Wybór butów skiturowych czy też narciarskich wymaga wiele uwagi, a źle dobrany model potrafi znacznie uprzykrzyć zimowy wypad. Wygrzewając ostatnio wkładki w butach skiturowych miałem okazję słyszeć dyskusję kilku osób szukających dla siebie nowych butów. Jedna z kobiet stwierdziła, że w życiu nie poświęciła tak dużo czasu wyborowi jakiegokolwiek obuwia. Warto natomiast pamiętać, że o komfort stóp na stoku czy na skiturowym szlaku dbają nie tylko buty, ale także skarpety. W dzisiejszym teście chciałbym przedstawić Ci skarpety narciarskie Bridgedale Ski Mid+ Merino.

Skarpety narciarskie Bridgedale Ski Mid+ Merino

Odpowiednio dobrane skarpety, o właściwej grubości i z wysokiej jakości materiałów zwiększają komfort zimowych działań oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia odmrożeń. Zastanawiałeś się kiedyś czemu stopy i dłonie z reguły marzną najszybciej? Ciało człowieka to niezwykła machina. Nasz organizm wie, które organy są potrzebne do przetrwania. Na tej liście nie ma ani stóp, ani dłoni. Dlatego też, w momencie gdy zaczynamy mocniej marznąć, organizm skupia się na ogrzaniu najważniejszych narządów, spowalniając jednocześnie krążenie w peryferyjnych częściach ciała. Wybierając się zimą w góry należy więc zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie stóp i dłoni.

Skarpety-narciarskie-Bridgedale-4

Skarpety narciarskie nie powinny być ani za grube, ani zbyt cienkie. Optymalna jest średnia grubość materiału. Dlaczego? Buty narciarskie zbudowane są z dwóch głównych elementów. Zewnętrznej skorupy oraz wewnętrznej wkładki. Wkładka, czyli liner zapewnia stopom wygodę oraz… ciepło. Pełni więc m.in. rolę ocieplenia. Z tego względu z butami narciarskimi i skiturowymi najlepiej współpracują skarpety o średniej grubości. Testowane dzisiaj skarpety narciarskie Bridgedale Ski Mid+ Merino to właśnie model o wyśrodkowanej grubości, ale z dodatkowym ociepleniem w okolicach palców, które marzną zdecydowanie najszybciej.

Wełna merino

Skarpety narciarskie Bridgedale Ski Mid+ Merino testowałem głównie podczas wypadów skiturowych. W odróżnieniu od klasycznego narciarstwa zjazdowego, na skiturach stopy pracują bardzo intensywnie. Przekłada się to na zwiększoną produkcję potu, który wytwarza przegrzane ciało. To z kolei może się skończyć nawet odmrożeniami, bo mokre skarpety bardzo szybko wychładzają. Dlatego od dłuższego czasu, zimą w górach używam wyłącznie skarpet z wełny merino. Dotyczy to nie tylko wyjazdów skiturowych, ale także zimowego trekkingu.

Wełna merino to materiał, który cechują świetne właściwości termiczne i termoaktywne. We włóknach wełny merynosów znajdują się mikroskopijne kieszonki. Magazynowane w nich powietrze świetnie izoluje od zimna. Jednocześnie włókna wełny merynosów posiadają zdolność do wchłaniania wilgoci i odprowadzania jej na zewnątrz tkaniny. Dzięki temu pomagają utrzymać suchy klimat wokół skóry, nawet wówczas, gdy stopy intensywnie pracują. Ze skarpet z wełny merino korzystam już od dawna i nigdy nie zdarzyło mi się, abym wieczorem wyciągnął z butów mokre czy nawet wilgotne stopy. Skarpety narciarskie Bridgedale Ski Mid+ Merino posiadają w składzie 34% naturalnej wełny merino.

… ale odpowiednio wzmocniona

W okresie zimowym wełna merino to surowiec prawie idealny. Prawie, bo wełniane włókna są bardzo delikatne. Źle reagują m.in. na szybkie zmiany temperatur, więc pranie i suszenie odzieży z wełną merino w składzie wymaga dużej uwagi. Ze względu na wrażliwość włókien merino, skarpety z tego surowca są z reguły wzmacniane tworzywami syntetycznymi. Nie inaczej jest w przypadku skarpet narciarskich Bridgedale Ski Mid+ Merino. Wzmocniono je włóknami Endurofil™, czyli polipropylenem, który nie tylko poprawia wytrzymałość skarpet, ale także wspiera oddychalność tkaniny.

Skarpety-narciarskie-Bridgedale-3

Z kolei miejsca, które są najbardziej narażone na uszkodzenia, czyli okolice palców i pięty wzmocniono pancernym nylonem. W materiale znalazła się także domieszka elastanu Lycra®, za sprawą którego skarpety są rozciągliwe i dobrze dopasowują się do stopy. Do łączenia tkanin naturalnych z syntetycznymi, Bridgedale wykorzystuje swoją autorską technologię o nazwie FusionTech™. W ten sposób producentowi udało się osiągnąć kompromis, czego efektem jest skarpeta posiadająca zalety wełny merino i jednocześnie pozbawiona jej wad.

Skarpety-narciarskie-Bridgedale-2

Konstrukcja

Skarpety narciarskie Bridgedale Ski Mid+ Merino wykonano w taki sposób, aby zapewniały dobrą amortyzację. Większa grubość skarpety jest wyczuwalna głównie w okolicach palców. Na zgięciu stopy producent dodał pionowe wstawki, które zapobiegają zaginaniu materiału, czego efektem mógłby być nieprzyjemny ucisk. Skarpeta ma wysoką budowę, co jest w zasadzie naturalne w przypadku modeli narciarskich. Bridgedale Ski Mid+ Merino sięga ponad połowę łydki i zakrywa nogę w miejscu kontaktu z górną częścią wkładki buta narciarskiego. W ten sposób wyeliminowano ryzyko wystąpienia obtarć w miejscu kontaktu botka ze skórą. Ściągacz zlokalizowany w górnej części skarpety wydaje się dość wąski, ale dobrze utrzymuje skarpetę na swoim miejscu i przede wszystkim nie uciska łydki, co jest niezwykle istotne w przypadku wielogodzinnych tur. Wszystkie szwy są oczywiście płaskie, co także zapobiega powstawaniu otarć.

Skarpety-narciarskie-Bridgedale-5

W terenie

Każdy sprzęt, którego test publikuję na stronie najpierw zabieram w góry. Skarpety narciarskie Bridgedale Ski Mid+ Merino były ze mną na kilku wypadach. Zawsze spisywały się bardzo dobrze. Na jednym z wyjazdów zdarzyło mi się dać im ostry wycisk. W sumie trochę niechcący, bo po prostu za słabo zapiąłem but skiturowy. Mniej więcej w połowie śródstopia od strony wewnętrznej dochodziło do mocnego tarcia, które po pewnym czasie zacząłem już odczuwać na skórze. Po powrocie do domu okazało się, że stopę mam mocno zaczerwienioną, ale na skarpecie nie ma żadnych uszkodzeń. Zastosowane w modelu materiały wzmacniające zdały więc egzamin.

Skarpety-narciarskie-Bridgedale-Ski-Mid-Merino

Wełna merino to tkanina o naturalnych właściwościach antybakteryjnych. W praktyce oznacza to, że nawet po kilku dniach użytkowania skarpet w warunkach górskich, tkanina nie wydziela przykrego zapachu. To bardzo duża zaleta w przypadku dłuższych wyjazdów, bo pozwala ograniczyć ilość zabieranych skarpet do minimum. Co więcej, gdy po kilku dniach intensywnych działań, ich trudy zaczną dawać o sobie znać zapachem, skarpety wystarczy przewietrzyć. Taki zabieg szybko przywróci im świeżość i pozwali na dalsze wykorzystywanie bez potrzeby prania.

Czyszczenie i zakupy

Nic jednak nie trwa wiecznie. Nawet produkty z wełny merino muszą być co pewien czas czyszczone. Warto przy tym pamiętać, że ich pranie wymaga zwiększonej uwagi. Do czyszczenia najlepiej wykorzystywać specjalne preparaty przeznaczone do ubrań z wełny merino. Skarpety można prać w pralce, ale w temperaturze nie większej niż 40 ° i z niskim poziomem wirowania. Skarpet nie wolno czyścić chemicznie. Trzeba także pamiętać o unikaniu kontaktu materiału z wysokimi temperaturami, czyli w praktyce skarpet nie wolno prasować, ani zbyt szybko suszyć np. na kaloryferze.

Skarpety narciarskie Bridgedale Ski Mid+ Merino dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Wart uwagi jest także szeroki zakres oferowanych rozmiarów tj. 36-39, 40-43, 44-47 i 48+. W zależności od dostępnych promocji cena skarpet to około 100-110 zł. Można je nabyć w sklepie górskim 8a.pl.

Tekst powstał we współpracy z firmą SNAP Outdoor, która jest wyłącznym dystrybutorem marki Bridgedale na Polskę.

Komentarze

Dodaj komentarz