Omni-Heat Black Dot to nowość w ofercie marki Columbia. Zadaniem systemu jest ochrona przed zimnem, a jego działanie oparto na aluminiowych czarnych kropkach pokrywających zewnętrzną część odzieży. Jak dokładnie działa technologia Omni-Heat Black Dot? W jakich produktach można ją znaleźć?

Columbia Sportswear to amerykańska firma, znana z produkcji wysokiej jakości sprzętu outdoorowego, narciarskiego i biegowego. Produkty tej marki bardzo często posiadają autorskie technologie, wspierające użytkowników w outdoorowych aktywnościach. Miałem okazję testować już różne systemy Columbii. Większość zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Z zaciekawieniem przeczytałem więc o nowej technologii Omni-Heat Black Dot, która od niedawna oferowana jest w wybranych produktach zimowych Columbii.

Omni-Heat Black Dot – pierwsza zewnętrzna osłona termiczna w branży outdoorowej

Omni-Heat Black Dot to zewnętrzna osłona termiczna chroniąca przed zimnem. System funkcjonuje jak panel słoneczny. Swoje działanie opiera na tysiącach wielowarstwowych czarnych kropek znajdujących się na zewnętrznej stronie odzieży. Kropki wychwytują ciepło słoneczne i zatrzymują je wewnątrz materiału. Z tego powodu technologia Black Dot bywa nazywana magnesem słonecznym.

Każda wielowarstwowa kropka jest wykonana z aluminium. Kropki pokryto czarną powłoką, co pozwala na zwiększoną absorpcję ciepła ze światła słonecznego. Przeprowadzone testy laboratoryjne i terenowe potwierdziły, że kurtki wyposażone w technologię Omni-Heat Black Dot szybko się nagrzewają i utrzymują ciepło przez długi czas.

Systemy ocieplające Omni-Heat

Omni-Heat Black Dot to nie pierwsza technologia ocieplająca Columbii. Historia systemów Omni-Heat rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem na rynek podszewek Omni-Heat Reflective. Działanie technologii, która w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia oparte jest na odblaskowych kropkach z aluminium. Kropki te odbijają ciepło wytwarzane przez ciało. System stosowany jest w różnego rodzaju odzieży m.in. kurtkach, spodniach narciarskich, bluzach czy rękawicach.

Zobacz także:

W 2018 roku Columbia wprowadziła nowy, ulepszony system Omni-Heat 3D. W przypadku tej technologii, podszewka z aluminiowymi kropkami została dodatkowo wyposażona w małe poduszki z pionowo tkanych włókien. Włókna te, odsuwają podszewkę i tworzą termiczną warstwę między ciałem a podszewką. W ten sposób poprawiono odbijanie ciepła oraz usprawniono cyrkulację powietrza pod warstwą odzieży. Wprowadzenie na rynek technologii Black Dot w 2020 roku to kolejny krok Columbii w walce z niskimi temperaturami.

„Pracując nad nową technologią maksymalizującą zatrzymywanie ciepła przez materiał wierzchni, zainspirowaliśmy się koncepcją szyb niskoemisyjnych, pokrytych tlenkami metali szlachetnych […] Nigdy wcześniej nie widzieliśmy izolacji umieszczonej na zewnętrznej warstwie kurtki i byliśmy pod ogromnym wrażeniem wydajności pochłaniania i zatrzymywania ciepła podczas naszych testów zarówno w laboratorium, jak i w chłodnym klimacie w różnych miejscach świata”.

– powiedział dr Haskell Beckham, starszy dyrektor ds. innowacji w dziedzinie odzieży w firmie Columbia

Kluczowe modele wyposażone w system Omni-Heat Black Dot

Kurtka Three Forks Black Dot zawiera kombinację technologii chroniących przed zimnem. W modelu zastosowano wychwytującą ciepło słoneczne zewnętrzną powłokę Omni-Heat Black Dot, zaawansowaną odblaskową podszewkę Omni-Heat 3D oraz izolację Omni-Heat Stretch. Kurtka dostępna jest w wersji męskiej i damskiej. Sugerowana cena detaliczna to 1249,99 zł.

Kurtka-Columbia-Three-Forks-Black-Dot
Kurtka zimowa Columbia Three Forks Black Dot

Damska Kurtka Dawn Watch Black Dot została wyposażona w trzy technologie Columbii, zaprojektowane z myślą o maksymalnej ochronie przed zimnem. Model ma zewnętrzną warstwę Omni-Heat Black Dot, zaawansowaną odblaskową podszewkę Omni-Heat 3D i izolację Omni-Heat Stretch. Kurtka kosztuje 1699,99 zł.

Kurtka-Columbia-Womens-Dawn-Watch-Black-Dot
Kurtka damska Columbia Dawn Watch Black Dot

Dodatkowe informacje

Więcej informacji na temat technologii Black Dot można znaleźć na stronie Columbia.com oraz w mediach społecznościowych:

  • @columbia1938 na Twitterze,
  • @columbia1938 na Instagramie,
  • @ColumbiaSportswear na Facebooku.

Modele z nowej kolekcji są dostępne w sklepie firmowym Columbii w Zakopanem (ul. Krupówki 37) oraz online w sklepie answear.com.

Komentarze

Dodaj komentarz