Wyprawa na Kazbek to wymagająca fizycznie, ale jednocześnie bardzo ciekawa propozycja spędzenia czasu w Gruzji. I co istotne, Kazbek jest szczytem, który może zdobyć prawie każdy sprawny górski turysta. W tym artykule chciałbym Ci doradzić w jaki sposób zorganizować wyprawę na Kazbek, aby Twoje przyszłe wejście na ten gruziński pięciotysięcznik odbyło się w sposób bezpieczny i skuteczny.

Wyprawa na Kazbek

Wysokość Kazbeku to 5047 m, 5033 m lub 5054 m (zależy od źródła). Bez względu na to, którą wysokość przyjmiemy za poprawną, wchodząc na szczyt na pewno przekroczymy granicę 5000 m n.p.m. A to już nie przelewki. Trzeba więc brać pod uwagę, że góry nie zdobędziemy z biegu. Aby bezpiecznie wejść na szczyt Kazbeku, a potem z niego zejść, należy podejść do tematu rozsądnie i rozłożyć wyprawę na co najmniej 5-6 dni. Poniższy przykładowy program zakłada, że wejście i zejście z góry zajmie 5 dni, ale warto mieć dodatkowy dzień w zapasie na wypadek niepogody.

1 dzień: Stepancminda 1740 m ➡ Cminda Sameba 2170 m ➡ Saberdze 3020 m

↔ 5 km, ⬆ 850 m, ⏱ 3,5-4,5 h
* w przypadku dojazdu autem pod Cminda Sameba

Wyprawa na Kazbek prawie zawsze startuje ze Stepancmindy (Kazbegi). Najpierw idziemy lub podjeżdżamy samochodem pod klasztor Cminda Sameba, a następnie pieszo dochodzimy do wysokości 3000 m, gdzie warto zaplanować nocleg. Na miejscu znajduje się schronisko Alti Hut, koło którego można rozbić namiot. W okolicy jest źródło wody, ale przed wypiciem trzeba ją dobrze przegotować.

Wyprawa-na-Kazbek-Saberdze-Alti-Hut-nocleg
Saberdze warto wybrać na miejsce pierwszego noclegu. Możemy spać we własnych namiotach lub w schronisku Alti Hut

2 dzień: Saberdze 3020 m ➡ Stacja Meteo 3650 m

↔ 3,5 km, ⬆ 650 m, ⏱ 3-4 h

Drugiego dnia wyprawy na Kazbek wyruszamy w kierunku Stacji Meteo. Po około godzinie docieramy do pierwszych trudności, a konkretnie lodowca Gergeti, którym pokonujemy dalszą część drogi. Ten fragment lodowca nie jest bardzo stromy, ale mimo to warto mieć na nogach raki lub chociaż raczki. Na lodowcu powyżej Stacji Meteo musimy już używać tradycyjnych raków.

Zobacz także:

3 dzień: Stacja Meteo 3650 m ➡ okolice Białej Kapliczki 4000 m

↔ 3 km, ⬆ 350 m, ⏱ 3 h

Dzień aklimatyzacyjny ma za zadanie przygotować nasz organizm do przekroczenia granicy 5000 m w trakcie ataku szczytowego. W tym celu możemy podejść do Białej Kapliczki, która znajduje się na wysokości około 3900 m. Potem należy skręcić w prawo i podejść jeszcze kawałek w górę, co pozwoli na przekroczenie 4000 m.

Wyprawa-na-Kazbek-Stacja-Meteo-i-baza-namiotowa
Stacja Meteo widziana z podejścia pod Białą kapliczkę

4 dzień: Stacja Meteo 3650 m ➡ Kazbek 5047 m ➡ Stacja Meteo 3650 m

↔ 11 km, ⬆ 1400 m, ⏱ 10-14 h

Największe trudności Kazbek stawia przez nami w trakcie ataku szczytowego, który jest bardzo wymagający fizycznie. W zależności od formy Twojej i współtowarzyszy, na nogach będziesz musiał spędzić nawet około 14 h. W moim przypadku było to 11 h. Ze Stacji Meteo wystartowaliśmy o 3 nad ranem, na szczycie byliśmy o 10:20, a do Stacji Meteo wróciliśmy o 14.

5 dzień: Stacja Meteo 3650 m ➡ Cminda Sameba 2170 m ➡ Stepancminda 1740 m

↔ 8,5 km, ⬇ 1500 m, ⏱ 3-5 h

* w przypadku zjazdu autem

Ostatni dzień wyprawy na Kazbek to zejście z góry. Startujemy ze Stacji Meteo i pieszo schodzimy na wzgórze przy cerkwi Cminda Sameba. Stąd możemy dalej iść pieszo do miasta lub zjechać autem, jeśli wcześniej zdecydowaliśmy się je wynająć.

Klasztor-Cminda-Sameba
Cminda Sameba to zdecydowanie najładniej położony klasztor w Gruzji

Kazbek – trudności

Jednym z pierwszych pytań, które zadaje sobie większość osób pragnących zdobyć Kazbek jest czy zrobić to samodzielnie, czy skorzystać z usług przewodnika. Odpowiedź oczywiście brzmi… to zależy. Sama wyprawa na Kazbek nie przedstawia trudności natury wspinaczkowej, ale trzeba znać zasady aklimatyzacji organizmu do wysokości. Trudności może również sprawić nawigacja, gdy trafisz na złą pogodę. W trakcie mojego pobytu na zboczach góry Kazbek, kilkukrotnie wędrowałem w totalnym mleku. Nie miałem zielonego pojęcia gdzie jestem i gdzie powinienem dalej iść. Na szczęście wiedzieli to przewodnicy, ale nawet oni pomagali sobie naprowadzając poszczególne ekipy gwizdami.

Lodowiec-Gergeti-poniżej-Stacji-Meteo
Lodowiec Gergeti poniżej Stacji Meteo

Największe trudności stawia przed turystami lodowiec powyżej Stacji Meteo. Bardzo istotna jest więc znajomość zasad poruszania się po lodowcu i umiejętność unikania szczelin. Koniecznie trzeba też wiedzieć co robić, gdybyś Ty lub ktoś z Twojego zespołu do szczeliny jednak wpadł. Jeżeli masz potrzebną wiedzę, sprzęt i minimum dwie sprawdzone osoby do ekipy, to możesz planować samodzielne wejście. Jeśli nie, to lepiej skorzystać z usług przewodnika. Kazbek nie lubi singli, ani osób bez wiedzy i odpowiedniego przygotowania.

Aklimatyzacja na Kazbeku

Wyprawa na Kazbek pozwoli Ci na przekroczenie 5000 m n.p.m. To już znaczna wysokość, która potrafi sprawić trudności. Kluczem do dobrej aklimatyzacji jest powolne zdobywanie wysokości oraz przyjmowanie bardzo dużej ilości płynów. Zalecana ilość to aż 4 litry na dobę. Jest to naprawdę bardzo dużo, więc koniecznie weź ze sobą jakieś tabletki, które nadadzą wodzie smak. Picie wody w takiej ilości przez kilka dni z rzędu sprawi, że chwilami nie będziesz już mógł na nią patrzeć. Trzeba się jednak przełamać i pić dalej, bo w dużej mierze od tego zależy czy zdobędziesz szczyt.

Wyprawa-na-Kazbek-aklimatyzacja-Biała-Kapliczka
Biała kapliczka znajduje się na wysokości około 3900 m

Warto też brać pod uwagę, że nawet postępując zgodnie z zaleceniami, możesz mieć objawy choroby wysokościowej, choć z reguły są one niewielkie. W moim przypadku już od pierwszej nocy na wysokości 3000 m, towarzyszył mi ból głowy, który jednak ustępował, gdy szedłem. W Stacji Meteo głowa bolała mnie praktycznie cały czas i szybko się męczyłem. Są to dość powszechne objawy, które miewa większość osób biorących udział w wyprawie na Kazbek. Niewielki ból głowy nie jest powodem do niepokoju, ale ważne jest, aby cały czas obserwować swój organizm i odpowiednio reagować. Z możliwymi objawami choroby wysokościowej warto zapoznać się wcześniej, aby wiedzieć, które z nich mogą być dla Ciebie niebezpieczne i co robić, gdy się pojawią.

W tym miejscu warto dodać, że w okolicy Stacji Meteo przez cały sezon letni stacjonują polscy ratownicy z ekipy Bezpieczny Kazbek. Jeśli więc poczujesz się naprawdę źle, zawsze możesz skorzystać z ich pomocy. Warto wspomnieć, że Bezpieczny Kazbek jest projektem społecznym i nie ma finansowania państwowego. Ratownicy przebywają w Gruzji na zasadach wolontariatu, a na wyposażenie i utrzymanie bazy składają się darczyńcy i sponsorzy. Gorąco zachęcam do wsparcia tego projektu. Więcej informacje o akcji Bezpieczny Kazbek możesz znaleźć na ich profilu na Facebooku.

Bezpieczny-Kazbek
Namiot Bezpiecznego Kazbeku

Wyprawa na Kazbek z Mountain Freaks

Mam już dość sporą wiedzę dotyczącą zimowej turystyki i znam zasady ratownictwa szczelinowego. Nie czułem się jednak na siłach, aby podjąć się roli lidera wyprawy na Kazbek. Nie mieliśmy także trzeciej osoby do zespoły. Zdecydowaliśmy więc z małżonką o skorzystaniu z usług agencji Mountain Freaks, która nie tylko zapewnia sprawdzonego przewodnika, ale także dba o całą logistykę wyjazdu. To właśnie na wejściu z przewodnikiem Mountain Freaks będą bazowały kolejne akapity tego tekstu.

Na Kazbeku możemy spotkać kilkunastoosobowe grupy osób połączone ze sobą za pomocą jednej liny. Z reguły w ten sposób szczyt zdobywają turyści zza wschodniej granicy. Mountain Freaks organizuje natomiast wyprawy zgodnie z zasadami przewodnictwa europejskiego. Każdy przewodnik bierze pod opiekę tylko trzy osoby i jest z nimi związany liną przez większość ataku szczytowego. Dzięki temu wyprawa na Kazbek z Mountain Freaks jest maksymalnie bezpieczna, choć oczywiście trzeba pamiętać, że w górach ryzyko zawsze istnieje.

Wieloosobowy-zespół-lodowiec-Gergeti
Przede mną nasz przewodnik, a wyżej wieloosobowy zespół połączony jedną liną

Przewodnicy Mountain Freaks to osoby sprawdzone i znające się na swojej pracy. Nie są to co prawda przewodnicy IVBV/UIAGM/IFMGA, bo Gruzja nie jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Górskich (aktualnie status kandydata ma Georgian Mountain Guide Association GMGA), ale każdy guide współpracujący z Mountain Freaks jest odpowiednio wyszkolony i ma certyfikaty upoważniające go do pracy w charakterze przewodnika górskiego w Gruzji.

Są to jednocześnie osoby, które na Kazbeku były już wielokrotnie. Dobrze znają tę górę i trudności, które mogą pojawić się po drodze. Do ich pracy nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Jedyne o czym trzeba pamiętać i brać pod uwagę decydując się na przewodnika to, że dyktują oni tempo i dopasowują je do najsłabszego uczestnika grupy. Przewodnika nie można wyprzedzać, więc nie nadrobimy dystansu wtedy, gdy dobrze się czujemy i mamy na to siły. Tempo, które narzuca przewodnik jest w zasadzie spacerowe, ale wysokość robi swoje, więc nie można powiedzieć, abyśmy w ogóle nie męczyli się w trakcie podejścia. A podczas ataku szczytowego, nawet niewielkie tempo będzie oznaczało naprawdę bardzo duży wysiłek.

Kazbek nie lubi singli

Na lodowcu musimy grać drużynowo. Przez większość ataku szczytowego będziemy szli związani liną z przewodnikiem i jeszcze dwiema osobami. Trzeba więc brać pod uwagę, że Twoje wejście na szczyt będzie zależeć także od kondycji i formy innych uczestników wyprawy. Może się zdarzyć, że nie będziesz miał wpływu na to, kto znajdzie się z Tobą na jednej linie. Nie zdarza się to często, ale bywają sytuacje, że osoba, która dobrze się czuje i ma siłę na zdobycie szczytu, musi zawrócić ze względu na złe samopoczucie innego uczestnika.

Jeśli skorzystasz z usług agencji Mountain Freaks i wybierzesz grupę otwartą, to zapewne wyprawa na Kazbek będzie składała się z kilkunastu osób i kilku przewodników. Do wysokości plateau, czyli około 4000 m będziecie szli wszyscy razem. Choć przewodnicy będą już mieli przypisane do siebie po trzy osoby, to nadal będzie można dokonać zmian w ekipach. Dzięki temu obserwując uczestników, przewodnicy będą mieli możliwość dopasowania zespołów pod kątem aktualnej formy poszczególnych osób. Ten dość prosty zabieg znacznie zwiększa szansę zdobycia szczytu przez osoby, które są w stanie danego dnia to zrobić.

Wyprawa-na-Kazbek-trudności
Każdy przewodnik Mountain Freaks ma pod opieką maksymalnie trzy osoby

Na plateau wiążemy się z przewodnikiem liną. Wówczas nie ma już możliwości zmiany składu drużyn. Trzeba więc brać pod uwagę, że jeśli któryś z Twoim współtowarzyszy całkowicie opadnie z sił, to zawrócić będziecie musieli wszyscy. W przypadku mojego turnusu na szczycie nie stanęła jedna ekipa. Dla nich wyprawa na Kazbek zakończyła się w okolicach 4500 m. Generalnie jednak zdecydowana większość osób znajdująca się pod opieką Mountain Freaks wchodzi na wierzchołek.

Sprzęt na Kazbek

Sprzęt na Kazbek to temat na oddzielny artykuł. Co zabrać na wyprawę możesz sprawdzić np. w artykule 8academy. Od siebie dodam, że w plecaku warto mieć nawilżany papier toaletowy. Ten sprytny wynalazek 2w1 pozwoli Ci przemyć wiadome miejsce zawsze po załatwieniu potrzeby, co zmniejszy ryzyko powstania podrażnień. Weź także szybką i porządną kuchenkę, bo gotowanie zajmie Ci mnóstwo czasu. Aby uniknąć rewolucji żołądkowych wodę lodowcową, który wypływa z rury przy Stacji Meteo (i którą pijemy), należy porządnie przegotować. Po uzyskaniu wrzątku warto zostawić garnek na gazie jeszcze przez około 5-10 minut, aby na 100% pozbyć się wszystkich bakterii.

Dobór ekwipunku zależeć będzie od sposobu organizacji wyjazdu. Przez cały pobyt na zboczach góry możesz bowiem spać w namiocie albo w schroniskach. Możesz także wnieść cały sprzęt samodzielnie do Stacji Meteo lub wynająć miejsce na koniu. Konie to popularna metoda transportu bagażu z Kazbegi do Stacji Meteo. Wówczas na plecach musimy nieść tylko to, co potrzebne na dwudniowy trekking. Niech jednak nie zmyli cię słowo „tylko”, bo waga Twojego plecaka trekkingowego i tak wynosić będzie zapewne około 15 kg.

Zobacz także:

Jeśli nie zdecydujesz się na transport konny, to waga bagażu, który będziesz musiał wnieść do Stacji Meteo wzrośnie do około 30 kg. Niektórzy mogą mieć obiekcje przed wykorzystaniem koni do transportu ekwipunku. Ja szczerze mówiąc nie miałem. Konie na Kazbeku mają znacznie lepszą pracę niż chociażby zwierzęta, które muszą ciągnąć wozy z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Jeden koń na Kazbeku może nieść bagaż o maksymalnej wadze 60 kg, czyli mniej niż gdyby wiózł tylko jeźdźca.

Konie-na-Kazbeku-transport-bagażu
Konie transportują bagaże pomiędzy wzgórzem przy Cminda Sameba, a Stacją Meteo

Wyprawa na Kazbek a przygotowanie kondycyjne

W przypadku większości osób wyprawa na Kazbek będzie wymagała wcześniejszego przygotowania i poprawienia kondycji. Wymagania, które postawi przed naszymi organizmami góra są bowiem znacznie większe, niż to z czym spotykamy się w Beskidach, Sudetach czy nawet w Tatrach. Zwykły „Kowalski”, który nie biega regularnie, ani nie uprawia innych sportów wydolnościowych, powinien już kilka miesięcy wcześniej rozpocząć treningi. Wyjazd w góry raz na tydzień w tym wypadku nie wystarczy, choć oczywiście może być bardzo dobrym uzupełnieniem przygotowań.

Wyprawa-na-Kazbek
Kazbek widziany z bazy przy Stacji Meteo

Przygotowanie kondycyjne pod kątem wyprawy na Kazbek polecam oprzeć na regularnym bieganiu i wchodzeniu po schodach. Do tego warto dorzucić kilka bardziej wymagających kondycyjnie wyjazdów w góry. Jeśli nie możesz lub z jakiegoś powodu nie chcesz biegać, możesz zastąpić tę formę aktywności pływaniem lub jazdą na rowerze. Pamiętaj tylko, że aby poprawić swoją wydolność, trzeba stawiać przed organizmem wyzwania. To oznacza, że treningi muszą być wymagające. Powinieneś z nich wychodzić zmęczony, ale nie padnięty.

A co jeśli zaniedbasz przygotowania i pojedziesz w kiepskiej formie? Scenariuszy jest kilka. W dużej mierze zależeć będą one od tego, jak Twój organizm zachowuje się na wysokości. Brak przygotowania na pewno zwiększy ryzyko, że zmęczenie pokona Cię w trakcie ataku szczytowego i w efekcie nie wejdziesz na wierzchołek. Możliwe również, że zdobędziesz szczyt, ale Twoja wyprawa na Kazbek będzie drogą przez mękę.

Kiedy jechać na Kazbek?

Kiedy jechać na Kazbek? Główny sezon trwa od połowy czerwca do połowy września. To właśnie wtedy możemy liczyć na najbardziej stabilną pogodę. W tym okresie organizowana jest również większość wypraw, co przekłada się na spory ruch na zboczach góry. Jeśli więc nie chcesz spać w namiocie i nie masz zamiaru korzystać z usług agencji, która zorganizuje wyjazd, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji noclegu. Dotyczy to w szczególności Stacji Meteo, która w szczycie sezonu często jest zapełniona turystami i przewodnikami.

Stacja-Meteo-Bethlemi-Hut
Stacja Meteo na mapach oznaczona jest z reguły jako Bethlemi Hut

Niektórzy wchodzą na szczyt także zimą, ale jest to opcja dla osób ze sporym doświadczeniem i umiejętnościami. Z kolei wiosną na zboczach góry często pojawiają się skiturowcy. Niektóre agencje mają w swojej ofercie wyjazdy, w ramach których ze szczytu można zjechać na nartach. Tego typu wyprawa na Kazbek organizowana jest z reguły w drugiej połowie kwietnia.

Wyprawa na Kazbek – podsumowanie

W tym artykule starałem się zawrzeć przydatne porady dotyczące wyprawy na Kazbek, wynikające z moich własnych doświadczeń. Mam nadzieję, że mi się to udało. Nie pisałem o kwestiach przelotu, dojazdu do Stepancmindy, ani o noclegach, bo tekstów na ten temat powstało już mnóstwo – bez problemu odszukasz je w sieci. A jeśli chciałbyś zobaczyć więcej zdjęć z wypraw na Kazbek, to znajdziesz je na profilu Mountain Freaks na Facebooku lub na ich Instagramie.

Komentarze

Dodaj komentarz