książka TREK

Wiecie już wszystko o wędrowaniu? Ja nie wiem, ale jestem łasy na nową wiedzę. Gdy jestem dobrze przygotowany, w górach czuje się po prostu lepiej 🙂 Dlatego bardzo się ucieszyłem na wieść, że na rynku wydawniczym pojawi się poradnik autorstwa znakomitego trekkera i przewodnika Mateusza Waligóry.

Książka TREK. Od marzenia do przygody

książka TREK

Książka TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu to pozycja obowiązkowa dla każdego trekkera! Ma charakter poradnika, więc chwilami może nudzić. Gdy jednak nasze głowy zaczyna już przytłaczać wiedza, autor podrzuca nam opowieści ze swoich wędrówek po świecie. Dzięki temu przeczytamy krótkie opowiadania o jego trekkinach przez mroźny płaskowyż Hardangervidda w Norwegii oraz królewskie góry Cordillera Real i słoną pustynię Salar de Uyuni w Boliwii.

Wiedza, którą otrzymujemy z książką, oczywiście nie wyczerpuje w 100% wszystkich poruszonych w niej tematów. Daje nam natomiast solidne podstawy do dalszego poszerzania wiedzy. Co więcej w niektórych przypadkach jak np. artykuły o zdrowiu, dniu na szlaku, nawigacji, bezpieczeństwie czy ekwipunku zawiera znacznie więcej niż tylko podstawy.

Co dokładnie znajdziemy w książce?

książka TREK

Wspomniane opowiadania oddzielają od siebie rozdziały Przed trekkingiem, Na trekkingu i Ekwipunek. W każdym z nich autor dzieli się z nami swoją ogromną wiedzą jaką zgromadził w trakcie wielu wypraw w najdalsze zakątki świata. 

Przed trekkingiem

W tym rozdziale poznamy ciekawe kierunki trekkingów w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Północnej oraz Australii i Oceanii. Na przykład:

  • Uznawany za najtrudniejszy szlak trekkingowy w Europie GR20, przecinający Korsykę w linii północ-południe,
  • Szlak na najwyższą górę na ziemi Chimborazo w Ekwadorze (Dlaczego najwyższa? 🙂 Zerknijcie ➡ gorsko.eu/najwyzsza-gora-swiata),
  • Trekking do jednej z najpiękniejszych gór świata Alpamayo w Peru,
  • Ogromnej długość szlak Pacific Crest Trail w USA, którego przejście może zająć od 6 do 8 miesięcy,
  • I wiele więcej…

Rozdział Przed trekkingiem to także porady na temat map i przewodników, przygotowania kondycyjnego, zdrowia w górach czy dokumentów i ubezpieczenia. Do kwestii zdrowia autor podchodzi bardzo szczegółowo.

Na trekkingu

Rozdział Na trekkingu to wiedza, która przyda nam się już podczas wędrówki. Autor m.in. dokładnie wyjaśnia kwestie nawigacji tj. jak posługiwać się mapą i kompasem. Jest to bardzo istotna tematyka, a jednak wielu z nas nie wie jak nawigować używając właśnie kompasu. W książce TREK, autor doradza również jak wybrać trasę, biwakować, gotować i jeść czy nawet jak się myć. Ogromne wrażenie zrobił na mnie fragment, gdzie autor uczy jak przewidywać pogodę, gdy nie mamy dostępu do prognoz. Zakres przekazywanych informacji jest więc bardzo bardzo szeroki.

Ekwipunek

Ostatni rozdział szczegółowo opisuje ekwipunek, który zabieramy ze sobą na trekking. Poruszana jest kwestia odpowiedniego doboru warstw ubrania czy materiałów. Rozpoczynając od bielizny przez polary i kurtki, po odzież puchową i z membraną. Przeczytamy również o sprzęcie biwakowym, plecaku, obuwiu czy akcesoriach jak elektronika lub transport i uzdatnianie wody. To tylko ogólny zarys. Rozdział z ekwipunkiem jest bardzo, ale to bardzo szeroki.

Grafika

książka TREK

Książka TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu jest bardzo bogato ilustrowana. Szkoda tylko, że nie zawiera podpisów. W przypadku rysunków czy zdjęć sprzętu nie jest to problem, ale mając już zdjęcia gór i krajobrazów, fajnie byłoby wiedzieć, gdzie zdjęcie zostało wykonane. Przykładowo na stronach 30 i 31, autor opisuje trzy kierunki trekkingów, a zdjęcie jest tylko jedno i generalnie nie wiadomo do końca, gdzie zostało wykonane. Możemy się tylko domyślać, ale może o to chodziło autorowi?

Gdzie kupić?

książka TREK

Książka została wydana przez Wydawnictwo Agora. Cena na okładce to 39,99 zł, ale jak zawsze, znajdziemy ją w sieci taniej. W przypadku książek najczęściej korzystam z porównywarki Ceneo. Najniższe znalezione przeze mnie oferty to około 25 zł. Publikacja dostępna jest także w formie e-booka w serwisie publio.pl.

Polecam także

Komentarze

Dodaj komentarz