Wielkimi krokami zbliża się premiera długo oczekiwanej książki “Kurtyka. Sztuka wolności” autorstwa Bernadette McDonald. Biografia Wojtka Kurtyki w polskiej wersji pojawi się w księgarniach już 31 stycznia 2018 roku. Książka zostanie wydana nakładem Wydawnictwa Agora.

Pierwsza biografia Wojtka Kurtyki

To nie pierwsza książka “Voytka”, ale pierwsza jego biografia. Człowieka który zawsze chciał wspinać się po swojemu. Bardziej niż cel interesowała go droga i styl przejścia. Porażka na trudnej, dziewiczej ścianie znaczyła dla niego więcej, niż sukces na zatłoczonej i zaporęczowanej drodze. Jego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku w Himalajach. W 2016 roku został nagrodzony Złotym Czekanem za całokształt dokonań górskich.

Biografia Wojtka Kurtyki miała swoją światową premierę w sierpniu tego roku. Choć od czasu premiery minęło zaledwie kilka miesięcy, “Art of Freedom: The Life and Climbs of Voytek Kurtyka” (oryginalny tytuł książki – przyp. red.) świętował już pierwsze triumfy. Książkę nagrodzono m.in. w prestiżowym międzynarodowym konkursie literatury górskiej Banff Mountain Book 2017 w kategorii Non Fiction oraz w National Outdoor Book Awards 2017 w kategorii Historia/Biografia. W polskiej wersji biografia będzie nosić tytuł “Kurtyka. Sztuka wolności”. Autorem książki jest Bernadette McDonald. Znana i ceniona kanadyjska pisarka i autorka publikacji o tematyce górskiej. Spod jej palców wyszły takie bestsellery, jak “Tomaž Humar” (2008), “Ucieczka na szczyt” (2011) i “Alpejscy wojownicy” (2015).

Dla polskich fanów wspinaczkowego talentu Wojtka Kurtyki, jego biografia była do tej pory dostępna tylko po angielsku. Nie jest to przeszkoda nie do pokonania, ale większość osób mimo wszystko woli czytać w rodzimym języku. Do niedawna nie było wiadomo kiedy i kto wyda polską wersję. To na szczęście się zmieniło i już znamy odpowiedź. “Kurtyka. Sztuka wolności” pojawi się w księgarniach 31 stycznia 2018 roku, a wyda ją Wydawnictwo Agora. Nadal aktualne pozostaje natomiast pytanie, czy książka będzie hitem i zdobywcą nagród na przyszłorocznych polskich festiwalach górskich?

Polecam

Polecam także recenzje innych książek o polskich himalaistach:

Komentarze