurtkę z membraną innym, lepiej oddychającym produktem np. wiatrówką, komfort termiczny zapewne byłby większy, ale wiatrówka czy softshell nie zawsze są w stanie zapewnić nam wystarczającą ochronę.

Zobacz także:

Duża, praktyczna kieszeń na brzuchu

Spodobały mi się kieszenie zastosowane przez producenta. Łącznie kurtka ma ich trzy:

  • duża kieszeń na brzuchu z dostępem od góry,
  • duża kieszeń biodrowa z dostępem od prawej i od lewej strony,
  • kieszeń na karnet na przedramieniu.

Bardzo przydatna okazała się kieszeń na brzuchu, która jest łatwo dostępna i pojemna. Można w niej schować np. czapkę, chustę czy kamerę sportową. W środku znajduje się również specjalna przegroda na telefon komórkowy. Zamek jest klejony, więc elektronika schowana w kieszeni jest chroniona przed wilgocią. Oprócz tego kurtka ma dużą kieszeń biodrową z dostępem od prawej i od lewej strony. Wewnątrz znajduje się haczyk do którego można przymocować klucze.

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak kieszen na brzuchu
Kieszeń na brzuchu jest pojemna, wygodna i bardzo praktyczna

Bardzo przydatna, zwłaszcza podczas aktywności na stoku jest kieszeń na karnet. Zlokalizowano ją na lewym przedramieniu, co znacznie ułatwia korzystanie z wyciągów. Nie musimy się schylać czy wyciągać karnetu z kieszeni. Aby przejść przez bramkę wystarczy machnąć ręką obok czytnika. Suwaki w kieszeniach wyposażono w długie taśmy, które można łatwo złapać w rękawicach narciarskich.

Innym dodatkiem, który świetnie się sprawdza na nartach jest fartuch przeciwśnieżny. Gdy go zapniemy, śnieg nie przedostanie się pod kurtkę w razie wywrotki. Ponieważ kurtka nie ma klasycznego zamka głównego, zapięcie fartucha zlokalizowano z boku pod dodatkowym zamkiem.

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak fartuch przeciwśnieżny
Zapięcie fartucha przeciwśnieżnego zlokalizowano z boku pod dodatkowym zamkiem

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak – w góry i na stok

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak to model bez ocieplenia. Jestem zdania, że tego typu odzież jest znacznie bardziej uniwersalna od klasycznych kurtek narciarskich. Brak ocieplenia pozwala bowiem na swobodne stosowanie warstw. Przykładowo jeśli jest mróz i wybieram się na narty zjazdowe, pod kurtkę ubieram ciepły polar. Jeśli natomiast wiem, że będę zdobywał wysokość o własnych siłach, to wybieram cienki polar albo bluzę hybrydową z częściowym ociepleniem. Żonglowanie warstwami pozwala więc łatwo dopasować ubiór do warunków. Mając ocieplenie w kurtce z membraną, odpowiednie dopasowanie warstw jest znacznie trudniejsze.

Kurtka narciarska Columbia Park Run Anorak zjazd
Zjazd ze Szrenicy

Jednocześnie trzeba wspomnieć, że brak klasycznej ociepliny nie oznacza, że testowana kurtka nie chroni od zimna. Model Columbia Park Run Anorak wspiera proces ogrzewania ciała poprzez system Omni-Heat. Jest to technologia oparta o aluminiową matrycę naniesioną na podszewkę. Matryca składa się ze srebrnych kropek, które odbijają ciepło wytwarzane przez organizm. Im więc mocniej się ruszamy, tym kurtka lepiej ogrzewa. Aby zwiększyć komfort cieplny producent zastosował także liczne ściągacze, dzięki którym możemy zatrzymać ogrzane powietrze pod kurtkę. Ściągacze znajdują się w dolnej części kurtki i w kapturze. Mankiety można uszczelnić wykorzystując patkę z rzepem.

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak – podsumowanie

Kurtka na narty Columbia Park Run Anorak to model, który dobrze się sprawdza zarówno na stoku, jak i poza nim. Odpowiedź na pytanie z początku artykuły brzmi zatem – tak, kurtka narciarska Columbia Park Run Anorak jest modelem uniwersalnym. Wynika to z braku izolacji oraz wielu rozwiązań, które zwiększają nasz komfort na stoku i poza nim. Czy jest warta zakupu? Według mnie tak, zwłaszcza, że obecnie można ją nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie. Kurtka standardowo kosztuje około 700 zł, ale aktualnie trwa promocja w ramach której testowany model kupisz już za 300 zł! Jest to naprawdę bardzo dobra cena jak za kurtkę narciarską tej jakości. Polecam!

Komentarze

Dodaj komentarz