Utarło się przekonanie, że pranie szkodzi właściwościom wodoodpornym odzieży przeciwdeszczowej. Jest to stwierdzenie zarówno prawdziwe, jak i nieprawdziwe. Dlaczego ten kij ma dwa końce? Aby zrozumieć tę kwestię musimy najpierw wiedzieć, jak jest zbudowana odzież przeciwdeszczowa i co sprawia, że jest wodoodporna.

Co sprawia, że odzież jest wodoodporna?

Właściwości przeciwdeszczowe zapewniają dwa główne elementy: membrana oraz impregnacja. Oczywiście na rynku są produkty, które mają impregnację, ale brak im membrany np. bluzy softshell z warstwą DWR. Przy większym deszczu na pewno jednak przemokną. Prawdziwie wodoodporna odzież zawiera duet: membrana i impregnacja. Zadaniem membrany jest nieprzepuszczanie wody, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, czyli oddychalności. Z kolei impregnacja DWR (Durable Water Repellent) odpycha wodę i przeciwdziała wsiąkaniu jej w materiał.

Czyszczenie i impregnacja odzieży przeciwdeszczowej

Impregnacja odzieży przeciwdeszczowej. Krople na materiale

Pranie i upływ czasu powoduje zanikanie warstwy DWR. Gdy tak się stanie, odzież zaczyna namakać, a to zakłóca cyrkulację powietrza. Pogarsza się więc nie tylko wodoodporność, ale też oddychalność. Z tego zapewne wzięło się przekonanie, że odzieży przeciwdeszczowej prać się nie powinno. Ten kij ma jednak drugi koniec, którym są znajdujące się w membranie pory.

W dużym uogólnieniu, budowa odzieży z membraną przypomina trochę skórę. Pory które znajdują się w membranie mogą zostać zatkane przez brud. To również zakłóca cyrkulację powietrza i sprawia, że odzież znacznie gorzej oddycha. Jest to szczególnie odczuwalne w ubraniu górnym, czyli np. wszelkiego rodzaju kurtkach przeciwdeszczowych. Odzież wówczas najczęściej nadal nie przemaka od zewnątrz, ale co z tego skoro materiał słabo oddycha, więc od środka i tak jesteśmy mokrzy.

Prać czy nie prać?

Odpowiedź na pytanie „prać czy nie prać?”, brzmi zatem prać, ale ostrożnie i w odpowiednich środkach. Gdy zauważymy, że kurtka robi się od środka mokra i nieprzyjemna (bardziej mokra, niż dotychczas podczas większego wysiłku – membrana nie zapewni 100% oddychalności, więc trochę wilgoci może gromadzić się na materiale), zaczynamy od polania jej z wierzchu wodą.

Jeśli woda skropli się i nie wsiąknie, powinno wystarczyć wypranie odzieży w odpowiednim środku czyszczącym. Jeśli natomiast woda będzie wsiąkać w materiał, to bardzo możliwe, że oprócz prania, czeka nas także impregnacja odzieży przeciwdeszczowej. Jeśli robiliśmy to niedawno, po wyczyszczeniu kurtki można spróbować ją ostrożnie wyprasować, zachowując oczywiście wszystkie środki bezpieczeństwa. Niektóre impregnaty aktywują się pod wpływem ciepła. Jeśli to nic nie da, pozostaje impregnacja z użyciem właściwego preparatu. 

Skraplanie i wsiąkanie wody w materiał, dobrze widać na filmie przygotowanym przez firmę Nikwax, jednego z producentów impregnatów.

Jakiego środka użyć?

Wielu producentów odzieży sprzedaje własne środki czyszczące. Ja jednak skupię się na dwóch najbardziej uznanych markach tj. produktach firm Nikwax oraz Granger’s. Oferuje je większość dobrych sklepów górskich, w tym Skalnik.pl. Ciężko powiedzieć, która z firm ma lepsze produkty. Jeśli chodzi o jakość, to środki obu dobrze spełnią swoje zadanie. Różnice mogą być w cenie oraz w sposobie użycia. Przykładowo Granger’s oferuje środek 2w1 (czyszczenie i impregnacja odzieży przeciwdeszczowej), ale o tym za chwilę.

Ważny jest również rodzaj membrany. Na rynku mamy ich kilka. Najpopularniejszy to oczywiście Gore-Tex. Przykładowo Marmot i The North Face używa także swoich membran. Przed zakupem środka, warto sprawdzić w opisie czy są jakieś przeciwwskazania do użycia preparatu z membraną, którą posiada Wasza kurtka.

Czyszczenie

Impregnacja odzieży przeciwdeszczowej. Nikwax Tech Wash
Środek do czyszczenia Nikwax Tech Wash

Jeśli chodzi o samo czyszczenie, to sprawa jest prosta. Potrzebujemy środka do użycia w pralce. Aby uniknąć uszkodzenia membrany, nie zaleca się korzystania z wszelkiego rodzaju detergentów standardowo używanych w praniu. Co więcej, przed praniem powinno się dokładnie wyczyścić podajnik pralki z wszelkiego rodzaju pozostałości. Następnie po prostu wlewamy środek czyszczący do podajnika, w ilości zgodnej z opisem na butelce. Środek czyszczący firmy Nikwax to Nikwax Tech Wash, a firmy Granger’s to Granger’s Performance Wash.

Podczas prania pamiętajcie, aby zamknąć wszystkie zamki czy rzepy, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia materiału. Temperaturę należy ustawić zgodnie z metką na odzieży. Z reguły będzie to 30 lub 40 stopni. 

Impregracja odzieży przeciwdeszczowej

Impregnacja odzieży przeciwdeszczowej. Granger's Clothing Wash+Repel
Środek 2w1 czyszczenie i impregnacja. Granger’s Clothing Wash+Repel

W przypadku natomiast impregnacji, możemy użyć środka impregnującego w praniu lub za pomocą sprayu. Pierwszy rodzaj jest wygodniejszy. Po pierwszym praniu, w którym odzież zostanie wyczyszczona, po prostu ponownie uruchamiamy pralkę, wlewając do podajnika preparat w ilości zgodnej z zaleceniem producenta. Produkty impregnujące to np. Nikwax TX.Direct Wash-In oraz Granger’s Clothing Repel.

Dodatkowo firma Granger’s oferuje także wspomniany przeze mnie wcześniej preparat 2w1 Granger’s Clothing Wash+Repel. Środek czyści i impregnuje w jednym praniu. Na pierwszy rzut oka preparat jest bardziej opłacalny, niż zakup oddzielnie produktów do czyszczenia i impregnacji, bo butelka 300 ml Granger’s Clothing Wash+Repel jest tańsza, niż zestaw dwóch 300 ml butelek Nikwax Tech Wash oraz Nikwax TX Direct Wash-In, ale… Po pierwsze zestawem Nikwax wypierzemy więcej, a po drugie nie zawsze trzeba zarówno prać, jak i impregnować. W przypadku natomiast środka 2w1 oszczędzamy czas, prąd, wodę… Ciężko powiedzieć co jest lepsze. Sami musicie podjąć tę decyzję. Ja wybrał zestaw Nikwaxa.

Jeśli natomiast chcecie zaimpregnować odzież ocieplaną np. polarem lub puchem, to impregnacja w pralce odpada. Należy w tej sytuacji użyć środka w sprayu. Przykłady środków impregnujących w sprayu to Grangers Performance Repel oraz Nikwax TX.Direct Spray On.

Gdzie kupić?

Szeroką ofertę środków impregnujących znajdziecie na stronie skalnik.pl/akcesoria-impregnaty-do-odziezy.html. Ilość może w pierwszy momencie zawrócić w głowie, ale to dlatego, że znajdują się tam również preparaty do prania odzieży typu softshell, czyszczenia odzieży wełnianej, puchowej czy bielizny termoaktywnej. Aby ułatwić Wam kupno, poniżej krótkie zestawienie produktów, których zadaniem jest pranie i impregnacja odzieży przeciwdeszczowej z membraną:

ProducentPranieImpregnacja w pralce2w1Impregnacja w sprayu
NikwaxNikwax Tech WashNikwax TX.Direct Wash-InBrakNikwax TX.Direct Spray-On
Granger'sGranger's Performance WashGranger's Clothing RepelGranger's Clothing Wash+RepelGranger's Performance Repel

Zobacz także

Polecam również inne poradniki:

Komentarze

Dodaj komentarz