Kominiarka Columbia Trail Summit II została stworzona do narciarstwa i innych zimowych aktywności. Testuję ją od początku tej zimy. Używałem jej na nartach zjazdowych i na skiturach. Jak sprawdziła się w terenie? Ile kosztuje i czy jest warta zakupu? Zobacz test i opinie!

Model Columbia Trail Summit II ma szeroki otwór na oczy i konstrukcję, która pozwala łatwo odsłonić usta. Kominiarkę uszyto z elastycznego materiału z zastosowaniem dwóch autorskich technologii Columbii: Omni-Wick i Omni-Heat Reflective. Zadaniem tych systemów jest odprowadzanie wilgoci i ogrzewanie skóry. W jaki sposób działają? Czy są skuteczne? O tym za chwilę. Najpierw chciałbym przekazać kilka słów na temat tego, czy (a jeśli tak, to kiedy) generalnie warto używać kominiarki w górach.

Dla kogo kominiarka?

Kominiarka to produkt, który bardzo mocno kojarzy się z narciarstwem. Faktycznie w tym sporcie kominiarki sprawdzają się świetnie. W trakcie zjazdu nasz organizm pracuje na znacznie niższych obrotach, niż podczas trekkingu czy wycieczki skiturowej. Mniejszy wysiłek oznacza, że ciało będzie wytwarzać mniejszą ilość ciepła. A to z kolei wymaga cieplejszego ubioru.

Kominiarka-Columbia-Trail-Summit-II-zjazd
Kominiarka dobrze sprawdza się podczas zjazdów

Dobra ochrona ciała, w tym twarzy przyda się nie tylko podczas zjazdów, ale również w trakcie oczekiwania w kolejce czy podczas jazdy kanapą. Nie wszystkie wyciągi mają przecież osłony przeciwwiatrowe i podgrzewane siedzenia. O wyziębienie na wyciągu zatem nie trudno. Warto jednak wspomnieć, że narty zjazdowe to nie jedyna aktywność, podczas której przyda nam się kominiarka.

Kominiarka czy chusta wielofunkcyjna?

Alternatywą dla kominiarki jest chusta wielofunkcyjna. Pozwala ona jednak zasłonić tylko dolną część twarzy. Kominiarka zapewnia znacznie lepszą ochronę, bo można nią zasłonić całą głowę, w tym górną część policzków i okolice skroni. Są to miejsca, które bardzo trudno ochronić, jeśli korzystamy tylko z chusty i czapki. Najczęściej skronie i górna część policzków są odkryte, co przy mroźnej pogodzie bywa nieprzyjemne.

Zobacz także:

Miałem taką sytuację w ubiegłym roku na skiturach w Karkonoszach. Pogoda była paskudna, wiał silny wiatr z zacinającym od boku śniegiem. Poruszałem się grzbietem w jednym kierunku. Wiatr cały czas wychładzał prawą stronę mojej twarzy. Chusta i czapka zasłaniały większą część głowy, ale skronie i policzki miałem odkryte. Po kilkunastu minutach zacząłem czuć nieprzyjemny ból. Dalszą część drogi pokonałem z ręką przyłożoną do twarzy, bo tylko w ten sposób mogłem zasłonić skroń. Od tamtej pory zabieram kominiarkę nie tylko na narty zjazdowe, ale także na inne zimowe wypady.

Kominiarka-Columbia-Trail-Summit-II-skitury
Gdy jest zimno i wieje, kominiarka pozwoli osłonić całą twarz

Trzeba natomiast wspomnieć, że lepsza ochrona wiąże się z mniejszą swobodą. Kominiarka założona na twarz nie jest tak wygodna jak chusta. Osobiście stosuję zasadę, że kominiarkę zabieram za każdym razem, gdy wybieram się na narty zjazdowe. Jeśli idę na skitury albo trekking, to na twarzy ląduje chusta wielofunkcyjna. Kominiarkę mam natomiast schowaną w plecaku na wypadek pogorszenia warunków. Jeśli wzmaga się wiatr lub sypie zacinający śnieg, zakładam kominiarkę i dodatkowo chustę. Dzięki temu moja twarz jest w pełni osłonięta i dobrze chroniona przed zimnem.

Kominiarka Columbia Trail Summit II – przydatne detale

Gdy szukałem kominiarki dla siebie, zależało mi aby był to model elastyczny. Kluczowa była możliwość odsłonięcia ust, bo chciałem w miarę swobodnie móc coś przekąsić, bez potrzeby ściągania czy podsuwania kominiarki do góry. Model Columbia Trail Summit II spełnia te wymagania. Ma jeden otwór na oczy, który jest rozciągliwy, szeroki i nie ogranicza pola widzenia. Tkanina jest bardzo elastyczna, dzięki czemu otwór można w razie potrzeby mocno rozciągnąć odsłaniając całą twarz, w tym brodę. Kominiarka jest jednocześnie stosunkowo długa, dzięki czemu chroni nie tylko głowę, ale także całą szyję.

Kominiarka-Columbia-Trail-Summit-II-odsłonięte-usta
Elastyczny materiał i specjalny krój pozwalają odsłonić całą twarz bez potrzeby ściągania kominiarki

Otwory na ustach

Możliwość odsłonięcia ust jest przydatna także wówczas, gdy potrzebujemy nabrać więcej powietrza w płuca np. podczas bardzo męczącego podejścia. W przypadku kominiarki Columbia Trail Summit II z reguły nie będziemy mieć jednak takiej potrzeby, bo model wyposażono w specjalne otwory na ustach. Dzięki temu w kominiarce możemy dość swobodnie oddychać. To duża zaleta jeśli z kominiarki chcemy korzystać także podczas bardziej wymagających trekkingów czy wycieczek skiturowych w mroźną pogodę.

Kominiarka-Columbia-Trail-Summit-II-otwory-ułatwiające-oddychanie
Otwory na ustach ułatwiają oddychanie

Otwory na zauszniki okularów

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden detal, który rzadko można spotkać w kominiarkach innych producentów. Nad uszami znajdują się niewielkie otwory, w które można wsunąć zauszniki okularów przeciwsłonecznych. Dzięki temu okulary nie będą się zsuwać z twarzy. W wielu sytuacjach np. gdy nie pada zacinający śnieg, okulary są wygodniejsze od gogli narciarskich, więc możliwość używania ich z kominiarką to bez wątpienia zaleta. Osobiście zmieniłbym natomiast konstrukcję otworów. Z jakiegoś powodu są one wycięte poziomo, przez co trafienie zausznikami do otworów bywa kłopotliwe. Sądzę, że otwory pionowe byłyby lepszym rozwiązaniem.

Kominiarka-Columbia-Trail-Summit-II-otwory-na-zauszniki
Otwory na zauszniki okularów przeciwsłonecznych

Kominiarka Columbia Trail Summit II – autorskie technologie

Columbia to marka z renomą i historią. Odzież tego producenta cechują wysoka jakość i autorskie technologie. W przypadku kominiarki zastosowano aż dwie: Omni-Wick i Omni-Heat Reflective. O obu mogłeś już przeczytać przy okazji innych moich testów odzieży Columbia.

Omni-Heat Reflective

Omni-Heat Reflective to technologia stosowana przez markę Columbia w produktach jesienno-zimowych. Bardzo często można ją spotkać w kurtkach i spodniach narciarskich. Otrzymały ją m.in. produkty z opisywanej przeze mnie wcześniej linii Powder Keg. Działanie technologii Omni-Heat Reflective opiera się na odblaskowych aluminiowych kropkach, które znajdują się na wewnętrznej stronie odzieży. Kropki te odbijają ciepło wytwarzane przez ciało, czego efektem jest skuteczne ogrzewanie skóry. Dzięki temu, pomimo zastosowania cienkiego materiału kominiarka dobrze chroni twarz przed zimnem.

Zobacz także:

Omni-Wick

Zastanawiałem się jak kominiarka zachowa się na moim czole, które z reguły bardzo szybko się poci. Obawiałem się, że matryca może ograniczać wchłanianie wilgoci. Na szczęście nie odczułem żadnego dyskomfortu, również w trakcie intensywnych podejść. Za odprowadzanie wilgoci odpowiada system Omni-Wick. Tkanina wyposażona w tę technologię ma specjalną konstrukcję, która wspiera wchłanianie i przekazywanie potu na zewnątrz. W efekcie materiał nie magazynuje wilgoci, co przekłada się na znacznie wyższy komfort użytkowania odzieży.

Kominiarka-Columbia-Trail-Summit-II
Test w Karkonoszach

Pomimo tego, że kominiarka była na czole mokra od potu, to nie odczuwałem na skórze dyskomfortu wynikającego ze zbyt dużej wilgotności. Nie było mi też zimno w twarz. Mogę więc śmiało stwierdzić, że połączenie technologii Omni-Heat Reflective oraz Omni-Wick skutecznie dba o komfort termiczny skóry.

Kominiarka Columbia Trail Summit II – podsumowanie

Większość kominiarek innych producentów oferowana jest w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Osobiście nie przepadam za takim rozwiązaniem. Ludzka głowa może mieć bardzo różne kształty czy wymiary. Wolę więc wybierać produkty zapewniające dokładne dopasowanie. W przypadku kominiarki Columbia Trail Summit II mamy do wyboru dwa rozmiary: S/M oraz L/XL. Długość obu wersji jest taka sama, ale różnią się one obwodem głowy:

  • Rozmiar S/M – obwód około 48-56 cm,
  • Rozmiar: L/XL – obwód około 50-58 cm.

Kominiarka Columbia Trail Summit II kosztuje około 100 zł. Cena jest więc zbliżona lub niższa, niż w przypadku kominiarek innych renomowanych producentów.

Komentarze

Dodaj komentarz