Lądek-Zdrój to niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku, które większość osób kojarzy głównie z uzdrowiskiem. Większość, ale nie wszyscy, bo dla ludzi gór Lądek-Zdrój to przede wszystkim dom Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. W nadchodzący weekend odbędzie się już 24. edycja tej imprezy. Festiwal Górski w Lądku startuje w czwartek, 19 września i będzie trwał do niedzieli, 22 września.

Tak jak w ubiegłym roku, głównym punktem programu będzie ceremonia wręczenia Złotych Czekanów. Piolets d’Or 2019 to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie Festiwalu, ale oczywiście nie jedyne. Organizatorzy zaplanowali także wiele innych atrakcji. Można śmiało stwierdzić, że ilość spotkań, prelekcji, filmów czy warsztatów jest po prostu ogromna. Nie jestem w stanie opisać ich wszystkich, ale postaram się powiedzieć kilka słów o tych, które według mnie są najciekawsze i najważniejsze.

Ceremonia-Otwarcia-Festiwalu-Górskiego-im.-Andrzeja-Zawady
Ceremonia Otwarcia Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady 2018
fot. Szymon Aksienionek

Festiwal Górski w Lądku 2019

Festiwal Górski w Lądku 2019 rozpoczyna się już w nadchodzący czwartek. Najważniejszym i najbardziej poruszającym wydarzeniem pierwszego dnia, będzie bez wątpienia spotkanie z Johnem Rosskeley’em. Jego syn Jess, zginął w tym roku podczas wspinaczki w Canadian Rockies. Życie stracił wówczas także David Lama oraz Hansjörg Auer. John Rosskeley wielokrotnie odwiedzał lawinisko. W trakcie jednego z wyjazdów znalazł nienaruszony sprzęt fotograficzny należący do zmarłych alpinistów. Na podstawie zdjęć i filmów stworzył poruszającą prezentację, którą pokaże w Lądku.

W piątek Festiwal Górski w Lądku 2019 rozkręci się na dobre. Tego dnia na gości czeka ogrom spotkań, prelekcji, filmów i warsztatów. Ciekawą atrakcją będzie możliwość obejrzenia repliki Jelcza, którym polscy himalaiści jeździli na wyprawy w latach 70 i 80. Obok niego zaprezentowany zostanie Base Camp z autentycznym wyposażeniem z tamtej epoki.

Osoby pragnące poszerzyć swoją górską wiedzę będą mogły wziąć udział w licznych warsztatach m.in. wspinaczkowych, biegowych, z nawigacji czy z pierwszej pomocy w górach. W piątek odbędzie się ponadto ceremonia rozdania nagród w konkursie na Książkę Górską Roku 2019.

Zobacz także:

Złote Czekany 2019

Sobota to dzień, który należeć będzie przede wszystkim do Złotych Czekanów. Jak większość z Was zapewne wie, nagrodę Piolet d’Or Carriere, czyli Złotego Czekana za całokształt osiągnięć otrzyma w tym roku Krzysztof Wielicki. Na sobotę zaplanowano także spotkania z innymi wybitnymi alpinistami. Będą to m.in. Aleš Česen i Luka Stažar, którzy opowiedzą o nagrodzonym Złotym Czekanem przejściu Latoku I (7145 m).

Złote-Czekany-2018
Statuetki Złotych Czekanów 2018 tuż przed wręczeniem
fot. Lucyna Lewandowska

Co ciekawe wręczenie Piolet d’Or to nie jedyna gala, która w ten weekend odbędzie się w Lądku. Ważnym wydarzeniem będzie również gala wręczenia Legii Honorowej (franc. L’Ordre national de la Légion d’honneur ), czyli najwyższego odznaczenia przyznawanego przez państwo francuskie. Z rąk Ambasadora Francji nagrodę odbiorą Denis Urubko, Adam Bielecki i Jarosław Botor.

Inne interesujące sobotnie wydarzenia to m.in. cykl warsztatów „Jak zdobyć tę górę?”. W trakcie prelekcji będzie można posłuchać porad na temat wejść na takie szczyty jak Mont Blanc du Tacul, Tubkal, Island Peak i Lyskamm. Łącznie w trakcie trwania festiwalu zaplanowano aż 46 warsztatów z różnych dziedzin. W sobotę odbędą się ponadto 25. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych, zawody biegowe Annapurna Run oraz wieczorna impreza integracyjna Ludzi Gór w trakcie której zagrają zespoły Łąki Łan i Danny Boy Experience.

4 dni pełne wrażeń

Ostatni dzień Festiwalu poświęcony będzie głównie wspinaniu i przewodnictwu. Ciekawie zapowiada się m.in. panel, w którym wezmą udział szef IVBV Christian Trommsdorff oraz inni międzynarodowi przewodnicy wysokogórscy np. Sandy Allan czy Maciek Ciesielski. W trakcie panelu odznaki otrzymają nowi polscy przewodnicy IVBV.

Zobacz także:

Na niedzielę zaplanowano również rozmowę z francuską alpinistką Catherine Destivelle oraz pokaz brytyjskiego nurka jaskiniowego Chrisa Jewella, który był jednym z głównych bohaterów akcji ratunkowej w tajlandzkiej jaskini w 2018 roku. W niedzielę odbędzie się ponadto bieg Kanczendzonga Run, a punktem kulminacyjnym programu będzie ceremonia ogłoszenia i rozdania nagród filmowych.

Największa impreza Ludzi Gór

Opisane wyżej wydarzenia to tylko ułamek tego, co przygotowali organizatorzy. Cały program jest zbyt obszerny, aby w przystępny sposób przedstawić go w jednym tekście. Zachęcam więc do samodzielnego sprawdzenia programu, który znajdziecie na stronie Festiwalu w zakładce Program oraz w aplikacji mobilnej. W sprzedaży dostępne są zarówno karnety jednodniowe, jak i na całą imprezę. Karnety uprawniają do korzystania z bezpłatnego pola namiotowego. Ceny możecie sprawdzić na stronie internetowej organizatora w sekcji Bilety.

Komentarze

Dodaj komentarz