16. Krakowski Festiwal Górski już za nami. Jak co roku, impreza przyciągnęła do Krakowa mnóstwo ludzi gór, którzy przez 5 dni mogli słuchać prelekcji, brać udział w warsztatach i konkursach oraz oglądać najlepsze filmy wspinaczkowe i górskie. To właśnie filmy będą głównym tematem tego artykułu, a konkretnie tytuły biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym oraz Polskim Konkursie Filmowym.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Do Międzynarodowego Konkursu Filmowego zakwalifikowano łącznie 15 obrazów. Najszerszą reprezentację miały filmy wspinaczkowe, choć nie zabrakło także tytułów alpinistycznych, biegowych czy narciarskich. Grand Prix 16. KFG trafiło do obrazu „Free Solo”, czyli filmu opowiadającego o słynnym na cały świat solowym przejściu drogi Freerider na El Capitanie przez Alexa Honnolda.

najlepsze-filmy-wspinaczkowe-i-gorskie-free-solo-16-kfg
„Free Solo” to zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Filmowego i zdobywca Grand Prix
fot. Adam kokot / KFG

Nieczęsto w historii wspinania zdarza się moment, w którym poprzeczka zostaje wyniesiona na tak  wysoki poziom. Poziom, który może przez długie lata nie zostać wyrównany lub przekroczony. Gdy moment taki jak ten zostaje uchwycony na taśmie filmowej – ukazując dogłębnie dramaturgię, motywację i skomplikowaną osobowość wspinacza, a także wpływ jego aktywności na najbliższych – rezultatem jest film, który podobnie jak sama wspinaczka, podnosi poziom górskiej kinematografii. W tym roku podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego mieliśmy okazję obejrzeć taki właśnie film.

– uzasadniło swój wybór jury

Tytuł od początku zapowiadał się bardzo ciekawie. W końcu dotyczy jednej z najbardziej wybitnych solówek wszech czasów. Wielu widzów KFG bardzo chciało go obejrzeć, ale nie wszystkim było to dane. I tu niestety garść krytyki w stronę organizatorów. W tym roku po raz pierwszy festiwal trwał 5 dni i zaczął się już w środę. Jednak pierwsze 2 dni to w rzeczywistości tylko wieczorowe pokazy filmów organizowane w krakowskich kinach. Jeśli ktoś mieszka w Krakowie, bez problemu mógł wybrać się w środę wieczorem do kina, aby zobaczyć „Free Solo”.

Co jednak, gdy ktoś mieszka poza Krakowem? Prawda jest taka, że ze względu na pracę nie wiele osób przebywających na stałe poza stolicą małopolski mogło sobie pozwolić na przyjazd do Krakowa już w środę. Cieszy, że organizatorzy próbują rozszerzyć formułę KFG, ale mogli wyjść naprzeciw osobom, które nie mogły być w Krakowie już od środy i powtórzyć film w trakcie trwania głównej części festiwalu.

Polecam także:

Najlepsze filmy wspinaczkowe i górskie

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym nagrodzono także inne najlepsze filmy wspinaczkowe i górskie. W kategorii Najlepszy Film Górski zwyciężył obraz „Mountain”, w którym Jennifer Peedom próbuje odpowiedzieć na pytania czym są góry i co dla nas znaczą?

najlepsze-filmy-wspinaczkowe-i-gorskie-mountain-16-kfg
„Mountain” zwycięża w kategorii Najlepszy Film Górski
fot. Adam kokot / KFG

Za ukazanie w czystej, artystycznej formie piękna gór i fascynacji górskim żywiołem. Nagroda dla filmu, którego głównym bohaterem są góry.

– uzasadniło jury

Z kolei w kategorii Najlepszy Film Wspinaczkowy zwyciężył „Dawn Wall”. Obraz przedstawia przejście przez zespół Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson, jednej z najtrudniejszych dróg wielowyciągowych na El Capitanie. Warto dodać, że „Dawn Wall” co pewien czas emitowany jest w kinach. Najbliższy pokaz filmu odbędzie się 20 grudnia w sieci kin Multikino w całym kraju.

najlepsze-filmy-wspinaczkowe-i-gorskie-dawn-wall-16-kfg
Nagroda w kategorii Najlepszy Film Wspinaczkowy powędrowała do obrazu „Dawn Wall”
fot. Adam kokot / KFG

To nie tylko wyjątkowy film wspinaczkowy dokumentujący w sposób dotąd niespotykany największe osiągnięcie we wspinaczce wielkościanowej. To podróż przez życie! Emocjonalny rollercoaster ukazującym widzowi poświęcenie oraz obsesję w najczystszej formie. Absolutnie inspirujący.

– uzasadniło decyzję jury

Wyróżnienie i pozostałe filmy

Jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia dla „Od palice k vrtu” Jana Simanka. W filmie można zobaczyć wyjątkową historię Petra Špeka Slaniny, słynnego czeskiego „profesora” wspinaczki klasycznej w piaskowcu.

Poniżej lista wszystkich 15 filmów biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Linki kierują do zwiastunów filmów w serwisie YouTube lub Vimeo.

Polski Konkurs Filmowy

Podczas 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego rozdano także nagrody w Polskim Konkursie Filmowym. I Nagroda trafiła do obrazu „Dreamland. Film dokumentalny o Macieju Berbece”, którego reżyserem jest syn tragicznie zmarłego himalaisty.

najlepsze-filmy-wspinaczkowe-i-gorskie-dreamland-16-kfg
I Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym dla obrazu „Dreamland”
fot. Adam kokot / KFG

Za mocną, trzymającą w napięciu dobrze opowiedzianą historię. Za poruszający portret rodzinny i za odwagę, z jaką został przedstawiony, oraz za głębię tej uniwersalnej opowieści o sile górskiej pasji.

– uzasadniło jury

II Nagrodę przyznano z kolei tytułowi „Splitbergen” o pierwszej polskiej wyprawie splitboardowej w odległy rejon Spitsbergenu. Poniżej pełna lista filmów zakwalifikowanych w Polskim Konkursie Filmowym. Linki kierują do zwiastunów.

Komentarze

Dodaj komentarz